ubuntu-weather-app - en to eo translation catalogue (82 entries)

en: Weather
eo: Vetero

en: Help
eo: Helpo

[ctx: about page, section header, usage instructions]
en: Usage
eo: Uzado

en: About
eo: Pri

en: Version %1
eo: Versio %1

en: Links
eo: Ligoj

en: Get the sourcecode
eo: Akiri fontkodon

en: Report issues
eo: Raporti problemojn

en: Help translate
eo: Helpi traduki

en: Credits
eo: Dankoj

en: Weather data by
eo: Veteraj datenoj far

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Restart the app
eo: %1 Relanĉi la programon

en: Close weather app
eo: Fermi programon Vetero

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Update the app
eo: %1 Ĝisdatigi la programon

en: Go back to main page
eo: Reen al ĉefpaĝo

en: OK
eo: Bone

en: Manage locations
eo: Administri lokojn

en: Chance of precipitation
eo: Pluvoprobableco

en: Rain volume
eo: Pluva volumeno

en: Snow volume
eo: Neĝa volumeno

en: Winds
eo: Vento

en: UV Index
eo: Transviola indekso

en: Humidity
eo: Humideco

en: Sunrise
eo: Sunleviĝo

en: Sunset
eo: Sunsubiro

en: Pressure
eo: Premo

en: Moonphase
eo: Luna fazo

en: Locations
eo: Lokoj

en: Delete
eo: Forigi

en: Searching for current location…
eo: Serĉante la nuntempan lokon…

en: Cannot determine your location
eo: Ne eblas determini vian lokon

en: Manually add a location by swiping up from the bottom of the display
eo: Ŝovumu supren el la subo de la ekrano por permane aldoni lokon

en: Remove
eo: Forigi

en: No locations found. Tap the plus icon to search for one.
eo: Neniu loko trovita. Premu la piktogramon '+' por serĉi unu.

en: Network Error
eo: Reteraro

en: No API Keys Found
eo: Neniu API-ŝlosilo trovita

en: If you are a developer, please see the README file for instructions on how to obtain your own Open Weather Map API key.
eo: Se vi estas programisto, bv. legi la dosieron README por ricevi instrukcion pri la maniero ricevi vian propran Open Weather Map API-ŝlosilo.

en: New moon
eo: Novluno

en: Waxing Crescent
eo: Kreskanta lunarko

en: First Quarter
eo: Kreskanta lunduono

en: Waxing Gibbous
eo: Kreskanta lunĝibo

en: Full moon
eo: Plenluno

en: Waning Gibbous
eo: Malkreskanta lunĝibo

en: Last Quarter
eo: Malkreskanta lunduono

en: Waning Crescent
eo: Malkreskanta lunarko

en: calculation error
eo: eraro pri kalkulado

en: Back
eo: Reen

[ctx: location ID from geonames.org]
en: geonames.org ID: %1
eo: Identigilo de geonames.org: %1

en: No city found
eo: Neniu urbo trovita

en: Location already added.
eo: Loko jam aldonita.

note: TRANSLATORS: SW = South West, wind bearing, abbreviated
en: SW
eo: SU

note: TRANSLATORS: W = West, wind bearing, abbreviated
en: W
eo: U

note: TRANSLATORS: NW = NorthWest, wind bearing, abbreviated
en: NW
eo: NU

note: TRANSLATORS: wind speed in mph, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: %1 mph
eo: %1 mi/h

en: Today
eo: Hodiaŭ

en: updated %1 day ago | updated %1 days ago
eo[0]: ĝisdatigita antaŭ %1 tago
eo[1]: ĝisdatigita antaŭ %1 tagoj

en: updated %1 hour ago | updated %1 hours ago
eo[0]: ĝisdatigita antaŭ %1 horo
eo[1]: ĝistaditiga antaŭ %1 horoj

en: updated %1 minute ago | updated %1 minutes ago
eo[0]: ĝisdatigita antaŭ %1 minuto
eo[1]: ĝisdatigita antaŭ %1 minutoj

en: updated recently
eo: ĝisdatigita freŝdate

[ctx: current weather]
note: TRANSLATORS: %1 is cloud coverage in percent, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: Clouds: %1 %
eo: Nuboj: %1%

[ctx: current weather]
note: TRANSLATORS: %1 is wind speed including unit and %2 is wind direction
en: Wind: %1 %2
eo: Vento: %1 %2

[ctx: humidity, current weather]
note: TRANSLATORS: humidity in percent, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: Humidity: %1 %
eo: Humido: %1%

en: Current Location
eo: Nuna loko

[ctx: Location ID from geonames.org]
en: geonames.org ID: %1
eo: Identigilo de geonames.org: %1

en: Settings
eo: Agordoj

en: Data Provider
eo: Datum-provizanto

en: Detect current location
eo: Trovi nunan lokon

en: Rain volume unit
eo: Mezurunuo de pluva volumeno

en: %1 minute | %1 minutes
eo[0]: %1 minuto
eo[1]: %1 minutoj

en: %1 hour | %1 hours
eo[0]: %1 horo
eo[1]: %1 horoj

en: Refresh Interval
eo: Ĝisdatigo-prokrasto

en: Temperature unit
eo: Mezurunuo de temperaturo

en: no colors
eo: sen koloroj

en: blue/yellow
eo: bluo/flavo

en: blue/orange
eo: bluo/oranĝokoloro

en: blue/red
eo: bluo/ruĝo

en: Temperature colors
eo: Temperaturaj koloroj

en: System theme
eo: Sistema etoso

en: SuruDark theme
eo: Etoso SuruDark

en: Ambiance theme
eo: Etoso Ambiance

note: TRANSLATORS: miles per hour, imperial unit for wind speed, only use abbreviated
en: mph
eo: mi/h

en: Wind speed unit
eo: Mezurunuo de venta rapido
