lomiri-ui-toolkit - en to hi translation catalogue (49 entries)

en: Select All
hi: सबका चयन करें

en: Cut
hi: काटना

en: Copy
hi: कॉपी

en: Paste
hi: पेस्ट

en: Back
hi: पीछे

en: Delete
hi: मिटाएं

en: No service/path specified
hi: कोई सेवा/पथ निर्दिष्ट नहीं है

en: Invalid bus type: %1.
hi: अपवादित बस प्रकार: %1।

note: TRANSLATORS: Time based "this is happening/happened now"
en: Now
hi: अब

en: %1 minute ago | %1 minutes ago
hi[0]: %1 मिनट पहले
hi[1]: %1 मिनट पूर्व

en: %1 minute | %1 minutes
hi[0]: एक मिनट
hi[1]: %1 मिनट

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: h:mm ap
hi: आप ही: ही

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: HH:mm
hi: समय: HH:MM

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Yesterday 'h:mm ap
hi: 'कल 'h:mm ap

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Yesterday 'HH:mm
hi: कल

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Tomorrow 'h:mm ap
hi: मorgen ⏰ ह:मिनट का समय है

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Tomorrow 'HH:mm
hi: আজ টিমারী: HH:MM

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: ddd' 'HH:mm
hi: दिन का समय

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: ddd d MMM' 'h:mm ap
hi: दिन दिनांक माह का नाम घंटे:मिनट सुबह/शाम

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: ddd d MMM' 'HH:mm
hi: दिन: [day], माह: [month] 'व' [hour]:mm

en: ListView has no ViewItems.dragUpdated() signal handler implemented. No dragging will be possible.
hi: सूची दृश्य में कोई विचार निर्धारित नहीं करने के संकेत ( dragUpdated() सिग्नल हैंडलर का लिस्टवीू में कोई विचार निर्धारित नहीं करने की संभावना) पेश नहीं किया गया है, इसलिए निमंत्रण न रहेगा।

en: property "%1" of object %2 has type %3 and cannot be set to value "%4" of type %5
hi: ऑब्जेक्ट %2 की प्रॉपर्टी "%1" का प्रकार %3 है और इसे %5 प्रकार के मान "%4" पर सेट नहीं किया जा सकता है

en: property "%1" does not exist or is not writable for object %2
hi: ऑब्जेक्ट %2 के लिए प्रॉपर्टी "%1" मौजूद नहीं है या लिखने योग्य नहीं है

en: Alarm
hi: सूचना

en: Alarm has a pending operation.
hi: अलर्म में एक अटैच्ड ऑपरेशन है।

en: Usage:
hi: प्रयोग

en: Options:
hi: विकल्प:

en: %1 is expecting an additional argument: %2
hi: %1 से और एक वितरण है: %2

en: %1 is expecting a value for argument: %2
hi: %1 से मान्य होना चाहिए एक मूल्य के लिए दावा: %2

en: %1 is expecting additional arguments: %2
hi: %1 को अतिरिक्त तर्कों की अपेक्षा है: %2

en: consider overriding swipeEvent() slot!
hi: swipeEvent() स्लॉट को ओवरराइड करने पर विचार करें!

en: consider overriding rebound() slot!
hi: रिबाउंड() स्लॉट को ओवरराइड करने पर विचार करें !

en: Ignoring AfterItem priority for InverseMouse filters.
hi: इनवर्समाउस फ़िल्टर के लिए आफ्टरआइटम प्राथमिकता को अनदेखा करना ।

en: Changing connection parameters forbidden.
hi: परिवर्तन करण्यातील तपशिल अनुमति नाही।

en: Binding detected on property '%1' will be removed by the service updates.
hi: बांडिंग डिटेक्ट किया गया है पर संपत्ति '%1' सर्विस अपडेट्स द्वारा हटा दी जाएगी।

en: Warning: attachee must have an ID. State will not be saved.
hi: सावधानी, भेजने वाला दासी को आईडी होना चाहिए। राज्य नहीं सेवा किया जाएगा।

en: Warning: attachee's UUID is already registered, state won't be saved: %1
hi: सावधानी, डेटाबेस में स्टोर किए गए स्टेट को सेव नहीं कर पाएगा: %1

en: All the parents must have an id.
    State saving disabled for %1, class %2
hi: अगर सभी माता-पिता को एक आईडी होना चाहिए।
    राज्य सेविंग डिसएबल्ड फॉर %1, क्लास %2

en: Theme not found: "%1"
hi: विषय नहीं पाया गया: "%1"

en: Not a Palette component.
hi: नहीं तो पैलेट कंपोनेंट है।

en: Dragging mode requires ListView
hi: विज़ुअलाइज़ेशन मोड की आवश्यकता है लिस्ट व्यू

en: Dragging is only supported when using a QAbstractItemModel, ListModel or list.
hi: DRAGGING KAALPAN KISEY AAVSHYAK KARTA HAI, JO USKAR KE SATHI NAYA QOBJECTABSTRACTITEMMODEL, LISTMODEL yaai LIST ka upayog karta hai।

en: Cancel
hi: રद्द

en: Confirm
hi: स्वीकार करें

en: Close
hi: बंद

en: Done
hi: Karega.

en: In Progress
hi: कार्य में है

en: Release to refresh...
hi: रीफ़्रेश करने के लिए छोड़ें..।

en: Pull to refresh...
hi: पलट कर फिर से अपडेट करें..।
