lomiri-ui-toolkit - en to it translation catalogue (47 entries)

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Cut
it: Taglia

en: Copy
it: Copia

en: Paste
it: Incolla

en: Back
it: Indietro

en: Delete
it: Elimina

en: No service/path specified
it: Nessun servizio/percorso specificato

en: Invalid bus type: %1.
it: Tipo di bus non valido: %1.

note: TRANSLATORS: Time based "this is happening/happened now"
en: Now
it: Ora

en: %1 minute ago | %1 minutes ago
it[0]: %1 minuto fa
it[1]: %1 minuti fa

en: %1 minute | %1 minutes
it[0]: %1 minuto
it[1]: %1 minuti

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: h:mm ap
it: hh:mm AP

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Yesterday 'h:mm ap
it: 'Ieri 'hh:mm AP

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Yesterday 'HH:mm
it: 'Ieri 'HH:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Tomorrow 'h:mm ap
it: 'Domani 'hh:mm AP

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Tomorrow 'HH:mm
it: 'Domani 'HH:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: ddd' 'h:mm ap
it: ddd ' 'hh:mm AP

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: ddd d MMM' 'h:mm ap
it: ddd d MMM' 'hh:mm AP

en: ListView has no ViewItems.dragUpdated() signal handler implemented. No dragging will be possible.
it: ListView non ha alcun gestore di segnale ViewItems.dragUpdated() implementato. Il trascinamento non sarà possibile.

en: property "%1" of object %2 has type %3 and cannot be set to value "%4" of type %5
it: la proprietà "%1" dell'oggetto %2 possiede il tipo %3 e non può essere impostata al valore "%4" del tipo %5

en: property "%1" does not exist or is not writable for object %2
it: la proprietà "%1" non esiste o non è scrivibile per l'oggetto %2

en: Alarm
it: Sveglia

en: Alarm has a pending operation.
it: L'allarme ha un'operazione in attesa.

en: Usage:
it: Uso:

en: Options:
it: Opzioni:

en: %1 is expecting an additional argument: %2
it: %1 è in attesa di un argomento aggiuntivo: %2

en: %1 is expecting a value for argument: %2
it: %1 è in attesa di un valore per l'argomento: %2

en: %1 is expecting additional arguments: %2
it: %1 è in attesa di argomenti aggiuntivi: %2

en: consider overriding swipeEvent() slot!
it: prendere in considerazione l'override di swipeEvent() !

en: consider overriding rebound() slot!
it: prendere in considerazione l'override di rebound() !

en: Ignoring AfterItem priority for InverseMouse filters.
it: Viene ignorata la priorità AfterItem per i filtri InverseMouse.

en: Changing connection parameters forbidden.
it: Modifica dei parametri di connessione non consentita.

en: Binding detected on property '%1' will be removed by the service updates.
it: Binding rilevato sulla proprietà "%1" verrà rimosso dagli aggiornamenti del servizio.

en: Warning: attachee must have an ID. State will not be saved.
it: Attenzione: è necessario disporre di un ID. Lo stato corrente non verrà salvato.

en: Warning: attachee's UUID is already registered, state won't be saved: %1
it: Attenzione: L'UUID dell'allegato è già registrato, lo stato non verrà salvato: %1

en: All the parents must have an id.
    State saving disabled for %1, class %2
it: Tutti i genitori devono avere un ID.
    Salvataggio dello stato disattivato per %1, classe %2

en: Theme not found: "%1"
it: Tema non trovato: «%1»

en: Not a Palette component.
it: Non è un componente della Palette.

en: Dragging mode requires ListView
it: La modalità di trascinamento richiede ListView

en: Dragging is only supported when using a QAbstractItemModel, ListModel or list.
it: La modalità di trascinamento è supportata soltanto utilizzando QAbstractItemModel, ListModel o list.

en: Cancel
it: Annulla

en: Confirm
it: Conferma

en: Close
it: Chiudi

en: Done
it: Fatto

en: In Progress
it: In corso

en: Release to refresh...
it: Rilasciare per aggiornare...

en: Pull to refresh...
it: Tirare per aggiornare...
