unity8 - en to pt translation catalogue (181 entries)

en: The converged Lomiri shell
pt: A shell convergente Lomiri

en: Lomiri Greeter
pt: Ecrã de boas-vindas Lomiri

en: The converged Lomiri shell's Greeter
pt: O ecrã de boas-vindas da shell convergente Lomiri

en: Indicators Client
pt: Indicadores Cliente

en: Application for testing the Indicators system
pt: Aplicação para testar o sistema de Indicadores

en: Password:
pt: Palavra-passe:

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Failed to authenticate
pt: Falha ao autenticar

en: Invalid password, please try again
pt: Palavra-passe inválida, por favor tente novamente

en: Log In
pt: Iniciar a sessão

en: Retry
pt: Tentar novamente

en: Login
pt: Iniciar sessão

en: Guest Session
pt: Sessão de convidado

en: Pin shortcut
pt: Fixar atalho

en: Quit
pt: Sair

en: Unpin shortcut
pt: Remover atalho

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Composite
pt: Composto

en: S-Video
pt: S-Vídeo

en: Internal
pt: Interno

en: Component
pt: Componente

[ctx: Title: Lock/Log out dialog]
en: Log out
pt: Terminar a sessão

en: Are you sure you want to log out?
pt: Quer mesmo sair?

[ctx: Button: Lock the system]
en: Lock
pt: Bloquear

[ctx: Button: Log out from the system]
en: Log Out
pt: Terminar a sessão

en: Cancel
pt: Cancelar

[ctx: Title: Reboot dialog]
en: Reboot
pt: Reiniciar

en: Are you sure you want to reboot?
pt: Quer mesmo reiniciar?

en: No
pt: Não

en: Yes
pt: Sim

[ctx: Title: Power off/Restart dialog]
en: Power
pt: Energia

en: Are you sure you would like
    to power off?
pt: Quer mesmo
    desligar?

[ctx: Button: Power off the system]
en: Power off
pt: Desligar

[ctx: Button: Restart the system]
en: Restart
pt: Reiniciar

en: Screenshot
pt: Capturar ecrã

en: Keyboard Shortcuts
pt: Atalhos do teclado

en: Takes a screenshot.
pt: Tira uma captura de ecrã.

en: Takes a screenshot of the current window.
pt: Tira uma captura da janela atual.

en: Super + Space
pt: Super + Espaço

en: Switches to next keyboard layout.
pt: Troca para o próximo layout do teclado.

en: Super + Shift + Space
pt: Super + Shift + Espaço

en: Switches to previous keyboard layout.
pt: Troca para o anterior layout do teclado.

en: Starts the Terminal application.
pt: Inicia a aplicação Terminal.

en: Launcher
pt: Lançador

en: Super (Hold)
pt: Super (Pressionar)

en: Opens the launcher, displays shortcuts.
pt: Abre o Lançador e mostra os atalhos.

en: Opens launcher keyboard navigation mode.
pt: Abre o teclado do modo de navegação do Launcher.

en: Switches applications via the launcher.
pt: Muda aplicações através do Lançador.

en: Super + 1 to 0
pt: Super + 1 a 0

en: Same as clicking on a launcher icon.
pt: O mesmo que clicar no ícone do Lançador.

en: Opens the Application Drawer.
pt: Abre a gaveta de aplicações.

en: Switching
pt: Trocar

en: Switches between applications.
pt: Alternar entre aplicações.

en: Opens the desktop spread.
pt: Abre o espalhamento do desktop.

en: Cursor Left or Right
pt: Cursor esquerdo ou direito

en: Moves the focus.
pt: Move o foco.

en: Windows
pt: Janelas

en: Minimizes all windows.
pt: Minimiza todas as janelas.

en: Ctrl + Super + Up
pt: Ctrl + Super + Cima

en: Maximizes the current window.
pt: Maximiza a janela atual.

en: Ctrl + Super + Down
pt: Ctrl + Super + Baixo

en: Minimizes or restores the current window.
pt: Minimiza ou restaura a janela atual.

en: Ctrl + Super + Left or Right
pt: Ctrl + Super + Esquerdo ou Direito

en: Semi-maximizes the current window.
pt: Semi-maximiza a janela atual.

en: Closes the current window.
pt: Fecha a janela atual.

en: Return to Call
pt: Volte para a chamada

en: Emergency Call
pt: Chamada de emergência

en: Apps may have unsaved data:
pt: As aplicações podem ter informação não guardada:

[ctx: Re-dock means connect the device again to an external screen/mouse/keyboard]
en: Re-dock, save your work and close these apps to continue.
pt: Volta a conectar, guarde o seu trabalho e termine estas apps para continuar.

en: Or force close now (unsaved data will be lost).
pt: Ou force para fechar agora (a informação não guardada será perdida).

en: OK, I will reconnect
pt: Ok, vou ligar novamente

en: Reconnect now!
pt: Volte a conectar agora!

en: Close all
pt: Fechar tudo

en: Preview Share Item
pt: Pré-visualizar partilha

en: Your device is now connected to an external display. Use this screen as a touch pad to interact with the pointer.
pt: O seu dispositivo está agora ligado a um ecrã externo. Use este ecrã como touchpad para mover o ponteiro.

en: Tap left button to click.
pt: Toque no botão esquerdo para clicar.

en: Tap right button to right click.
pt: Toque no botão direito para clicar com lado direito.

en: Swipe with two fingers to scroll.
pt: Deslize com os dois dedos para deslizar.

en: Find more settings in the system settings.
pt: Encontre mais configurações nas definições.

en: %1 hour | %1 hours
pt[0]: %1 hora
pt[1]: %1 horas

en: %1 minute | %1 minutes
pt[0]: %1 minuto
pt[1]: %1 minutos

en: Unlock
pt: Desbloquear

en: Device Locked
pt: Dispositivo bloqueado

en: You have been locked out due to too many failed passphrase attempts.
pt: Está bloqueado por diversas tentativas falhadas na introdução da palavra-passe.

en: You have been locked out due to too many failed passcode attempts.
pt: Está bloqueado por diversas tentativas falhadas na introdução do código de segurança.

en: Please wait %1 minute and then try again… | Please wait %1 minutes and then try again…
pt[0]: Por favor, aguarde %1 minuto e tente novamente…
pt[1]: Por favor, aguarde %1 minutos e tente novamente…

en: Try again
pt: Tentar novamente

en: Enter passphrase to unlock
pt: Introduza a palavra-passe para desbloquear

en: Enter passcode to unlock
pt: Introduza o código para desbloquear

en: Emergency
pt: Emergência

en: Passphrase
pt: Palavra-passe

en: Passcode
pt: Código

en: Select desktop environment
pt: Selecione o ambiente de trabalho

en: Search…
pt: Procurar…

en: Pull to refresh…
pt: Puxe para atualizar…

en: Release to refresh…
pt: Solte para atualizar…

en: Show password
pt: Mostrar palavra-passe

en: Tap to return to call...
pt: Toque para voltar à chamada...

en: Conference
pt: Conferência

en: Nothing is playing
pt: Nada está a ser tocado

en: %1 second | %1 seconds
pt[0]: %1 segundo
pt[1]: %1 segundos

en: 0 seconds
pt: 0 segundos

en: %1 remaining
pt: Falta %1

en: In queue…
pt: Em fila…

en: Downloading
pt: A transferir

en: Paused, tap to resume
pt: Parado, toque para continuar

en: Canceled
pt: Cancelado

en: Finished
pt: Concluído

en: Failed, tap to retry
pt: Falhou, toque para repetir

[ctx: Button: Send a reply message]
en: Send
pt: Enviar

[ctx: Label: Hint in message indicator line edit]
en: Reply
pt: Responder

[ctx: Button: Call back on phone]
en: Call back
pt: Ligar de volta

en: Back
pt: Voltar

en: Drag using 3 fingers any application from one window to the other
pt: Arraste qualquer app usando três dedos de uma janela para outra

en: No running apps
pt: Sem aplicações em execução

en: Long swipe from the left edge to open the Application Drawer
pt: Deslize longo da margem esquerda para abrir a gaveta de aplicações

en: Short swipe from the left edge to open the launcher
pt: Deslize curto da margem esquerda para abrir a barra lateral

en: Push your mouse against the right edge to view your open apps
pt: Deslize o rato contra a margem direita para ver as aplicações abertas

en: Swipe from the right edge to view your open apps
pt: Deslize da margem direita para ver as aplicações abertas

en: Swipe from the top edge to access notifications and quick settings
pt: Deslize da margem superior para aceder às notificações e às definições rápidas

[ctx: Button: Go back one page in the Wizard]
en: Back
pt: Retroceder

en: Language
pt: Idioma

en: Next
pt: Próximo

note: TRANSLATORS: %1 contains the distro name, %2 the version
en: Welcome to %1 %2
pt: Bem-vindo ao %1 %2

note: TRANSLATORS: %1 contains the distro name, %2 the version
en: We will make sure your device is ready to use %1 %2
pt: Vamos assegurar-nos que o seu dispositivo está pronto para usar o %1 %2

en: What's new
pt: O que há de novo

en: Loading...
pt: A carregar...

en: Select Keyboard
pt: Selecionar teclado

en: Keyboard language
pt: Idioma do teclado

en: Keyboard layout
pt: Disposição do teclado

en: Skip
pt: Saltar

en: Connect to Wi‑Fi
pt: Ligar ao Wi-Fi

en: Connected
pt: Ligado

en: Available Wi-Fi networks
pt: Redes Wi-Fi disponíveis

en: No available Wi-Fi networks
pt: Sem redes Wi-Fi disponíveis

en: Time Zone
pt: Fuso horário

en: Enter your city
pt: Introduza a sua cidade

en: Personalize Your Device
pt: Personalize o seu dispositivo

en: Preferred Name
pt: Nome preferido

en: Lock Screen
pt: Bloquear ecrã

[ctx: Label: Type of security method]
en: Create new password
pt: Criar nova palavra-passe

[ctx: Label: Type of security method]
en: Create passcode (numbers only)
pt: Criar código (números apenas)

[ctx: Label: Type of security method]
en: No lock code
pt: Sem código de bloqueio

en: Update Device
pt: Atualizar dispositivo

en: There is a system update available and ready to install. Afterwards, the device will automatically restart.
pt: Existe uma actualização de sistema pronta a instalar. Depois, o dispositivo reiniciar-se-á automaticamente.

[ctx: string identifying name of the update]
en: Ubuntu Touch system
pt: Sistema Ubuntu Touch

[ctx: version of the system update]
en: Version %1
pt: Versão %1

en: This could take a few minutes...
pt: Isto pode demorar alguns minutos...

en: Install and restart now
pt: Instalar e reiniciar agora

en: Welcome Back
pt: Bem-vindo/a de volta

note: TRANSLATORS: %1 contains the distro name
en: Welcome to %1
pt: Bem-vindo ao %1

en: You are ready to use your device now
pt: Está pronto/a para usar o seu dispositivo

en: Continue
pt: Avançar

en: Get Started
pt: Começar

en: Confirm passcode
pt: Confirme o código

en: Incorrect passcode.
pt: Código incorreto.

[ctx: Enter the passcode again]
en: Please re-enter.
pt: Por favor, volte a introduzir.

en: Lock Screen Passcode
pt: Código de ecrã de bloqueio

en: Enter at least 4 numbers to setup your passcode
pt: Introduza, pelo menos, 4 números para definir o seu código

en: Choose passcode
pt: Escolha o código

en: Passcode too short
pt: Código muito curto

en: Passcodes match
pt: Códigos coincidem

en: Passcodes do not match
pt: Códigos não coincidem

en: Passcode must be at least 4 characters long
pt: Os códigos devem ter, pelo menos, 4 dígitos

en: Lock Screen Password
pt: Palavra-passe de ecrã de bloqueio

en: Enter at least 8 characters
pt: Introduza no mínimo 8 caracteres

en: Choose password
pt: Escolha a palavra-passe

en: Confirm password
pt: Confirme a palavra-passe

en: No SIM card installed
pt: Sem cartão SIM inserido

en: SIM card added
pt: Cartão SIM adicionado

en: You must restart the device to access the mobile network.
pt: Deve reiniciar o seu dispositivo para aceder à rede móvel.

en: Restart
pt: Reiniciar

en: You won’t be able to make calls or use text messaging without a SIM.
pt: Não conseguirá fazer chamadas ou enviar mensagens sem um cartão SIM.

en: To proceed with no SIM tap Skip.
pt: Para continuar sem um cartão SIM toque em Saltar.

en: Password too short
pt: Palavra-passe muito curta

en: Passwords match
pt: As palavras-passe coincidem

en: Passwords do not match
pt: As palavras-passe não coincidem

en: Strong password
pt: Palavra-passe forte

en: Fair password
pt: Palavra-passe razoável

en: Weak password
pt: Palavra-passe fraca

en: Very weak password
pt: Palavra-passe muito fraca
