unity - en to he translation catalogue (159 entries)

en: Password:
he: ססמה:

en: Username
he: שם משתמש

en: Failed to authenticate
he: האימות נכשל

en: Invalid password, please try again
he: סיסמה לא תקינה, נסה שוב

en: Log In
he: התחברות

en: Retry
he: ניסיון חוזר

en: Login
he: התחבר

en: Guest Session
he: כניסת אורח

en: Pin shortcut
he: הצמדת קיצור דרך

en: Quit
he: צא

en: Unpin shortcut
he: הפרדת קיצור הדרך

[ctx: Title: Lock/Log out dialog]
en: Log out
he: יציאה

en: Are you sure you want to log out?
he: האם אכן לצאת מהמערכת?

[ctx: Button: Lock the system]
en: Lock
he: נעילה

[ctx: Button: Log out from the system]
en: Log Out
he: יציאה

en: Cancel
he: ביטול

[ctx: Title: Reboot dialog]
en: Reboot
he: הפעלה מחדש

en: Are you sure you want to reboot?
he: האם להפעיל מחדש?

en: No
he: לא

en: Yes
he: כן

[ctx: Title: Power off/Restart dialog]
en: Power
he: צריכת חשמל

en: Are you sure you would like
    to power off?
he: האם לכבות?

[ctx: Button: Power off the system]
en: Power off
he: כיבוי

[ctx: Button: Restart the system]
en: Restart
he: הפעלה מחדש

en: Keyboard Shortcuts
he: קיצורי דרך במקלדת

en: Takes a screenshot.
he: מצלם מסך.

en: Takes a screenshot of the current window.
he: מצלם מסך של החלון הנוכחי.

en: Switches to next keyboard layout.
he: עובר לפריסת המקלדת הבאה.

en: Switches to previous keyboard layout.
he: עובר לפריסת המקלדת הקודמת.

en: Starts the Terminal application.
he: מפעיל את יישום המסוף.

en: Launcher
he: משגר

en: Super (Hold)
he: Super (החזק)

en: Opens the launcher, displays shortcuts.
he: פותח את המשגר, מציג קיצורי דרך.

en: Opens launcher keyboard navigation mode.
he: פותח את מצב הניווט במקלדת המשגר.

en: Switches applications via the launcher.
he: מחליף יישומים באמצעות משגר.

en: Same as clicking on a launcher icon.
he: זהה ללחיצה על סמל משגר.

en: Opens the Application Drawer.
he: פותח את מגירת היישומים.

en: Switching
he: החלפה

en: Switches between applications.
he: עובר בין יישומים.

en: Opens the desktop spread.
he: פותח את התפשטות שולחן העבודה.

en: Cursor Left or Right
he: סמן שמאל או ימין

en: Moves the focus.
he: מזיז את הפוקוס.

en: Windows
he: חלונות

en: Minimizes all windows.
he: ממזער את כל החלונות.

en: Maximizes the current window.
he: ממקסם את החלון הנוכחי.

en: Minimizes or restores the current window.
he: ממזער או משחזר את החלון הנוכחי.

en: Semi-maximizes the current window.
he: ממקסם את החלון הנוכחי למחצה.

en: Closes the current window.
he: סוגר את החלון הנוכחי.

en: Return to Call
he: חזרה לשיחה

en: Emergency Call
he: שיחת חירום

en: OK
he: אישור

en: Apps may have unsaved data:
he: ייתכן שיש לאפליקציות נתונים שלא נשמרו:

[ctx: Re-dock means connect the device again to an external screen/mouse/keyboard]
en: Re-dock, save your work and close these apps to continue.
he: לעגון מחדש, שמור את עבודתך וסגור יישומים אלה כדי להמשיך.

en: Or force close now (unsaved data will be lost).
he: או לחץ על סגירה כעת (נתונים שלא נשמרו יאבדו).

en: OK, I will reconnect
he: בסדר, אני אתחבר מחדש

en: Reconnect now!
he: התחבר מחדש עכשיו!

en: Close all
he: סגור הכל

en: Preview Share Item
he: תצוגה מקדימה של פריט השיתוף

en: Your device is now connected to an external display. Use this screen as a touch pad to interact with the pointer.
he: המכשיר שלך מחובר כעת לתצוגה חיצונית. השתמש במסך זה כמשטח מגע לאינטראקציה עם המצביע.

en: Tap left button to click.
he: הקש על הלחצן השמאלי כדי ללחוץ.

en: Tap right button to right click.
he: הקש על הלחצן הימני כדי ללחוץ ימני.

en: Swipe with two fingers to scroll.
he: החלק בעזרת שתי אצבעות כדי לגלול.

en: Find more settings in the system settings.
he: מצא הגדרות נוספות בהגדרות המערכת.

en: %1 hour | %1 hours
he[0]: %1 שעה
he[1]: %1 שעות

en: %1 minute | %1 minutes
he[0]: דקה %1
he[1]: %1 דקות

en: Unlock
he: שחרור נעילה

en: Device Locked
he: ההתקן נעול

en: You have been locked out due to too many failed passphrase attempts.
he: ננעלת מחוץ למערכת עקב ריבוי ניסיונות הזנת מילת צופן.

en: You have been locked out due to too many failed passcode attempts.
he: אתה נעול בגלל יותר מדי ניסיונות קוד כניסה כושלים.

en: Please wait %1 minute and then try again… | Please wait %1 minutes and then try again…
he[0]: המתן דקה %1 ואז נסה שוב …
he[1]: המתן %1 דקות ואז נסה שוב …

en: Try again
he: נסה שוב

en: Enter passphrase to unlock
he: הזן ביטוי סיסמה כדי לבטל את הנעילה

en: Enter passcode to unlock
he: הזן סיסמה כדי לבטל את הנעילה

en: Emergency
he: חרום

en: Passphrase
he: ביטוי סיסמה

en: Passcode
he: קוד גישה

en: Select desktop environment
he: בחר סביבת שולחן עבודה

en: Search…
he: חיפוש…

en: Pull to refresh…
he: יש למשוך כדי לרענן…

en: Release to refresh…
he: יש לעזוב כדי לרענן…

en: Show password
he: הראה סיסמה

en: Tap to return to call...
he: יש לגעת כדי להחזיר שיחה…

en: Conference
he: ועידה

en: Nothing is playing
he: שום דבר לא מתנגן

en: %1 second | %1 seconds
he[0]: %1 שנייה
he[1]: %1 שניות

en: 0 seconds
he: 0 שניות

en: %1 remaining
he: נותר %1

en: In queue…
he: בתור…

en: Downloading
he: בהורדה

en: Paused, tap to resume
he: מושהה, יש לגעת כדי להמשיך

en: Canceled
he: בוטל

en: Finished
he: הושלם

en: Failed, tap to retry
he: נכשל, יש לגעת כדי לנסות שוב

[ctx: Button: Send a reply message]
en: Send
he: שלח

[ctx: Label: Hint in message indicator line edit]
en: Reply
he: להשיב

[ctx: Button: Call back on phone]
en: Call back
he: התקשר חזרה

en: Back
he: חזור

en: Drag using 3 fingers any application from one window to the other
he: גרור באמצעות שלוש אצבעות כל יישום מחלון אחד למשנהו

en: No running apps
he: אין אפליקציות רצות

en: Long swipe from the left edge to open the Application Drawer
he: החלקה ארוכה מהקצה השמאלי כדי לפתוח את מגירת היישומים

en: Short swipe from the left edge to open the launcher
he: החלקה קצרה מהקצה השמאלי כדי לפתוח את המשגר

en: Push your mouse against the right edge to view your open apps
he: דחף את העכבר לקצה הימני כדי להציג את האפליקציות הפתוחות שלך

en: Swipe from the right edge to view your open apps
he: החלק מהקצה הימני כדי להציג את האפליקציות הפתוחות שלך

en: Swipe from the top edge to access notifications and quick settings
he: החלק מהקצה העליון כדי לגשת להתראות ולהגדרות מהירות

[ctx: Button: Go back one page in the Wizard]
en: Back
he: חזור

en: Language
he: שפה

en: Next
he: הבא

en: What's new
he: מה חדש

en: Loading...
he: בטעינה...

en: Select Keyboard
he: בחר מקלדת

en: Keyboard language
he: שפת מקלדת

en: Keyboard layout
he: פריסת מקלדת

en: Skip
he: דלג

en: Connect to Wi‑Fi
he: התחברות לרשת אלחוטית

en: Connected
he: מחובר

en: Available Wi-Fi networks
he: רשתות Wi-Fi זמינות

en: No available Wi-Fi networks
he: אין רשתות Wi-Fi זמינות

en: Time Zone
he: אזור זמן

en: Enter your city
he: היכנס/י עיר מגורך

en: Personalize Your Device
he: התאם אישית את המכשיר שלך

en: Preferred Name
he: שם מועדף

en: Lock Screen
he: מסך נעילה

[ctx: Label: Type of security method]
en: Create new password
he: צור סיסמה חדשה

[ctx: Label: Type of security method]
en: Create passcode (numbers only)
he: צור סיסמה (מספרים בלבד)

[ctx: Label: Type of security method]
en: No lock code
he: אין קוד נעילה

en: Update Device
he: עדכן את המכשיר

en: There is a system update available and ready to install. Afterwards, the device will automatically restart.
he: יש עדכון מערכת זמין ומוכנים להתקנה. לאחר מכן, המכשיר יופעל מחדש באופן אוטומטי.

[ctx: version of the system update]
en: Version %1
he: גרסה %1

en: This could take a few minutes...
he: זה יכול לקחת כמה דקות ...

en: Install and restart now
he: התקן והפעל מחדש כעת

en: Welcome Back
he: ברוך שובך

en: You are ready to use your device now
he: המכשיר שלך מוכן לשמוש עכשיו

en: Continue
he: להמשיך

en: Get Started
he: להתחיל

en: Confirm passcode
he: אשר קוד גישה

en: Incorrect passcode.
he: קוד גישה שגוי.

[ctx: Enter the passcode again]
en: Please re-enter.
he: אנא הכנס מחדש.

en: Lock Screen Passcode
he: סיסמה לנעילת מסך

en: Choose passcode
he: בחר קוד גישה

en: Passcode too short
he: קוד הגישה קצר מדי

en: Passcodes match
he: קוד הסיסמה תואם

en: Passcodes do not match
he: קודי הסיסמה אינם תואמים

en: Lock Screen Password
he: סיסמת מסך נעילה

en: Enter at least 8 characters
he: הזן לפחות 8 תווים

en: Choose password
he: בחר סיסמה

en: Confirm password
he: אשר סיסמה

en: No SIM card installed
he: לא הותקן כרטיס SIM

en: SIM card added
he: נוסף כרטיס SIM

en: You must restart the device to access the mobile network.
he: עליך להפעיל מחדש את המכשיר כדי לגשת לרשת הסלולרית.

en: Restart
he: אתחול

en: You won’t be able to make calls or use text messaging without a SIM.
he: לא תוכל להתקשר או להשתמש בהודעות טקסט ללא SIM.

en: To proceed with no SIM tap Skip.
he: כדי להמשיך ללא SIM הקש על דלג.

en: Password too short
he: סיסמא קצרה מדי

en: Passwords match
he: סיסמאות תואמות

en: Passwords do not match
he: סיסמאות לא תואמות

en: Strong password
he: סיסמא חזקה

en: Fair password
he: סיסמא הוגנת

en: Weak password
he: ססמה חלשה

en: Very weak password
he: סיסמא חלשה מאוד
