lomiri-ui-toolkit - en to nb translation catalogue (47 entries)

en: Select All
nb: Velg alt

en: Cut
nb: Klipp ut

en: Copy
nb: Kopier

en: Paste
nb: Lim inn

en: Back
nb: Tilbake

en: Delete
nb: Slett

en: No service/path specified
nb: Ingen tjeneste/sti valgt

en: Invalid bus type: %1.
nb: %1 er en ugyldig busstype.

note: TRANSLATORS: Time based "this is happening/happened now"
en: Now
nb: Nå

en: %1 minute ago | %1 minutes ago
nb[0]: %1 minutt siden
nb[1]: %1 minutter siden

en: %1 minute | %1 minutes
nb[0]: %1 minutt
nb[1]: %1 minutter

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Yesterday 'h:mm ap
nb: 'I går 'hh:mm ap

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Yesterday 'HH:mm
nb: 'I går 'HH:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Tomorrow 'h:mm ap
nb: 'I morgen 'h:mm ap

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Tomorrow 'HH:mm
nb: 'I morgen 'HH:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: ddd' 'h:mm ap
nb: ddd.' 'hh:mm ap

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: ddd' 'HH:mm
nb: ddd.' 'HH:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: ddd d MMM' 'h:mm ap
nb: ddd. d. MMM.' 'hh:mm ap

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: ddd d MMM' 'HH:mm
nb: ddd. d. MMM.' 'HH:mm

en: ListView has no ViewItems.dragUpdated() signal handler implemented. No dragging will be possible.
nb: Ingen ViewItems.dragUpdated()-signalbehandlere er implementert for ListView. Dra-handlinger kan ikke utføres.

en: property "%1" of object %2 has type %3 and cannot be set to value "%4" of type %5
nb: egenskapen «%1» for objektet %2 er av typen %3, og kan ikke ha verdien «%4» av typen %5

en: property "%1" does not exist or is not writable for object %2
nb: egenskapen «%1» finnes ikke eller kan ikke skrives for objektet %2

en: Alarm has a pending operation.
nb: Alarm venter på å utføre en handling.

en: Usage:
nb: Bruk:

en: Options:
nb: Valg:

en: %1 is expecting an additional argument: %2
nb: %1 forventer et annet argument: %2

en: %1 is expecting a value for argument: %2
nb: %1 forventer en verdi for argumentet: %2

en: %1 is expecting additional arguments: %2
nb: %1 forventer flere argumenter: %2

en: consider overriding swipeEvent() slot!
nb: du bør vurdere å overstyre swipeEvent().

en: consider overriding rebound() slot!
nb: du bør vurdere å overstyre rebound().

en: Ignoring AfterItem priority for InverseMouse filters.
nb: Ignorerer AfterItem-prioritering av InverseMouse-filtre.

en: Changing connection parameters forbidden.
nb: Endring av tilkoblingsparametre er ikke tillatt.

en: Binding detected on property '%1' will be removed by the service updates.
nb: Oppdaget tildeling på «%1» blir fjernet under tjenesteoppdateringer.

en: Warning: attachee must have an ID. State will not be saved.
nb: Advarsel: vedleggsmålet må ha en ID. Tilstanden blir ikke lagret.

en: Warning: attachee's UUID is already registered, state won't be saved: %1
nb: Advarsel: vedleggsmålets UUID er alle registrert. Tilstanden blir ikke lagret. %1

en: All the parents must have an id.
    State saving disabled for %1, class %2
nb: Alle foreldre må ha en ID.
    Tilstanden lagres ikke for %1, klasse %2

en: Theme not found: "%1"
nb: Fant ikke temaet «%1»

en: Not a Palette component.
nb: Ikke en del av Palette.

en: Dragging mode requires ListView
nb: Dra-modus krever ListView

en: Dragging is only supported when using a QAbstractItemModel, ListModel or list.
nb: Dra-handlinger kan bare utføres ved bruk av QAbstractItemModel, ListModel eller en liste.

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Confirm
nb: Bekreft

en: Close
nb: Lukk

en: Done
nb: Ferdig

en: In Progress
nb: Pågår

en: Release to refresh...
nb: Slipp for å oppdatere …

en: Pull to refresh...
nb: Dra for å oppdatere …
