unity8 - en to da translation catalogue (107 entries)

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Username
da: Bruger navn

en: Failed to authenticate
da: Kunne ikke godkende

en: Invalid password, please try again
da: Forkert kodeord, prøv igen tak

en: Log In
da: Log ind

en: Retry
da: Forsøg igen

en: Login
da: Logind

en: Guest Session
da: Gæste Session

en: Pin shortcut
da: Fastgør genvej

en: Quit
da: Log ud.

en: Unpin shortcut
da: Gør genvej flytbar

[ctx: Title: Lock/Log out dialog]
en: Log out
da: Log af

en: Are you sure you want to log out?
da: Vil du logge ud?

[ctx: Button: Lock the system]
en: Lock
da: Lås

[ctx: Button: Log out from the system]
en: Log Out
da: Log af

en: Cancel
da: Annullér

[ctx: Title: Reboot dialog]
en: Reboot
da: Genstart

en: Are you sure you want to reboot?
da: Er du sikker på du vil genstarte?

en: No
da: Nej

en: Yes
da: Ja

[ctx: Title: Power off/Restart dialog]
en: Power
da: Sluk/genstart

en: Are you sure you would like
    to power off?
da: Er du sikker på at du vil
    slukke enheden?

[ctx: Button: Power off the system]
en: Power off
da: Luk ned

[ctx: Button: Restart the system]
en: Restart
da: Genstart

en: Keyboard Shortcuts
da: Keyboard gennemveje

en: Takes a screenshot.
da: Tag et skærmbillede .

en: Switches to next keyboard layout.
da: Skift til næste keyboard layout.

en: Switches to previous keyboard layout.
da: Skift til forrige keyboard layout.

en: Starts the Terminal application.
da: Starter terminal App.

en: Opens the launcher, displays shortcuts.
da: Åben Launcheren, viser gennemvej.

en: Opens launcher keyboard navigation mode.
da: Åbener  keyboard Launcher navigations tilstand.

en: Switches applications via the launcher.
da: Skifter applikation igennem launcheren.

en: Same as clicking on a launcher icon.
da: Det samme som at klikke på launcher ikonet.

en: Opens the Application Drawer.
da: Åbner Applikations skuffe.

en: Switching
da: Skifter

en: Switches between applications.
da: Skifter imellem applikationer.

en: Opens the desktop spread.
da: Åbner desktop spread.

en: Cursor Left or Right
da: Markør til venstre eller højre

en: Moves the focus.
da: Flytter focus.

en: Windows
da: Winduer

en: Minimizes all windows.
da: Minimere alle vinduer.

en: Ctrl + Super + Up
da: Ctrl + Super + D

en: Maximizes the current window.
da: Maximere det nuværende vindue.

en: Minimizes or restores the current window.
da: Minimere eller genskaber nuværende vindue.

en: Closes the current window.
da: Lukker nuværende vindue.

en: Return to Call
da: Vend tilbage til opkald

en: Emergency Call
da: Nødopkald

en: OK
da: Ok

en: Apps may have unsaved data:
da: App kan have ikke gemt data:

[ctx: Re-dock means connect the device again to an external screen/mouse/keyboard]
en: Re-dock, save your work and close these apps to continue.
da: Gen indsæt enhed, gem dit arbejde og luk disse apps for at fortsætte.

en: Or force close now (unsaved data will be lost).
da: Eller tving for at lukke nu (ikke gemt data vil gå tabt).

en: OK, I will reconnect
da: Ok, jeg vil gen tilslutte

en: Reconnect now!
da: Gen tilslut nu!

en: Close all
da: Luk alle

en: Preview Share Item
da: Vis eksempel på delelement

en: Your device is now connected to an external display. Use this screen as a touch pad to interact with the pointer.
da: Din enhed er nu tilsluttet til en ekstern skærmviser. Brug denne skærm som touch pad til at interagere med pegern.

en: Tap left button to click.
da: Tryk venstre knap for at klikke.

en: Tap right button to right click.
da: Tryk højre knap for at højre klikke.

en: Swipe with two fingers to scroll.
da: Swipe med to fingre for at scrolle.

en: Find more settings in the system settings.
da: Find flere indstillinger i system instillinger.

en: %1 hour | %1 hours
da[0]: %1 time
da[1]: %1 timer

en: %1 minute | %1 minutes
da[0]: %1 minut
da[1]: %1 minutter

en: Unlock
da: Lås op

en: Device Locked
da: Enheden er låst

en: You have been locked out due to too many failed passphrase attempts.
da: Du er blevet låst ude på grund af for mange fejlslagne forsøg på at angive adgangskode.

en: You have been locked out due to too many failed passcode attempts.
da: Du er blevet låst ude på grund af for mange fejlslagne forsøg på at angive adgangskode.

en: Please wait %1 minute and then try again… | Please wait %1 minutes and then try again…
da[0]: Vent venligst %1 minut og prøv igen...
da[1]: Vent venligst %1 minutter og prøv igen...

en: Try again
da: Prøv igen

en: Enter passphrase to unlock
da: Angiv adgangskode for at låse op

en: Enter passcode to unlock
da: Indtast adgangskode for at låse op

en: Emergency
da: Nødsituation

en: Passphrase
da: Kodeord

en: Passcode
da: Kodeord

en: Select desktop environment
da: Vælg skrivebords miljø

en: Search…
da: Søg…

en: Pull to refresh…
da: Træk ned for at genindlæse...

en: Release to refresh…
da: Giv slip for at genindlæse...

en: Show password
da: Vis adgangskode

en: Tap to return to call...
da: Tryk for at vende tilbage til opkaldet...

en: Conference
da: Konference

en: Nothing is playing
da: Intet afspilles

en: %1 second | %1 seconds
da[0]: %1 sekund
da[1]: %1 sekunder

en: 0 seconds
da: 0 sekunder

en: %1 remaining
da: %1 tilbage

en: In queue…
da: I kø…

en: Downloading
da: Henter

en: Paused, tap to resume
da: På pause - tryk for at fortsætte

en: Canceled
da: Annulleret

en: Finished
da: Færdig

en: Failed, tap to retry
da: Mislykkedes - tryk for at prøve igen

[ctx: Label: Hint in message indicator line edit]
en: Reply
da: Svar

[ctx: Button: Call back on phone]
en: Call back
da: Ring tilbage

en: Back
da: Tilbage

en: Drag using 3 fingers any application from one window to the other
da: Træk ved brug af 3 fingere enhver applikation fra et vindue til et andet

en: No running apps
da: Ingen kørende apps

en: Long swipe from the left edge to open the Application Drawer
da: Et lang strøg fra den venstre kant for at tilgå applikation skuffe

en: Short swipe from the left edge to open the launcher
da: Kort strøg fra venstre kant for at åbne starter

en: Push your mouse against the right edge to view your open apps
da: Pres din mus imod den højre kant for at se dine åbne apps

[ctx: Button: Go back one page in the Wizard]
en: Back
da: Tilbage

en: Language
da: Sprog

en: Next
da: Næste

note: TRANSLATORS: %1 contains the distro name, %2 the version
en: Welcome to %1 %2
da: Velkommen til %1 %2

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Skip
da: Spring over

en: Connect to Wi‑Fi
da: Tilslut til Wi-Fi

en: Continue
da: Fortsæt

en: Confirm passcode
da: Bekræft adgangskode
