unity - en to eo translation catalogue (100 entries)

en: Password:
eo: Pasvorto:

en: Username
eo: Salutnomo

en: Invalid password, please try again
eo: Pasvorto nevalidas, provas denove

en: Log In
eo: Ensaluti

en: Retry
eo: Reprovi

en: Login
eo: Ensaluti

en: Guest Session
eo: Gasta seanco

en: Quit
eo: Forlasi

en: Unknown
eo: Nekonato

en: Internal
eo: Interno

en: Virtual
eo: Virtuala

[ctx: Title: Lock/Log out dialog]
en: Log out
eo: Elsaluti

en: Are you sure you want to log out?
eo: Ĉu vi certas, ke vi volas elsaluti?

[ctx: Button: Lock the system]
en: Lock
eo: Ŝlosi

[ctx: Button: Log out from the system]
en: Log Out
eo: Elsaluti

en: Cancel
eo: Nuligi

[ctx: Title: Reboot dialog]
en: Reboot
eo: Rekomenci

en: Are you sure you want to reboot?
eo: Ĉu vi certas, ke vi volas rekomenci?

en: No
eo: Ne

en: Yes
eo: Jes

[ctx: Title: Power off/Restart dialog]
en: Power
eo: Energio

en: Are you sure you would like
    to power off?
eo: Ĉu vi certas, ke vi volas
    malŝalti?

[ctx: Button: Power off the system]
en: Power off
eo: Malŝalti

[ctx: Button: Restart the system]
en: Restart
eo: Rekomenci

en: Screenshot
eo: Ekrankopio

en: Keyboard Shortcuts
eo: Fulmoklavoj

en: Super + Space
eo: Super + spaceto

en: Ctrl + Alt + T
eo: Stir + Alt + T

en: Launcher
eo: Lanĉilo

en: Windows
eo: Fenestroj

en: Ctrl + Super + D
eo: Stir + Super + D

en: Minimizes all windows.
eo: Minimumigas ĉiujn fenestrojn.

en: Ctrl + Super + Up
eo: Stir + Super + Supren

en: Ctrl + Super + Down
eo: Stir + Super + Malsupren

en: Ctrl + Super + Left or Right
eo: Stir + Super + (Mal)dekstren

en: Closes the current window.
eo: Fermas la nunan fenestron.

en: Return to Call
eo: Reveni al Voko

en: Emergency Call
eo: Krizo Voko

en: OK
eo: Bone

en: OK, I will reconnect
eo: Bone, mi rekonektos

en: Reconnect now!
eo: Rekonekti nun!

en: Close all
eo: Fermi ĉiujn

en: %1 hour | %1 hours
eo[0]: %1 horo
eo[1]: %1 horoj

en: %1 minute | %1 minutes
eo[0]: %1 minuto
eo[1]: %1 minutoj

en: Unlock
eo: Malŝlosi

en: Device Locked
eo: Aparato ŝlosita

en: Try again
eo: Reprovu

en: Emergency
eo: Krizo

en: Passphrase
eo: Pasfrazo

en: Passcode
eo: Paskodo

en: Search…
eo: Serĉi…

en: Show password
eo: Montri pasvorton

en: New message
eo: Nova mesaĝo

en: %1 second | %1 seconds
eo[0]: %1 sekundo
eo[1]: %1 sekundoj

en: 0 seconds
eo: 0 sekundoj

en: %1 remaining
eo: %1 restas

en: In queue…
eo: Envicigite…

en: Downloading
eo: Elŝutante

en: Canceled
eo: Nuligita

en: Finished
eo: Finita

[ctx: Button: Send a reply message]
en: Send
eo: Sendi

[ctx: Label: Hint in message indicator line edit]
en: Reply
eo: Respondi

en: Back
eo: Reen

[ctx: Button: Go back one page in the Wizard]
en: Back
eo: Reen

en: Language
eo: Lingvo

en: Next
eo: Sekven

note: TRANSLATORS: %1 contains the distro name, %2 the version
en: Welcome to %1 %2
eo: Bonvenon al %1 %2

en: What's new
eo: Kio novas

en: Loading...
eo: Ŝargante…

en: Select Keyboard
eo: Elektu klavaron

en: Keyboard language
eo: Klavara lingvo

en: Keyboard layout
eo: Klavaranĝo

en: Skip
eo: Preterpasi

en: Connect to Wi‑Fi
eo: Konekti al sendrata reto

en: Connected
eo: Konektite

en: Available Wi-Fi networks
eo: Disponeblaj sendrataj retoj

en: No available Wi-Fi networks
eo: Ne disponeblas sendrataj retoj

en: Time Zone
eo: Horzono

en: Enter your city
eo: Tajpu vian urbon

en: Personalize Your Device
eo: Adapti vian aparaton

en: Preferred Name
eo: Preferata nomo

[ctx: Label: Type of security method]
en: Create new password
eo: Krei novan pasvorton

[ctx: Label: Type of security method]
en: Create passcode (numbers only)
eo: Krei paskodon (uzu nur ciferojn)

[ctx: version of the system update]
en: Version %1
eo: Versio %1

note: TRANSLATORS: %1 contains the distro name
en: Welcome to %1
eo: Bonvenon al %1

en: You are ready to use your device now
eo: Vi pretas uzi vian aparaton nun

en: Continue
eo: Daŭrigi

en: Get Started
eo: Ek

en: Confirm passcode
eo: Konfirmu paskodon

en: Incorrect passcode.
eo: Malĝusta paskodo.

[ctx: Enter the passcode again]
en: Please re-enter.
eo: Bonvolu retajpi.

en: Choose passcode
eo: Elektu paskodon

en: Passcode too short
eo: Paskodo estas tro mallonga

en: Choose password
eo: Elektu pasvorton

en: Confirm password
eo: Konfirmu pasvorton

en: Password too short
eo: Pasvorto estas tro mallonga

en: Strong password
eo: Forta pasvorto

en: Fair password
eo: Forteta pasvorto

en: Weak password
eo: Malforta pasvorto

en: Very weak password
eo: Malfortega pasvorto
