unity - en to fi translation catalogue (166 entries)

en: Password:
fi: Salasana:

en: Username
fi: Käyttäjänimi

en: Failed to authenticate
fi: Tunnistautuminen epäonnistui

en: Invalid password, please try again
fi: Virheellinen salasana, yritä uudelleen

en: Log In
fi: Kirjaudu sisään

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

en: Login
fi: Kirjaudu sisään

en: Guest Session
fi: Vierasistunto

en: Pin shortcut
fi: Kiinnitä pikakuvake

en: Quit
fi: Lopeta

en: Unpin shortcut
fi: Poista pikakuvakkeen kiinnitys

[ctx: Title: Lock/Log out dialog]
en: Log out
fi: Kirjaudu ulos

en: Are you sure you want to log out?
fi: Haluatko varmasti kirjautua ulos?

[ctx: Button: Lock the system]
en: Lock
fi: Lukitse

[ctx: Button: Log out from the system]
en: Log Out
fi: Kirjaudu ulos

en: Cancel
fi: Peru

[ctx: Title: Reboot dialog]
en: Reboot
fi: Käynnistä uudelleen

en: Are you sure you want to reboot?
fi: Haluatko varmasti käynnistää laitteen uudelleen?

en: No
fi: Ei

en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: Title: Power off/Restart dialog]
en: Power
fi: Sammutus

en: Are you sure you would like
    to power off?
fi: Haluatko varmasti
    sammuttaa laitteen?

[ctx: Button: Power off the system]
en: Power off
fi: Sammuta

[ctx: Button: Restart the system]
en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Takes a screenshot.
fi: Ottaa kuvakaappauksen.

en: Takes a screenshot of the current window.
fi: Ottaa kuvakaappauksen nykyisestä ikkunasta.

en: Super + Space
fi: Super + Välilyönti

en: Switches to next keyboard layout.
fi: Vaihtaa seuraavaan näppäimistöasetteluun.

en: Super + Shift + Space
fi: Super + Shift + Välilyönti

en: Switches to previous keyboard layout.
fi: Vaihtaa edelliseen näppäimistöasetteluun.

en: Starts the Terminal application.
fi: Käynnistää päätesovelluksen.

en: Launcher
fi: Käynnistin

en: Super (Hold)
fi: Super (pidä pohjassa)

en: Opens the launcher, displays shortcuts.
fi: Avaa käynnistimen, näyttää pikanäppäimet.

en: Opens launcher keyboard navigation mode.
fi: Avaa käynnistimen näppäimistöllä liikkumisen tilassa.

en: Super + Tab
fi: Super + Sarkain

en: Switches applications via the launcher.
fi: Vaihtaa sovellusten välillä käynnistimessä.

en: Super + 1 to 0
fi: Super + 1 - 0

en: Same as clicking on a launcher icon.
fi: Sama kuin käynnistimen painikkeen napsauttaminen.

en: Opens the Application Drawer.
fi: Avaa sovelluskäynnistimen.

en: Switching
fi: Vaihtaminen

en: Alt + Tab
fi: Alt + Sarkain

en: Switches between applications.
fi: Vaihtaa sovellusten välillä.

en: Opens the desktop spread.
fi: Avaa työpöydän laajennuksen.

en: Cursor Left or Right
fi: Nuolinäppäin vasemmalle tai oikealle

en: Moves the focus.
fi: Siirtää kohdistusta.

en: Windows
fi: Ikkunat

en: Minimizes all windows.
fi: Pienentää kaikki ikkunat.

en: Ctrl + Super + Up
fi: Ctrl + Super + ylös

en: Maximizes the current window.
fi: Suurentaa nykyisen ikkunn,

en: Ctrl + Super + Down
fi: Ctrl + Super + alas

en: Minimizes or restores the current window.
fi: Pienentää tai palauttaa nykyisen ikkunan.

en: Ctrl + Super + Left or Right
fi: Ctrl + Super + vasen tai oikea

en: Semi-maximizes the current window.
fi: Suurentaa osittain nykyisen ikkunan.

en: Closes the current window.
fi: Sulkee nykyisen ikkunan.

en: Return to Call
fi: Palaa puheluun

en: Emergency Call
fi: Hätäpuhelu

en: Apps may have unsaved data:
fi: Seuraavissa sovelluksissa voi olla tallentamattomia tietoja:

[ctx: Re-dock means connect the device again to an external screen/mouse/keyboard]
en: Re-dock, save your work and close these apps to continue.
fi: Yhdistä uudelleen telakkaan, tallenna työsi ja sulje nämä sovellukset jatkaaksesi.

en: Or force close now (unsaved data will be lost).
fi: Tai pakota sulkeutuminen nyt (tallentamattomat tiedot katoavat).

en: OK, I will reconnect
fi: OK, yhdistän uudelleen

en: Reconnect now!
fi: Yhdistä uudelleen nyt!

en: Close all
fi: Sulje kaikki

en: Preview Share Item
fi: Jaon esikatselu

en: Your device is now connected to an external display. Use this screen as a touch pad to interact with the pointer.
fi: Laitteesi on nyt yhdistetty ulkoiseen näyttöön. Käytä tätä näyttöä kosketuslevynä hiiren osoittimen liikuttamiseksi.

en: Tap left button to click.
fi: Napauta vasenta painiketta napsauttaaksesi.

en: Tap right button to right click.
fi: Napauta oikeaa painiketta napsauttaaksesi oikealla.

en: Swipe with two fingers to scroll.
fi: Vieritä pyyhkäisemällä kahdella sormella.

en: Find more settings in the system settings.
fi: Löydät lisää asetuksia järjestelmän asetuksista.

en: %1 hour | %1 hours
fi[0]: %1 tunti
fi[1]: %1 tuntia

en: %1 minute | %1 minutes
fi[0]: %1 minuutti
fi[1]: %1 minuuttia

en: Unlock
fi: Avaa lukitus

en: Device Locked
fi: Laite on lukittu

en: You have been locked out due to too many failed passphrase attempts.
fi: Laite on lukittu liian monen virheellisen tunnuslauseyrityksen jälkeen.

en: You have been locked out due to too many failed passcode attempts.
fi: Laite on lukittu liian monen virheellisen suojakoodiyrityksen jälkeen.

en: Please wait %1 minute and then try again… | Please wait %1 minutes and then try again…
fi[0]: Odota %1 minuutti ja yritä sitten uudelleen…
fi[1]: Odota %1 minuuttia ja yritä sitten uudelleen…

en: Try again
fi: Yritä uudelleen

en: Enter passphrase to unlock
fi: Avaa lukitus antamalla tunnuslause

en: Enter passcode to unlock
fi: Avaa lukitus antamalla suojakoodi

en: Emergency
fi: Hätätila

en: Passphrase
fi: Tunnuslause

en: Passcode
fi: Suojakoodi

en: Select desktop environment
fi: Valitse työpöytäympäristö

en: Search…
fi: Hae…

en: Pull to refresh…
fi: Vedä päivittääksesi…

en: Release to refresh…
fi: Vapauta päivittääksesi…

en: Show password
fi: Näytä salasana

en: Tap to return to call...
fi: Napauta palataksesi puheluun...

en: Conference
fi: Ryhmäpuhelu

en: Nothing is playing
fi: Mitään ei toisteta juuri nyt

en: %1 second | %1 seconds
fi[0]: %1 sekunti
fi[1]: %1 sekuntia

en: 0 seconds
fi: 0 sekuntia

en: %1 remaining
fi: %1 jäljellä

en: In queue…
fi: Jonossa…

en: Downloading
fi: Ladataan

en: Paused, tap to resume
fi: Keskeytetty, napauta palauttaaksesi

en: Canceled
fi: Peruttu

en: Finished
fi: Valmistunut

en: Failed, tap to retry
fi: Epäonnistunut, napauta yrittääksesi uudelleen

[ctx: Button: Send a reply message]
en: Send
fi: Lähetä

[ctx: Label: Hint in message indicator line edit]
en: Reply
fi: Vastaa

[ctx: Button: Call back on phone]
en: Call back
fi: Soita takaisin

en: Back
fi: Takaisin

en: Drag using 3 fingers any application from one window to the other
fi: Vedä kolmea sormea käyttäen mikä tahansa sovellus ikkunasta toiseen

en: No running apps
fi: Ei käynnissä olevia sovelluksia

en: Long swipe from the left edge to open the Application Drawer
fi: Tee pitkä veto vasemmasta reunasta avataksesi sovelluskäynnistimen

en: Short swipe from the left edge to open the launcher
fi: Lyhyt veto vasemmasta reunasta avaa käynnistimen

en: Push your mouse against the right edge to view your open apps
fi: Työnnä oikeaa reunaa hiiren osoittimella nähdäksesi avoinna olevat sovellukset

en: Swipe from the right edge to view your open apps
fi: Veto oikeasta reunasta näyttää avoinna olevat sovellukset

en: Swipe from the top edge to access notifications and quick settings
fi: Veto yläreunasta näyttää ilmoitukset ja pika-asetukset

[ctx: Button: Go back one page in the Wizard]
en: Back
fi: Takaisin

en: Language
fi: Kieli

en: Next
fi: Seuraava

en: What's new
fi: Mitä uutta

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: Select Keyboard
fi: Valitse näppäimistö

en: Keyboard language
fi: Näppäimistön kieli

en: Keyboard layout
fi: Näppäimistön asettelu

en: Skip
fi: Ohita

en: Connect to Wi‑Fi
fi: Yhdistä wifi-verkkoon

en: Connected
fi: Yhdistetty

en: Available Wi-Fi networks
fi: Käytettävissä olevat wifi-verkot

en: No available Wi-Fi networks
fi: Ei käytettävissä olevia wifi-verkkoja

en: Time Zone
fi: Aikavyöhyke

en: Enter your city
fi: Määritä kaupunkisi

en: Personalize Your Device
fi: Mukauta laitteesi

en: Preferred Name
fi: Ensisijainen nimi

en: Lock Screen
fi: Lukitusnäyttö

[ctx: Label: Type of security method]
en: Create new password
fi: Luo uusi salasana

[ctx: Label: Type of security method]
en: Create passcode (numbers only)
fi: Luo suojakoodi (vain numeroita)

[ctx: Label: Type of security method]
en: No lock code
fi: Ei lukituskoodia

en: Update Device
fi: Päivitä laite

en: There is a system update available and ready to install. Afterwards, the device will automatically restart.
fi: Saatavilla on järjestelmäpäivitys. Asennuksen jälkeen laite käynnistyy uudelleen automaattisesti.

[ctx: version of the system update]
en: Version %1
fi: Versio %1

en: This could take a few minutes...
fi: Tämä saattaa kestää hetken...

en: Install and restart now
fi: Asenna ja käynnistä uudelleen nyt

en: Welcome Back
fi: Tervetuloa takaisin

en: You are ready to use your device now
fi: Voit aloittaa nyt laitteesi käytön

en: Continue
fi: Jatka

en: Get Started
fi: Alkuun pääsy

en: Confirm passcode
fi: Vahvista suojakoodi

en: Incorrect passcode.
fi: Virheellinen suojakoodi.

[ctx: Enter the passcode again]
en: Please re-enter.
fi: Anna uudelleen

en: Lock Screen Passcode
fi: Lukitusnäytön suojakoodi

en: Choose passcode
fi: Valitse suojakoodi

en: Passcode too short
fi: Suojakoodi on liian lyhyt

en: Passcodes match
fi: Suojakoodit vastaavat toisiaan

en: Passcodes do not match
fi: Suojakoodit eivät vastaa toisiaan

en: Lock Screen Password
fi: Lukitusnäytön salasana

en: Enter at least 8 characters
fi: Anna ainakin 8 merkkiä

en: Choose password
fi: Valitse salasana

en: Confirm password
fi: Vahvista salasana

en: No SIM card installed
fi: SIM-korttia ei ole asennettu

en: SIM card added
fi: SIM-kortti lisätty

en: You must restart the device to access the mobile network.
fi: Käynnistä laite uudelleen, jotta voit käyttää mobiiliverkkoa.

en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: You won’t be able to make calls or use text messaging without a SIM.
fi: Et voi käyttää puheluita ja tekstiviestejä ilman SIM-korttia.

en: To proceed with no SIM tap Skip.
fi: Valitse "Ohita" jatkaaksesi ilman SIM-korttia.

en: Password too short
fi: Salasana on liian lyhyt

en: Passwords match
fi: Salasanat vastaavat toisiaan

en: Passwords do not match
fi: Salasanat eivät vastaa toisiaan

en: Strong password
fi: Vahva salasana

en: Fair password
fi: Keskinkertainen salasana

en: Weak password
fi: Heikko salasana

en: Very weak password
fi: Erittäin heikko salasana
