lomiri-ui-toolkit - en to hu translation catalogue (45 entries)

en: Select All
hu: Minden kijelölése

en: Cut
hu: Kivágás

en: Copy
hu: Másolás

en: Paste
hu: Beillesztés

en: Back
hu: Vissza

en: Delete
hu: Törlés

en: No service/path specified
hu: Nincs szolgáltatás vagy útvonal megadva

en: Invalid bus type: %1.
hu: Érvénytelen síntípus: %1

note: TRANSLATORS: Time based "this is happening/happened now"
en: Now
hu: Most

en: %1 minute ago | %1 minutes ago
hu[0]: %1 perce
hu[1]: %1 perce

en: %1 minute | %1 minutes
hu[0]: %1 perc
hu[1]: %1 perc

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: h:mm ap
hu: ap h.mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: HH:mm
hu: HH.mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Yesterday 'h:mm ap
hu: 'Tegnap 'ap h.mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Yesterday 'HH:mm
hu: 'Tegnap 'HH.mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Tomorrow 'h:mm ap
hu: 'Holnap 'ap h.mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Tomorrow 'HH:mm
hu: 'Holnap 'HH.mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: ddd' 'h:mm ap
hu: ddd' 'ap h.mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: ddd' 'HH:mm
hu: ddd' 'HH.mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: ddd d MMM' 'h:mm ap
hu: MMM d., ddd' 'ap h.mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: ddd d MMM' 'HH:mm
hu: MMM d., ddd' 'HH.mm

en: property "%1" of object %2 has type %3 and cannot be set to value "%4" of type %5
hu: a(z) %2 objektum „%1” tulajdonságának %3 típusa van, és nem lehet a(z) %5 típus „%4” értékére beállítani

en: property "%1" does not exist or is not writable for object %2
hu: a(z) „%1” tulajdonság nem létezik vagy nem írható a következő objektum számára: %2

en: Alarm
hu: Riasztás

en: Alarm has a pending operation.
hu: A riasztáshoz függőben lévő művelet tartozik

en: Usage:
hu: Használat:

en: Options:
hu: Beállítások:

en: %1 is expecting an additional argument: %2
hu: %1 további paramétert vár: %2

en: %1 is expecting a value for argument: %2
hu: %1 egy értéket vár a következő paraméterhez: %2

en: %1 is expecting additional arguments: %2
hu: %1 további paramétereket vár: %2

en: Ignoring AfterItem priority for InverseMouse filters.
hu: AfterItem prioritás figyelmen kívül hagyása az InverseMouse filtereknél.

en: Changing connection parameters forbidden.
hu: A kapcsolati paraméterek megváltoztatása nem engedélyezett.

en: Binding detected on property '%1' will be removed by the service updates.
hu: A(z) „%1” tulajdonsághoz kapcsolódó függőség eltávolításra kerül a frissítésekkel.

en: Warning: attachee must have an ID. State will not be saved.
hu: Figyelmeztetés: szükség van egy azonosítóra. Az állapot nem kerül elmentésre.

en: Warning: attachee's UUID is already registered, state won't be saved: %1
hu: Figyelmeztetés: Ez az UUID már regisztrálva van, az állapot nem kerül elmentésre: %1

en: All the parents must have an id.
    State saving disabled for %1, class %2
hu: Minden szülőnek rendelkeznie kell azonosítóval.
    Az állapotmentés le van tiltva %1, %2 osztály esetén

en: Theme not found: "%1"
hu: A téma nem található: „%1”

en: Not a Palette component.
hu: Nem paletta komponens.

en: Cancel
hu: Mégse

en: Confirm
hu: Megerősítés

en: Close
hu: Bezárás

en: Done
hu: Kész

en: In Progress
hu: Folyamatban

en: Release to refresh...
hu: Engedje le a frissítéshez…

en: Pull to refresh...
hu: Húzza a frissítéshez…
