lomiri-ui-toolkit - en to ja translation catalogue (44 entries)

en: Select All
ja: すべて選択

en: Cut
ja: 切り取り

en: Copy
ja: コピー

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Back
ja: 戻る

en: Delete
ja: 削除

en: No service/path specified
ja: サービスやパスが指定されていません

en: Invalid bus type: %1.
ja: 無効なバスタイプ：

note: TRANSLATORS: Time based "this is happening/happened now"
en: Now
ja: 今

en: %1 minute ago | %1 minutes ago
ja[0]: %1分前

en: %1 minute | %1 minutes
ja[0]: %1分

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Yesterday 'h:mm ap
ja: 昨日'h:mm ap

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Yesterday 'HH:mm
ja: 昨日 'HH:mm

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Tomorrow 'h:mm ap
ja: 明日'h:mm ap

note: TRANSLATORS: Please translated these to your locale datetime format using the format specified by https://qt-project.org/doc/qt-5-snapshot/qdatetime.html#fromString-2
en: 'Tomorrow 'HH:mm
ja: 明日 'HH:mm

en: ListView has no ViewItems.dragUpdated() signal handler implemented. No dragging will be possible.
ja: ListViewにViewItems.dragUpdated()シグナルハンドラが実装されていません。ドラッグは不可能です。

en: property "%1" of object %2 has type %3 and cannot be set to value "%4" of type %5
ja: オブジェクト %2 の プロパティ "%1" は %3 型のため、%5 型の値 "%4" を代入できません

en: property "%1" does not exist or is not writable for object %2
ja: オブジェクト %2 のプロパティ"%1" は存在しないか書き込み可能ではありません

en: Alarm
ja: アラーム

en: Alarm has a pending operation.
ja: アラームに保留中の動作があります。

en: Usage:
ja: 使い方：

en: Options:
ja: オプション:

en: %1 is expecting an additional argument: %2
ja: %1 は追加の引数を必要とします: %2

en: %1 is expecting a value for argument: %2
ja: %1 は引数の値を必要とします: %2

en: %1 is expecting additional arguments: %2
ja: %1 は追加の引数を必要とします: %2

en: consider overriding swipeEvent() slot!
ja: swipeEvent() スロットのオーバーライドを検討する！

en: consider overriding rebound() slot!
ja: rebound()スロットのオーバーライドを検討する！

en: Ignoring AfterItem priority for InverseMouse filters.
ja: InverseMouseフィルターのAfterItem優先度を無視。

en: Changing connection parameters forbidden.
ja: 接続パラメータの変更は禁止されています。

en: Binding detected on property '%1' will be removed by the service updates.
ja: プロパティ で検出されたバインディングは、サービスの更新によって削除されます。

en: Warning: attachee must have an ID. State will not be saved.
ja: 警告：アタッシェにはIDが必要です。状態は保存されません。

en: Warning: attachee's UUID is already registered, state won't be saved: %1
ja: 警告:添付されたUUIDは既に登録されているため、状態は保存されませんでした: %1

en: All the parents must have an id.
    State saving disabled for %1, class %2
ja: すべての親がIDを持っている必要がある。
    クラスの状態保存が無効です

en: Theme not found: "%1"
ja: テーマがありません: "%1"

en: Not a Palette component.
ja: パレットコンポーネントではありません。

en: Dragging mode requires ListView
ja: ドラッグモードにはListViewが必要です

en: Dragging is only supported when using a QAbstractItemModel, ListModel or list.
ja: ドラッグは QAbstractItemModel、ListModel、またはリストを使用している場合にのみサポートされます。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Confirm
ja: 確認

en: Close
ja: 閉じる

en: Done
ja: 完了

en: In Progress
ja: 処理中

en: Release to refresh...
ja: 離して更新...

en: Pull to refresh...
ja: 引いて更新...
