lomiri-ui-toolkit - en to tr translation catalogue (44 entries)

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Cut
tr: Kes

en: Copy
tr: Kopyala

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Back
tr: Geri

en: Delete
tr: Sil

en: No service/path specified
tr: Servis/Yol belirtilmedi

en: Invalid bus type: %1.
tr: Geçersiz işlem : %1.

note: TRANSLATORS: Time based "this is happening/happened now"
en: Now
tr: Şimdi

en: %1 minute ago | %1 minutes ago
tr[0]: %1 dakika önce
tr[1]: %1 dakika önce

en: %1 minute | %1 minutes
tr[0]: %1 dakika
tr[1]: %1 dakika

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Yesterday 'h:mm ap
tr: 'Dün 'HH:mm ap

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Yesterday 'HH:mm
tr: 'Dün 'HH:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Tomorrow 'h:mm ap
tr: 'Yarın 'h:mm ap

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Tomorrow 'HH:mm
tr: 'Yarın 'HH:mm

en: ListView has no ViewItems.dragUpdated() signal handler implemented. No dragging will be possible.
tr: ListView, ViewItems.dragUpdated()'a sahip değil, sinyal işleyicisi uygulanmadı. Sürükleme mümkün olmayacak.

en: property "%1" of object %2 has type %3 and cannot be set to value "%4" of type %5
tr: %2 nesnesinin %1 niteliği %3 tipindedir, %4 veya %5 olarak ayarlanamaz.

en: property "%1" does not exist or is not writable for object %2
tr: "%1" özelliği "%2" nesnesi için yok veya yazılabilir değil

en: Alarm
tr: Uyarı

en: Alarm has a pending operation.
tr: Alarm onay bekliyor.

en: Usage:
tr: Kullanımı:

en: Options:
tr: Seçenekler:

en: %1 is expecting an additional argument: %2
tr: %1 bir ek argüman bekliyor: %2

en: %1 is expecting a value for argument: %2
tr: %1 argüman için bir değer bekliyor: %2

en: %1 is expecting additional arguments: %2
tr: %1 argüman için bir değer bekliyor: %2

en: consider overriding swipeEvent() slot!
tr: SwipeEvent() yuvasını geçersiz kılmayı düşünün!

en: consider overriding rebound() slot!
tr: rebound() yuvasını geçersiz kılmayı düşünün!

en: Ignoring AfterItem priority for InverseMouse filters.
tr: InverseMouse filtreleri için AfterItem önceliği yoksayılıyor.

en: Changing connection parameters forbidden.
tr: Değişen bağlantı parametreleri yasaklandı.

en: Binding detected on property '%1' will be removed by the service updates.
tr: Özeldeki  '%1' tespit bağlayıcı servis güncelleştirmeleri tarafından  silinecek.

en: Warning: attachee must have an ID. State will not be saved.
tr: Uyarı: eklenen bir kimliğe sahip olmalı. Durum kaydedilmeyecek.

en: Warning: attachee's UUID is already registered, state won't be saved: %1
tr: Uyarı: ekin UUID'si zaten kayıtlı, durum kaydedilmeyecek: %1

en: All the parents must have an id.
    State saving disabled for %1, class %2
tr: Tüm üst ögeler bir kimliğe sahip olmalı.
    %1, sınıf %2 için durum kaydetme devre dışı

en: Theme not found: "%1"
tr: Tema bulunamadı: "%1"

en: Not a Palette component.
tr: Bir Palet bileşeni değil

en: Dragging mode requires ListView
tr: Sürükleme modu ListeGörünümü gerektirir

en: Dragging is only supported when using a QAbstractItemModel, ListModel or list.
tr: Sürükleme yalnızca QAbstractItemModel,ListModel ya da liste kullanıldığında desteklenir.

en: Cancel
tr: İptal

en: Confirm
tr: Doğrula

en: Close
tr: Kapat

en: Done
tr: Bitti

en: In Progress
tr: Devam Ediyor

en: Release to refresh...
tr: Yenilemek için bırakın...

en: Pull to refresh...
tr: Yenilemek için çekin...
