ubuntu-weather-app - en to cy translation catalogue (28 entries)

en: Weather
cy: Tywydd

en: OK
cy: Iawn

en: Chance of precipitation
cy: Siawns o ddyodiad

en: Winds
cy: Gwyntoedd

en: UV Index
cy: Mynegau UV

en: Humidity
cy: Lleithder

en: Sunrise
cy: Codiad haul

en: Sunset
cy: Machlud haul

en: Locations
cy: Lleoliadau

en: Delete
cy: Dileu

en: Cannot determine your location
cy: Methu pennu eich lleoliad

en: Manually add a location by swiping up from the bottom of the display
cy: Ychwanegu lleoliad â llaw drwy drawio fyny o waelod y dangosydd

en: Remove
cy: Tynnu

en: No locations found. Tap the plus icon to search for one.
cy: Heb ganfod lleoliadau. Tapiwch yr eicon plws i chwilio am un.

en: Network Error
cy: Gwall Rhwydwaith

en: No API Keys Found
cy: Heb ganfod Allweddi API

en: If you are a developer, please see the README file for instructions on how to obtain your own Open Weather Map API key.
cy: Os ydych yn ddatblygwr darllenwch y ffeil README am gyfarwyddiadau am sut i gael eich allwedd API Open Weather Map eich hun.

en: Back
cy: Nôl

en: No city found
cy: Heb ganfos dinas

en: Location already added.
cy: Lleoliad eisoes yno.

en: Today
cy: Heddiw

en: Current Location
cy: Lleoliad Cyfredol

en: Settings
cy: Gosodiadau

en: Data Provider
cy: Darparwr Data

en: Detect current location
cy: Canfod lleoliad cyfredol

en: %1 minute | %1 minutes
cy[0]: %1 munud
cy[1]: %1 munud
cy[2]: %1 munud
cy[3]: %1 munud

en: Refresh Interval
cy: Cyfnod Adnewyddu

note: TRANSLATORS: miles per hour, imperial unit for wind speed, only use abbreviated
en: mph
cy: mya
