ubuntu-weather-app - en to tr translation catalogue (143 entries)

en: Weather
tr: Hava Durumu

en: A weather forecast application for Lomiri
tr: Lomiri için bir hava tahmini uygulaması

en: Help
tr: Yardım

[ctx: about page, section header, usage instructions]
en: Usage
tr: Kullanım

[ctx: about page, section header, troubleshooting]
en: Troubleshooting
tr: Sorun giderme

en: About
tr: Hakkında

en: Weather app
tr: Hava Durumu Uygulaması

en: Version %1
tr: Versiyon %1

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Get the sourcecode
tr: Kaynak kodunu al

en: Report issues
tr: Sorun bildir

en: Help translate
tr: Çeviriye yardım et

en: Weather data by
tr: Hava Durumu verileri

en: Rainradar by
tr: Yağmur radarı

en: Coordinate lookup by
tr: Koordinat araması

en: Location data lookup by
tr: Konum verileri araması

en: Sun and moon calculations by
tr: Güneş ve ay hesaplaması

en: Timezone converting by
tr: Zaman dilimi dönüşümü

en: If you encounter problems, please go through the following steps and try again:
tr: Herhangi bir sorunlarla karşılaşırsanız, lütfen aşağıdaki adımları izleyin ve tekrar deneyin:

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Restart the app
tr: %1 Uygulamayı yeniden başlat

[ctx: troubleshooting, description how to restart the app]
en: Close the app, then restart it as usual.
tr: Uygulamayı kapatın, ardından yeniden başlatın.

en: Close weather app
tr: Hava Durumu uygulamasını kapat

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Update the app
tr: %1 Uygulamayı güncelle

[ctx: troubleshooting, description how to update the app]
en: Close the app, then open OpenStore app and check for updates for weather app.
tr: Uygulamayı kapatın, ardından OpenStore uygulamasını açın ve hava durumu uygulaması için güncellemeleri kontrol edin.

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Reboot the device
tr: %1 Cihazı yeniden başlatın

[ctx: troubleshooting, description how to reboot]
en: Press and hold the power button to raise the system dialog and select 'reboot' there. Alternatively use the same option from the system indicator.
tr: Sistem iletişim kutusunu açmak için güç düğmesini basılı tutun ve orada 'yeniden başlat'ı seçin. Alternatif olarak, sistem göstergesinden aynı seçeneği kullanın.

en: Reboot device
tr: Cihazı yeniden başlatın

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Clear the cache
tr: %1 Ön belleği temizle

[ctx: troubleshooting, description how to clear the cache]
en: Clear the cache with the button below, use the app UT Tweak Tool or delete the content of the <i>~/.cache/weather.ubports</i> folder.
tr: Aşağıdaki buton ile önbelleği temizleyin, UT Tweak Tool uygulamasını kullanın veya <i>~/.cache/weather.ubports</i> klasörünün içeriğini silin.

en: Clear cache now
tr: Önbelleği şimdi temizle

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Re-add locations
tr: %1 Konumları yeniden ekle

[ctx: troubleshooting, description how to delete the locations]
en: Delete your locations in the locations list (see usage tab). Then add them again. Or manually delete the database in <i>~/local/share/weather.ubports</i>.
tr: Konum listesinden konumlarınızı silin (kullanım sekmesine bakın). Sonra onları tekrar ekleyin. Veya <i>~/local/share/weather.ubports</i> içindeki veritabanını silin.

en: Go back to main page
tr: Ana sayfaya geri dön

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Delete the apps settings
tr: %1 Uygulama ayarlarını sil

[ctx: troubleshooting, description how to delete the locations]
en: Delete the apps settings either using the UT Tweak Tool or manually by deleting the config file in <i>~/.config/weather.ubports</i>.
tr: UT Tweek Aracını kullanarak veya <i>~/.config/weather.ubports</i> içindeki yapılandırma dosyasını silerek uygulama ayarlarını silin.

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Check the log
tr: %1 Logu kontrol et

[ctx: troubleshooting, description how to get the log and open an issue]
en: If the instructions above did not solve the problem, please open an issue and provide the app log. One way to obtain the log is with Logviewer app. This app allows uploading the log to a pastebin. Provide the link to the pasted log in the error report. Another option is to manually copy the log file. It can be found under <i>~/.cache/upstart/application-click-com.ubuntu.weather_weather_VERSION.log</i>. If no logfile for weather app is present, please temporary enable developer mode (system settings -> info -> developer mode). This will make the log persist.
tr: Yukarıdaki talimatlar sorunu çözmediyse lütfen bir sorun açın ve uygulama logunu sağlayın. Log almanın bir yolu Logviewer uygulamasıdır. Bu uygulama, logun bir yapıştırma kutusuna yüklenmesine izin verir. Hata raporunda yapıştırılan logun bağlantısını sağlayın. Başka bir seçenek de log dosyasını manuel olarak kopyalamaktır. <i>~/.cache/upstart/application-click-com.ubuntu.weather_weather_VERSION.log</i> altında bulunabilir. Hava durumu uygulaması için log dosyası yoksa lütfen geliştirici modunu geçici olarak etkinleştirin (sistem ayarları -> bilgi -> geliştirici modu). Bu, logun kalıcı olmasını sağlayacaktır.

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Open an issue on GitLab
tr: %1 Gitlab'da bir sorun aç

[ctx: troubleshooting, description how to open an issue]
en: Please go to <i>https://gitlab.com/ubports/apps/weather-app/-/issues</i> and file an error report there. Please provide the following information: the version of the app, the name of your device, your release channel, a description of what you did and which problems you encountered.
tr: Lütfen <i>https://gitlab.com/ubports/apps/weather-app/-/issues</i> adresine gidin ve orada bir hata raporu gönderin. Lütfen şu bilgileri iletin: Uygulamanın sürümü, cihazınızın adı, yayın kanalınız, ne yaptığınızın ve hangi sorunlarla karşılaştığınızın açıklaması.

en: Open issue tracker
tr: Sorun izleyiciyi aç

en: Cache cleared.
tr: Önbellek temizlendi.

en: OK
tr: Tamam

en: Access weather information
tr: Hava durumu bilgilerine erişin

[ctx: usage, access weather information]
en: You can swipe through locations or pick one by tapping on the indicator dots. Tap on current information or a daily forecast for additional weather details. Swipe the 3 hour forecast for more weather information.
tr: Konumlar arasında gezinebilir veya gösterge noktalarına dokunarak bir konum seçebilirsiniz. Ek hava durumu ayrıntıları için mevcut bilgilere veya günlük tahmine dokunun. Daha fazla hava durumu bilgisi için 3 saatlik tahmini kaydırın.

en: Manage locations
tr: Konumları yönet

[ctx: usage, manage locations]
en: Add multiple locations via bottom edge or enable live GPS location in settings. Manage locations via bottom edge locations page by swiping or press & hold to remove and reorder.
tr: Altta birden fazla konum ekleyin veya ayarlardan canlı GPS konumunu etkinleştirin. Kaldırıp yeniden sıralamak için kaydırarak veya basılı tutarak altta bulunan konumlar sayfasından konumları yönetin.

en: Locations page list actions
tr: Konumlar sayfası listesi işlemleri

[ctx: usage, manage locations]
en: To add new locations you need to have internet access!
tr: Yeni konum ekleyebilmek için internet bağlantınızın olması gerekir!

en: single tap a location to view its weather
tr: bir yerin hava durumunu görmek için üzerine bir defa tıklayın

en: tap and hold on a location to
tr: için bir yere tıklayıp basılı tutun

en: a) enable sorting mode (drag the icon to reorder)
tr: a) düzenleme modunu etkinleştir (sıra değişikliği yapmak için ikonu sürükleyin)

en: b) multiselect locations to delete
tr: b) çoklu silme modu

en: Rainradar
tr: Yağmur radarı

[ctx: usage, rainradar]
en: You can view live rainradar by tapping the satellite icon in the header.
tr: Başlıktaki uydu simgesine dokunarak canlı yağmur radarını görüntüleyebilirsiniz.

en: GPS live location
tr: GPS canlı konum

[ctx: usage, GPS live location]
en: When GPS for current location is enabled, an additional 'live' location is added to the list. This locations updates it's position on the move according to GPS location.
tr: Geçerli konum için GPS etkinleştirildiğinde, listeye ek bir 'canlı' konum eklenir. Bu konum, GPS konumuna göre hareket halindeyken konumunu günceller.

en: Updating data
tr: Veriler güncelleniyor

[ctx: usage, Updating data]
en: Weather station data is updated on app start and at the interval specified in the app settings. This does only work while the app is active.
tr: Meteoroloji istasyonu verileri, uygulama başlangıcında ve uygulama ayarlarında belirtilen aralıkta güncellenir. Bu, yalnızca uygulama etkinken çalışır.

en: Chance of precipitation
tr: Yağış Olasılığı

en: Rain volume
tr: Yağmur hacmi

en: Snow volume
tr: Kar hacmi

en: Winds
tr: Rüzgarlar

en: UV Index
tr: UV Endeksi

en: Humidity
tr: Nem

en: Sunrise
tr: Gündoğumu

en: Sunset
tr: Günbatımı

en: Pressure
tr: Basınç

en: Moonphase
tr: Ayın evresi

en: Locations
tr: Konumlar

en: exit reorder mode
tr: yeniden sıralama modundan çık

[ctx: location list page, unselect all button description]
en: Unselect All
tr: Tümünün Seçimini Kaldır

[ctx: location list page, select all button description]
en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Delete
tr: Sil

note: TRANSLATORS: rain/snow volume in inch, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: %1 in
tr: %1 de

en: Searching for current location…
tr: Şimdiki konum aranıyor…

en: Cannot determine your location
tr: Konumunuz belirlenemedi

en: Manually add a location by swiping up from the bottom of the display
tr: Ekranın altından yukarı doğru kaydırarak elle komum ekleyin

en: Remove
tr: Kaldır

en: No network connection.
    Unable to add new locations.
    Please check your network settings and try again.
tr: Ağ bağlantısı yok.
    Yeni bir yer eklenemiyor.
    Lütfen ağ ayarlarınızı gözden geçirin ve tekrar deneyin.

en: No locations found. Tap the plus icon to search for one.
tr: Konum bulunamadı. Bir tane eklemek için artıya dokunun.

en: Network Error
tr: Ağ Hatası

en: No network connection. Could not load weather data.
    Please check your network settings and try again.
tr: Ağ bağlantısı yok. Hava durumu verileri yüklenemedi.
    Lütfen ağ ayarlarınızı gözden geçirin ve tekrar deneyin.

en: No API Keys Found
tr: Hiç API Anahtarı Bulunamadı

en: If you are a developer, please see the README file for instructions on how to obtain your own Open Weather Map API key.
tr: Bir geliştiriciyseniz, lütfen kendi Open Weather Map API anahtarınızı edinme talimatları için BENİOKU dosyasına bakın.

en: Rain radar
tr: Hava radarı

en: New moon
tr: Yeni ay

en: Waxing Crescent
tr: Büyüyen Ay

en: First Quarter
tr: İlk Dördün

en: Waxing Gibbous
tr: Küçülen Ay

en: Full moon
tr: Dolunay

en: Waning Gibbous
tr: Şişkin Ay

en: Last Quarter
tr: Son Dördün

en: Waning Crescent
tr: Azalan Hilal

en: calculation error
tr: hesaplama hatası

note: TRANSLATORS: %1 does specify the parameters, %2 does specify the url for weather apps repo at gitlab
en: Valid arguments for weather app are: %1 They will be managed by system. See the README at %2 for a full comment about them
tr: Hava durumu uygulaması için geçerli bağımsız değişkenler şunlardır: %1 Sistem tarafından yönetilecekler. Onlar hakkında tam bir yorum için %2'deki BENİOKU'ya bakın

en: Back
tr: Geri

en: Search city or select below
tr: Şehir arayın veya aşağıdan seçin

[ctx: location ID from geonames.org]
en: geonames.org ID: %1
tr: geonames.org kimliği: %1

[ctx: Latitude and longitude (coordinates)]
en: lat: %1, lon: %2
tr: enlem: %1, boylam: %2

en: Could not load data. Please open an issue and provide the following error message:
tr: Veri yüklenemedi. Lütfen bir sorun kaydı açın ve aşağıdaki hata mesajını gönderin:

en: Could not load data. Provider server unavailable. Please ensure you are connected to the Internet.
tr: Veriler yüklenemedi. Sağlayıcı sunucusu kullanılamıyor. Lütfen internete bağlı olduğunuzdan emin olun.

en: No city found
tr: Hiç şehir bulunamadı

en: Location already added.
tr: Konum zaten eklendi.

note: TRANSLATORS: N = North, wind bearing, abbreviated
en: N
tr: K

note: TRANSLATORS: NE = North East, wind bearing, abbreviated
en: NE
tr: KD

note: TRANSLATORS: E = East, wind bearing, abbreviated
en: E
tr: D

note: TRANSLATORS: SE = South East, wind bearing, abbreviated
en: SE
tr: GD

note: TRANSLATORS: S = South, wind bearing, abbreviated
en: S
tr: G

note: TRANSLATORS: SW = South West, wind bearing, abbreviated
en: SW
tr: GB

note: TRANSLATORS: W = West, wind bearing, abbreviated
en: W
tr: B

note: TRANSLATORS: NW = NorthWest, wind bearing, abbreviated
en: NW
tr: KB

en: Today
tr: Bugün

en: updated %1 day ago | updated %1 days ago
tr[0]: %1 gün önce güncellendi
tr[1]: %1 gün önce güncellendiler

en: updated %1 hour ago | updated %1 hours ago
tr[0]: %1 saat önce güncellendi
tr[1]: %1 saat önce güncellendi

en: updated %1 minute ago | updated %1 minutes ago
tr[0]: %1 dakika önce kontrol edildi
tr[1]: %1 dakika önce kontrol edildiler

en: updated recently
tr: son zamanlarda güncellendi

[ctx: current weather]
note: TRANSLATORS: %1 is cloud coverage in percent, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: Clouds: %1 %
tr: Bulut: %1 %

[ctx: current weather]
note: TRANSLATORS: %1 is wind speed including unit and %2 is wind direction
en: Wind: %1 %2
tr: Rüzgar: %1 %2

[ctx: humidity, current weather]
note: TRANSLATORS: humidity in percent, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: Humidity: %1 %
tr: Nem: %1 %

en: Current Location
tr: Geçerli Konum

[ctx: Location ID from geonames.org]
en: geonames.org ID: %1
tr: geonames.org kimliği: %1

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Data is only updated while the app is open and focused
tr: Veriler yalnızca uygulama açıkken ve odaklanmış durumdayken güncellenir

en: Data Provider
tr: Veri Sağlayıcı

en: Detect current location
tr: Şimdiki konumu belirle

note: TRANSLATORS: inch, imperial unit for rain/snow given as inch per hour, only use abbreviated
en: in
tr: inç

en: Rain volume unit
tr: Yağmur hacim ünitesi

en: %1 minute | %1 minutes
tr[0]: %1 dakika
tr[1]: %1 dakikalar

en: %1 hour | %1 hours
tr[0]: %1 saat
tr[1]: %1 saatler

en: Refresh Interval
tr: Yenileme Aralığı

en: Temperature unit
tr: Sıcaklık birimi

en: no colors
tr: renksiz

en: blue/yellow
tr: mavi/sarı

en: blue/orange
tr: mavi/turuncu

en: blue/red
tr: mavi/kırmızı

en: Temperature colors
tr: Sıcaklık rengi

en: System theme
tr: Sistem teması

en: SuruDark theme
tr: SuruDark teması

en: Ambiance theme
tr: Ambiyans teması

en: Style
tr: Stil

en: Grey background for current data?
tr: Geçerli veriler için gri arka plan mı uygulansın?

note: TRANSLATORS: miles per hour, imperial unit for wind speed, only use abbreviated
en: mph
tr: mil/s

en: Wind speed unit
tr: Rüzgar hızı birimi
