ubuntu-weather-app - en to fr translation catalogue (244 entries)

en: Weather
fr: Météo

en: A weather forecast application for Lomiri
fr: Une application de prévisions météorologiques pour Lomiri

en: weather;forecast;sunrise;sunset;moonphase;humidity;wind;rain;radar;precipitation
fr: météo;prévisions;lever du soleil;coucher du soleil;phase de lune;humidité;vent;pluie;radar;précipitations

en: Help
fr: Aide

[ctx: about page, section header, usage instructions]
en: Usage
fr: Utilisation

[ctx: about page, section header, troubleshooting]
en: Troubleshooting
fr: Résolution des problèmes

en: About
fr: À propos

en: Weather app
fr: Application météo

en: Links
fr: Liens

en: Get the sourcecode
fr: Consulter le code source

en: Report issues
fr: Signaler les problèmes

en: Help translate
fr: Aider à traduire

en: Credits
fr: Remerciements

en: Weather data by
fr: Données météorologiques par

en: Rainradar by
fr: Radar pluviométrique par

en: Coordinate lookup by
fr: Recherche de coordonnées par

en: Location data lookup by
fr: Recherche des données de localisation par

en: Sun and moon calculations by
fr: Calculs relatifs au soleil et à la lune par

en: Timezone converting by
fr: Conversion des fuseaux horaires par

en: If you encounter problems, please go through the following steps and try again:
fr: Si vous rencontrez des problèmes, suivez les étapes suivantes et réessayez :

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Restart the app
fr: %1 Redémarrez l'application

[ctx: troubleshooting, description how to restart the app]
en: Close the app, then restart it as usual.
fr: Fermez l'application, puis lancez-la comme d'habitude.

en: Close weather app
fr: Fermer l'application Météo

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Update the app
fr: %1 Mettez à jour l'application

[ctx: troubleshooting, description how to update the app]
en: Close the app, then open OpenStore app and check for updates for weather app.
fr: Fermez l'application, puis ouvrez l'application OpenStore et vérifiez l'existence de mises à jour pour l'application Météo.

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Reboot the device
fr: %1 Redémarrez l'appareil

[ctx: troubleshooting, description how to reboot]
en: Press and hold the power button to raise the system dialog and select 'reboot' there. Alternatively use the same option from the system indicator.
fr: Appuyez sur le bouton d'alimentation, maintenez-le enfoncé pour faire apparaître la boîte de dialogue du système et sélectionnez « Redémarrer ». Vous pouvez également utiliser la même option à partir de l'indicateur système.

en: Reboot device
fr: Redémarrer l'appareil

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Clear the cache
fr: %1 Videz le cache

[ctx: troubleshooting, description how to clear the cache]
en: Clear the cache with the button below, use the app UT Tweak Tool or delete the content of the <i>~/.cache/weather.ubports</i> folder.
fr: Videz le cache avec le bouton ci-dessous, utilisez l'application Outil de personnalisation d'UT ou supprimez le contenu du dossier <i>~/.cache/weather.ubports</i>.

en: Clear cache now
fr: Vider le cache maintenant

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Re-add locations
fr: %1 Rajoutez les emplacements

[ctx: troubleshooting, description how to delete the locations]
en: Delete your locations in the locations list (see usage tab). Then add them again. Or manually delete the database in <i>~/local/share/weather.ubports</i>.
fr: Supprimez vos emplacements dans la liste (voir l'onglet Utilisation). Puis ajoutez-les à nouveau. Ou supprimez manuellement la base de données dans <i>~/local/share/weather.ubports</i>.

en: Go back to main page
fr: Revenir à la page principale

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Delete the apps settings
fr: %1 Supprimez les paramètres de l'application

[ctx: troubleshooting, description how to delete the locations]
en: Delete the apps settings either using the UT Tweak Tool or manually by deleting the config file in <i>~/.config/weather.ubports</i>.
fr: Supprimez les paramètres de l'application soit en utilisant l'application Outil de personnalisation d'UT soit en supprimant manuellement le fichier de configuration dans <i>~/.config/weather.ubports</i>.

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Check the log
fr: %1 Vérifiez les journaux

[ctx: troubleshooting, description how to get the log and open an issue]
en: If the instructions above did not solve the problem, please open an issue and provide the app log. One way to obtain the log is with Logviewer app. This app allows uploading the log to a pastebin. Provide the link to the pasted log in the error report. Another option is to manually copy the log file. It can be found under <i>~/.cache/upstart/application-click-com.ubuntu.weather_weather_VERSION.log</i>. If no logfile for weather app is present, please temporary enable developer mode (system settings -> info -> developer mode). This will make the log persist.
fr: Si les instructions ci-dessus n'ont pas résolu le problème, veuillez ouvrir un problème et fournir le journal de l'application. Une façon d'obtenir le journal est d'utiliser l'application Logviewer. Cette application permet de télécharger le journal vers un hébergement de notes. Fournissez le lien vers le journal collé dans le rapport d'erreur. Une autre option consiste à copier manuellement le fichier journal. Il peut être trouvé sous <i>./cache/upstart/application-click-com.ubuntu.weather_weather_VERSION.log</i>. Si aucun fichier journal de l'application Météo n'est présent, veuillez activer temporairement le mode développeur (Paramètres du système -> Informations -> Mode développeur). Cela fera persister le journal.

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Open an issue on GitLab
fr: %1 Ouvrez un problème sur GitLab

[ctx: troubleshooting, description how to open an issue]
en: Please go to <i>https://gitlab.com/ubports/apps/weather-app/-/issues</i> and file an error report there. Please provide the following information: the version of the app, the name of your device, your release channel, a description of what you did and which problems you encountered.
fr: Veuillez vous rendre sur <i>https://gitlab.com/ubports/apps/weather-app/-/issues</i> et y déposer un rapport d'erreur. Veuillez fournir les informations suivantes : la version de l'application, le nom de votre appareil, votre canal de mise à jour, une description de ce que vous avez fait et des problèmes que vous avez rencontrés.

en: Open issue tracker
fr: Ouvrir le suivi des problèmes

en: Cache cleared.
fr: Le cache a été vidé.

en: Access weather information
fr: Accéder aux informations météorologiques

[ctx: usage, access weather information]
en: You can swipe through locations or pick one by tapping on the indicator dots. Tap on current information or a daily forecast for additional weather details. Swipe the 3 hour forecast for more weather information.
fr: Vous pouvez faire défiler les lieux ou en choisir un en appuyant sur les points d'indication. Touchez les informations actuelles ou les prévisions quotidiennes pour obtenir des détails météorologiques supplémentaires. Faites glisser la prévision à 3 heures pour obtenir plus d'informations météorologiques.

en: Manage locations
fr: Gérer les emplacements

[ctx: usage, manage locations]
en: Add multiple locations via bottom edge or enable live GPS location in settings. Manage locations via bottom edge locations page by swiping or press & hold to remove and reorder.
fr: Ajoutez plusieurs emplacements via le bord inférieur ou activez la localisation GPS en direct dans les paramètres. Gérez les emplacements via la page des emplacements du bord inférieur en les faisant glisser ou en appuyant et maintenant pour les supprimer et les réorganiser.

en: Locations page list actions
fr: Actions de la liste de la page des emplacements

[ctx: usage, manage locations]
en: To add new locations you need to have internet access!
fr: Pour ajouter de nouveaux emplacements, vous devez avoir accès à internet !

en: single tap a location to view its weather
fr: Appuyez une fois sur un emplacement pour afficher sa météo

en: tap and hold on a location to
fr: Appuyez sur un emplacement et maintenez pour

en: a) enable sorting mode (drag the icon to reorder)
fr: a) activer le mode tri (déplacez l'icône pour réorganiser)

en: b) multiselect locations to delete
fr: b) sélectionner plusieurs emplacements à supprimer

en: Rainradar
fr: Radar pluviométrique

[ctx: usage, rainradar]
en: You can view live rainradar by tapping the satellite icon in the header.
fr: Vous pouvez voir le radar de pluie en direct en appuyant sur l'icône en forme de satellite dans l'en-tête.

en: GPS live location
fr: Localisation GPS en temps réel

[ctx: usage, GPS live location]
en: When GPS for current location is enabled, an additional 'live' location is added to the list. This locations updates it's position on the move according to GPS location.
fr: Lorsque la fonction GPS pour la localisation actuelle est activée, une localisation supplémentaire « en direct » est ajoutée à la liste. Cet emplacement met à jour sa position en mouvement en fonction de la position GPS.

en: Updating data
fr: Mise à jour des données

[ctx: usage, Updating data]
en: Weather station data is updated on app start and at the interval specified in the app settings. This does only work while the app is active.
fr: Les données de la station météorologique sont mises à jour au démarrage de l'application et à l'intervalle spécifié dans les paramètres de l'application. Ceci ne fonctionne que lorsque l'application est active.

en: Chance of precipitation
fr: Risque de précipitation

en: Rain volume
fr: Précipitations

en: Snow volume
fr: Quantité de neige

en: Winds
fr: Vents

en: UV Index
fr: Indice UV

en: Sunshine duration
fr: Durée d'ensoleillement

en: Humidity
fr: Humidité

en: Sunrise
fr: Lever du soleil

en: Sunset
fr: Coucher du soleil

en: Pressure
fr: Pression

en: Moonphase
fr: Phase de la lune

en: Locations
fr: Emplacements

en: exit reorder mode
fr: Quitter le mode réorganisation

[ctx: location list page, unselect all button description]
en: Unselect All
fr: Tout désélectionner

[ctx: location list page, select all button description]
en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Delete
fr: Supprimer

note: TRANSLATORS: rain/snow volume in inch, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: %1 in
fr: %1 po

en: Searching for current location…
fr: Recherche de la position actuelle…

en: Cannot determine your location
fr: Impossible de déterminer votre position

en: Manually add a location by swiping up from the bottom of the display
fr: Ajoutez manuellement un emplacement en faisant glisser votre doigt vers le haut à partir du bas de l'écran

en: Remove
fr: Supprimer

en: No network connection.
    Unable to add new locations.
    Please check your network settings and try again.
fr: Aucune connexion au réseau.
    Impossible d'ajouter de nouveaux emplacements.
    Veuillez vérifier les paramètres de votre réseau et réessayer.

en: No locations found. Tap the plus icon to search for one.
fr: Aucun emplacement trouvé. Appuyez sur l'icône « + » pour en chercher un.

en: Network Error
fr: Erreur de réseau

en: No network connection. Could not load weather data.
    Please check your network settings and try again.
fr: Aucune connexion au réseau. Impossible de charger les données météo.
    Veuillez vérifier les paramètres de votre réseau et réessayer.

en: No API Keys Found
fr: Aucune clé API trouvée

en: If you are a developer, please see the README file for instructions on how to obtain your own Open Weather Map API key.
fr: Si vous êtes un développeur, veuillez lire le fichier README (« LISEZ-MOI ») pour plus d'instructions sur la manière d'obtenir votre propre clé API pour Open Weather Map.

en: Rain radar
fr: Radar pluviométrique

en: New moon
fr: Nouvelle lune

en: Waxing Crescent
fr: Premier croissant

en: First Quarter
fr: Premier quartier

en: Waxing Gibbous
fr: Lune gibbeuse croissante

en: Full moon
fr: Pleine lune

en: Waning Gibbous
fr: Lune gibbeuse décroissante

en: Last Quarter
fr: Dernier quartier

en: Waning Crescent
fr: Dernier croissant

en: calculation error
fr: erreur de calcul

note: TRANSLATORS: %1 does specify the parameters, %2 does specify the url for weather apps repo at gitlab
en: Valid arguments for weather app are: %1 They will be managed by system. See the README at %2 for a full comment about them
fr: Les arguments valides pour l'application météo sont : %1. Ils seront gérés par le système. Voir le fichier README sur %2 pour plus d'informations sur ceux-ci

en: Back
fr: Retour

en: Search city or select below
fr: Cherchez une ville ou sélectionnez-en une ci-dessous

[ctx: location ID from geonames.org]
en: geonames.org ID: %1
fr: Identifiant geonames.org : %1

[ctx: Latitude and longitude (coordinates)]
en: lat: %1, lon: %2
fr: lat : %1, lon : %2

en: Could not load data. Please open an issue and provide the following error message:
fr: Impossible de charger les données. Veuillez rapporter un problème et fournir le message d'erreur suivant :

en: Could not load data. Provider server unavailable. Please ensure you are connected to the Internet.
fr: Impossible de télécharger les données. Le serveur de données est injoignable. Veuillez vérifier votre connexion internet et réessayer plus tard.

en: No city found
fr: Aucune ville trouvée

en: Location already added.
fr: Emplacement déjà ajouté.

note: TRANSLATORS: SW = South West, wind bearing, abbreviated
en: SW
fr: SO

note: TRANSLATORS: W = West, wind bearing, abbreviated
en: W
fr: O

note: TRANSLATORS: NW = NorthWest, wind bearing, abbreviated
en: NW
fr: NO

en: low
fr: faible

en: moderate
fr: modéré

en: high
fr: élevé

en: very high
fr: très élevé

en: extreme
fr: extrême

en: no valid value
fr: valeur invalide

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: updated %1 day ago | updated %1 days ago
fr[0]: mis à jour il y a %1 jour
fr[1]: mis à jour il y a %1 jours

en: updated %1 hour ago | updated %1 hours ago
fr[0]: mis à jour il y a %1 heure
fr[1]: mis à jour il y a %1 heures

en: updated %1 minute ago | updated %1 minutes ago
fr[0]: mis à jour il y a %1 minute
fr[1]: mis à jour il y a %1 minutes

en: updated recently
fr: mis à jour récemment

[ctx: current weather]
note: TRANSLATORS: feels like refers to the current temperature as how it feels adjusted e.g. by wind
en: feels like %1
fr: Ressenti %1

[ctx: current weather]
note: TRANSLATORS: %1 is cloud coverage in percent, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: Clouds: %1 %
fr: Nébulosité : %1 %

[ctx: current weather]
note: TRANSLATORS: %1 is wind speed including unit and %2 is wind direction
en: Wind: %1 %2
fr: Vent : %1 %2

[ctx: current weather]
en: Wind gusts: %1
fr: Rafales: %1 %2

[ctx: humidity, current weather]
note: TRANSLATORS: humidity in percent, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: Humidity: %1 %
fr: Humidité : %1 %

[ctx: current weather]
en: UV Index: %1
fr: Index UV: %1

[ctx: current weather]
en: Visibility: %1
fr: Visibilité: %1

en: Current Location
fr: Emplacement actuel

[ctx: Location ID from geonames.org]
en: geonames.org ID: %1
fr: Identifiant geonames.org : %1

en: Settings
fr: Paramètres

en: Data is only updated while the app is open and focused
fr: Les données sont mises à jour lorsque l'application est ouverte et sélectionnée

note: TRANSLATORS: name of the weather data service provider, only translate if needed
en: Open-Meteo
fr: Ouvrir-Météo

en: Data Provider
fr: Fournisseur de données

en: Detect current location
fr: Détecter l'emplacement actuel

note: TRANSLATORS: inch, imperial unit for rain/snow given as inch per hour, only use abbreviated
en: in
fr: ″

en: Rain volume unit
fr: Unité des précipitations

en: %1 minute | %1 minutes
fr[0]: %1 minute
fr[1]: %1 minutes

en: %1 hour | %1 hours
fr[0]: %1 heure
fr[1]: %1 heures

en: Refresh Interval
fr: Intervalle d'actualisation

en: Temperature unit
fr: Unité de température

en: no colors
fr: Sans couleur

en: blue/yellow
fr: Bleu/jaune

en: blue/orange
fr: Bleu/orange

en: blue/red
fr: Bleu/rouge

en: Temperature colors
fr: Couleurs des températures

en: System theme
fr: Thème du système

en: SuruDark theme
fr: Thème Suru sombre

en: Ambiance theme
fr: Thème Ambiance

en: Grey background for current data?
fr: Fond gris pour les données actuelles ?

note: TRANSLATORS: miles per hour, imperial unit for wind speed, only use abbreviated
en: mph
fr: miles/h

en: Wind speed unit
fr: Unité de vitesse du vent

en: clear
fr: dégagé

en: dissolving clouds
fr: dissolution des nuages

en: partly cloudly
fr: partiellement nuageux

en: overcast
fr: couvert

en: smoke or ash
fr: fumée ou cendres

en: haze
fr: brume

en: light dust
fr: poussières légères

en: dust
fr: poussières

en: heavy dust
fr: poussières épaisses

en: nearby dust storm
fr: tempête de poussière à proximité

en: mist
fr: brouillard

en: light fog
fr: brouillard léger

en: continuous fog
fr: brouillard continu

en: visible lightning
fr: éclairs visibles

en: precipitation
fr: précipitations

en: distant precipitation
fr: précipitations lointaines

en: nearby precipitation
fr: précipitations proches

en: dry thunderstorm
fr: orage sec

en: squalls
fr: bourrasques

en: funnel clouds
fr: nuages en entonnoir

en: drizzle
fr: bruine

en: rain
fr: pluie

en: snow
fr: neige

en: rain and snow
fr: pluie et neige

en: freezing rain
fr: pluie verglaçante

en: rain shower
fr: averse de pluie

en: snow shower
fr: averse de neige

en: hail shower
fr: averse de grêle

en: fog
fr: brouillard

en: thunderstorm
fr: orage

en: decreasing dust storm
fr: diminution de la tempête de poussière

en: dust storm
fr: tempère de poussière

en: increasing dust storm
fr: tempête de poussière croissante

en: decreasing severe dust storm
fr: diminution de la forte tempête de poussière

en: severe dust storm
fr: forte tempête de poussière

en: increasing severe dust storm
fr: augmentation de la tempête de poussière

en: low blowing snow
fr: faible neige poudreuse

en: low heavy drifting snow
fr: neige faible et lourde

en: high blowing snow
fr: forte neige poudreuse

en: high heavy drifting snow
fr: neige abondante et forte

en: distant fog
fr: brouillard distant

en: patchy fog
fr: brouillard épars

en: decreasing fog
fr: brouillard diminuant

en: increasing fog
fr: brouillard se densifiant

en: fog with rime
fr: brouillard givrant

en: intermittent slight drizzle
fr: légère bruine intermittente

en: continuous slight drizzle
fr: légère bruine persistante

en: intermittent drizzle
fr: bruine intermittente

en: continuous drizzle
fr: bruine persistante

en: intermittent heavy drizzle
fr: bruine abondante et intermittente

en: continuous heavy drizzle
fr: bruine abondante et persistante

en: freezing slight drizzle
fr: légère bruine verglaçante

en: freezing heavy drizzle
fr: bruine abondante et givrante

en: slight rain drizzle
fr: légère pluie bruine

en: heavy rain drizzle
fr: forte pluie bruine

en: intermittent slight rain
fr: pluie intermittente et légère

en: continuous slight rain
fr: légère pluie persistante

en: intermittent rain
fr: pluie intermittente

en: continuous rain
fr: pluie persistante

en: intermittent heavy rain
fr: forte pluie intermittente

en: continuous heavy rain
fr: forte pluie persistante

en: freezing slight rain
fr: légère pluie verglaçante

en: freezing heavy rain
fr: forte pluie verglaçante

en: slight rain drizzle with snow
fr: légère pluie bruine avec neige

en: heavy rain drizzle with snow
fr: forte pluie bruine avec neige

en: intermittent slight snowflakes
fr: légers flocons de neige intermittents

en: continuous slight snowflakes
fr: légers flocons de neige persistants

en: intermittent snowflakes
fr: flocons de neige intermittents

en: continuous snowflakes
fr: flocons de neige persistants

en: intermittent heavy snowflakes
fr: forts flocons de neige persistants

en: continuous heavy snowflakes
fr: forts flocons de neige persistants

en: diamond dust
fr: poudrin de glace

en: snow grains
fr: neige en grains

en: snow stars
fr: étoiles de neige

en: ice pellets
fr: granules de glace

en: slight rain shower
fr: faible averse de pluie

en: heavy rain shower
fr: forte averse de pluie

en: violent rain shower
fr: violente averse de pluie

en: slight rain shower with snow
fr: légère averse de pluie avec neige

en: heavy rain shower with snow
fr: forte averse de pluie avec neige

en: slight snow shower
fr: légère averse de neige

en: heavy snow shower
fr: forte averse de neige

en: slight small hail
fr: légère petite grêle

en: heavy small hail
fr: forte petite grêle

en: slight hail without thunder
fr: légère grêle sans tonnerre

en: heavy hail without thunder
fr: forte grêle sans tonnerre

en: slight rain after thunderstorm
fr: légère pluie après orage

en: heavy rain after thunderstorm
fr: forte pluie après orage

en: slight snow or hail after thunderstorm
fr: légère neige ou grêle après orage

en: heavy snow or hail after thunderstorm
fr: forte neige ou grêle après orage

en: slight thunderstorm without hail
fr: léger orage sans grêle

en: slight thunderstorm with hail
fr: léger orage avec grêle

en: heavy thunderstorm without hail
fr: orage fort sans grêle

en: thunderstorm with dust storm
fr: orage avec tempête de poussière

en: heavy thunderstorm with hail
fr: orage fort avec grêle
