unity - en to ja translation catalogue (138 entries)

en: Password:
ja: パスワード：

en: Username
ja: ユーザー名

en: Failed to authenticate
ja: 認証に失敗しました

en: Invalid password, please try again
ja: パスワードが無効です。もう一度やり直してください

en: Log In
ja: ログイン

en: Retry
ja: 再試行

en: Login
ja: ログイン

en: Guest Session
ja: ゲストセッション

en: Pin shortcut
ja: ショートカットを追加する

en: Quit
ja: 終了

en: Unpin shortcut
ja: ショートカットを削除する

en: Unknown
ja: 不明

en: S-Video
ja: Sビデオ

en: TV
ja: テレビ

[ctx: Title: Lock/Log out dialog]
en: Log out
ja: ログアウト

en: Are you sure you want to log out?
ja: 本当にログアウトしますか？

[ctx: Button: Lock the system]
en: Lock
ja: ロック

[ctx: Button: Log out from the system]
en: Log Out
ja: ログアウト

en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: Title: Reboot dialog]
en: Reboot
ja: 再起動

en: Are you sure you want to reboot?
ja: 本当に再起動しますか？

en: No
ja: いいえ

en: Yes
ja: はい

[ctx: Title: Power off/Restart dialog]
en: Power
ja: 電源

en: Are you sure you would like
    to power off?
ja: 本当に電源を切りますか？

[ctx: Button: Power off the system]
en: Power off
ja: 電源を切る

[ctx: Button: Restart the system]
en: Restart
ja: 再起動

en: Screenshot
ja: スクリーンショット

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Takes a screenshot.
ja: スクリーンショットを撮影します。

en: Takes a screenshot of the current window.
ja: 現在のウィンドウのスクリーンショットを撮ります。

en: Switches to next keyboard layout.
ja: 次のキーボートレイアウトに切り替えます。

en: Switches to previous keyboard layout.
ja: 前のキーボードレイアウトに切り替えます。

en: Starts the Terminal application.
ja: ターミナルアプリケーションを起動します。

en: Launcher
ja: ランチャー

en: Super (Hold)
ja: Super (長押し)

en: Opens the launcher, displays shortcuts.
ja: ランチャーを開き、ショートカットを表示します。

en: Opens launcher keyboard navigation mode.
ja: ランチャーキーボードナビゲーションモードを開きます。

en: Switches applications via the launcher.
ja: ランチャー経由でアプリケーションを切り替えます。

en: Super + 1 to 0
ja: Super + 1 から 0

en: Same as clicking on a launcher icon.
ja: ランチャーアイコンをクリックするのと同じです。

en: Opens the Application Drawer.
ja: アプリケーションドロワーを開きます。

en: Switching
ja: 切り替え

en: Switches between applications.
ja: アプリケーションを切り替えます。

en: Opens the desktop spread.
ja: デスクトップスプレッドを開きます。

en: Cursor Left or Right
ja: 矢印キー左右

en: Moves the focus.
ja: フォーカスを移動します。

en: Windows
ja: ウィンドウ

en: Minimizes all windows.
ja: すべてのウィンドウを最小化します。

en: Maximizes the current window.
ja: ウィンドウを最大化します。

en: Minimizes or restores the current window.
ja: 現在のウィンドウを最小化したり、復元したりします。

en: Closes the current window.
ja: 現在のウィンドウを閉じる。

en: Emergency Call
ja: 緊急通報

en: Close all
ja: すべて閉じる

en: Preview Share Item
ja: 共有アイテムのプレビュー

en: Your device is now connected to an external display. Use this screen as a touch pad to interact with the pointer.
ja: デバイスが外部ディスプレイに接続されました。この画面をタッチ パッドとして使用して、ポインターを操作します。

en: Tap left button to click.
ja: 左ボタンをタップしてクリックします。

en: Tap right button to right click.
ja: 右ボタンをタップして右クリックします。

en: Swipe with two fingers to scroll.
ja: 2本の指でスワイプしてスクロールします。

en: Find more settings in the system settings.
ja: その他の設定はシステム設定でご確認ください。

en: %1 hour | %1 hours
ja[0]: %1 時間

en: %1 minute | %1 minutes
ja[0]: %1 分

en: Unlock
ja: ロックの解除

en: Device Locked
ja: デバイスをロックしました

en: You have been locked out due to too many failed passphrase attempts.
ja: パスフレーズの入力失敗が多すぎたため、デバイスをロックしました。

en: You have been locked out due to too many failed passcode attempts.
ja: パスコードの入力失敗が多すぎたため、デバイスをロックしました。

en: Please wait %1 minute and then try again… | Please wait %1 minutes and then try again…
ja[0]: %1 分待ってからやり直してください…

en: Enter passphrase to unlock
ja: パスフレーズを入力してロックを解除する

en: Enter passcode to unlock
ja: パスコードを入力してロックを解除する

en: Emergency
ja: 緊急

en: Passphrase
ja: パスフレーズ

en: Passcode
ja: パスコード

en: Select desktop environment
ja: デスクトップ環境を選択

en: Search…
ja: 検索…

en: Pull to refresh…
ja: 引いて更新…

en: Release to refresh…
ja: 指を離して更新…

en: Show password
ja: パスワードを表示

en: Tap to return to call...
ja: タップすると通話に戻ります...

en: Conference
ja: グループ通話

en: Nothing is playing
ja: 再生するものがありません

en: %1 second | %1 seconds
ja[0]: %1 秒

en: 0 seconds
ja: 0 秒

en: %1 remaining
ja: 残り %1

en: In queue…
ja: 開始待ち…

en: Downloading
ja: ダウンロード中

en: Paused, tap to resume
ja: 停止中、再開するにはタップしてください

en: Canceled
ja: 中止しました

en: Finished
ja: 終了しました

en: Failed, tap to retry
ja: 失敗しました、再試行するにはタップしてください

[ctx: Button: Send a reply message]
en: Send
ja: 送信

[ctx: Label: Hint in message indicator line edit]
en: Reply
ja: 返信

en: Back
ja: 戻る

en: Drag using 3 fingers any application from one window to the other
ja: 3本指でアプリケーションを一方のウィンドウからもう一方のウィンドウにドラッグする

en: Language
ja: 言語

en: Next
ja: 次へ

note: TRANSLATORS: %1 contains the distro name, %2 the version
en: Welcome to %1 %2
ja: %1 %2へようこそ

note: TRANSLATORS: %1 contains the distro name, %2 the version
en: We will make sure your device is ready to use %1 %2
ja: お使いのデバイスが %1 %2 を使用できる状態であることを確認します

en: Select Keyboard
ja: キーボードを選択

en: Keyboard language
ja: キーボードの言語

en: Keyboard layout
ja: キーボードレイアウト

en: Skip
ja: スキップ

en: Connect to Wi‑Fi
ja: Wi-Fiに接続

en: Connected
ja: 接続済み

en: Available Wi-Fi networks
ja: 利用可能なWi-Fiネットワーク

en: No available Wi-Fi networks
ja: 利用可能なWi-Fiネットワークがありません

en: Time Zone
ja: タイムゾーン

en: Enter your city
ja: 都市名を入力

en: Lock Screen
ja: ロック画面

[ctx: Label: Type of security method]
en: Create new password
ja: 新しいパスワードを作成

[ctx: Label: Type of security method]
en: Create passcode (numbers only)
ja: パスコードを作成（数字のみ）

[ctx: Label: Type of security method]
en: No lock code
ja: ロックコードなし

en: There is a system update available and ready to install. Afterwards, the device will automatically restart.
ja: システムアップデートがあり、インストールする準備ができています。インストール後、デバイスは自動的に再起動します。

[ctx: string identifying name of the update]
en: Ubuntu Touch system
ja: Ubuntu Touchシステム

[ctx: version of the system update]
en: Version %1
ja: バージョン %1

en: Install and restart now
ja: 今すぐインストールして再起動する

note: TRANSLATORS: %1 contains the distro name
en: Welcome to %1
ja: %1へようこそ

en: Continue
ja: 続ける

en: Confirm passcode
ja: パスコードの確認

en: Incorrect passcode.
ja: パスコードが正しくありません。

[ctx: Enter the passcode again]
en: Please re-enter.
ja: 再度入力してください。

en: Lock Screen Passcode
ja: ロック画面のパスコード

en: Enter at least 4 numbers to setup your passcode
ja: パスコードを設定するには、少なくとも4つの数字を入力してください

en: Choose passcode
ja: パスコードを選択

en: Passcode too short
ja: パスコードが短すぎます

en: Passcodes do not match
ja: パスコードが一致しません

en: Passcode must be at least 4 characters long
ja: パスコードは4文字以上である必要があります

en: Enter at least 8 characters
ja: ８文字以上入力してください

en: Confirm password
ja: パスワードの確認

en: No SIM card installed
ja: SIMカードが装着されていません

en: SIM card added
ja: SIMカードが追加されました

en: You must restart the device to access the mobile network.
ja: モバイルネットワークにアクセスするには、デバイスを再起動する必要があります。

en: Restart
ja: 再起動

en: To proceed with no SIM tap Skip.
ja: SIMなしで進むには「スキップ」をタップします。

en: Password too short
ja: パスワードが短すぎます

en: Passwords do not match
ja: パスワードが一致しません

en: Strong password
ja: 強力なパスワード

en: Weak password
ja: 脆弱なパスワード

en: Very weak password
ja: 非常に弱いパスワード
