ubuntu-weather-app - en to nl translation catalogue (247 entries)

en: Weather
nl: Weer

en: A weather forecast application for Lomiri
nl: Een weersvoorspellingapp voor Lomiri

en: weather;forecast;sunrise;sunset;moonphase;humidity;wind;rain;radar;precipitation
nl: weer;voorspelling;zonsopgang;zonsondergang;maanstand;luchtvochtigheid;wind;regen;radar;neerslag

en: Help
nl: Hulp

[ctx: about page, section header, usage instructions]
en: Usage
nl: Gebruik

[ctx: about page, section header, troubleshooting]
en: Troubleshooting
nl: Probleemoplossing

en: About
nl: Over

en: Weather app
nl: Weerapp

en: Version %1
nl: Versie %1

en: Get the sourcecode
nl: Broncode bekijken

en: Report issues
nl: Problemen melden

en: Help translate
nl: Helpen met vertalen

en: Credits
nl: Met dank aan

en: Weather data by
nl: Gegevens aangeleverd door

en: Rainradar by
nl: Regenradar door

en: Coordinate lookup by
nl: Opzoeken van coördinaten door

en: Location data lookup by
nl: Opzoeken van locatie door

en: Sun and moon calculations by
nl: Zon- en maanberekeningen door

en: Timezone converting by
nl: Tijdzone-omzetting door

en: If you encounter problems, please go through the following steps and try again:
nl: Als je problemen ervaart, volg dan onderstaande stappen en probeer het opnieuw:

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Restart the app
nl: %1 Herstart de app

[ctx: troubleshooting, description how to restart the app]
en: Close the app, then restart it as usual.
nl: Sluit de app af en start hem weer op.

en: Close weather app
nl: Weerapp afsluiten

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Update the app
nl: &1 Werk de app bij

[ctx: troubleshooting, description how to update the app]
en: Close the app, then open OpenStore app and check for updates for weather app.
nl: Sluit de app, open de Open Store en controleer op updates.

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Reboot the device
nl: %1 Herstart je apparaat

[ctx: troubleshooting, description how to reboot]
en: Press and hold the power button to raise the system dialog and select 'reboot' there. Alternatively use the same option from the system indicator.
nl: Houd de aan-/uitknop ingedrukt en kies ‘Herstarten’ in het afsluitmenu, of herstart via de systeemindicator rechtsboven.

en: Reboot device
nl: Apparaat herstarten

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Clear the cache
nl: %1 Leeg de cache

[ctx: troubleshooting, description how to clear the cache]
en: Clear the cache with the button below, use the app UT Tweak Tool or delete the content of the <i>~/.cache/weather.ubports</i> folder.
nl: Leeg de cache middels onderstaande knop, Lomiri-tweakapp of door de inhoud van de map <i>.cache/weather.ubports</i> te verwijderen.

en: Clear cache now
nl: Cache legen

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Re-add locations
nl: %1 Voeg de locaties opnieuw toe

[ctx: troubleshooting, description how to delete the locations]
en: Delete your locations in the locations list (see usage tab). Then add them again. Or manually delete the database in <i>~/local/share/weather.ubports</i>.
nl: Verwijder alle locaties van de lijst (zie tabblad ‘Gebruik’) en voeg ze daarna opnieuw toe. Ook kun je de databank verwijderen uit <i>~/local/share/weather.ubports</i>.

en: Go back to main page
nl: Terug naar hoofdpagina

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Delete the apps settings
nl: %1 Verwijder de app-instellingen

[ctx: troubleshooting, description how to delete the locations]
en: Delete the apps settings either using the UT Tweak Tool or manually by deleting the config file in <i>~/.config/weather.ubports</i>.
nl: Leeg de cache middels onderstaande knop, Lomiri-tweakapp of door de inhoud van de map <i>~/.config/weather.ubports</i> te verwijderen.

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Check the log
nl: %1 Bekijk het logboek

[ctx: troubleshooting, description how to get the log and open an issue]
en: If the instructions above did not solve the problem, please open an issue and provide the app log. One way to obtain the log is with Logviewer app. This app allows uploading the log to a pastebin. Provide the link to the pasted log in the error report. Another option is to manually copy the log file. It can be found under <i>~/.cache/upstart/application-click-com.ubuntu.weather_weather_VERSION.log</i>. If no logfile for weather app is present, please temporary enable developer mode (system settings -> info -> developer mode). This will make the log persist.
nl: Als stap 1-3 het probleem niet hebben opgelost, open dan een ‘issue’ en voeg het logboek van de app toe als bijlage. Het logboek kan worden opgevraagd via de Logviewer-app. Deze app biedt tevens de mogelijkheid het logboek te uploaden naar een ‘pastebin’. Als je daar gebruik van maakt, voeg dan de link daarvan toe aan de ‘issue’. Het logboek kan ook handmatig gekopieerd worden van de locatie <i>./cache/upstart/application-click-com.ubuntu.weather_weather_VERSION.log</i>. Als er geen logboek is aangelegd, schakel dan de ontwikkelaarsmodus in in de systeeminstellingen.

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Open an issue on GitLab
nl: %1 Open een ‘issue’ op GitLab

[ctx: troubleshooting, description how to open an issue]
en: Please go to <i>https://gitlab.com/ubports/apps/weather-app/-/issues</i> and file an error report there. Please provide the following information: the version of the app, the name of your device, your release channel, a description of what you did and which problems you encountered.
nl: Ga naar <i>https://gitlab.com/ubports/apps/weather-app/-/issues</i> en stel daar een foutrapport op. Geef de volgende informatie op: de appversie, modelnaam van je apparaat, het updatekanaal, een beschrijving van wat je deed toen het probleem optrad en welke problemen je precies tegenkwam.

en: Open issue tracker
nl: Issuepagina openen

en: Cache cleared.
nl: De cache is geleegd.

en: OK
nl: Oké

en: Access weather information
nl: Toegang tot weerinformatie

[ctx: usage, access weather information]
en: You can swipe through locations or pick one by tapping on the indicator dots. Tap on current information or a daily forecast for additional weather details. Swipe the 3 hour forecast for more weather information.
nl: Je kunt door locaties bladeren door te vegen of door een locatie te kiezen in het menu. Druk op de huidige informatie of weersvoorspelling om meer informatie te tonen. Veeg over de 3-uursvoorspelling om meer informatie op te halen.

en: Manage locations
nl: Locaties beheren

[ctx: usage, manage locations]
en: Add multiple locations via bottom edge or enable live GPS location in settings. Manage locations via bottom edge locations page by swiping or press & hold to remove and reorder.
nl: Veeg vanaf de onderkant omhoog om meer locaties toe te voegen of schakel gps-locatie in in de instellingen. Verwijder locaties door ze opzij te vegen of houd ingedrukt om ze te herordenen.

en: Locations page list actions
nl: Beschikbare actielijst

[ctx: usage, manage locations]
en: To add new locations you need to have internet access!
nl: Je kunt alleen locaties toevoegen als je verbonden bent met het internet!

en: single tap a location to view its weather
nl: Druk op een locatie om het weer te bekijken

en: tap and hold on a location to
nl: Houd een locatie ingedrukt locatie om

en: a) enable sorting mode (drag the icon to reorder)
nl: a) de rangschikmodus te starten (sleep het pictogram om te rangschikken)

en: b) multiselect locations to delete
nl: b) meerdere locaties te verwijderen

en: Rainradar
nl: Regenradar

[ctx: usage, rainradar]
en: You can view live rainradar by tapping the satellite icon in the header.
nl: Druk op het satellietpictogram om de live-regenradar te bekijken.

en: GPS live location
nl: GPS-locatie

[ctx: usage, GPS live location]
en: When GPS for current location is enabled, an additional 'live' location is added to the list. This locations updates it's position on the move according to GPS location.
nl: Als gps is ingeschakeld, dan wordt er een ‘live’-locatie toegevoegd aan de lijst. Deze locatie wordt bepaald aan de hand van je huidige positie.

en: Updating data
nl: Bezig met bijwerken…

[ctx: usage, Updating data]
en: Weather station data is updated on app start and at the interval specified in the app settings. This does only work while the app is active.
nl: De weerinformatie wordt bijgewerkt zodra je de app opent en na de in de instellingen opgegeven tijdsperiode. Dit laatste gebeurt alleen als de app actief is.

en: Chance of precipitation
nl: Neerslagkans

en: Rain volume
nl: Hoeveelheid regen

en: Snow volume
nl: Hoeveelheid sneeuw

en: Winds
nl: Wind

en: UV Index
nl: UV-index

en: Sunshine duration
nl: Aantal zonuren

en: Humidity
nl: Luchtvochtigheid

en: Sunrise
nl: Zonsopgang

en: Sunset
nl: Zonsondergang

en: Pressure
nl: Luchtdruk

en: Moonphase
nl: Maanstand

en: Locations
nl: Locaties

en: exit reorder mode
nl: rangschikmodus afsluiten

[ctx: location list page, unselect all button description]
en: Unselect All
nl: Niets selecteren

[ctx: location list page, select all button description]
en: Select All
nl: Alles selecteren

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Searching for current location…
nl: Bezig met zoeken naar huidige locatie…

en: Cannot determine your location
nl: Je locatie kan niet worden bepaald

en: Manually add a location by swiping up from the bottom of the display
nl: Voeg een locatie toe door omhoog te vegen vanaf de onderkant van het scherm

en: Remove
nl: Verwijderen

en: No network connection.
    Unable to add new locations.
    Please check your network settings and try again.
nl: Geen internetverbinding.
    Je kunt hierdoor geen locaties toevoegen.
    Controleer je internetinstellingen en probeer het opnieuw.

en: No locations found. Tap the plus icon to search for one.
nl: Geen locaties gevonden - druk op het plus-pictogram om er één te zoeken.

en: Network Error
nl: Netwerkfout

en: No network connection. Could not load weather data.
    Please check your network settings and try again.
nl: Geen internetverbinding; de weergegevens kunnen niet worden geladen.
    Controleer je internetinstellingen en probeer het opnieuw.

en: No API Keys Found
nl: Geen api-sleutels gevonden

en: If you are a developer, please see the README file for instructions on how to obtain your own Open Weather Map API key.
nl: Als je een ontwikkelaar bent, kijk dan in het bestand genaamd “README” voor instructies om je eigen Open Weather Map api-sleutel te verkrijgen.

en: Rain radar
nl: Regenradar

en: New moon
nl: Nieuwe maan

en: Waxing Crescent
nl: Toenemende maansikkel

en: First Quarter
nl: Eerste kwartier

en: Waxing Gibbous
nl: Toenemende maan

en: Full moon
nl: Volle maan

en: Waning Gibbous
nl: Afnemende maan

en: Last Quarter
nl: Laatste kwartier

en: Waning Crescent
nl: Afnemende maansikkel

en: calculation error
nl: berekeningsfout

note: TRANSLATORS: %1 does specify the parameters, %2 does specify the url for weather apps repo at gitlab
en: Valid arguments for weather app are: %1 They will be managed by system. See the README at %2 for a full comment about them
nl: Opdrachtregelopties van de weerapp: %1 Deze worden beheerd door het systeem. Bekijk voor meer informatie het README-bestand op %2

en: Back
nl: Terug

en: Search city or select below
nl: Zoek een plaats of kies hieronder

[ctx: location ID from geonames.org]
en: geonames.org ID: %1
nl: geonames.org-id: %1

[ctx: Latitude and longitude (coordinates)]
en: lat: %1, lon: %2
nl: breedtegr.: %1, lengtegr.: %2

en: Could not load data. Please open an issue and provide the following error message:
nl: De gegevens kunnen niet worden geladen. Open een ‘issue’ en vermeld daarin de volgende foutmelding:

en: Could not load data. Provider server unavailable. Please ensure you are connected to the Internet.
nl: De gegevens kunnen niet worden geladen omdat de server van de weerdienst niet beschikbaar is. Controleer je internetverbinding.

en: No city found
nl: Geen plaats gevonden

en: Location already added.
nl: Deze locatie is al toegevoegd.

note: TRANSLATORS: NE = North East, wind bearing, abbreviated
en: NE
nl: NO

note: TRANSLATORS: E = East, wind bearing, abbreviated
en: E
nl: O

note: TRANSLATORS: SE = South East, wind bearing, abbreviated
en: SE
nl: ZO

note: TRANSLATORS: SW = South West, wind bearing, abbreviated
en: SW
nl: ZW

note: TRANSLATORS: wind speed in km/h, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: %1 km/h
nl: %1 km/u

note: TRANSLATORS: wind speed in mph, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: %1 mph
nl: %1 mpu

en: low
nl: laag

en: moderate
nl: gemiddeld

en: high
nl: hoog

en: very high
nl: erg hoog

en: extreme
nl: extreem

en: no valid value
nl: ongeldige waarde

en: Today
nl: Vandaag

en: updated %1 day ago | updated %1 days ago
nl[0]: %1 dag geleden bijgewerkt
nl[1]: %1 dagen geleden bijgewerkt

en: updated %1 hour ago | updated %1 hours ago
nl[0]: %1 uur geleden bijgewerkt
nl[1]: %1 uur geleden bijgewerkt

en: updated %1 minute ago | updated %1 minutes ago
nl[0]: %1 minuut geleden bijgewerkt
nl[1]: %1 minuten geleden bijgewerkt

en: updated recently
nl: onlangs bijgewerkt

[ctx: current weather]
note: TRANSLATORS: feels like refers to the current temperature as how it feels adjusted e.g. by wind
en: feels like %1
nl: voelt als %1

[ctx: current weather]
note: TRANSLATORS: %1 is cloud coverage in percent, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: Clouds: %1 %
nl: Bewolking: %1%

[ctx: current weather]
note: TRANSLATORS: %1 is wind speed including unit and %2 is wind direction
en: Wind: %1 %2
nl: Windsnelheid: %1 %2

[ctx: current weather]
en: Wind gusts: %1
nl: Windstoten: %1

[ctx: humidity, current weather]
note: TRANSLATORS: humidity in percent, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: Humidity: %1 %
nl: Luchtvochtigheid: %1%

[ctx: current weather]
en: UV Index: %1
nl: UV-index: %1

[ctx: current weather]
en: Visibility: %1
nl: Zicht: %1

en: Current Location
nl: Huidige locatie

[ctx: Location ID from geonames.org]
en: geonames.org ID: %1
nl: geonames.org-id: %1

en: Settings
nl: Instellingen

en: Data is only updated while the app is open and focused
nl: De gegevens worden bijgewerkt zolang de app geopend is

en: Data Provider
nl: Gegevensbron

en: Detect current location
nl: Huidige locatie bepalen

en: Rain volume unit
nl: Eenheid van hoeveelheid regen

en: %1 minute | %1 minutes
nl[0]: %1 minuut
nl[1]: %1 minuten

en: %1 hour | %1 hours
nl[0]: %1 uur
nl[1]: %1 uur

en: Refresh Interval
nl: Ververstussenpoos

en: Temperature unit
nl: Temperatuureenheid

en: no colors
nl: kleurloos

en: blue/yellow
nl: blauw/geel

en: blue/orange
nl: blauw/oranje

en: blue/red
nl: blauw/rood

en: Temperature colors
nl: Temperatuurkleuren

en: System theme
nl: Systeemthema

en: SuruDark theme
nl: Suru donker

en: Ambiance theme
nl: Ambiance

en: Style
nl: Stijl

en: Grey background for current data?
nl: Grijze achtergrond achter de huidige voorspelling?

note: TRANSLATORS: kilometer per hour, metric unit for wind speed, only use abbreviated
en: km/h
nl: km/u

note: TRANSLATORS: miles per hour, imperial unit for wind speed, only use abbreviated
en: mph
nl: mpu

en: Wind speed unit
nl: Windsnelheideenheid

en: clear
nl: onbewolkt

en: dissolving clouds
nl: wegtrekkende bewolking

en: partly cloudly
nl: gedeeltelijk bewolkt

en: overcast
nl: bewolkt

en: smoke or ash
nl: rookvorming of as

en: haze
nl: nevel

en: light dust
nl: lichte stofregen

en: dust
nl: stofregen

en: heavy dust
nl: hevige stofregen

en: nearby dust storm
nl: aankomende stofregenstorm

en: mist
nl: mistig

en: light fog
nl: licht mistig

en: continuous fog
nl: aanhoudende mist

en: visible lightning
nl: zichtbaar onweer

en: precipitation
nl: neerslag

en: distant precipitation
nl: neerslag in de verte

en: nearby precipitation
nl: aankomende neerslag

en: dry thunderstorm
nl: droge onweersstorm

en: squalls
nl: windvlagen

en: funnel clouds
nl: tubawolken

en: drizzle
nl: motregen

en: rain
nl: regen

en: snow
nl: sneeuw

en: rain and snow
nl: regen en sneeuw

en: freezing rain
nl: ijsregen

en: rain shower
nl: regenbui

en: snow shower
nl: sneeuwbui

en: hail shower
nl: hagelbui

en: fog
nl: mist

en: thunderstorm
nl: onweersstorm

en: decreasing dust storm
nl: afnemende stofregenstorm

en: dust storm
nl: stofregenstorm

en: increasing dust storm
nl: optrekkende stofregenstorm

en: decreasing severe dust storm
nl: afnemende hevige stofregenstorm

en: severe dust storm
nl: hevige stofregenstorm

en: increasing severe dust storm
nl: optrekkende hevige stofregenstorm

en: low blowing snow
nl: lage stuifsneeuw

en: low heavy drifting snow
nl: lage, hevige stuifsneeuw

en: high blowing snow
nl: hoge stuifsneeuw

en: high heavy drifting snow
nl: hoge, hevige stuifsneeuw

en: distant fog
nl: mist in de verte

en: patchy fog
nl: verspreide mist

en: decreasing fog
nl: afnemende mist

en: increasing fog
nl: optrekkende mist

en: fog with rime
nl: mist en rijp

en: intermittent slight drizzle
nl: afwisselende lichte motregen

en: continuous slight drizzle
nl: aanhoudende lichte motregen

en: intermittent drizzle
nl: afwisselende motregen

en: continuous drizzle
nl: aanhoudende motregen

en: intermittent heavy drizzle
nl: afwisselende hevige motregen

en: continuous heavy drizzle
nl: aanhoudende hevige motregen

en: freezing slight drizzle
nl: lichte ijsmotregen

en: freezing heavy drizzle
nl: hevige ijsmotregen

en: slight rain drizzle
nl: lichte motregenbui

en: heavy rain drizzle
nl: hevige motregenbui

en: intermittent slight rain
nl: afwisselende lichte regenbuien

en: continuous slight rain
nl: aanhoudende lichte regenbuien

en: intermittent rain
nl: afwisselende regenbuien

en: continuous rain
nl: aanhoudende regenbuien

en: intermittent heavy rain
nl: afwisselende hevige regenbuien

en: continuous heavy rain
nl: afwisselende hevige regenbuien

en: freezing slight rain
nl: lichte ijsregenbuien

en: freezing heavy rain
nl: hevige ijsregenbuien

en: slight rain drizzle with snow
nl: lichte motregenbuien met sneeuw

en: heavy rain drizzle with snow
nl: hevige motregenbuien met sneeuw

en: intermittent slight snowflakes
nl: afwisselende lichte sneeuwvlokken

en: continuous slight snowflakes
nl: aanhoudende lichte sneeuwvlokken

en: intermittent snowflakes
nl: afwisselende sneeuwvlokken

en: continuous snowflakes
nl: aanhoudende sneeuwvlokken

en: intermittent heavy snowflakes
nl: afwisselende hevige sneeuwvlokken

en: continuous heavy snowflakes
nl: aanhoudende hevige sneeuwvlokken

en: diamond dust
nl: diamantstof

en: snow grains
nl: sneeuwkorrels

en: snow stars
nl: sneeuwsterren

en: ice pellets
nl: ijskorrels

en: slight rain shower
nl: lichte regenbui

en: heavy rain shower
nl: hevige regenbui

en: violent rain shower
nl: zeer hevige regenbui

en: slight rain shower with snow
nl: lichte regenbui met sneeuw

en: heavy rain shower with snow
nl: hevige regenbui met sneeuw

en: slight snow shower
nl: lichte sneeuwbui

en: heavy snow shower
nl: hevige sneeuwbui

en: slight small hail
nl: lichte hagel

en: heavy small hail
nl: hevige hagel

en: slight hail without thunder
nl: lichte hagel zonder onweer

en: heavy hail without thunder
nl: hevige hagel zonder onweer

en: slight rain after thunderstorm
nl: lichte regen na onweersbui

en: heavy rain after thunderstorm
nl: hevige regen na onweersbui

en: slight snow or hail after thunderstorm
nl: lichte sneeuw of hagel na onweersbui

en: heavy snow or hail after thunderstorm
nl: hevige sneeuw of hagel na onweersbui

en: slight thunderstorm without hail
nl: lichte onweersbui zonder hagel

en: slight thunderstorm with hail
nl: lichte onweersbui met hagel

en: heavy thunderstorm without hail
nl: hevige onweersbui zonder hagel

en: thunderstorm with dust storm
nl: onweersbui en stofstorm

en: heavy thunderstorm with hail
nl: hevige onweersbui met hagel
