lomiri-ui-toolkit - en to id translation catalogue (43 entries)

en: Select All
id: Pilih semua

en: Cut
id: Potong

en: Copy
id: Salin

en: Paste
id: Tempel

en: Back
id: Mundur

en: Delete
id: Hapus

en: No service/path specified
id: Tidak ada service/path yang ditentukan

en: Invalid bus type: %1.
id: Jenis bus tidak sah: %1.

note: TRANSLATORS: Time based "this is happening/happened now"
en: Now
id: Saat Ini

en: %1 minute ago | %1 minutes ago
id[0]: %1 menit yang lalu

en: %1 minute | %1 minutes
id[0]: %1 menit

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Yesterday 'h:mm ap
id: 'Kemarin 'h:mm ap

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Yesterday 'HH:mm
id: 'Kemarin 'HH:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Tomorrow 'h:mm ap
id: 'Besok 'h:mm ap

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Tomorrow 'HH:mm
id: 'Besok 'HH:mm

en: ListView has no ViewItems.dragUpdated() signal handler implemented. No dragging will be possible.
id: ListView tidak memiliki signal handler terimplementasi pada ViewItems.dragUpdated(). Tidak akan memungkinkan untuk melakukan Dragging.

en: property "%1" of object %2 has type %3 and cannot be set to value "%4" of type %5
id: properti "%1" dari objek %2 bertipe %3 dan tak dapat diatur ke nilai "%4" dengan tipe %5

en: property "%1" does not exist or is not writable for object %2
id: properti "%1" tak ada atau tak dapat ditulisi untuk objek %2

en: Alarm has a pending operation.
id: Alarm memiliki operasi yang tertunda

en: Usage:
id: Cara pakai:

en: Options:
id: Opsi:

en: %1 is expecting an additional argument: %2
id: %1 mengharapkan sebuah argumen tambahan: %2

en: %1 is expecting a value for argument: %2
id: %1 mengharapkan suatu nilai bagi argumen: %2

en: %1 is expecting additional arguments: %2
id: %1 mengharapkan argumen-argumen tambahan: %2

en: consider overriding swipeEvent() slot!
id: disarankan melakukan overriding pada slot swipeEvent()!

en: consider overriding rebound() slot!
id: disarankan melakukan overriding pada slot rebound()!

en: Ignoring AfterItem priority for InverseMouse filters.
id: Mengabaikan prioritas AfterItem untuk penyaring InverseMouse.

en: Changing connection parameters forbidden.
id: Tidak diperbolehkan mengubah koneksi parameter.

en: Binding detected on property '%1' will be removed by the service updates.
id: Binding terdeteksi pada properti '%1' akan dihapus dengan update service.

en: Warning: attachee must have an ID. State will not be saved.
id: Peringatan: lampiran mesti punya ID. Keadaan tak akan disimpan.

en: Warning: attachee's UUID is already registered, state won't be saved: %1
id: Peringatan: UUID lampiran telah terdaftar, keadaan tak akan disimpan: %1

en: All the parents must have an id.
    State saving disabled for %1, class %2
id: Semua induk mesti memiliki id.
    Penyimpanan keadaan dimatikan bagi %1, kelas %2

en: Theme not found: "%1"
id: Tema tidak ditemukan: "%1"

en: Not a Palette component.
id: Bukan komponen Palet warna.

en: Dragging mode requires ListView
id: Mode Dragging memerlukan ListView

en: Dragging is only supported when using a QAbstractItemModel, ListModel or list.
id: Dragging hanya didukung apabila menggunakan QAbstractItemModel, ListModel atau list.

en: Cancel
id: Batal

en: Confirm
id: Konfirmasi

en: Close
id: Tutup

en: Done
id: Selesai

en: In Progress
id: Tengah Berlangsung

en: Release to refresh...
id: Lepaskan untuk menyegarkan...

en: Pull to refresh...
id: Tarik untuk menyegarkan...
