ubuntu-weather-app - en to hu translation catalogue (130 entries)

en: Weather
hu: Időjárás

en: A weather forecast application for Lomiri
hu: Időjárás-előrejelzés alkalmazás Lomiri-hoz

en: Help
hu: Segítség

[ctx: about page, section header, usage instructions]
en: Usage
hu: Használat

[ctx: about page, section header, troubleshooting]
en: Troubleshooting
hu: Hibaelhárítás

en: About
hu: Bővebben

en: Weather app
hu: Időjárás

en: Version %1
hu: Verzió %1

en: Links
hu: Linkek

en: Get the sourcecode
hu: A forráskód letöltése

en: Report issues
hu: Hiba jelentése

en: Help translate
hu: Segíts a fordításban

en: Credits
hu: Hozzájárulók

en: Weather data by
hu: Időjárási adatok:

en: Rainradar by
hu: Esőradar:

en: Coordinate lookup by
hu: Koordináta alapú keresés:

en: Location data lookup by
hu: Helyadatok:

en: Sun and moon calculations by
hu: Nap- és Holdciklus számítások:

en: Timezone converting by
hu: Időzóna átszámítás:

en: If you encounter problems, please go through the following steps and try again:
hu: Ha problémába ütközne, kövesse az alábbi lépéseket, és próbálja újra:

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Restart the app
hu: %1 Alkalmazás újraindítása

[ctx: troubleshooting, description how to restart the app]
en: Close the app, then restart it as usual.
hu: Zárja be az alkalmazást, és indítsa újra.

en: Close weather app
hu: Időjárás alkalmazás bezárása

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Update the app
hu: %1 Időjárás alkalmazás frissítése

[ctx: troubleshooting, description how to update the app]
en: Close the app, then open OpenStore app and check for updates for weather app.
hu: Zárja be az alkalmazást, nyissa meg az OpenStore alkalmazást és ellenőrizze, hogy az alkalmazás naprakész-e.

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Reboot the device
hu: %1 Készülék újraindítása

[ctx: troubleshooting, description how to reboot]
en: Press and hold the power button to raise the system dialog and select 'reboot' there. Alternatively use the same option from the system indicator.
hu: Tartsa nyomva a bekapcsológombot a rendszerdialógus megnyitásához, és nyomjon az 'Újraindítás' gombra. Alternatív módon ezt az opciót használhatja a rendszer indikátorban is.

en: Reboot device
hu: Készülék újraindítása

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Clear the cache
hu: %1 Gyorsítótár ürítése

en: Clear cache now
hu: Gyorsítótár törlése most

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Re-add locations
hu: %1 Helyek újra hozzáadása

en: Go back to main page
hu: Vissza a főoldalra

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Delete the apps settings
hu: %1 Alkalmazás beállításainak törlése

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Check the log
hu: %1 Ellenőrizze a log-ot

[ctx: troubleshooting, description how to get the log and open an issue]
en: If the instructions above did not solve the problem, please open an issue and provide the app log. One way to obtain the log is with Logviewer app. This app allows uploading the log to a pastebin. Provide the link to the pasted log in the error report. Another option is to manually copy the log file. It can be found under <i>~/.cache/upstart/application-click-com.ubuntu.weather_weather_VERSION.log</i>. If no logfile for weather app is present, please temporary enable developer mode (system settings -> info -> developer mode). This will make the log persist.
hu: Ha az első három lépés nem oldotta meg a problémát, kérjük nyisson egy jelentést, és csatolja az alkalmazás logját. Egy módja a log megszerzésének a Logviewer alkalmazás használata. Ez az alkalmazás segít feltölteni a logot egy pastebinbe. Adja meg ezt a linket a hibajelentésben. Egy másik opció a log fájl manuális kimásolása a <i>./cache/upstart/application-click-com.ubuntu.weather_weather_VERSION.log</i> mappából. Ha nincs elérhető logfájl, ideiglenesen engedélyezze a fejlesztői módot (rendszerbeállítások -> bővebben -> fejlesztői mód). Ezzel a log megmaradóvá válik.

[ctx: troubleshooting, description how to open an issue]
en: Please go to <i>https://gitlab.com/ubports/apps/weather-app/-/issues</i> and file an error report there. Please provide the following information: the version of the app, the name of your device, your release channel, a description of what you did and which problems you encountered.
hu: Kérjük menjen a <i>https://gitlab.com/ubports/apps/weather-app/-/issues</i> oldalra, és írjon egy hibajelentést. Kérjük adja meg a következő információkat: az alkalmazás verziója, a készülék neve, a megjelenési csatornája, egy leírás, hogy mi történt, és milyen problémákkal találkozott.

en: Open issue tracker
hu: Problémakövető megnyitása

en: Cache cleared.
hu: Gyorsítótár törölve.

en: Access weather information
hu: Férjen hozzá az időjárás jelentéshez

[ctx: usage, access weather information]
en: You can swipe through locations or pick one by tapping on the indicator dots. Tap on current information or a daily forecast for additional weather details. Swipe the 3 hour forecast for more weather information.
hu: Csúsztasson a helyek böngészéséhez, vagy válasszon egyet az indikátor pontokra nyomva. Nyomjon a jelenlegi információkra, vagy egy napi előrejelzésre további részletek megtekintéséhez. csúsztasson a 3 óránkénti előrejelzéseket több időjárás előrejelzésért.

en: Manage locations
hu: Helyek kezelése

[ctx: usage, manage locations]
en: Add multiple locations via bottom edge or enable live GPS location in settings. Manage locations via bottom edge locations page by swiping or press & hold to remove and reorder.
hu: Adjon hozzá több helyet az alsó szél felhúzásával, vagy engedélyezze a GPS helymeghatározást a beállításokban. Kezelje a helyeket az alsó szél helyek oldalán csúsztatással, vagy nyomva tartással az eltávolításhoz és újrarendezéshez.

en: Locations page list actions
hu: Helyek oldal műveletei

[ctx: usage, manage locations]
en: To add new locations you need to have internet access!
hu: Új hely hozzáadásához internetkapcsolat szükséges!

en: single tap a location to view its weather
hu: koppintson egy helyre, hogy megnézze az időjárását

en: tap and hold on a location to
hu: nyomjon hosszan egy helyre, hogy

en: a) enable sorting mode (drag the icon to reorder)
hu: a) elérje a rendező módot (húzza az ikonokat az újrarendezéshez)

en: b) multiselect locations to delete
hu: b) jelöljön ki több helyet törlésre

en: Rainradar
hu: Esőradar

[ctx: usage, rainradar]
en: You can view live rainradar by tapping the satellite icon in the header.
hu: Megtekintheti az esőradart a fejlécen található radar ikonra nyomva.

en: GPS live location
hu: Valós idejű GPS helymeghatározás

[ctx: usage, GPS live location]
en: When GPS for current location is enabled, an additional 'live' location is added to the list. This locations updates it's position on the move according to GPS location.
hu: Amikor a jelenlegi hely meghatározása be van állítva, egy extra "élő" hely lesz hozzáadva a listához. Ez a hely automatikusan frissíti a pozícióját, ahogy mozog.

en: Updating data
hu: Adatok frissítése

[ctx: usage, Updating data]
en: Weather station data is updated on app start and at the interval specified in the app settings. This does only work while the app is active.
hu: Az időjárás adatok az alkalmazás indításakor és a beállításokban meghatározott időközönként frissülnek. Ez csak akkor működik, ha az alkalmazás meg van nyitva.

en: Chance of precipitation
hu: Csapadék esélye

en: Rain volume
hu: Csapadékmennyiség

en: Snow volume
hu: Hómennyiség

en: Winds
hu: Szél

en: Humidity
hu: Páratartalom

en: Sunrise
hu: Napkelte

en: Sunset
hu: Napnyugta

en: Pressure
hu: Nyomás

en: Moonphase
hu: Holdfázis

en: Locations
hu: Helyek

en: exit reorder mode
hu: Kilépés rendező módból

[ctx: location list page, unselect all button description]
en: Unselect All
hu: Kijelölések megszüntetése

[ctx: location list page, select all button description]
en: Select All
hu: Összes kijelölése

en: Delete
hu: Törlés

en: Cannot determine your location
hu: Nem sikerült meghatározni a helyzetét

en: Manually add a location by swiping up from the bottom of the display
hu: Kézzel is hozzáadhat helyeket a kijelző aljáról indított ujjmozdulattal

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: No network connection.
    Unable to add new locations.
    Please check your network settings and try again.
hu: Nincs hálózati kapcsolat.
    Hely hozzáadása sikertelen.
    Ellenőrizze a hálózati beállításait és próbálja újra.

en: No locations found. Tap the plus icon to search for one.
hu: Nincs megadva egy hely sem. Koppintson a hozzáadás ikonra a kereséshez.

en: Network Error
hu: Hálózati hiba

en: No network connection. Could not load weather data.
    Please check your network settings and try again.
hu: Nincs hálózati kapcsolat. Időjárási adatok betöltése sikertelen.
    Ellenőrizze a hálózati beállításait és próbálja újra.

en: No API Keys Found
hu: Nem található API kulcs

en: If you are a developer, please see the README file for instructions on how to obtain your own Open Weather Map API key.
hu: Ha Ön egy fejlesztő, kérjük olvassa el a README fájlt, ahol megtalálhatja a leírást, miképpen szerezheti meg a saját Open Weather Map API kulcsát.

en: Rain radar
hu: Eső radar

en: New moon
hu: Újhold

en: Waxing Crescent
hu: Dagadó Holdsarló

en: First Quarter
hu: Első negyed

en: Waxing Gibbous
hu: Dagadó Hold

en: Full moon
hu: Telihold

en: Waning Gibbous
hu: Fogyó Hold

en: Last Quarter
hu: Harmadik negyed

en: Waning Crescent
hu: Fogyó Holdsarló

en: calculation error
hu: Számítási hiba

note: TRANSLATORS: %1 does specify the parameters, %2 does specify the url for weather apps repo at gitlab
en: Valid arguments for weather app are: %1 They will be managed by system. See the README at %2 for a full comment about them
hu: Érvényes argumentumok az időjárás alkalmazáshoz: %1 Ezeket a rendszer kezeli. Teljes információért olvassa el a teljes dokumentációt itt: %2

en: Back
hu: Vissza

en: Search city or select below
hu: Keressen várost, vagy válasszon egyet lejjebb

en: No city found
hu: Nincs találat

en: Location already added.
hu: Ez a hely már hozzá lett adva.

note: TRANSLATORS: N = North, wind bearing, abbreviated
en: N
hu: É

note: TRANSLATORS: NE = North East, wind bearing, abbreviated
en: NE
hu: ÉK

note: TRANSLATORS: E = East, wind bearing, abbreviated
en: E
hu: K

note: TRANSLATORS: SE = South East, wind bearing, abbreviated
en: SE
hu: DK

note: TRANSLATORS: S = South, wind bearing, abbreviated
en: S
hu: D

note: TRANSLATORS: SW = South West, wind bearing, abbreviated
en: SW
hu: DNY

note: TRANSLATORS: W = West, wind bearing, abbreviated
en: W
hu: NY

note: TRANSLATORS: NW = NorthWest, wind bearing, abbreviated
en: NW
hu: ÉNY

en: Today
hu: Ma

en: updated %1 day ago | updated %1 days ago
hu[0]: Frissítve: %1 napja
hu[1]: Frissítve: %1 napja

en: updated %1 hour ago | updated %1 hours ago
hu[0]: Frissítve: %1 órája
hu[1]: Frissítve: %1 órája

en: updated %1 minute ago | updated %1 minutes ago
hu[0]: Frissítve %1 perce
hu[1]: Frissítve %1 perce

en: updated recently
hu: nemrég frissítve

[ctx: current weather]
note: TRANSLATORS: %1 is cloud coverage in percent, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: Clouds: %1 %
hu: Felhőzet: %1 %

[ctx: current weather]
note: TRANSLATORS: %1 is wind speed including unit and %2 is wind direction
en: Wind: %1 %2
hu: Szél: %1 %2

[ctx: humidity, current weather]
note: TRANSLATORS: humidity in percent, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: Humidity: %1 %
hu: Páratartalom: %1 %

en: Current Location
hu: Jelenlegi hely

en: Settings
hu: Beállítások

en: Data is only updated while the app is open and focused
hu: Adatok csak akkor frissülnek, ha az alkalmazás meg van nyitva, és előtérben van

en: Data Provider
hu: Adatszolgáltató

en: Detect current location
hu: Jelenlegi hely meghatározása

en: Rain volume unit
hu: Csapadékmennyiség mértékegység

en: %1 minute | %1 minutes
hu[0]: %1 perc
hu[1]: %1 perc

en: %1 hour | %1 hours
hu[0]: %1 óra
hu[1]: %1 óra

en: Refresh Interval
hu: Frissítési időköz

en: Temperature unit
hu: Hőmérséklet mértékegység

en: no colors
hu: nincs szín

en: blue/yellow
hu: kék/sárga

en: blue/orange
hu: kék/narancssárga

en: blue/red
hu: kék/piros

en: Temperature colors
hu: Hőmérséklet színek

en: System theme
hu: Rendszer témája

en: SuruDark theme
hu: SuruDark téma

en: Ambiance theme
hu: Ambiance Téma

en: Style
hu: Stílus

en: Grey background for current data?
hu: Szürke háttér a jelenlegi adatokhoz?

note: TRANSLATORS: miles per hour, imperial unit for wind speed, only use abbreviated
en: mph
hu: mérföld/óra

en: Wind speed unit
hu: Szélsebesség mértékegység
