unity - en to uk translation catalogue (188 entries)

en: The converged Lomiri shell
uk: Конвергентна оболонка Lomiri

en: Lomiri Greeter
uk: Вітальне вікно Lomiri

en: The converged Lomiri shell's Greeter
uk: Вітальний екран конвергентної оболонки Lomiri

en: Indicators Client
uk: Клієнт Індикаторів

en: Application for testing the Indicators system
uk: Програма для тестування системи Індикаторів

en: Password:
uk: Пароль:

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Failed to authenticate
uk: Помилка аунтефікації

en: Invalid password, please try again
uk: Невірний пароль, спробуйте ще раз

en: Log In
uk: Вхід

en: Retry
uk: Повторити

en: Login
uk: Увійти

en: Guest Session
uk: Госьтьова сесія

en: Pin shortcut
uk: Заблокувати кнопку

en: Quit
uk: Вийти

en: Unpin shortcut
uk: Розблокувати кнопку

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Composite
uk: Композит

en: S-Video
uk: S-Відео

en: Internal
uk: Внутрішній

en: Component
uk: Компонент

en: Virtual
uk: Віртуальний

[ctx: Title: Lock/Log out dialog]
en: Log out
uk: Вийти

en: Are you sure you want to log out?
uk: Ви справді хочете вийти?

[ctx: Button: Lock the system]
en: Lock
uk: Заблокувати

[ctx: Button: Log out from the system]
en: Log Out
uk: Вийти

en: Cancel
uk: Скасувати

[ctx: Title: Reboot dialog]
en: Reboot
uk: Перезавантажити

en: Are you sure you want to reboot?
uk: Ви справді хочете перезавантажити пристрій?

en: No
uk: Ні

en: Yes
uk: Так

[ctx: Title: Power off/Restart dialog]
en: Power
uk: Живлення

en: Are you sure you would like
    to power off?
uk: Ви справді хочете вимкнути
    живлення?

[ctx: Button: Power off the system]
en: Power off
uk: Вимкнути

[ctx: Button: Restart the system]
en: Restart
uk: Перезапустити

en: Screenshot
uk: Скріншот

en: Keyboard Shortcuts
uk: Клавіатурні скорочення

en: Takes a screenshot.
uk: Зробити знімок екрана.

en: Takes a screenshot of the current window.
uk: Знімок екрана поточного вікна.

en: Super + Space
uk: Win + Пробіл

en: Switches to next keyboard layout.
uk: Перемкнутися на наступну розкладку клавіатури.

en: Super + Shift + Space
uk: Win + Shift + Пробіл

en: Switches to previous keyboard layout.
uk: Перемкнутися на попередню розкладку клавіатури.

en: Starts the Terminal application.
uk: Запустити Термінал.

en: Launcher
uk: Засіб запуску

en: Super (Hold)
uk: Win (утримування)

en: Opens the launcher, displays shortcuts.
uk: Відкрити меню запуску, показати клавіатурні скорочення.

en: Opens launcher keyboard navigation mode.
uk: Відкрити меню запуску у режимі навігації з клавіатури.

en: Switches applications via the launcher.
uk: Перемикає програми через лаунчер.

en: Super + 1 to 0
uk: Super + 1 до 0

en: Same as clicking on a launcher icon.
uk: Те саме, що натискання піктограми засобу запуску.

en: Opens the Application Drawer.
uk: Відкриває панель програм.

en: Switching
uk: Перемикання

en: Switches between applications.
uk: Перемикання між програмами.

en: Super + W
uk: Win + W

en: Opens the desktop spread.
uk: Відкрити режим презентації.

en: Cursor Left or Right
uk: ← або →

en: Moves the focus.
uk: Пересунути фокус.

en: Windows
uk: Вікна

en: Minimizes all windows.
uk: Згорнути усі вікна.

en: Ctrl + Super + Up
uk: Ctrl + Win + ↑

en: Maximizes the current window.
uk: Згорнути поточне вікно.

en: Ctrl + Super + Down
uk: Ctrl + Win + ↓

en: Minimizes or restores the current window.
uk: Згорнути або відновити поточне вікно.

en: Ctrl + Super + Left or Right
uk: Ctrl + Win + ← або →

en: Semi-maximizes the current window.
uk: Напіврозгорнути поточне вікно.

en: Closes the current window.
uk: Закрити поточне вікно.

en: Return to Call
uk: Повернутися до дзвінка

en: Emergency Call
uk: Терміновий виклик

en: OK
uk: ОК

en: Apps may have unsaved data:
uk: Програми можуть містити незбережені дані:

[ctx: Re-dock means connect the device again to an external screen/mouse/keyboard]
en: Re-dock, save your work and close these apps to continue.
uk: Для продовження виконайте повторне підключення, збережіть свою роботу та закрийте ці програми.

en: Or force close now (unsaved data will be lost).
uk: Або закрити примусово (незбережені дані будуть втрачені).

en: OK, I will reconnect
uk: Добре, я перепід’єднаюсь

en: Reconnect now!
uk: Перепід’єднатися зараз!

en: Close all
uk: Закрити усе

en: Preview Share Item
uk: Попередній перегляд спільного запису

en: Your device is now connected to an external display. Use this screen as a touch pad to interact with the pointer.
uk: Ваш пристрій під’єднаний до зовнішнього дисплея. Використовуйте цей екран як сенсорну панель для керування вказівником.

en: Tap left button to click.
uk: Торкніться лівої кнопки , щоб клацнути.

en: Tap right button to right click.
uk: Натисніть праву кнопку, щоб клацнути правою кнопкою миші.

en: Swipe with two fingers to scroll.
uk: Проведіть двома пальцями для прокрутки.

en: Find more settings in the system settings.
uk: Більше налаштувань можна знайти в налаштуваннях системи.

en: Fully charged
uk: Повністю заряджений

en: %1 hour | %1 hours
uk[0]: %1 година
uk[1]: %1 години
uk[2]: %1 годин

en: %1 minute | %1 minutes
uk[0]: %1 хвилина
uk[1]: %1 хвилини
uk[2]: %1 хвилин

en: %1, %2 until full
uk: %1, %2 до заповнення

en: %1 until full
uk: %1 до заповнення

en: Unlock
uk: Розблокувати

en: Device Locked
uk: Пристрій заблоковано

en: You have been locked out due to too many failed passphrase attempts.
uk: Ваш пристрій було заблоковано через перевищення граничної кількості спроб введення пароля.

en: You have been locked out due to too many failed passcode attempts.
uk: Ваш пристрій було заблоковано через перевищення граничної кількості спроб введення коду-пароля.

en: Please wait %1 minute and then try again… | Please wait %1 minutes and then try again…
uk[0]: Зачекайте %1 хвилину і повторіть спробу…
uk[1]: Зачекайте %1 хвилини і повторіть спробу…
uk[2]: Зачекайте %1 хвилин і повторіть спробу…

en: Try again
uk: Повторити спробу

en: Enter passphrase to unlock
uk: Введіть пароль для розблокування

en: Enter passcode to unlock
uk: Введіть пароль для розблокування

en: Emergency
uk: Критичний стан

en: Passphrase
uk: Пароль

en: Passcode
uk: Код-пароль

en: Select desktop environment
uk: Виберіть стільничне середовище

en: Search…
uk: Пошук…

en: Pull to refresh…
uk: Потягніть для оновлення…

en: Release to refresh…
uk: Відпустіть для оновлення…

en: Show password
uk: Показати пароль

en: New message
uk: Нове повідомлення

en: Tap to return to call...
uk: Торкніться, щоб повернутися до дзвінка…

en: Conference
uk: Конференція

en: Nothing is playing
uk: Нічого не відтворюється

en: %1 second | %1 seconds
uk[0]: %1 секунда
uk[1]: %1 секунди
uk[2]: %1 секунд

en: 0 seconds
uk: 0 секунд

en: %1 remaining
uk: Залишилося %1

en: In queue…
uk: У черзі…

en: Downloading
uk: Отримуємо

en: Paused, tap to resume
uk: Призупинено, торкніться, щоб поновити

en: Canceled
uk: Скасовано

en: Finished
uk: Завершено

en: Failed, tap to retry
uk: Помилка, торкніться, щоб повторити спробу

[ctx: Button: Send a reply message]
en: Send
uk: Надіслати

[ctx: Label: Hint in message indicator line edit]
en: Reply
uk: Відповісти

[ctx: Button: Call back on phone]
en: Call back
uk: Зворотний виклик

en: Back
uk: Назад

en: Drag using 3 fingers any application from one window to the other
uk: Перетягніть будь-яку програму за допомогою трьох пальців з одного вікна в інше

en: No running apps
uk: Немає запущених програм

en: Long swipe from the left edge to open the Application Drawer
uk: Довгий змах від лівого краю для відкриття панелі програм

en: Short swipe from the left edge to open the launcher
uk: Виконайте короткий рух пальцем від лівого краю, щоб відкрити вікно засобу запуску

en: Push your mouse against the right edge to view your open apps
uk: Наведіть вказівник миші на правий край екрана, щоб переглянути список відкритих програм

en: Swipe from the right edge to view your open apps
uk: Змахніть від правого краю, щоб переглянути список відкритих програм

en: Swipe from the top edge to access notifications and quick settings
uk: Виконайте рух пальцем від верхнього краю, щоб отримати доступ до сповіщень і швидких налаштувань

[ctx: Button: Go back one page in the Wizard]
en: Back
uk: Назад

en: Language
uk: Мова

en: Next
uk: Далі

note: TRANSLATORS: %1 contains the distro name, %2 the version
en: Welcome to %1 %2
uk: Ласкаво просимо до %1 %2

note: TRANSLATORS: %1 contains the distro name, %2 the version
en: We will make sure your device is ready to use %1 %2
uk: Ми перевіримо чи Ваш пристрій готовий до роботи з %1 %2

en: What's new
uk: Що нового

en: Loading...
uk: Завантаження…

en: Select Keyboard
uk: Виберіть клавіатуру

en: Keyboard language
uk: Мова клавіатури

en: Keyboard layout
uk: Розкладка клавіатури

en: Skip
uk: Пропустити

en: Connect to Wi‑Fi
uk: З’єднатися із Wi‑Fi

en: Connected
uk: Під’єднано

en: Available Wi-Fi networks
uk: Доступні мережі Wi-Fi

en: No available Wi-Fi networks
uk: Не доступні мережі Wi-Fi

en: Time Zone
uk: Часовий пояс

en: Enter your city
uk: Уведіь Ваше місто

en: Personalize Your Device
uk: Персоналізація Пристрою

en: Preferred Name
uk: Бажане ім’я

en: Lock Screen
uk: Заблокувати екран

[ctx: Label: Type of security method]
en: Create new password
uk: Створити новий пароль

[ctx: Label: Type of security method]
en: Create passcode (numbers only)
uk: Створити парольний код (лише цифри)

[ctx: Label: Type of security method]
en: No lock code
uk: Без коду розблокування

en: Update Device
uk: Оновлення для пристрою

en: There is a system update available and ready to install. Afterwards, the device will automatically restart.
uk: Доступне і готове до встановлення оновлення системи. Щойно систему буде оновлено, пристрій автоматично її перезавантажить.

[ctx: string identifying name of the update]
en: Ubuntu Touch system
uk: Система Ubuntu Touch

[ctx: version of the system update]
en: Version %1
uk: Версія %1

en: This could take a few minutes...
uk: Це може тривати декілька хвилин…

en: Install and restart now
uk: Встановити і перезавантажити зараз

en: Welcome Back
uk: З поверненням

note: TRANSLATORS: %1 contains the distro name
en: Welcome to %1
uk: Ласкаво просимо до %1

en: You are ready to use your device now
uk: Тепер пристрій готовий до використання

en: Continue
uk: Далі

en: Get Started
uk: Починаймо

en: Confirm passcode
uk: Підтвердіть код

en: Incorrect passcode.
uk: Хибний код.

[ctx: Enter the passcode again]
en: Please re-enter.
uk: Будь ласка, введіть знову.

en: Lock Screen Passcode
uk: Код блокування екрана

en: Enter at least 4 numbers to setup your passcode
uk: Введіть код блокування принаймні з 4 цифр

en: Choose passcode
uk: Виберіть код

en: Passcode too short
uk: Код занадто короткий

en: Passcodes match
uk: Коди збігаються

en: Passcodes do not match
uk: Коди не збігаються

en: Passcode must be at least 4 characters long
uk: Код повинен містити принаймні 4 символи

en: Lock Screen Password
uk: Пароль блокування екрана

en: Enter at least 8 characters
uk: Введіть не менше 8 символів

en: Choose password
uk: Виберіть пароль

en: Confirm password
uk: Підтвердіть пароль

en: No SIM card installed
uk: SIM-картка не вставлена

en: SIM card added
uk: Додана SIM-картка

en: You must restart the device to access the mobile network.
uk: Необхідно перезапустити пристрій для доступу до мобільної мережі.

en: Restart
uk: Перезапуск

en: You won’t be able to make calls or use text messaging without a SIM.
uk: Без SIM-картки неможливо телефонувати або відправляти текстові повідомлення.

en: To proceed with no SIM tap Skip.
uk: Щоб продовжити без SIM картки, натисніть кнопку "Пропустити".

en: Password too short
uk: Пароль є надто коротким

en: Passwords match
uk: Паролі збігаються

en: Passwords do not match
uk: Паролі не збігаються

en: Strong password
uk: Сильний пароль

en: Fair password
uk: Задовільний пароль

en: Weak password
uk: Слабкий пароль

en: Very weak password
uk: Дуже слабкий пароль
