lomiri-ui-toolkit - en to nl translation catalogue (44 entries)

en: Select All
nl: Alles selecteren

en: Cut
nl: Knippen

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Paste
nl: Plakken

en: Back
nl: Terug

en: Delete
nl: Verwijderen

en: No service/path specified
nl: Geen dienst/pad opgegeven

en: Invalid bus type: %1.
nl: Ongeldig bustype: %1.

note: TRANSLATORS: Time based "this is happening/happened now"
en: Now
nl: Nu

en: %1 minute ago | %1 minutes ago
nl[0]: %1 minuut geleden
nl[1]: %1 minuten geleden

en: %1 minute | %1 minutes
nl[0]: %1 minuut
nl[1]: %1 minuten

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Yesterday 'h:mm ap
nl: 'Gisteren 'h:mm ap

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Yesterday 'HH:mm
nl: 'Gisteren 'HH:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Tomorrow 'h:mm ap
nl: 'Morgen 'h:mm ap

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Tomorrow 'HH:mm
nl: 'Morgen 'HH:mm

en: ListView has no ViewItems.dragUpdated() signal handler implemented. No dragging will be possible.
nl: ListView heeft geen ViewItems.dragUpdated() signaal-afhandeling geïmplementeerd. Slepen zal niet mogelijk zijn.

en: property "%1" of object %2 has type %3 and cannot be set to value "%4" of type %5
nl: eigenschap "%1" van object %2 is van type %3 en kan niet worden ingesteld op waarde "%4" van type %5

en: property "%1" does not exist or is not writable for object %2
nl: eigenschap "%1" bestaat niet of is niet beschrijfbaar voor object %2

en: Alarm
nl: Wekker

en: Alarm has a pending operation.
nl: Wekker heeft een lopende operatie.

en: Usage:
nl: Gebruik:

en: Options:
nl: Opties:

en: %1 is expecting an additional argument: %2
nl: %1 verwacht een extra argument: %2

en: %1 is expecting a value for argument: %2
nl: %1 verwacht een waarde voor het argument: %2

en: %1 is expecting additional arguments: %2
nl: %1 verwacht extra argumenten: %2

en: consider overriding swipeEvent() slot!
nl: Overweeg het swipeEvent()-slot te overschrijven!

en: consider overriding rebound() slot!
nl: Overweeg het rebound()-slot te overschrijven!

en: Ignoring AfterItem priority for InverseMouse filters.
nl: Afteritem-prioriteit voor InverseMouse-filters wordt genegeerd.

en: Changing connection parameters forbidden.
nl: Wijzigen van verbindingsparameters niet toegestaan.

en: Binding detected on property '%1' will be removed by the service updates.
nl: De binding die gedetecteerd is voor eigenschap ‘%1’ zal worden verwijderd bij het bijwerken van de dienst.

en: Warning: attachee must have an ID. State will not be saved.
nl: Opgelet: gebruiker moet een ID hebben. Er wordt niet opgeslagen.

en: Warning: attachee's UUID is already registered, state won't be saved: %1
nl: Opgelet: de opgegeven UUID is al in gebruik. Er wordt niet opgeslagen: %1

en: All the parents must have an id.
    State saving disabled for %1, class %2
nl: Alle ouders moeten een ID hebben.
    Opslaan van status uitgezet voor %1, klasse %2

en: Theme not found: "%1"
nl: Thema niet gevonden: "%1"

en: Not a Palette component.
nl: Geen onderdeel van het palet.

en: Dragging mode requires ListView
nl: Sleepmodus vereist ListView

en: Dragging is only supported when using a QAbstractItemModel, ListModel or list.
nl: Slepen wordt alleen ondersteund in QAbstractItemModel, ListModel of list.

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: Close
nl: Sluiten

en: Done
nl: Sluiten

en: In Progress
nl: Bezig

en: Release to refresh...
nl: Loslaten om te verversen…

en: Pull to refresh...
nl: Trekken om te verversen…
