lomiri-ui-toolkit-gallery - en to hi translation catalogue (114 entries)

en: About...
hi: के बारे में..।

en: Short list
hi: संक्षिप्त सूची

en: Number of slots
hi: स्लॉट की संख्या

en: Long list
hi: लंबी सूची

en: Disabled
hi: अक्षम

en: NumberAnimation
hi: संख्या एनिमेशन

en: Standard
hi: मानक

en: Standard Durations
hi: मानक अवधि

en: Snap
hi: स्नैप

en: Fast
hi: फास्ट

en: Slow
hi: धीमी

en: Sleepy
hi: नींद लेना

en: Call
hi: फोन करना

en: Stroke
hi: स्ट्रोक

en: Color
hi: रंग

en: Call %1
hi: कॉल %1

en: Icon
hi: आइकन

en: Icon+Text
hi: आइकन + टेक्स्ट

en: Collapsed
hi: पतन

en: Expanded
hi: विस्तारित

en: Orange
hi: नारंगी

en: Light grey
hi: हल्का भूरा

en: Dark grey
hi: गहरा भूरा

en: Red
hi: लाल

en: Green
hi: हरा

en: Blue
hi: नीला

en: Purple
hi: बैंगनी

en: Open
hi: ओपन

en: Scaling
hi: स्केलिंग

en: Theme
hi: विषय

en: Leading and trailing actions
hi: अग्रणी और पीछे की कार्रवाई

en: Label
hi: पेटल

en: Subtitled
hi: उपशीर्षक

en: Secondary label
hi: माध्यमिक लेबल

en: ThinDivider
hi: पतला भाजक

en: Progression
hi: प्रगति

en: Single value
hi: एकल मूल्य

en: Value
hi: मूल्य

en: Multi value
hi: बहु मूल्य

en: Value 1
hi: मान 1

en: Value 2
hi: मान 2

en: Value 3
hi: मूल्य 3

en: Value 4
hi: मूल्य 4

en: Item selector
hi: मद चयनकर्ता

en: Expanding
hi: विस्तार

en: Multiple Selection
hi: एकाधिक चयन

en: Custom Model
hi: कस्टम मॉडल

en: Value 5
hi: मूल्य 5

en: Value 6
hi: मूल्य 6

en: Value 7
hi: मूल्य 7

en: Value 8
hi: मूल्य 8

en: Control
hi: नियंत्रण

en: Removable
hi: हटाने योग्य

en: Slide to remove
hi: हटाने के लिए स्लाइड

en: Reset
hi: रीसेट करें

en: Grouped list
hi: समूहीकृत सूची

en: LomiriListView
hi: लोमिरीलिस्टव्यू

en: ExpandablesColumn
hi: विस्तारणीय स्तंभ

en: Expandable
hi: विस्तारणीय

en: Colored
hi: रंग

en: Highlight color
hi: हाइलाइट रंग

en: Leading actions
hi: अग्रणी कार्रवाई

en: Trailing actions
hi: अनुभूति

en: Custom action delegates
hi: कस्टम कार्रवाई प्रतिनिधि

en: Edit
hi: संपादित

en: Move
hi: कदम

en: Basic
hi: मूल

en: Colored divider
hi: रंगीन विभक्त

en: Immutable
hi: अनुकूलन

en: No divider
hi: कोई विभक्त नहीं

en: Option Selector
hi: विकल्प चयनकर्ता

en: This is the second value
hi: यह दूसरा मान है

en: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat.
hi: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore magna aliquam erat volutpat।

en: Once upon a time there was a story nobody told.
hi: एक समय की बात है, एक कहानी थी जो किसी ने नहीं बताई।

en: Custom container height
hi: कस्टम कंटेनर ऊंचाई

en: No initial selection, scrollable.
hi: कोई प्रारंभिक चयन नहीं, स्क्रॉल करने योग्य।।

en: Linear
hi: रैखिक

en: Circular
hi: परिपत्र

en: Infinite
hi: अनंत

en: Clock
hi: घड़ी

en: Overlay
hi: ओवरले

en: Flickable
hi: फ़्लिकेबल

en: Action #1
hi: कार्रवाई #1

en: Action #2
hi: एक्शन #2

en: Action #3
hi: कार्रवाई #3

en: Action #4
hi: एक्शन #4

en: Action #5
hi: एक्शन #5

en: Progress Bar
hi: प्रगति बार

en: No label
hi: लेबल नहीं

en: Activity Indicator
hi: गतिविधि सूचक

en: Sizes
hi: आकार

en: Enabled
hi: सक्रिय

en: The visual style of the Sheet is early work and thus clunky looking.
hi: शीट का विज़ुअल स्टाइल शुरुआती काम जैसा है और इसलिए यह अजीब लगता है।

en: Title
hi: टाइटल

en: Actual value: %1
hi: वास्तविक मूल्य: %1

en: Live Update
hi: लाइव अपडेट

en: Range
hi: सीमा

en: Labels
hi: लेबल

en: Small
hi: छोटा

en: Medium
hi: मध्यम

en: Large
hi: बड़ा

en: Type me in...
hi: मुझे टाइप करें ..।

en: Password
hi: पासवर्ड

en: Numbers
hi: संख्याएँ

en: Read-only
hi: केवल पढ़ने के लिए

en: Nobody type here
hi: यहां कोई टाइप नहीं करता

en: No interaction allowed
hi: कोई बातचीत की अनुमति नहीं है

en: Default
hi: स्टैंडर्ड

en: Rich Text
hi: रिच टेक्स्ट

en: Unchecked
hi: अनियंत्रित

en: Checked
hi: चेक किए गए

en: Aspect
hi: पहलू

en: Image
hi: चित्र

en: Gradient
hi: ढाल
