ubuntu-weather-app - en to id translation catalogue (33 entries)

en: Weather
id: Cuaca

en: OK
id: OKE

en: Chance of precipitation
id: Diperkirakan hujan

en: Winds
id: Angin

en: UV Index
id: Indeks UV

en: Humidity
id: Kelembapan

en: Sunrise
id: Matahari terbit

en: Sunset
id: Matahari terbenam

en: Locations
id: Lokasi

en: Delete
id: Hapus

en: Cannot determine your location
id: Tidak dapat menemukan lokasi Anda

en: Manually add a location by swiping up from the bottom of the display
id: Tambah lokasi secara manual dengan menggeser ke atas dari bawah tampilan

en: Remove
id: Hapus

en: No locations found. Tap the plus icon to search for one.
id: Tidak ada lokasi yang ditemukan. Tap ikon tambah untuk mencarinya.

en: Network Error
id: Masalah Jaringan

en: No API Keys Found
id: Tidak ada Kunci API yang ditemukan

en: If you are a developer, please see the README file for instructions on how to obtain your own Open Weather Map API key.
id: Jika Anda adalah developer, tolong lihat file README untuk instruksi tentang bagaimana memperoleh kunci API Peta Open Weather Anda sendiri.

en: Back
id: Kembali

en: No city found
id: Tidak ada kota yang ditemukan

en: Location already added.
id: Lokasi sudah ditambahkan.

note: TRANSLATORS: S = South, wind bearing, abbreviated
en: S
id: Kecil (S)

en: Today
id: Hari ini

en: updated %1 day ago | updated %1 days ago
id[0]: diperbaharui %1 hari yang lalu

en: updated %1 hour ago | updated %1 hours ago
id[0]: diperbaharui %1 jam yang lalu

en: updated %1 minute ago | updated %1 minutes ago
id[0]: diperbaharui %1 menit yang lalu

en: updated recently
id: barusan diperbaharui

en: Current Location
id: Lokasi Terkini

en: Settings
id: Pengaturan

en: Data Provider
id: Penyedia Layanan Data

en: Detect current location
id: Deteksi lokasi terkini

en: %1 minute | %1 minutes
id[0]: %1 menit

en: %1 hour | %1 hours
id[0]: %1 jam

en: Refresh Interval
id: Segarkan Selang Waktu
