unity - en to tr translation catalogue (145 entries)

en: Password:
tr: Parola:

en: Log In
tr: Giriş Yap

en: Retry
tr: Tekrar Dene

en: Pin shortcut
tr: Kısayolu iğnele

en: Quit
tr: Çıkış

en: Unpin shortcut
tr: Kısayol iğnesini kaldır

[ctx: Title: Lock/Log out dialog]
en: Log out
tr: Oturumu kapat

en: Are you sure you want to log out?
tr: Oturumu kapatmak istediğinize emin misiniz?

[ctx: Button: Lock the system]
en: Lock
tr: Kilitle

[ctx: Button: Log out from the system]
en: Log Out
tr: Oturumu Kapat

en: Cancel
tr: İptal

[ctx: Title: Reboot dialog]
en: Reboot
tr: Yeniden başlat

en: Are you sure you want to reboot?
tr: Bilgisayarı yeniden başlatmak istediğinize emin misiniz?

en: No
tr: Hayır

en: Yes
tr: Evet

[ctx: Title: Power off/Restart dialog]
en: Power
tr: Güç

en: Are you sure you would like
    to power off?
tr: Bilgisayarı kapatmak istediğinize emin misiniz?

[ctx: Button: Power off the system]
en: Power off
tr: Sistemi Kapat

[ctx: Button: Restart the system]
en: Restart
tr: Yeniden başlat

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: Takes a screenshot.
tr: Ekran görüntüsü al

en: Switches to next keyboard layout.
tr: Bir sonraki klavye düzenine geçer.

en: Switches to previous keyboard layout.
tr: Önceki klavye düzenine geçer.

en: Launcher
tr: Başlatıcı

en: Super (Hold)
tr: Super (Basılı Tut)

en: Opens the launcher, displays shortcuts.
tr: Başlatıcıyı açar, kısayolları gösterir.

en: Opens launcher keyboard navigation mode.
tr: Klavye gezinti başlatıcısı modunu açar.

en: Switches applications via the launcher.
tr: Başlatıcı üzerinden uygulamaları değiştirir.

en: Same as clicking on a launcher icon.
tr: Başlatıcı ikonuna tıklamakla aynıdır.

en: Switching
tr: Geçiş

en: Switches between applications.
tr: Uygulamalar arası geçiş yapar.

en: Opens the desktop spread.
tr: Masaüstü yayılmasını açar.

en: Cursor Left or Right
tr: Sol ya da Sağ İmleç

en: Moves the focus.
tr: Odağı hareket ettirir.

en: Windows
tr: Pencereler

en: Minimizes all windows.
tr: Tüm pencereleri simge durumuna küçültür.

en: Ctrl + Super + Up
tr: CTRL + Super +Up

en: Maximizes the current window.
tr: Geçerli pencere ekranı kaplar.

en: Ctrl + Super + Down
tr: Ctrl + Super + Aşağı

en: Minimizes or restores the current window.
tr: Geçerli pencereyi küçültür ya da geri yükler.

en: Ctrl + Super + Left or Right
tr: Ctrl + Super + sol ya da sağ

en: Semi-maximizes the current window.
tr: Geçerli pencereyi yarım büyütür.

en: Closes the current window.
tr: Geçerli pencereyi kapatır.

en: Return to Call
tr: Çağrıya Dön

en: Emergency Call
tr: Acil Arama

en: OK
tr: Tamam

en: Apps may have unsaved data:
tr: Kaydedilmemiş uygulama verileri olabilir

[ctx: Re-dock means connect the device again to an external screen/mouse/keyboard]
en: Re-dock, save your work and close these apps to continue.
tr: Yeniden rıhtım, çalışmanızı kaydedin ve devam etmek için bu uygulamaları kapatın.

en: Or force close now (unsaved data will be lost).
tr: Zorla kapat (kaydedilmemiş veriler kaybolur).

en: OK, I will reconnect
tr: Tamam, yeniden bağlanacağım

en: Reconnect now!
tr: Şimdi yeniden bağlan!

en: Close all
tr: Tümünü kapat

en: Preview Share Item
tr: Paylaşılan öğeyi önzile

en: Your device is now connected to an external display. Use this screen as a touch pad to interact with the pointer.
tr: Cihazınız artık harici bir ekrana bağlanır. işaretçisi ile etkileşim için bir touchpad olarak bu ekranı kullanın.

en: %1 hour | %1 hours
tr[0]: %1 saat
tr[1]: %1 saatler

en: %1 minute | %1 minutes
tr[0]: %1 dakika
tr[1]: %1 dakikalar

en: Unlock
tr: Kilidi Aç

en: Device Locked
tr: Cihaz Kilitli

en: You have been locked out due to too many failed passphrase attempts.
tr: Çok sayıda parola hatası yaptığınız için kilitlendiniz.

en: You have been locked out due to too many failed passcode attempts.
tr: Çok sayıda parola hatası yaptığınız için kilitlendiniz.

en: Please wait %1 minute and then try again… | Please wait %1 minutes and then try again…
tr[0]: Lütfen %1 dakika bekleyin ve yeniden deneyin...
tr[1]: Lütfen %1 dakika bekleyin ve yeniden deneyin...

en: Try again
tr: Tekrar deneyin

en: Emergency
tr: Acil Durum

en: Passphrase
tr: Parola Metni

en: Passcode
tr: Parola

en: Select desktop environment
tr: Masaüstü ortamını seçin

en: Pull to refresh…
tr: Yenilemek için çekin...

en: Release to refresh…
tr: Yenilemek için bırakın...

en: Show password
tr: Parolayı göster

en: Tap to return to call...
tr: Çağrıya dönmek için dokunun...

en: Conference
tr: Konferans

en: Nothing is playing
tr: Hiçbir şey çalmıyor

en: %1 second | %1 seconds
tr[0]: %1 saniye
tr[1]: %1 saniye

en: 0 seconds
tr: 0 saniye

en: %1 remaining
tr: %1 kaldı

en: In queue…
tr: Beklemede...

en: Downloading
tr: İndiriliyor

en: Paused, tap to resume
tr: Duraklatıldı, devam etmek için dokunun

en: Canceled
tr: İptal edildi

en: Finished
tr: Bitti

en: Failed, tap to retry
tr: Başarısız, yeniden denemek için dokunun

[ctx: Button: Send a reply message]
en: Send
tr: Gönder

[ctx: Label: Hint in message indicator line edit]
en: Reply
tr: Yanıtla

[ctx: Button: Call back on phone]
en: Call back
tr: Geri ara

en: Back
tr: Geri

en: Drag using 3 fingers any application from one window to the other
tr: Diğer bir pencereden herhangi bir uygulamayı 3 parmağınızı  kullanarak sürükleyin

en: Short swipe from the left edge to open the launcher
tr: Başlatıcıyı açmak için sol kenarından kısa kaydırın

en: Push your mouse against the right edge to view your open apps
tr: Açık uygulamaları görüntülemek için sağ kenarına karşı farenizi itin

en: Swipe from the right edge to view your open apps
tr: Açık uygulamaları görüntülemek için sağ kenarından hızlıca kaydırın

en: Swipe from the top edge to access notifications and quick settings
tr: Bildirimleri ve hızlı ayarlara erişmek için üst kenardan kaydırın

[ctx: Button: Go back one page in the Wizard]
en: Back
tr: Geri

en: Language
tr: Dil

en: Next
tr: Sonraki

en: What's new
tr: Neler yeni

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Select Keyboard
tr: Klavte seç

en: Keyboard language
tr: Klavye dili

en: Keyboard layout
tr: Klavye düzeni

en: Skip
tr: Atla

en: Connect to Wi‑Fi
tr: Wi-Fi'ye Bağlan

en: Connected
tr: Bağlandı

en: Available Wi-Fi networks
tr: Uygun Wi-Fi ağları

en: No available Wi-Fi networks
tr: Uygun Wi-Fi ağı yok

en: Time Zone
tr: Zaman Dilimi

en: Enter your city
tr: Şehrinizi girin

en: Personalize Your Device
tr: Cihazınızı Kişiselleştirin

en: Preferred Name
tr: Tercih Edilen İsim

en: Lock Screen
tr: Ekranı Kilitle

[ctx: Label: Type of security method]
en: Create new password
tr: Yeni şifre oluştur

[ctx: Label: Type of security method]
en: Create passcode (numbers only)
tr: Parola oluştur (yalnızca sayılar)

[ctx: Label: Type of security method]
en: No lock code
tr: Kilit kodu yok

en: Update Device
tr: Cihazı Güncelleştir

en: There is a system update available and ready to install. Afterwards, the device will automatically restart.
tr: Bir sistem güncellemesi ve yüklemeye hazır bulunmaktadır. Daha sonra, cihaz otomatik olarak yeniden başlar.

[ctx: version of the system update]
en: Version %1
tr: Sürüm %1

en: This could take a few minutes...
tr: Bu işlem birkaç dakika sürebilir ...

en: Install and restart now
tr: Yükle ve yeniden başlat

en: Welcome Back
tr: Tekrar hoş geldiniz

en: You are ready to use your device now
tr: Cihazınızı kullanmaya hazırsınız

en: Continue
tr: Devam Et

en: Get Started
tr: Başlarken

en: Confirm passcode
tr: Parolayı yinele

en: Incorrect passcode.
tr: Geçersiz parola.

[ctx: Enter the passcode again]
en: Please re-enter.
tr: Lütfen yeniden girin

en: Lock Screen Passcode
tr: Kilit Ekranı Parola

en: Choose passcode
tr: Parola seç

en: Passcode too short
tr: Parola çok kısa

en: Passcodes match
tr: Parola eşleşmesi

en: Passcodes do not match
tr: Parola eşleşmiyor

en: Lock Screen Password
tr: Kilit Ekranı Şifresi

en: Enter at least 8 characters
tr: En az 8 karakter girin

en: Choose password
tr: Bir parola seçin

en: Confirm password
tr: Şifreyi onaylayın

en: No SIM card installed
tr: SIM kartı takılı değil

en: SIM card added
tr: SIM kartı eklendi

en: You must restart the device to access the mobile network.
tr: Mobil ağa erişmek için cihazınızı yeniden başlatmanız gerekir.

en: Restart
tr: Yeniden başlat

en: You won’t be able to make calls or use text messaging without a SIM.
tr: Aramaları yapmak veya SIM olmadan metin mesajlaşma kullanmak mümkün olmayacaktır.

en: To proceed with no SIM tap Skip.
tr: SIM kartı olmadan devam etmek için Geç'e basın

en: Password too short
tr: Parola çok kısa

en: Passwords match
tr: Parolalar eşlendi

en: Passwords do not match
tr: Parolalar eşleşmiyor

en: Strong password
tr: Güçlü parola

en: Fair password
tr: Orta düzeyde bir parola

en: Weak password
tr: Zayıf parola

en: Very weak password
tr: Çok zayıf şifre
