ubuntu-weather-app - en to vi translation catalogue (72 entries)

en: Weather
vi: Thời tiết

en: A weather forecast application for Lomiri
vi: Phần mềm dự báo thời tiết cho Lomiri

en: About
vi: Về

en: Weather app
vi: Ứng dụng thời tiết

en: Report issues
vi: Báo cáo lỗi

en: Help translate
vi: Giúp phiên dịch

en: Credits
vi: Tín dụng

en: Weather data by
vi: Dữ liệu thời tiết bởi

en: Rainradar by
vi: Radar mưa bởi

en: Coordinate lookup by
vi: Tra cứu toạ độ bởi

en: Location data lookup by
vi: Dữ liệu vị trí được tra cứu bởi

en: Sun and moon calculations by
vi: Tính toán mặt trời và mặt trăng bởi

en: Timezone converting by
vi: Múi giờ được chuyển đổi bởi

en: OK
vi: Chấp nhận

en: single tap a location to view its weather
vi: nhấn vào một vị trí để xem thời tiết tại đó

en: tap and hold on a location to
vi: nhấn và giữ một địa điểm để

en: a) enable sorting mode (drag the icon to reorder)
vi: a) bật chết độ sắp xếp (kéo  biểu tượng để sắp xếp lại)

en: b) multiselect locations to delete
vi: b) chọn nhiều địa điểm để xoá

en: Chance of precipitation
vi: Khả năng có mưa

en: Winds
vi: Gió

en: UV Index
vi: Chỉ số UV

en: Humidity
vi: Độ ẩm

en: Sunrise
vi: Bình minh

en: Sunset
vi: Hoàng hôn

en: Pressure
vi: Áp suất

en: Moonphase
vi: Chu kì mặt trăng

en: Locations
vi: Các địa điểm

en: exit reorder mode
vi: thoát chết độ sắp xếp lại

en: Delete
vi: Xóa bỏ

en: Cannot determine your location
vi: Không xác định được vị trí của bạn

en: Manually add a location by swiping up from the bottom of the display
vi: Quét màn hình từ phía dưới lên để bổ sung vị trí bằng tay

en: Remove
vi: Gỡ bỏ

en: No locations found. Tap the plus icon to search for one.
vi: Không tìm được vị trí. Nhấn biểu tượng dấu cộng để tìm.

en: Network Error
vi: Lỗi mạng

en: No network connection. Could not load weather data.
    Please check your network settings and try again.
vi: Không có kết nối mạng. Không thể lấy dữ liệu thời tiết.
    Hãy kiểm tra cài đặt mạng và thử lại.

en: No API Keys Found
vi: Không tìm thấy chìa khoá API

en: If you are a developer, please see the README file for instructions on how to obtain your own Open Weather Map API key.
vi: Nếu bạn là nhà phát triển, xin vui lòng đọc README để có hướng dẫn làm sao  để lấy API Open Weather Map của bạn.

en: Rain radar
vi: Radar mưa

en: New moon
vi: Trăng non

en: Waxing Crescent
vi: Trăng lưỡi liềm

en: First Quarter
vi: Bán nguyệt

en: Waxing Gibbous
vi: Trăng khuyết

en: Full moon
vi: Trăng tròn

en: Waning Gibbous
vi: Trăng khuyết cuối tháng

en: Last Quarter
vi: Bán nguyệt

en: Waning Crescent
vi: Trăng lưỡi liềm già

en: calculation error
vi: tính toán lỗi

en: Back
vi: Quay lại

en: Search city or select below
vi: Tìm kiếm thành phố hoặc chọn bên dưới

en: No city found
vi: Không tìm thấy thành phố

en: Location already added.
vi: Vị trí đã được thêm.

note: TRANSLATORS: wind speed in mph, keep/remove the space before the unit according to your language specifications
en: %1 mph
vi: %1 m/h

en: Today
vi: Hôm nay

en: updated %1 day ago | updated %1 days ago
vi[0]: cập nhật %1 ngày trước

en: updated %1 hour ago | updated %1 hours ago
vi[0]: cập nhật %1 giờ trước

en: updated %1 minute ago | updated %1 minutes ago
vi[0]: cập nhật %1 phút trước

en: updated recently
vi: đã được cập nhật gần đây

en: Current Location
vi: Địa điểm hiện tại

en: Settings
vi: Thiết lập

en: Data Provider
vi: Nhà cung cấp Số liệu

en: Detect current location
vi: Phát hiện vị trí hiện tại

en: %1 minute | %1 minutes
vi[0]: %1 phút

en: %1 hour | %1 hours
vi[0]: %1 giờ

en: Refresh Interval
vi: Thời gian cập nhật

en: no colors
vi: không màu

en: blue/yellow
vi: xanh nước/vàng

en: blue/orange
vi: xanh nước/cam

en: blue/red
vi: xanh nước/đỏ

en: Temperature colors
vi: Màu nhiệt độ

en: System theme
vi: Giao diện hệ thống

en: Ambiance theme
vi: Giao diện ambiance

note: TRANSLATORS: miles per hour, imperial unit for wind speed, only use abbreviated
en: mph
vi: m/h
