ubuntu-weather-app - en to ru translation catalogue (152 entries)

en: Weather
ru: Погода

en: A weather forecast application for Lomiri
ru: Приложение с прогнозом погоды для Lomiri

en: Help
ru: Помощь

[ctx: about page, section header, usage instructions]
en: Usage
ru: Использование

[ctx: about page, section header, troubleshooting]
en: Troubleshooting
ru: Устранение неисправностей

en: About
ru: О программе

en: Weather app
ru: Погода

en: Version %1
ru: Версия %1

en: Links
ru: Ссылки

en: Get the sourcecode
ru: Получить исходный код

en: Report issues
ru: Сообщить о проблемах

en: Help translate
ru: Помочь с переводом

en: Credits
ru: Благодарности

en: Weather data by
ru: Данные о погоде от

en: Rainradar by
ru: Прогноз дождя от

en: Coordinate lookup by
ru: Поиск координат по

en: Location data lookup by
ru: Поиск данных о местоположении по

en: Sun and moon calculations by
ru: Расчеты Солнца и Луны

en: Timezone converting by
ru: Преобразование часового пояса

en: If you encounter problems, please go through the following steps and try again:
ru: При возникновении проблем выполните следующие действия и повторите попытку:

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Restart the app
ru: %1 Перезапустить приложение

[ctx: troubleshooting, description how to restart the app]
en: Close the app, then restart it as usual.
ru: Закройте приложение, а затем перезапустите его как обычно.

en: Close weather app
ru: Закрыть приложение «Погода»

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Update the app
ru: %1 Обновить приложение

[ctx: troubleshooting, description how to update the app]
en: Close the app, then open OpenStore app and check for updates for weather app.
ru: Закройте приложение, откройте OpenStore и проверьте наличие обновлений для погоды.

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Reboot the device
ru: %1 Перезагрузить устройство

[ctx: troubleshooting, description how to reboot]
en: Press and hold the power button to raise the system dialog and select 'reboot' there. Alternatively use the same option from the system indicator.
ru: Нажмите и удерживайте кнопку питания, чтобы открыть диалоговое окно системы, и выберите «перезагрузка». Также можно использовать ту же опцию из системного индикатора.

en: Reboot device
ru: Перезагрузка устройства

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Clear the cache
ru: %1 Очистить кэш

[ctx: troubleshooting, description how to clear the cache]
en: Clear the cache with the button below, use the app UT Tweak Tool or delete the content of the <i>~/.cache/weather.ubports</i> folder.
ru: Очистите кэш с помощью расположенной ниже кнопки, приложения UT Tweak Tool или удалите содержимое папки <i>~/.cache/weather.ubports</i>.

en: Clear cache now
ru: Очистить кэш сейчас

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Re-add locations
ru: %1 Повторное добавление местоположений

[ctx: troubleshooting, description how to delete the locations]
en: Delete your locations in the locations list (see usage tab). Then add them again. Or manually delete the database in <i>~/local/share/weather.ubports</i>.
ru: Удалите свои локации в списке локаций (см. закладку использования). Затем добавьте их снова. Или удалите вручную базу данных в <i>~/local/share/weather.ubports</i>.

en: Go back to main page
ru: Вернуться на главную страницу

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Delete the apps settings
ru: %1 Удалить настройки приложения

[ctx: troubleshooting, description how to delete the locations]
en: Delete the apps settings either using the UT Tweak Tool or manually by deleting the config file in <i>~/.config/weather.ubports</i>.
ru: Удалите настройки приложения, используя UT Tweak Tool или удалив вручную файл конфигурации в <i>~/.config/weather.ubports</i>.

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Check the log
ru: %1 Проверьте журнал

[ctx: troubleshooting, description how to get the log and open an issue]
en: If the instructions above did not solve the problem, please open an issue and provide the app log. One way to obtain the log is with Logviewer app. This app allows uploading the log to a pastebin. Provide the link to the pasted log in the error report. Another option is to manually copy the log file. It can be found under <i>~/.cache/upstart/application-click-com.ubuntu.weather_weather_VERSION.log</i>. If no logfile for weather app is present, please temporary enable developer mode (system settings -> info -> developer mode). This will make the log persist.
ru: Если выше указанные действия не решили проблему, откройте отчёт об ошибке и предоставьте журнал приложения. Одним из способов получения журнала является Logviewer. Это приложение позволяет загрузить журнал в Pastebin. Укажите ссылку на журнал в отчете об ошибке. Другой вариант - копирование файла журнала вручную. Его можно найти в <i>~/.cache/upstart/application-click-com.ubuntu.weather_weather_VERSION.log</i>. Если журнал отсутствует, то временно включите режим разработчика.

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Open an issue on GitLab
ru: %1 Открыть отчёт об ошибке на GitLab

[ctx: troubleshooting, description how to open an issue]
en: Please go to <i>https://gitlab.com/ubports/apps/weather-app/-/issues</i> and file an error report there. Please provide the following information: the version of the app, the name of your device, your release channel, a description of what you did and which problems you encountered.
ru: Перейдите по адресу <i>https://gitlab.com/ubports/apps/weather-app/-/issues</i> и отправьте там отчет об ошибке. Пожалуйста, предоставьте следующую информацию: версию приложения, имя вашего устройства, ваш канал выпуска, описание того, что вы сделали и с какими проблемами столкнулись.

en: Open issue tracker
ru: Открыть трекер обсуждения проблем

en: Cache cleared.
ru: Кэш очищен.

en: Access weather information
ru: Доступ к информации о погоде

[ctx: usage, access weather information]
en: You can swipe through locations or pick one by tapping on the indicator dots. Tap on current information or a daily forecast for additional weather details. Swipe the 3 hour forecast for more weather information.
ru: Можно провести по месторасположениям или выбрать одно из них, коснувшись точек индикатора. Воспользуйтесь текущей информацией или ежедневным прогнозом для получения дополнительной информации о погоде. Проведите 3-часовой прогноз для получения дополнительной информации о погоде.

en: Manage locations
ru: Управление местоположениями

[ctx: usage, manage locations]
en: Add multiple locations via bottom edge or enable live GPS location in settings. Manage locations via bottom edge locations page by swiping or press & hold to remove and reorder.
ru: Добавление нескольких местоположений через нижний край или включение местоположения GPS в настройках. Управляйте месторасположениями на странице списка локаций нижнего края, проведя пальцем или нажав и зажав, чтобы удалить и переупорядочить.

en: Locations page list actions
ru: Действия со списком месторасположений

[ctx: usage, manage locations]
en: To add new locations you need to have internet access!
ru: Чтобы добавить новые места, нужно иметь доступ к сети Интернет!

en: single tap a location to view its weather
ru: Одним нажатием выберите локацию, чтобы посмотреть там погоду

en: tap and hold on a location to
ru: Нажмите и удерживайте локацию для

en: a) enable sorting mode (drag the icon to reorder)
ru: а) включить режим сортировки (перетащите иконку для изменения её положения)

en: b) multiselect locations to delete
ru: b) выбрать группу локаций для удаления

en: Rainradar
ru: Карта осадков

[ctx: usage, rainradar]
en: You can view live rainradar by tapping the satellite icon in the header.
ru: Можно просмотреть карту осадков в реальном времени, нажав на значок спутника справа вверху экрана.

en: GPS live location
ru: Местоположение GPS в реальном времени

[ctx: usage, GPS live location]
en: When GPS for current location is enabled, an additional 'live' location is added to the list. This locations updates it's position on the move according to GPS location.
ru: Если включена функция GPS для текущего местоположения, в список добавляется дополнительное "реальное" местоположение. Это местоположение обновляет его положение при перемещении в соответствии с местоположением GPS.

en: Updating data
ru: Обновление данных

[ctx: usage, Updating data]
en: Weather station data is updated on app start and at the interval specified in the app settings. This does only work while the app is active.
ru: Данные погодных станций обновляются при запуске приложения и с интервалом, указанные в настройках приложения. Это работает только в то время, когда приложение активно.

en: Chance of precipitation
ru: Вероятность осадков

en: Rain volume
ru: Объем дождя

en: Snow volume
ru: Объем снега

en: Winds
ru: Ветер

en: UV Index
ru: УФ-индекс

en: Humidity
ru: Влажность

en: Sunrise
ru: Восход

en: Sunset
ru: Закат

en: Pressure
ru: Атмосферное давление

en: Moonphase
ru: Фаза Луны

en: Locations
ru: Местоположение

en: exit reorder mode
ru: Выйти из режима перенастройки

[ctx: location list page, unselect all button description]
en: Unselect All
ru: Снять всё

[ctx: location list page, select all button description]
en: Select All
ru: Выделить всё

en: Delete
ru: Удалить

note: TRANSLATORS: rain/snow volume in inch, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: %1 in
ru: %1 дюйм

note: TRANSLATORS: rain volume in litre per squaremeter, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: %1 l/m²
ru: %1 л/м²

note: TRANSLATORS: rain volume in millimeter, keep/remove the space before the unit according to your language specifications TRANSLATORS: snow volume in millimeter, keep/remove the space before the unit according to your language specifications TRANSLATORS: rain/snow volume in millimeter, keep/remove the
en: %1 mm
ru: %1 мм

note: TRANSLATORS: snow volume in centimeter, keep/remove the space before the unit according to your language specifications avoid 0.95 being rounded to 1.0 cm instead of 1 cm
en: %1 cm
ru: %1 см

en: Searching for current location…
ru: Определение текущего местоположения…

en: Cannot determine your location
ru: Не удалось определить местоположение

en: Manually add a location by swiping up from the bottom of the display
ru: Вручную добавить местоположение, проведя вверх от нижней части экрана

en: Remove
ru: Удалить

en: No network connection.
    Unable to add new locations.
    Please check your network settings and try again.
ru: Нет подключения к сети Интернет.
    Не удалось добавить новую локацию.
    Пожалуйста, проверьте Ваше соединение и повторите ещё раз.

en: No locations found. Tap the plus icon to search for one.
ru: Местоположение не найдено. Нажмите значок плюса для поиска.

en: Network Error
ru: Ошибка сети

en: No network connection. Could not load weather data.
    Please check your network settings and try again.
ru: Нет подключения к сети Интернет. Не удалось загрузить данные о погоде.
    Пожалуйста, проверьте Ваше соединение и повторите ещё раз.

en: No API Keys Found
ru: Не найден ключ API

en: If you are a developer, please see the README file for instructions on how to obtain your own Open Weather Map API key.
ru: Для разработчиков: информация о том, как можно получить собственный ключ Open Weather Map API, находится в файле README.

en: Rain radar
ru: Прогноз дождя

en: New moon
ru: Новолуние

en: Waxing Crescent
ru: Растущая Луна

en: First Quarter
ru: Первая четверть

en: Waxing Gibbous
ru: Растущая Луна

en: Full moon
ru: Полнолуние

en: Waning Gibbous
ru: Убывающая Луна

en: Last Quarter
ru: Последняя четверть

en: Waning Crescent
ru: Убывающая Луна

en: calculation error
ru: ошибка расчета

note: TRANSLATORS: %1 does specify the parameters, %2 does specify the url for weather apps repo at gitlab
en: Valid arguments for weather app are: %1 They will be managed by system. See the README at %2 for a full comment about them
ru: Допустимые аргументы для приложения погоды: %1 Они будут управляться системой. Для более подробной информации см. README на %2

en: Back
ru: Назад

en: Search city or select below
ru: Найти город или выбрать из списка ниже

[ctx: Latitude and longitude (coordinates)]
en: lat: %1, lon: %2
ru: ш: %1, д: %2

en: Could not load data. Please open an issue and provide the following error message:
ru: Не удалось загрузить данные. Пожалуйста, сообщите о проблеме и включите сообщение об ошибке:

en: Could not load data. Provider server unavailable. Please ensure you are connected to the Internet.
ru: Не удалось загрузить данные. Сервер провайдера недоступен. Пожалуйста, убедитесь в наличии подключения к сети Интернет.

en: No city found
ru: Город не найден

en: Location already added.
ru: Местоположение уже добавлено.

note: TRANSLATORS: N = North, wind bearing, abbreviated
en: N
ru: С

note: TRANSLATORS: NE = North East, wind bearing, abbreviated
en: NE
ru: СВ

note: TRANSLATORS: E = East, wind bearing, abbreviated
en: E
ru: В

note: TRANSLATORS: SE = South East, wind bearing, abbreviated
en: SE
ru: ЮВ

note: TRANSLATORS: S = South, wind bearing, abbreviated
en: S
ru: Ю

note: TRANSLATORS: SW = South West, wind bearing, abbreviated
en: SW
ru: ЮЗ

note: TRANSLATORS: W = West, wind bearing, abbreviated
en: W
ru: З

note: TRANSLATORS: NW = NorthWest, wind bearing, abbreviated
en: NW
ru: СЗ

note: TRANSLATORS: wind speed in m/s, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: %1 m/s
ru: %1 м/ч

note: TRANSLATORS: wind speed in km/h, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: %1 km/h
ru: %1 км/ч

note: TRANSLATORS: wind speed in mph, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: %1 mph
ru: %1 миль/ч

en: Today
ru: Сегодня

en: updated %1 day ago | updated %1 days ago
ru[0]: обновлено %1 день назад
ru[1]: обновлено %1 дня назад
ru[2]: обновлено %1 дней назад

en: updated %1 hour ago | updated %1 hours ago
ru[0]: обновлено %1 час назад
ru[1]: обновлено %1 часа назад
ru[2]: обновлено %1 часов назад

en: updated %1 minute ago | updated %1 minutes ago
ru[0]: обновлено %1 минуту назад
ru[1]: обновлено %1 минуты назад
ru[2]: обновлено %1 минут назад

en: updated recently
ru: обновлено недавно

[ctx: pressure, daily forecast]
note: TRANSLATORS: hectopascal, unit for air pressure, only use abbreviated
en: %1 hPa
ru: %1 гПа

[ctx: current weather]
note: TRANSLATORS: %1 is cloud coverage in percent, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: Clouds: %1 %
ru: Облачность: %1 %

[ctx: current weather]
note: TRANSLATORS: %1 is wind speed including unit and %2 is wind direction
en: Wind: %1 %2
ru: Ветренность: %1 %2

[ctx: humidity, current weather]
note: TRANSLATORS: humidity in percent, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: Humidity: %1 %
ru: Влажность: %1 %

en: Current Location
ru: Текущее местоположение

en: Settings
ru: Настройки

en: Data is only updated while the app is open and focused
ru: Данные обновляются, когда приложение открыто и сфокусировано

en: Data Provider
ru: Источник данных

en: Detect current location
ru: Определить текущее местоположение

note: TRANSLATORS: millimeter, metric unit for rain/snow given as millimeter per hour, only use abbreviated
en: mm
ru: мм

note: TRANSLATORS: inch, imperial unit for rain/snow given as inch per hour, only use abbreviated
en: in
ru: дюйм

note: TRANSLATORS: liter, metric unit for rain/snow given as liter per squaremeter per hour, only use abbreviated
en: l/m²
ru: л/м²

en: Rain volume unit
ru: Единица объема дождя

en: %1 minute | %1 minutes
ru[0]: %1 минута
ru[1]: %1 минуты
ru[2]: %1 минут

en: %1 hour | %1 hours
ru[0]: %1 час
ru[1]: %1 часа
ru[2]: %1 часов

en: Refresh Interval
ru: Интервал обновления

en: Temperature unit
ru: Единица измерения температуры

en: no colors
ru: нет цветов

en: blue/yellow
ru: голубой/жёлтый

en: blue/orange
ru: голубой/оранжевый

en: blue/red
ru: голубой/красный

en: Temperature colors
ru: Цветовые температуры

en: System theme
ru: Системная тема

en: SuruDark theme
ru: SuruDark тема

en: Ambiance theme
ru: Ambiance тема

en: Style
ru: Стиль

en: Grey background for current data?
ru: Использовать серый фон для текущих данных?

note: TRANSLATORS: meter per second, metric SI unit for wind speed, only use abbreviated
en: m/s
ru: м/сек

note: TRANSLATORS: kilometer per hour, metric unit for wind speed, only use abbreviated
en: km/h
ru: км/ч

note: TRANSLATORS: miles per hour, imperial unit for wind speed, only use abbreviated
en: mph
ru: миль/ч

en: Wind speed unit
ru: Единица скорости ветра
