ubuntu-weather-app - en to pt translation catalogue (230 entries)

en: Weather
pt: Meteorologia

en: A weather forecast application for Lomiri
pt: Uma app de meteorologia para o Lomiri

en: Help
pt: Ajuda

[ctx: about page, section header, usage instructions]
en: Usage
pt: Uso

[ctx: about page, section header, troubleshooting]
en: Troubleshooting
pt: Resolução de problemas

en: About
pt: Acerca

en: Weather app
pt: App de Meteorologia

en: Version %1
pt: Versão %1

en: Links
pt: Endereços

en: Get the sourcecode
pt: Obter o código fonte

en: Report issues
pt: Reportar problemas

en: Help translate
pt: Ajudar a traduzir

en: Credits
pt: Créditos

en: Weather data by
pt: Dados meteorológicos por

en: Rainradar by
pt: Radar de chuva por

en: Coordinate lookup by
pt: Pesquisa de coordenadas por

en: Location data lookup by
pt: Pesquisa de dados de localização por

en: Sun and moon calculations by
pt: Cálculos do sol e da lua por

en: Timezone converting by
pt: Conversão de fuso horário por

en: If you encounter problems, please go through the following steps and try again:
pt: Se encontrar problemas, por favor siga pelos seguintes passos e tente novamente:

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Restart the app
pt: %1 Reiniciar a aplicação

[ctx: troubleshooting, description how to restart the app]
en: Close the app, then restart it as usual.
pt: Fechar a aplicação, depois reiniciar como habitual.

en: Close weather app
pt: Fechar a aplicação de meteorologia

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Update the app
pt: %1 Atualizar a aplicação

[ctx: troubleshooting, description how to update the app]
en: Close the app, then open OpenStore app and check for updates for weather app.
pt: Feche a aplicação, então abra a OpenStore e verifique por atualizações à Meteorologia.

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Reboot the device
pt: %2 Reinicie o dispositivo

[ctx: troubleshooting, description how to reboot]
en: Press and hold the power button to raise the system dialog and select 'reboot' there. Alternatively use the same option from the system indicator.
pt: Pressiona e segura o botão de energia para surgir as opções do sistema, onde deverás selecionar 'Reiniciar'. Alternativamente, podes usar a mesma opção nos indicadores no topo do ecrã.

en: Reboot device
pt: Reiniciar o dispositivo

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Clear the cache
pt: %1 Limpar a cache

[ctx: troubleshooting, description how to clear the cache]
en: Clear the cache with the button below, use the app UT Tweak Tool or delete the content of the <i>~/.cache/weather.ubports</i> folder.
pt: Limpar a cache com o botão abaixo, utilize a aplicação UT Tweak Tool ou elimine o conteúdo da pasta <i>~/.cache/weather.ubports</i>.

en: Clear cache now
pt: Limpar a cache agora

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Re-add locations
pt: %1 Volte a adicionar localizações

[ctx: troubleshooting, description how to delete the locations]
en: Delete your locations in the locations list (see usage tab). Then add them again. Or manually delete the database in <i>~/local/share/weather.ubports</i>.
pt: Elimine as suas localizações na lista de localizações (ver separador de uso). Depois adiciona-as novamente. Ou elimine manualmente a base de dados em <i>~/local/share/weather.ubports</i>.

en: Go back to main page
pt: Volte à página principal

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Delete the apps settings
pt: %1 Elimine as configurações da app

[ctx: troubleshooting, description how to delete the locations]
en: Delete the apps settings either using the UT Tweak Tool or manually by deleting the config file in <i>~/.config/weather.ubports</i>.
pt: Limpar a cache com o botão abaixo, utilize a aplicação UT Tweak Tool ou elimine o conteúdo da pasta <i>~/.config/weather.ubports</i>.

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Check the log
pt: %1 Verifique o registo

[ctx: troubleshooting, description how to get the log and open an issue]
en: If the instructions above did not solve the problem, please open an issue and provide the app log. One way to obtain the log is with Logviewer app. This app allows uploading the log to a pastebin. Provide the link to the pasted log in the error report. Another option is to manually copy the log file. It can be found under <i>~/.cache/upstart/application-click-com.ubuntu.weather_weather_VERSION.log</i>. If no logfile for weather app is present, please temporary enable developer mode (system settings -> info -> developer mode). This will make the log persist.
pt: Se os passos acima não resolverem o problema, por favor reporte o erro e forneça o registo da aplicação. Um modo de obter o registo é através da aplicação Logviewer. Esta aplicação permite fazer o carregamento do registo para o pastebin. Indique o endereço para o registo ao criar o erro. Ou copie manualmente o ficheiro do registo. Pode ser encontrado em <i>~/.cache/upstart/application-click-com.ubuntu.weather_weather_VERSION.log</i>. Se não existir este registo, por favor ative temporariamente o modo de programador (definições -> acerca -> modo de programador). Isto vai tornar o registo a existir.

[ctx: troubleshooting, step title]
en: %1 Open an issue on GitLab
pt: %1 Abrir um problema no GitLab

[ctx: troubleshooting, description how to open an issue]
en: Please go to <i>https://gitlab.com/ubports/apps/weather-app/-/issues</i> and file an error report there. Please provide the following information: the version of the app, the name of your device, your release channel, a description of what you did and which problems you encountered.
pt: Por favor vá a <i>https://gitlab.com/ubports/apps/weather-app/-/issues</i> e reporte o erro. Forneça a seguinte informação: a versão da aplicação, o nome do dispositivo, o nome do dispositivo, o canal de atualizações, uma descrição do que estava a fazer quando os problemas aconteceram.

en: Open issue tracker
pt: Abrir o mapa de erros

en: Cache cleared.
pt: Cache limpa.

en: Access weather information
pt: Aceda a informações meteorológicas

[ctx: usage, access weather information]
en: You can swipe through locations or pick one by tapping on the indicator dots. Tap on current information or a daily forecast for additional weather details. Swipe the 3 hour forecast for more weather information.
pt: Você pode deslizar através das localizações ou escolher uma através do indicador circular -abaixo do cabeçalho. Toque na informação atual ou na previsão para detalhes adicionais. Deslize a previsão para 3 horas para mais informação sobre a meteorologia.

en: Manage locations
pt: Gerir localizações

[ctx: usage, manage locations]
en: Add multiple locations via bottom edge or enable live GPS location in settings. Manage locations via bottom edge locations page by swiping or press & hold to remove and reorder.
pt: Adicione múltiplas localizações através do botão inferior ou ative a localização por GPS nas definições. Pressione e segure cada uma para remover ou reordenar.

en: Locations page list actions
pt: Ações da lista da página de localizações

[ctx: usage, manage locations]
en: To add new locations you need to have internet access!
pt: Para adicionar novos locais você precisa de ter acesso à Internet!

en: single tap a location to view its weather
pt: toque único numa localização para ver o seu tempo

en: tap and hold on a location to
pt: toque e segure numa localização para

en: a) enable sorting mode (drag the icon to reorder)
pt: a) ative o modo de ordenar (arraste o ícone para reordenar)

en: b) multiselect locations to delete
pt: b) locais multiselecionados para excluir

en: Rainradar
pt: Radar de chuva

[ctx: usage, rainradar]
en: You can view live rainradar by tapping the satellite icon in the header.
pt: Você pode ver o radar de chuva em direto ao tocar no ícone de satélite no cabeçalho.

en: GPS live location
pt: Localização GPS atual

[ctx: usage, GPS live location]
en: When GPS for current location is enabled, an additional 'live' location is added to the list. This locations updates it's position on the move according to GPS location.
pt: Quando o GPS para a localização atual está ativo, uma localização nova é adicionada à lista. É atualizada à medida que o GPS deteta nova localização.

en: Updating data
pt: A atualizar informação

[ctx: usage, Updating data]
en: Weather station data is updated on app start and at the interval specified in the app settings. This does only work while the app is active.
pt: Se a estação de informação é atualizada na abertura da aplicação ou no intervalo definido nas definições da aplicação. Isto apenas funciona enquanto a aplicação está ativa.

note: TRANSLATORS: rain/snow volume in inch, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: %1 in
pt: %1 m²

note: TRANSLATORS: rain volume in millimeter, keep/remove the space before the unit according to your language specifications TRANSLATORS: snow volume in millimeter, keep/remove the space before the unit according to your language specifications TRANSLATORS: rain/snow volume in millimeter, keep/remove the
en: %1 mm
pt: %1 km/h

en: Chance of precipitation
pt: Possibilidade de precipitação

en: Rain volume
pt: Volume de chuva

en: Snow volume
pt: Volume de neve

en: Winds
pt: Ventos

en: UV Index
pt: Índice UV

en: Humidity
pt: Umidade

en: Sunrise
pt: Amanhecer

en: Sunset
pt: Pôr do sol

en: Pressure
pt: Pressão

en: Moonphase
pt: Fase da lua

en: Locations
pt: Locais

en: exit reorder mode
pt: sair do modo de reorganização

[ctx: location list page, unselect all button description]
en: Unselect All
pt: Desmarcar todos

[ctx: location list page, select all button description]
en: Select All
pt: Selecionar tudo

en: Delete
pt: Eliminar

en: Searching for current location…
pt: A procurar localização atual…

en: Cannot determine your location
pt: Não foi possível determinar a sua localização

en: Manually add a location by swiping up from the bottom of the display
pt: Adicionar manualmente um local ao deslizar do fundo do ecrã

en: Remove
pt: Remover

en: No network connection.
    Unable to add new locations.
    Please check your network settings and try again.
pt: Sem ligação de rede.
    Impossível adicionar novas localizações.
    Por favor, verifique as suas definições de rede e tente novamente.

en: No locations found. Tap the plus icon to search for one.
pt: Sem locais encontrados. Clique no botão '+' para procurar.

en: Network Error
pt: Erro de rede

en: No network connection. Could not load weather data.
    Please check your network settings and try again.
pt: Sem ligação de rede. Impossível carregar dados meteorológicos.
    Por favor, verifique as suas definições de rede e tente novamente.

en: No API Keys Found
pt: Sem chaves de API encontradas

en: If you are a developer, please see the README file for instructions on how to obtain your own Open Weather Map API key.
pt: Se é um programador, leia o ficheiro README para instruções como obter a sua própria chave de API do Open Weather Map.

en: Rain radar
pt: Radar de chuva

en: New moon
pt: Lua nova

en: Waxing Crescent
pt: Quarto crescente

en: First Quarter
pt: Primeiro quarto

en: Waxing Gibbous
pt: Lua Gibosa

en: Full moon
pt: Lua cheia

en: Waning Gibbous
pt: Lua Balsâmica

en: Last Quarter
pt: Último quarto

en: Waning Crescent
pt: Lua Minguante

en: calculation error
pt: erro de cálculo

note: TRANSLATORS: %1 does specify the parameters, %2 does specify the url for weather apps repo at gitlab
en: Valid arguments for weather app are: %1 They will be managed by system. See the README at %2 for a full comment about them
pt: Argumentos válidos para a aplicação da meteorologia são: %1 serão geridos pelo sistema. Ler o README em %2 para mais informação

en: Back
pt: Voltar

en: Search city or select below
pt: Procurar cidade ou selecionar em baixo

en: Could not load data. Please open an issue and provide the following error message:
pt: Não foi possível carregar informação. Por favor, crie um 'issue' e forneça a seguinte mensagem de erro:

en: Could not load data. Provider server unavailable. Please ensure you are connected to the Internet.
pt: Não foi possível carregar a informação. Servidor do fornecedor indisponível. Por favor, verifique a sua ligação à internet.

en: No city found
pt: Nenhuma cidade encontrada

en: Location already added.
pt: Localização já adicionada.

note: TRANSLATORS: SW = South West, wind bearing, abbreviated
en: SW
pt: SO

note: TRANSLATORS: W = West, wind bearing, abbreviated
en: W
pt: O

note: TRANSLATORS: NW = NorthWest, wind bearing, abbreviated
en: NW
pt: NO

note: TRANSLATORS: wind speed in m/s, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: %1 m/s
pt: %1 km/h

note: TRANSLATORS: wind speed in mph, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: %1 mph
pt: %1 km/h

en: Today
pt: Hoje

en: updated %1 day ago | updated %1 days ago
pt[0]: atualizado há %1 dia
pt[1]: atualizado há %1 dias

en: updated %1 hour ago | updated %1 hours ago
pt[0]: atualizado há %1 hora
pt[1]: atualizado há %1 horas

en: updated %1 minute ago | updated %1 minutes ago
pt[0]: atualizado há %1 minuto
pt[1]: atualizado há %1 minutos

en: updated recently
pt: atualizado recentemente

[ctx: current weather]
note: TRANSLATORS: %1 is cloud coverage in percent, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: Clouds: %1 %
pt: Nuvens: %1 %

[ctx: current weather]
note: TRANSLATORS: %1 is wind speed including unit and %2 is wind direction
en: Wind: %1 %2
pt: Vento: %1 %2

[ctx: humidity, current weather]
note: TRANSLATORS: humidity in percent, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: Humidity: %1 %
pt: Umidade: %1 %

en: Current Location
pt: Localização atual

en: Settings
pt: Definições

en: Data is only updated while the app is open and focused
pt: Os dados são atualizados apenas quando a aplicação é aberta

en: Data Provider
pt: Fornecedor de dados

en: Detect current location
pt: Detetar localização atual

note: TRANSLATORS: inch, imperial unit for rain/snow given as inch per hour, only use abbreviated
en: in
pt: em

en: Rain volume unit
pt: Unidade de volume de chuva

en: %1 minute | %1 minutes
pt[0]: %1 minuto
pt[1]: %1 minutos

en: %1 hour | %1 hours
pt[0]: %1 hora
pt[1]: %1 horas

en: Refresh Interval
pt: Intervalo de atualização

en: Temperature unit
pt: Unidade de temperatura

en: no colors
pt: sem cores

en: blue/yellow
pt: azul/amarelo

en: blue/orange
pt: azul/laranja

en: blue/red
pt: azul/vermelho

en: Temperature colors
pt: Temperatura das cores

en: System theme
pt: Tema do sistema

en: SuruDark theme
pt: Tema SuruDark

en: Ambiance theme
pt: Tema Ambiance

en: Style
pt: Estilo

en: Grey background for current data?
pt: Fundo cinzento para os dados atuais?

en: Wind speed unit
pt: Unidade de velocidade do vento

en: clear
pt: limpo

en: dissolving clouds
pt: nuvens dissolvidas

en: partly cloudly
pt: parcialmente nublado

en: overcast
pt: nublado

en: smoke or ash
pt: fumo ou cinza

en: haze
pt: névoa

en: light dust
pt: poeira ligeira

en: dust
pt: poeira

en: heavy dust
pt: poeira pesada

en: nearby dust storm
pt: tempestade de poeira nas proximidades

en: mist
pt: névoa

en: light fog
pt: nevoeiro leve

en: continuous fog
pt: nevoeiro contínuo

en: visible lightning
pt: relâmpagos visíveis

en: precipitation
pt: precipitação

en: distant precipitation
pt: Precipitação distante

en: nearby precipitation
pt: Precipitação próxima

en: dry thunderstorm
pt: tempestade seca

en: squalls
pt: rajadas

en: funnel clouds
pt: nuvens em funil

en: drizzle
pt: chuvisco

en: rain
pt: chuva

en: snow
pt: neve

en: rain and snow
pt: chuva e neve

en: freezing rain
pt: chuva congelante

en: rain shower
pt: banho de chuva

en: snow shower
pt: banho de neve

en: hail shower
pt: chuva de granizo

en: fog
pt: nevoeiro

en: thunderstorm
pt: trovoada

en: decreasing dust storm
pt: diminuindo a tempestade de poeira

en: dust storm
pt: tempestade de areia

en: increasing dust storm
pt: crescente tempestade de poeira

en: decreasing severe dust storm
pt: diminuindo forte tempestade de poeira

en: severe dust storm
pt: forte tempestade de poeira

en: increasing severe dust storm
pt: crescente tempestade de poeira severa

en: low blowing snow
pt: neve soprando baixo

en: low heavy drifting snow
pt: neve baixa e pesada à deriva

en: high blowing snow
pt: neve soprando alto

en: high heavy drifting snow
pt: neve alta e pesada à deriva

en: distant fog
pt: nevoeiro distante

en: patchy fog
pt: neblina irregular

en: decreasing fog
pt: diminuindo a neblina

en: increasing fog
pt: nevoeiro crescente

en: fog with rime
pt: neblina com geada

en: intermittent slight drizzle
pt: chuvisco leve intermitente

en: continuous slight drizzle
pt: chuva miudinha contínua

en: intermittent drizzle
pt: chuvisco intermitente

en: continuous drizzle
pt: chuvisco contínuo

en: intermittent heavy drizzle
pt: chuvisco forte intermitente

en: continuous heavy drizzle
pt: chuvisco forte contínuo

en: freezing slight drizzle
pt: leve chuvisco congelante

en: freezing heavy drizzle
pt: chuvisco forte e congelante

en: slight rain drizzle
pt: chuva fraca com chuvisco

en: heavy rain drizzle
pt: chuva forte chuvisco

en: intermittent slight rain
pt: chuva fraca intermitente

en: continuous slight rain
pt: chuva fraca contínua

en: intermittent rain
pt: chuva intermitente

en: continuous rain
pt: chuva contínua

en: intermittent heavy rain
pt: chuva forte intermitente

en: continuous heavy rain
pt: chuva forte contínua

en: freezing slight rain
pt: chuva fraca e gelada

en: freezing heavy rain
pt: chuva forte e gelada

en: slight rain drizzle with snow
pt: chuva fraca com neve

en: heavy rain drizzle with snow
pt: chuva forte chuvisco com neve

en: continuous slight snowflakes
pt: flocos de neve leves e contínuos

en: intermittent snowflakes
pt: flocos de neve intermitentes

en: continuous snowflakes
pt: flocos de neve contínuos

en: intermittent heavy snowflakes
pt: flocos de neve pesados intermitentes

en: continuous heavy snowflakes
pt: flocos de neve pesados intermitentes

en: diamond dust
pt: pó de diamante

en: snow grains
pt: grãos de neve

en: snow stars
pt: estrelas de neve

en: ice pellets
pt: pelotas de gelo

en: slight rain shower
pt: chuva leve

en: heavy rain shower
pt: chuva forte

en: violent rain shower
pt: chuva violenta

en: slight rain shower with snow
pt: chuva fraca com neve

en: heavy rain shower with snow
pt: chuva forte com neve

en: slight snow shower
pt: chuva de neve fraca

en: heavy snow shower
pt: chuva de neve forte

en: slight small hail
pt: ligeiro pequeno granizo

en: heavy small hail
pt: granizo pequeno e pesado

en: slight hail without thunder
pt: granizo ligeiro sem trovão

en: heavy hail without thunder
pt: granizo forte sem trovão

en: slight rain after thunderstorm
pt: chuva fraca após trovoada

en: heavy rain after thunderstorm
pt: chuva forte após trovoada

en: slight snow or hail after thunderstorm
pt: neve ou granizo leve após tempestade

en: heavy snow or hail after thunderstorm
pt: neve forte ou granizo após tempestade

en: slight thunderstorm without hail
pt: trovoada ligeira sem granizo

en: slight thunderstorm with hail
pt: trovoada ligeira com granizo

en: heavy thunderstorm without hail
pt: trovoada forte sem granizo

en: heavy thunderstorm with hail
pt: forte tempestade com granizo
