lomiri-ui-toolkit - en to cs translation catalogue (47 entries)

en: Select All
cs: Vybrat vše

en: Cut
cs: Vyjmout

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Paste
cs: Vložit

en: Back
cs: Zpět

en: Delete
cs: Odstranit

en: No service/path specified
cs: Žádná služba ani cesta nebyla zadána

en: Invalid bus type: %1.
cs: Neplatný typ sběrnice: %1.

note: TRANSLATORS: Time based "this is happening/happened now"
en: Now
cs: Nyní

en: %1 minute ago | %1 minutes ago
cs[0]: Před %1 minutou
cs[1]: Před %1 minutami
cs[2]: Před %1 minutami

en: %1 minute | %1 minutes
cs[0]: %1 minuta
cs[1]: %1 minuty
cs[2]: %1 minut

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: h:mm ap
cs: HH:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Yesterday 'h:mm ap
cs: 'Včera 'HH:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Yesterday 'HH:mm
cs: 'Včera  'HHmm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Tomorrow 'h:mm ap
cs: 'Zítra 'HH:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Tomorrow 'HH:mm
cs: 'Zítra 'HH:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: ddd' 'h:mm ap
cs: ddd' 'HH:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: ddd d MMM' 'h:mm ap
cs: ddd d MMM' 'HH:mm

en: ListView has no ViewItems.dragUpdated() signal handler implemented. No dragging will be possible.
cs: ListView nemá implementovanou funkci ViewItems.dragUpdated(). Přetahávání není dostupné.

en: property "%1" of object %2 has type %3 and cannot be set to value "%4" of type %5
cs: vlastnost "%1" objektu %2 je typu %3 a nelze proto nastavit jako "%4" typu %5

en: property "%1" does not exist or is not writable for object %2
cs: vlastnost "%1"neexistuje a nelze ji proto zapsat pro objekt %2

en: Alarm
cs: Budík

en: Alarm has a pending operation.
cs: Máte čekající upomínku.

en: Usage:
cs: Použití:

en: Options:
cs: Možnosti:

en: %1 is expecting an additional argument: %2
cs: %1 očekává další parametr: %2

en: %1 is expecting a value for argument: %2
cs: %1 očekává hodnotu parametru: %2

en: %1 is expecting additional arguments: %2
cs: %1 očekává další parametry: %2

en: consider overriding swipeEvent() slot!
cs: Zvažte přetížení slotu swipeEvent()!

en: consider overriding rebound() slot!
cs: Zvažte přetížení slotu rebound()!

en: Ignoring AfterItem priority for InverseMouse filters.
cs: Priorita AfterItem je ignorována pro InverseMouse filtry.

en: Changing connection parameters forbidden.
cs: Změna parametrů připojení není možná.

en: Binding detected on property '%1' will be removed by the service updates.
cs: Bylo zjištěno propojení na hodnotu '%1', které bude odstraněno službou aktualizací.

en: Warning: attachee must have an ID. State will not be saved.
cs: Varování: připojený objekt musí mít ID. Stav nebude uložen.

en: Warning: attachee's UUID is already registered, state won't be saved: %1
cs: Varování: UUID připojeného objektu už je zaregistrované. Stav nebude uložen: %1

en: All the parents must have an id.
    State saving disabled for %1, class %2
cs: Všechny rodiče musí mít id.
    Ukládání pro %1, třídy %2 zamítnuto

en: Theme not found: "%1"
cs: Vzhled: "%1" se nepodařilo najít

en: Not a Palette component.
cs: Není prvek palety.

en: Dragging mode requires ListView
cs: Přetahávání vyžaduje ListView

en: Dragging is only supported when using a QAbstractItemModel, ListModel or list.
cs: Přetahávání je dostupné pouze při použití QAbstractItemModel, ListModel nebo list.

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Confirm
cs: Potvrdit

en: Close
cs: Zavřít

en: Done
cs: Hotovo

en: In Progress
cs: Probíhá

en: Release to refresh...
cs: Uvolnit pro obnovení...

en: Pull to refresh...
cs: Přetáhnouot pro obnovení...
