lomiri-ui-toolkit - en to mr translation catalogue (40 entries)

en: Cut
mr: कट करा

en: Paste
mr: पेस्ट करा

en: Back
mr: मागे

en: No service/path specified
mr: सेवा/पथ दिलेला नाही

en: Invalid bus type: %1.
mr: अवैध बस प्रकार: %1.

note: TRANSLATORS: Time based "this is happening/happened now"
en: Now
mr: आता

en: %1 minute ago | %1 minutes ago
mr[0]: %1 मिनिट आधी
mr[1]: %1 मिनिटे आधी

en: %1 minute | %1 minutes
mr[0]: %1 मिनिट
mr[1]: %1 मिनिटे

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Yesterday 'h:mm ap
mr: 'काल 'h:mm ap

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Yesterday 'HH:mm
mr: 'काल 'HH:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Tomorrow 'h:mm ap
mr: 'उद्या 'h:mm ap

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Tomorrow 'HH:mm
mr: 'उद्या 'HH:mm

en: ListView has no ViewItems.dragUpdated() signal handler implemented. No dragging will be possible.
mr: ListView ला ViewItems.dragUpdated () सिग्नल हँडलर नाही आहे. ड्रॅगिंग शक्य होणार नाही.

en: property "%1" of object %2 has type %3 and cannot be set to value "%4" of type %5
mr: ऑब्जेक्ट %2 चा गुणधर्म "%1", %3 प्रकारचा आहे आणि त्याला प्रकार %5 वाले मूल्य "%4" सेट केले जाऊ शकत नाही

en: property "%1" does not exist or is not writable for object %2
mr: ऑब्जेक्ट %2 साठी गुणधर्म "%1" अस्तित्वात नाही किंवा त्यात बदल करू शकत नाही

en: Alarm
mr: अलार्म

en: Alarm has a pending operation.
mr: गजराचे एक प्रलंबित ऑपरेशन आहे.

en: Usage:
mr: उपयोग:

en: Options:
mr: पर्याय:

en: %1 is expecting an additional argument: %2
mr: %1 ला अतिरिक्त वितर्क %2 अपेक्षित आहे

en: %1 is expecting a value for argument: %2
mr: %1 ला वितर्क %2 चे मूल्य अपेक्षित आहे

en: %1 is expecting additional arguments: %2
mr: %1 ला अतिरिक्त एकापेक्षा जास्त वितर्क %2 अपेक्षित आहे

en: consider overriding swipeEvent() slot!
mr: swipeEvent () स्लॉट अधिलिखित करण्याचा विचार करा!

en: consider overriding rebound() slot!
mr: rebound() स्लॉट अधिलिखित करण्याचा विचार करा!

en: Ignoring AfterItem priority for InverseMouse filters.
mr: InverseMouse फिल्टर आफ्टरआयटम प्राधान्याकडे दुर्लक्ष करा.

en: Changing connection parameters forbidden.
mr: कनेक्शन घटके बदलायला बंदी आहे.

en: Binding detected on property '%1' will be removed by the service updates.
mr: गुणधर्म '%1' वर आढळलेले बंधन सेवा अद्ययावतद्वारे काढून टाकले जाईल.

en: Warning: attachee must have an ID. State will not be saved.
mr: चेतावनी: attachee आयडी असणे आवश्यक आहे. स्थिती जतन केली जाणार नाही.

en: Warning: attachee's UUID is already registered, state won't be saved: %1
mr: चेतावनी: attachee चा UUID आधीच नोंदणीकृत आहे, स्थिती जतन केली जाणार नाही: %1

en: All the parents must have an id.
    State saving disabled for %1, class %2
mr: सर्व पालकांना id असणे आवश्यक आहे.
    स्थिती जतन %1, वर्ग %2 साठी अक्षम आहे

en: Theme not found: "%1"
mr: थीम आढळले नाही: "%1"

en: Not a Palette component.
mr: एक पटल घटक नाही.

en: Dragging mode requires ListView
mr: ड्रॅग मोडसाठी ListView आवश्यक आहे

en: Dragging is only supported when using a QAbstractItemModel, ListModel or list.
mr: फक्त एक QAbstractItemModel, ListModel किंवा यादी वापरताना ड्रॅग समर्थीत आहे.

en: Confirm
mr: पुष्टी करा

en: Close
mr: बंद करा

en: Done
mr: पूर्ण झाले

en: In Progress
mr: प्रगती मध्ये

en: Release to refresh...
mr: रीफ्रेश करण्यासाठी सोडा ...

en: Pull to refresh...
mr: रीफ्रेश करण्यासाठी खेचा...
