ubuntu-weather-app - en to am translation catalogue (62 entries)

en: Weather
am: የ አየር ንብረት

en: About
am: ስለ

en: Report issues
am: ችግሩን ያሳውቁን

en: Credits
am: ምስጋና

en: Weather data by
am: የ አየር ንብረት

en: OK
am: እሺ

en: Chance of precipitation
am: የ መዝነብ እድል

en: Rain volume
am: የ ዝናብ መጠን

en: Snow volume
am: የ በረዶ መጠን

en: Winds
am: ነፋስ

en: Humidity
am: የ አየር እርጥበት

en: Sunrise
am: ፀሐይ መውጫ

en: Sunset
am: ፀሐይ መጥለቂያ

en: Pressure
am: ግፊት

en: Locations
am: አካባቢ

en: Delete
am: ማጥፊያ

en: Cannot determine your location
am: ያሉበትን አካባቢ ማወቅ አልተቻለም

en: Manually add a location by swiping up from the bottom of the display
am: በ እጅ አካባቢ ይጨምሩ ማሳያውን ከ ታች ወደ ላይ በ መጥረግ

en: Remove
am: ማስወገጃ

en: No locations found. Tap the plus icon to search for one.
am: አካባቢ አልተገኘም: መታ ያድርጉ መደመሪያ ምልክት ላይ ፈልጎ ለ መጨመር

en: Network Error
am: የ ኔትዎርክ ስህተት

en: No API Keys Found
am: ምንም የ API ቁልፎች አልተገኙም

en: If you are a developer, please see the README file for instructions on how to obtain your own Open Weather Map API key.
am: እርስዎ አበልፃጊ ከሆኑ: እባክዎን የ አንብቡኝ ፋይልን ይመልከቱ: ለ መመሪያ እርስዎ የ ራስዎትን የ አየር ንብረት ካርታ API ቁልፍ እንደሚያገኙ:

en: New moon
am: አዲስ ጨረቃ

en: First Quarter
am: የ መጀመሪያ ሩብ

en: Full moon
am: ሙሉ ጨረቃ

en: Last Quarter
am: የ መጨረሻ ሩብ

en: calculation error
am: የ ስሌት ስሀት

en: Back
am: ወደ ኋላ

en: No city found
am: ምንም ከተማ አልተገኘም

en: Location already added.
am: አካባቢው ቀደም ብሎ ተጨምሯል

note: TRANSLATORS: N = North, wind bearing, abbreviated
en: N
am: ሰ

note: TRANSLATORS: NE = North East, wind bearing, abbreviated
en: NE
am: ሰ/ም

note: TRANSLATORS: E = East, wind bearing, abbreviated
en: E
am: ም

note: TRANSLATORS: SE = South East, wind bearing, abbreviated
en: SE
am: ደ/ም

note: TRANSLATORS: S = South, wind bearing, abbreviated
en: S
am: ደ

note: TRANSLATORS: SW = South West, wind bearing, abbreviated
en: SW
am: ደ/ም

note: TRANSLATORS: W = West, wind bearing, abbreviated
en: W
am: ም

note: TRANSLATORS: NW = NorthWest, wind bearing, abbreviated
en: NW
am: ሰ/ም

note: TRANSLATORS: wind speed in mph, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: %1 mph
am: %1 ሚ/በ

en: Today
am: ዛሬ

en: updated %1 day ago | updated %1 days ago
am[0]: የ ተሻሻለው ከ %1 ቀን በፊት ነው
am[1]: የ ተሻሻለው ከ %1 ቀኖች በፊት ነው

en: updated %1 hour ago | updated %1 hours ago
am[0]: የ ተሻሻለው ከ %1 ሰአት በፊት ነው
am[1]: የ ተሻሻለው ከ %1 ሰአቶች በፊት ነው

en: updated %1 minute ago | updated %1 minutes ago
am[0]: የ ተሻሻለው ከ %1 ደቂቃ በፊት ነው
am[1]: የ ተሻሻለው ከ %1 ደቂቆች በፊት ነው

en: updated recently
am: የ ተሻሻለው በ ቅርብ ጊዜ ነው

en: Current Location
am: የ አሁኑ አካባቢ

en: Settings
am: ማሰናጃ

en: Data Provider
am: ዳታ አቅራቢው

en: Detect current location
am: የ አሁኑን አካባቢ መፈለጊያ

en: %1 minute | %1 minutes
am[0]: %1 ደቂቃ
am[1]: %1 ደቂቃዎች

en: %1 hour | %1 hours
am[0]: %1 ሰአት
am[1]: %1 ሰአቶች

en: Refresh Interval
am: ማናቃቂያ ከ እረፍት

note: TRANSLATORS: degree celsius, metric unit for temperature, only use abbreviated
en: °C
am: °ሴ

note: TRANSLATORS: degree fahrenheit, imperial unit for temperature, only use abbreviated
en: °F
am: °ፋ

en: no colors
am: ቀለም የለም

en: blue/yellow
am: ሰማያዊ/ቢጫ

en: blue/orange
am: ሰማያዊ/ብርቱካንማ

en: blue/red
am: ሰማያዊ/ቀይ

en: Temperature colors
am: የ አየር ንብረት ቀለም

en: System theme
am: የ ስርአት ገጽታ

en: Style
am: ዘዴ

note: TRANSLATORS: miles per hour, imperial unit for wind speed, only use abbreviated
en: mph
am: ማ/ሰ
