ubuntu-weather-app - en to fi translation catalogue (154 entries)

en: Weather
fi: Sää

en: A weather forecast application for Lomiri
fi: Sääennustesovellus Lomiriille

en: Help
fi: Ohje

[ctx: about page, section header, usage instructions]
en: Usage
fi: Käyttö

[ctx: about page, section header, troubleshooting]
en: Troubleshooting
fi: Ongelmanratkaisu

en: About
fi: Yleistä

en: Weather app
fi: Sää

en: Version %1
fi: Versio %1

en: Links
fi: Linkit

en: Get the sourcecode
fi: Hanki lähdekoodi

en: Report issues
fi: Ilmoita ongelmasta

en: Help translate
fi: Auta käännöksessä

en: Credits
fi: Kiitettävää

en: Weather data by
fi: Säätiedot toimittaa

en: Rainradar by
fi: Sadetutkan toimittaa

en: Coordinate lookup by
fi: Koordinaatit toimittaa

en: Location data lookup by
fi: Paikkatiedon toimittaa

en: Sun and moon calculations by
fi: Auringon ja kuun laskelmat toimittaa

en: Timezone converting by
fi: Aikavyöhykkeen muunnoksen toimittaa

en: If you encounter problems, please go through the following steps and try again:
fi: Jos kohtaat ongelmia, noudata seuraavia ohjeita ja yritä uudelleen:

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Restart the app
fi: %1 Käynnistä sovellus uudelleen

[ctx: troubleshooting, description how to restart the app]
en: Close the app, then restart it as usual.
fi: Sulje sovellus ja käynnistä se uudelleen kuten tavallisesti.

en: Close weather app
fi: Sulje sääsovellus

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Update the app
fi: %1 Päivitä sovellus

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Reboot the device
fi: %1 Käynnistä laite uudelleen

en: Reboot device
fi: Käynnistä laite uudelleen

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Clear the cache
fi: %1 Tyhjennä välimuisti

en: Clear cache now
fi: Tyhjennä välimuisti nyt

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Re-add locations
fi: %1 Lisää sijainnit uudelleen

en: Go back to main page
fi: Siirry pääsivulle

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Delete the apps settings
fi: %1 Poista sovelluksen asetukset

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Check the log
fi: %1 Tarkista loki

en: Cache cleared.
fi: Välimuisti tyhjennetty.

en: OK
fi: Selvä

en: Manage locations
fi: Hallitse sijainteja

[ctx: usage, manage locations]
en: To add new locations you need to have internet access!
fi: Uuden paikan lisäämiseksi vaaditaan verkkoyhteys!

en: single tap a location to view its weather
fi: näpäytä kerran sijaintia nähdäksesi sään

en: tap and hold on a location to
fi: täppää ja pidä alhaalla kohteessa toteuttaaksesi

en: a) enable sorting mode (drag the icon to reorder)
fi: a) kytke lajittelutila päälle (raahaa kuvaketta uudelleenjärjestääksesi)

en: b) multiselect locations to delete
fi: b) valitse useita kohteita poistettavaksi

en: Rainradar
fi: Sadetutka

[ctx: usage, rainradar]
en: You can view live rainradar by tapping the satellite icon in the header.
fi: Voit katsella sadetutkaa napauttamalla satelliitin kuvaketta otsakkeessa.

en: GPS live location
fi: GPS-sijainti

en: Updating data
fi: Päivitetään tietoja

en: Chance of precipitation
fi: Sateen todennäköisyys

en: Winds
fi: Tuuli

en: UV Index
fi: UV-indeksi

en: Humidity
fi: Ilmankosteus

en: Sunrise
fi: Auringonnousu

en: Sunset
fi: Auringonlasku

en: Pressure
fi: Ilmanpaine

en: Moonphase
fi: Kuun vaihe

en: Locations
fi: Sijainnit

en: exit reorder mode
fi: poistu uudelleenjärjestelytilasta

[ctx: location list page, unselect all button description]
en: Unselect All
fi: Älä valitse mitään

[ctx: location list page, select all button description]
en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Delete
fi: Poista

en: Searching for current location…
fi: Etsitään nykyistä sijaintia…

en: Cannot determine your location
fi: Sijaintisi määrittäminen epäonnistui

en: Manually add a location by swiping up from the bottom of the display
fi: Lisää sijainti itse vetämällä ylös näytön alaosasta.

en: Remove
fi: Poista

en: No network connection.
    Unable to add new locations.
    Please check your network settings and try again.
fi: Ei verkkoyhteyttä.
    Uusia sijainteja ei voi lisätä.
    Tarkista verkkoasetukset ja yritä uudelleen.

en: No locations found. Tap the plus icon to search for one.
fi: Sijainteja ei löytynyt. Napauta plus-kuvaketta etsiäksesi paikkakuntia.

en: Network Error
fi: Verkkovirhe

en: No network connection. Could not load weather data.
    Please check your network settings and try again.
fi: Ei verkkoyhteyttä. Säätietoja ei voitu ladata.
    Tarkista verkkoasetukset ja yritä uudelleen.

en: No API Keys Found
fi: API-avaimia ei löytynyt

en: If you are a developer, please see the README file for instructions on how to obtain your own Open Weather Map API key.
fi: Jos olet kehittäjä, lue README-tiedosto saadaksesi tietää, kuinka saat Open Weather Mapiin oman API-avaimen.

en: Rain radar
fi: Sadetutka

en: New moon
fi: Uusikuu

en: Waxing Crescent
fi: Nouseva kuu

en: First Quarter
fi: Ensimmäinen neljännes

en: Waxing Gibbous
fi: Puolikuu

en: Full moon
fi: Täysikuu

en: Waning Gibbous
fi: Hiipuva puolikuu

en: Last Quarter
fi: Viimeinen neljännes

en: Waning Crescent
fi: Kuunsirppi

en: calculation error
fi: laskentavirhe

en: Back
fi: Takaisin

en: Search city or select below
fi: Hae kaupunkia tai valitse alapuolelta

en: No city found
fi: Kaupunkia ei löytynyt

en: Location already added.
fi: Sijainti on jo lisätty.

en: Today
fi: Tänään

en: updated %1 day ago | updated %1 days ago
fi[0]: päivitetty %1 päivä sitten
fi[1]: päivitetty %1 päivää sitten

en: updated %1 hour ago | updated %1 hours ago
fi[0]: päivitetty %1 tunti sitten
fi[1]: päivitetty %1 tuntia sitten

en: updated %1 minute ago | updated %1 minutes ago
fi[0]: päivitetty %1 minuutti sitten
fi[1]: päivitetty %1 minuuttia sitten

en: updated recently
fi: päivitetty äskettäin

[ctx: current weather]
note: TRANSLATORS: %1 is cloud coverage in percent, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: Clouds: %1 %
fi: Pilvisyys: %1 %

[ctx: current weather]
note: TRANSLATORS: %1 is wind speed including unit and %2 is wind direction
en: Wind: %1 %2
fi: Tuuli: %1 %2

[ctx: humidity, current weather]
note: TRANSLATORS: humidity in percent, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: Humidity: %1 %
fi: Ilmankosteus: %1 %

en: Current Location
fi: Nykyinen sijainti

en: Settings
fi: Asetukset

en: Data is only updated while the app is open and focused
fi: Tiedot päivitetään vain kun sovellus on avoinna ja kohdistus on siihen

en: Data Provider
fi: Tietojen tarjoaja

en: Detect current location
fi: Havaitse nykyinen sijainti

en: %1 minute | %1 minutes
fi[0]: %1 minuutti
fi[1]: %1 minuuttia

en: %1 hour | %1 hours
fi[0]: %1 tunti
fi[1]: %1 tuntia

en: Refresh Interval
fi: Päivitysväli

en: Temperature unit
fi: Lämpötilan yksikkö

en: no colors
fi: ei värejä

en: blue/yellow
fi: sininen/keltainen

en: blue/orange
fi: sininen/oranssi

en: blue/red
fi: sininen/punainen

en: Temperature colors
fi: Lämpötilavärit

en: System theme
fi: Järjestelmän teema

en: SuruDark theme
fi: SuruDark-teema

en: Ambiance theme
fi: Ambiance-teema

en: Style
fi: Tyyli

en: Grey background for current data?
fi: Harmaa tausta nykyisille tiedoille?

en: Wind speed unit
fi: Tuulen nopeuden yksikkö

en: clear
fi: selkeää

en: partly cloudly
fi: osittain pilvistä

en: overcast
fi: pilvistä

en: smoke or ash
fi: savua tai tuhkaa

en: haze
fi: usvaa

en: light dust
fi: kevyttä pölyä

en: dust
fi: pölyä

en: heavy dust
fi: voimakasta pölyä

en: nearby dust storm
fi: lähellä oleva pölymyrsky

en: visible lightning
fi: näkyvää salamointia

en: squalls
fi: ukkospuuskia

en: funnel clouds
fi: suppilopilvistä

en: drizzle
fi: tihkusadetta

en: rain
fi: vesisadetta

en: snow
fi: lumisadetta

en: rain and snow
fi: vesi- ja lumisadetta

en: freezing rain
fi: jäätävää vesisadetta

en: rain shower
fi: sadekuuro

en: snow shower
fi: lumikuuro

en: hail shower
fi: raekuuro

en: fog
fi: sumuista

en: thunderstorm
fi: ukkosmyrsky

en: continuous drizzle
fi: jatkuvaa tihkusadetta

en: intermittent heavy drizzle
fi: ajoittaista voimakasta tihkusadetta

en: continuous heavy drizzle
fi: jatkuvaa voimakasta tihkusadetta

en: intermittent rain
fi: ajoittaista sadetta

en: continuous rain
fi: jatkuvaa sadetta

en: intermittent heavy rain
fi: ajoittaista voimakasta sadetta

en: continuous heavy rain
fi: jatkuvaa voimasta sadetta

en: slight rain shower
fi: kohtalainen vesikuuro

en: heavy rain shower
fi: voimakas vesikuuro

en: slight rain shower with snow
fi: kohtalainen vesikuuro ja lumisadetta

en: heavy rain shower with snow
fi: voimakas vesikuuro ja lumisadetta

en: slight snow shower
fi: kohtalainen lumikuuro

en: heavy snow shower
fi: voimakas lumikuuro

en: slight hail without thunder
fi: kohtalaista raesadetta, ei ukkosta

en: heavy hail without thunder
fi: voimakasta raesadetta, ei ukkosta

en: slight rain after thunderstorm
fi: kohtalaista vesisadetta ukkosmyrskyn jälkeen

en: heavy rain after thunderstorm
fi: voimakasta vesisadetta ukkosmyrskyn jälkeen

en: slight snow or hail after thunderstorm
fi: kohtalaista lumisadetta tai rakeita ukkosmyrskyn jälkeen

en: heavy snow or hail after thunderstorm
fi: voimakasta lumisadetta tai rakeita ukkosmyrskyn jälkeen

en: slight thunderstorm without hail
fi: heikko ukkosmyrsky, ei rakeita

en: slight thunderstorm with hail
fi: heikko ukkosmyrsky ja rakeita

en: heavy thunderstorm without hail
fi: voimakas ukkosmyrsky, ei rakeita

en: heavy thunderstorm with hail
fi: voimakas ukkosmyrsky ja rakeita
