Loupe main - en to fa translation catalogue (130 entries)

en: _Open With…
fa: گشودن _با…

en: _Print…
fa: _چاپ…

en: _Copy
fa: _رونوشت

en: Rotate
fa: چرخش

en: _Set as Background…
fa: _تنظیم به عنوان پس زمینه…

en: Could not Load Image
fa: نتوانست تصویر را بار کند

en: Rotate Left
fa: چرخش به چپ

en: Rotate Right
fa: چرخش به راست

en: Previous Image
fa: تصویر پیشین

en: Next Image
fa: تصویر بعدی

en: Zoom Out
fa: کوچک‌نمایی

en: Zoom In
fa: بزرگ‌نمایی

en: Toggle Fullscreen
fa: تغییر وضعیت تمام‌صفحه

note: Translators: Go back to previous page
en: Back
fa: بازگشت

en: Print
fa: چاپ

en: Layout
fa: چینش

en: Orientation
fa: جهت

en: Portrait Page Orientation
fa: جهت صفحهٔ عمودی

en: Landscape Page Orientation
fa: جهت صفحهٔ افقی

en: Alignment
fa: قرارگیری

en: Margins
fa: حاشیه‌ها

en: Margin Units
fa: یکاهای حاشیه

en: Horizontal
fa: افقی

en: Vertical
fa: عمودی

en: Image Size
fa: اندازهٔ تصویر

en: Image Size Units
fa: یکاهای اندازهٔ تصویر

en: Fill Space
fa: پُر کردن فضا

en: Width
fa: پهنا

en: Height
fa: قد

en: Folder
fa: شاخه‌

en: Open Containing Folder
fa: گشودن شاخهٔ پرونده

en: Image Format
fa: قالب تصویر

en: File Size
fa: اندازهٔ پرونده

en: File Created
fa: ایجاد پرونده

en: File Modified
fa: دستکاری پرونده

en: Location
fa: مکان

en: Open Location
fa: گشودن مکان

en: Originally Created
fa: ایجاد اصلی

en: Aperture
fa: دیافراگم

en: Exposure
fa: نوردهی

en: ISO
fa: ایزو

en: Focal Length
fa: فاصلهٔ کانونی

en: Maker, Model
fa: سازنده، مدل

en: _New Window
fa: _پنجرهٔ جدید

en: _Open…
fa: _گشودن…

en: _Help
fa: _راهنما

en: _Keyboard Shortcuts
fa: میان‌برهای _صفحه‌کلید

en: _About Image Viewer
fa: _دربارهٔ نمایشگر تصویر

note: If the file exists, get display name
en: Image Viewer
fa: نمایشگر تصویر

en: Copy to Clipboard
fa: رونوشت در تخته‌گیره

en: Move to Trash
fa: جابه‌جایی به زباله‌دان

en: Main Menu
fa: فهرست اصلی

en: Image Properties
fa: ویژگی‌های تصویر

en: View Images
fa: دیدن تصویرها

en: Drag and drop images here
fa: تصویرها را این‌جا کشیده و رها کنید

en: _Open Files…
fa: _گشودن پرونده‌ها…

en: Picture;Slideshow;Graphics;Loupe;
fa: Picture;Slideshow;Graphics;Loupe;نگاره;اسلاید;نگاشتار;لوپ;

en: The Loupe Team
fa: گروه لوپ

en: View images
fa: دیدن تصویرها

en: Browse through your images and inspect their metadata with:
fa: مرور تصویرها و بازرسی فراداده‌هایشان با:

en: Fast GPU accelerated image rendering
fa: پرداخت تصویر شتاب‌داده با GPU

en: Tiled rendering for vector graphics
fa: پرداخت کاشی‌گون برای نگاشتارهای برداری

en: Extendable and sandboxed image decoding
fa: کدگشایی تصویر قرنطینه شده و گسترش‌پذیر

en: Accessible presentation of the most important metadata.
fa: ارائه دسترسی‌پذیر بیش‌تر فراداده‌های مهم.

[ctx: shortcut window]
en: General Shortcuts
fa: میان‌برهای عمومی

[ctx: shortcut window]
en: Show Main Menu
fa: نمایش فهرست اصلی

[ctx: shortcut window]
en: Copy Image to Clipboard
fa: رونوشت تصویر در تخته‌گیره

[ctx: shortcut window]
en: Move Image to Trash
fa: جابه‌جایی تصویر به زباله‌دان

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Image Properties
fa: تغییر وضعیت ویژگی‌های تصویر

[ctx: shortcut window]
en: Set as Background
fa: تنظیم به عنوان پس زمینه

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Fullscreen
fa: تغییر وضعیت تمام‌صفحه

[ctx: shortcut window]
en: Leave Fullscreen
fa: خروج از تمام‌صفحه

[ctx: shortcut window]
en: New Window
fa: پنجرهٔ جدید

[ctx: shortcut window]
en: Open Help
fa: گشودن راهنما

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
fa: نمایش میان‌برهای صفحه‌کلید

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
fa: بستن پنجره

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fa: خروج

[ctx: shortcut window]
en: Navigate Images
fa: ناوبری تصویرها

[ctx: shortcut window]
en: Next Image
fa: تصویر بعدی

[ctx: shortcut window]
en: Previous Image
fa: تصویر پیشین

[ctx: shortcut window]
en: First Image
fa: تصویر نخست

[ctx: shortcut window]
en: Last Image
fa: تصویر آخر

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Image
fa: چرخش تصویر

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Clockwise
fa: چرخش ساعتگرد

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Counterclockwise
fa: چرخش پادساعتگرد

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Image
fa: بزرگ‌نمایی تصویر

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
fa: بزرگ‌نمایی

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
fa: کوچک‌نمایی

[ctx: shortcut window]
en: Best Fit
fa: بهترین برازش

[ctx: shortcut window]
en: Original Scale
fa: مقیاس اصلی

[ctx: shortcut window]
en: 200% Scale
fa: مقیاس ۲۰۰٪

[ctx: shortcut window]
en: Pan View
fa: فاصلهٔ نما

[ctx: shortcut window]
en: Pan Left
fa: فاصلهٔ راست

[ctx: shortcut window]
en: Pan Right
fa: فاصلهٔ چپ

[ctx: shortcut window]
en: Pan Up
fa: فاصلهٔ بالا

[ctx: shortcut window]
en: Pan Down
fa: فاصلهٔ پایین

[ctx: shortcut window]
en: Gestures
fa: حرکت‌ها

en: Copyright © 2020–2023 Christopher Davis et al.
fa: حف رونوشت © ۲۰۲۰–۲۰۲۳ کریستوفر دیویس و همکاران.

en: Could not list other files in directory.
fa: نمی‌توان دیگر پرونده‌ّا در شاخه را سیاهه کرد.

note: Translators: short for "north" in GPS coordinate
en: N
fa: شم

note: Translators: short for "south" in GPS coordinate
en: S
fa: جن

note: Translators: short for "east" in GPS coordinate
en: E
fa: شر

note: Translators: short for "west" in GPS coordinate
en: W
fa: غر

note: Translators: Unit for exposure time in seconds
en: 1\u{2215}{}\u{202F}s
fa: 1\u{2215}{}\u{202F}ث

note: Translators: Unit for focal length in millimeters
en: {}\u{202F}mm
fa: {}\u{202F}م‌م

en: Failed to restore image from trash
fa: شکست در بازگردانی تصویر از زباله‌دان

en: Failed to open image
fa: شکست در گشودن تصویر

note: Translators: This is a toast notification, informing the user that an image has been set as background.
en: Set as background.
fa: تنظیم به عنوان پس زمینه.

en: Could not set background.
fa: نتوانست پس‌زمینه را تنظیم کند.

en: Top
fa: بالا

en: Center
fa: مرکز

en: Bottom
fa: پایین

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

note: Translators: Shorthand for centimeter
en: cm
fa: س‌م

note: Translators: Shorthand for inch
en: in
fa: اینچ

note: Translators: Shorthand for pixel
en: px
fa: پیکسل

note: Translators: {} is a placeholder for the filename
en: Print “{}”
fa: چاپ «{}»

en: Supported image formats
fa: قالب‌های تصویر پشتیبانی‌شده

en: All files
fa: تمام پرونده‌ها

en: Open Image
fa: گشودن تصویر

en: Image copied to clipboard
fa: تصویر در تخته‌گیره رونوشت شد

en: Image moved to trash
fa: تصویر به زباله‌دان جابه‌جا شد

en: Undo
fa: برگردان

en: Failed to move image to trash
fa: شکست در جابه‌جایی تصویر به زباله‌دان

en: Permanently Delete Image?
fa: حذف همیشگی تصویر؟

en: The image “{}” can only be deleted permanently.
fa: تصویر «{}» تنها می‌تواند برای همیشه حذف شود.

en: Cancel
fa: لغو

en: Delete
fa: حذف

en: Failed to delete image
fa: شکست در حذف تصویر
