Loupe main - en to he translation catalogue (129 entries)

en: _Open With…
he: _פתיחה באמצעות…

en: _Print…
he: ה_דפסה…

en: _Copy
he: ה_עתקה

en: Rotate
he: סיבוב

en: _Set as Background…
he: ה_גדרה כרקע…

en: Could not Load Image
he: לא ניתן לטעון את התמונה

en: Rotate Left
he: סיבוב שמאלה

en: Rotate Right
he: סיבוב ימינה

en: Previous Image
he: התמונה הקודמת

en: Next Image
he: התמונה הבאה

en: Zoom Out
he: התרחקות

en: Zoom In
he: התקרבות

en: Toggle Fullscreen
he: שינוי מצב מסך מלא

note: Translators: Go back to previous page
en: Back
he: אחורה

en: Print
he: הדפסה

en: Layout
he: פריסה

en: Orientation
he: כיוון

en: Portrait Page Orientation
he: כיוון עמוד לאורך

en: Landscape Page Orientation
he: כיוון עמוד לרוחב

en: Alignment
he: יישור

en: Margins
he: שוליים

en: Margin Units
he: יחידות שול

en: Horizontal
he: אופקי

en: Vertical
he: אנכי

en: Image Size
he: גודל תמונה

en: Image Size Units
he: יחידות גודל תמונה

en: Fill Space
he: מרווח מילוי

en: Width
he: רוחב

en: Height
he: גובה

en: Folder
he: תיקייה

en: Open Containing Folder
he: פתיחת תיקייה מכילה

en: Image Format
he: תבנית תמונה

en: File Size
he: גודל קובץ

en: File Created
he: תאריך יצירת קובץ

en: File Modified
he: תאריך שינוי קובץ

en: Location
he: מיקום

en: Open Location
he: פתיחת מיקום

en: Originally Created
he: תאריך יצירה מקורי

en: Aperture
he: צמצם

en: Exposure
he: חשיפה

en: Focal Length
he: אורך מוקד

en: Maker, Model
he: מצלמה, דגם

en: _New Window
he: _חלון חדש

en: _Open…
he: _פתיחה…

en: _Help
he: ע_זרה

en: _Keyboard Shortcuts
he: _צירופי מקשים

en: _About Image Viewer
he: על מציג ה_תמונות

note: If the file exists, get display name
en: Image Viewer
he: מציג תמונות

en: Copy to Clipboard
he: העתקה ללוח הגזירים

en: Move to Trash
he: העברה לאשפה

en: Main Menu
he: תפריט ראשי

en: Image Properties
he: מאפייני תמונה

en: View Images
he: מציג תמונות

en: Drag and drop images here
he: יש לגרור ולשחרר לכאן תמונות

en: _Open Files…
he: _פתיחת קבצים…

en: Picture;Slideshow;Graphics;Loupe;
he: תמונה;תמונות;מצגת;הצגה;גרפיקה;מציג תמונות;לופ;

en: The Loupe Team
he: צוות לופ

en: View images
he: מציג תמונות

en: Browse through your images and inspect their metadata with:
he: דפדוף בתמונות ובנתוני התמונות שלך עם:

en: Fast GPU accelerated image rendering
he: עיבוד תמונה בהאצת מעבד גרפי מהיר

en: Tiled rendering for vector graphics
he: עיבוד באריחים של גרפיקה וקטורית

en: Extendable and sandboxed image decoding
he: פענוח תמונות בסביבה מבודדת שאפשר להרחיב

en: Accessible presentation of the most important metadata.
he: ייצוג נגיש של נתוני העל החשובים ביותר.

[ctx: shortcut window]
en: General Shortcuts
he: צירופי מקשים כלליים

[ctx: shortcut window]
en: Show Main Menu
he: הצגת תפריט ראשי

[ctx: shortcut window]
en: Copy Image to Clipboard
he: העתקת תמונה ללוח הגזירים

[ctx: shortcut window]
en: Move Image to Trash
he: העברת הודעה לאשפה

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Image Properties
he: הצגת מאפייני תמונה

[ctx: shortcut window]
en: Set as Background
he: הגדרה כרקע

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Fullscreen
he: שינוי מצב מסך מלא

[ctx: shortcut window]
en: Leave Fullscreen
he: יציאה ממצב מסך מלא

[ctx: shortcut window]
en: New Window
he: חלון חדש

[ctx: shortcut window]
en: Open Help
he: פתיחת עזרה

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
he: הצגת צירופי מקשים

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
he: סגירת חלון

[ctx: shortcut window]
en: Quit
he: יציאה

[ctx: shortcut window]
en: Navigate Images
he: ניווט תמונות

[ctx: shortcut window]
en: Next Image
he: תמונה הבאה

[ctx: shortcut window]
en: Previous Image
he: תמונה הקודמת

[ctx: shortcut window]
en: First Image
he: תמונה ראשונה

[ctx: shortcut window]
en: Last Image
he: תמונה אחרונה

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Image
he: סיבוב תמונה

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Clockwise
he: סיבוב עם כיוון השעון

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Counterclockwise
he: סיבוב נגד כיוון השעון

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Image
he: תקריב תמונה

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
he: התקרבות

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
he: התרחקות

[ctx: shortcut window]
en: Best Fit
he: ההתאמה הטובה ביותר

[ctx: shortcut window]
en: Original Scale
he: קנה מידה מקורי

[ctx: shortcut window]
en: 200% Scale
he: ‏200% קנה מידה

[ctx: shortcut window]
en: Pan View
he: תצוגת סריקה

[ctx: shortcut window]
en: Pan Left
he: סריקה לשמאל

[ctx: shortcut window]
en: Pan Right
he: סריקה לימין

[ctx: shortcut window]
en: Pan Up
he: סריקה למעלה

[ctx: shortcut window]
en: Pan Down
he: סריקה למטה

[ctx: shortcut window]
en: Gestures
he: מחוות

en: Copyright © 2020–2023 Christopher Davis et al.
he: כל הזכויות שמורות © 2022-2023 Christopher Davis ואחרים.

en: Could not list other files in directory.
he: לא ניתן להציג קבצים נוספים בתיקייה.

note: Translators: short for "north" in GPS coordinate
en: N
he: צ

note: Translators: short for "south" in GPS coordinate
en: S
he: ד

note: Translators: short for "east" in GPS coordinate
en: E
he: מז

note: Translators: short for "west" in GPS coordinate
en: W
he: מע

note: Translators: Unit for exposure time in seconds
en: 1\u{2215}{}\u{202F}s
he: ‏‎1\u{2215}{}\u{202F} ש

note: Translators: Unit for focal length in millimeters
en: {}\u{202F}mm
he: ‏‎{}\u{202F} מ״מ

en: Failed to restore image from trash
he: שחזור התמונה מהאשפה נכשלה

en: Failed to open image
he: פתיחת התמונה נכשלה

note: Translators: This is a toast notification, informing the user that an image has been set as background.
en: Set as background.
he: הגדרת התמונה כרקע.

en: Could not set background.
he: לא ניתן לקבוע כרקע.

en: Top
he: למעלה

en: Center
he: מרכז

en: Bottom
he: למטה

en: Left
he: שמאל

en: Right
he: ימין

note: Translators: Shorthand for centimeter
en: cm
he: ס״מ

note: Translators: Shorthand for inch
en: in
he: אינ׳

note: Translators: Shorthand for pixel
en: px
he: פיקסלים

note: Translators: {} is a placeholder for the filename
en: Print “{}”
he: הדפסת „{}”

en: Supported image formats
he: תבניות תמונה נתמכות

en: All files
he: כל הקבצים

en: Open Image
he: פתיחת תמונה

en: Image copied to clipboard
he: תמונה הועתקה ללוח הגזירים

en: Image moved to trash
he: תמונה הוערה לאשפה

en: Undo
he: ביטול

en: Failed to move image to trash
he: העברת התמונה לאשפה נכשלה

en: Permanently Delete Image?
he: למחוק את התמונה לצמיתות?

en: The image “{}” can only be deleted permanently.
he: ניתן למחוק את התמונה „{}” רק לצמיתות.

en: Cancel
he: ביטול

en: Delete
he: מחיקה

en: Failed to delete image
he: מחיקת התמונה נכשלה
