Loupe main - en to it translation catalogue (120 entries)

en: _Open With…
it: _Apri con…

en: _Print…
it: Stam_pa…

en: _Copy
it: _Copia

en: Rotate
it: Ruota

en: _Set as Background…
it: Imposta come _sfondo…

en: Could not Load Image
it: Caricamento dell'immagine non riuscito

en: Rotate Left
it: Ruota a sinistra

en: Rotate Right
it: Ruota a destra

en: Previous Image
it: Immagine precedente

en: Next Image
it: Immagine successiva

en: Zoom Out
it: Riduci l'ingrandimento

en: Zoom In
it: Aumenta l'ingrandimento

en: Toggle Fullscreen
it: Attiva/disattiva schermo intero

note: Translators: Go back to previous page
en: Back
it: Indietro

en: Print
it: Stampa

en: Layout
it: Formato

en: Orientation
it: Orientamento

en: Portrait Page Orientation
it: Orientamento pagina verticale

en: Landscape Page Orientation
it: Orientamento pagina orizzontale

en: Alignment
it: Allineamento

en: Margins
it: Margini

en: Margin Units
it: Unità dei margini

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Image Size
it: Dimensione immagine

en: Image Size Units
it: Unità della dimensione dell'immagine

en: Fill Space
it: Riempi lo spazio

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Folder
it: Cartella

en: Open Containing Folder
it: Apri cartella

en: Image Format
it: Formato immagine

en: File Size
it: Dimensione file

en: File Created
it: Data creazione file

en: File Modified
it: Data modifica file

en: Location
it: Posizione

en: Open Location
it: Apri posizione

en: Originally Created
it: Data creazione originale

en: Aperture
it: Apertura

en: Exposure
it: Esposizione

en: Focal Length
it: Lunghezza focale

en: Maker, Model
it: Produttore, modello

en: _New Window
it: _Nuova finestra

en: _Open…
it: _Apri…

en: _Help
it: Ai_uto

en: _Keyboard Shortcuts
it: _Scorciatoie da tastiera

en: _About Image Viewer
it: _Informazioni su Visualizzatore di immagini

note: If the file exists, get display name
en: Image Viewer
it: Visualizzatore immagini

en: Copy to Clipboard
it: Copia negli appunti

en: Move to Trash
it: Sposta nel cestino

en: Main Menu
it: Menù principale

en: Image Properties
it: Proprietà immagine

en: View Images
it: Visualizza immagini

en: Drag and drop images here
it: Trascinare qui le immagini

en: _Open Files…
it: _Apri file…

en: Picture;Slideshow;Graphics;Loupe;
it: Immagine;Fotografia;Diapositive;Presentazione;Grafica;Visualizzatore di immagini;Loupe;

en: The Loupe Team
it: La squadra di Loupe

en: View images
it: Visualizza immagini

en: Browse through your images and inspect their metadata with:
it: Sfogliare le proprie immagini e ispezionare i loro metadati con:

en: Fast GPU accelerated image rendering
it: Un rendering delle immagini veloce, accelerato tramite GPU

en: Tiled rendering for vector graphics
it: Un rendering a tasselli per le grafiche vettoriali

en: Extendable and sandboxed image decoding
it: Una decodifica delle immagini estendibile e in una sandbox

en: Accessible presentation of the most important metadata.
it: Una presentazione comprensibile dei metadati più importanti.

[ctx: shortcut window]
en: General Shortcuts
it: Scorciatoie generali

[ctx: shortcut window]
en: Show Main Menu
it: Mostra menù principale

[ctx: shortcut window]
en: Copy Image to Clipboard
it: Copia immagine negli appunti

[ctx: shortcut window]
en: Move Image to Trash
it: Sposta immagine nel cestino

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Image Properties
it: Apre/chiude proprietà dell'immagine

[ctx: shortcut window]
en: Set as Background
it: Imposta come sfondo

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Fullscreen
it: Attiva/disattiva schermo intero

[ctx: shortcut window]
en: Leave Fullscreen
it: Chiude lo schermo intero

[ctx: shortcut window]
en: New Window
it: Nuova finestra

[ctx: shortcut window]
en: Open Help
it: Apre l'aiuto

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
it: Mostra le scorciatoie da tastiera

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
it: Chiude la finestra

[ctx: shortcut window]
en: Quit
it: Esce

[ctx: shortcut window]
en: Navigate Images
it: Sfoglia le immagini

[ctx: shortcut window]
en: Next Image
it: Immagine successiva

[ctx: shortcut window]
en: Previous Image
it: Immagine precedente

[ctx: shortcut window]
en: First Image
it: Prima immagine

[ctx: shortcut window]
en: Last Image
it: Ultima immagine

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Image
it: Ruota immagine

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Clockwise
it: Ruota in senso orario

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Counterclockwise
it: Ruota in senso antiorario

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Image
it: Ingrandimento

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
it: Aumenta l'ingrandimento

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
it: Riduce l'ingrandimento

[ctx: shortcut window]
en: Best Fit
it: Adatta immagine

[ctx: shortcut window]
en: Original Scale
it: Dimensioni originali

[ctx: shortcut window]
en: 200% Scale
it: Ingrandimento al 200%

[ctx: shortcut window]
en: Pan View
it: Scorrimento della vista

[ctx: shortcut window]
en: Pan Left
it: Scorre a sinistra

[ctx: shortcut window]
en: Pan Right
it: Scorre a destra

[ctx: shortcut window]
en: Pan Up
it: Scorre in alto

[ctx: shortcut window]
en: Pan Down
it: Scorre in basso

[ctx: shortcut window]
en: Gestures
it: Gesti

en: Could not list other files in directory.
it: Elenco degli altri file nella directory non riuscito.

note: Translators: short for "west" in GPS coordinate
en: W
it: O

en: Failed to restore image from trash
it: Ripristino dell'immagine dal cestino non riuscito

en: Failed to open image
it: Apertura dell'immagine non riuscita

note: Translators: This is a toast notification, informing the user that an image has been set as background.
en: Set as background.
it: Impostata come sfondo.

en: Could not set background.
it: Impostazione dello sfondo non riuscita.

en: Top
it: In alto

en: Center
it: Al centro

en: Bottom
it: In basso

en: Left
it: A sinistra

en: Right
it: A destra

note: Translators: {} is a placeholder for the filename
en: Print “{}”
it: Stampa «{}»

en: Supported image formats
it: Formati di immagine supportati

en: All files
it: Tutti i file

en: Open Image
it: Apri immagine

en: Image copied to clipboard
it: Immagine copiata negli appunti

en: Image moved to trash
it: Immagine spostata nel cestino

en: Undo
it: Annulla

en: Failed to move image to trash
it: Spostamento nel cestino non riuscito

en: Permanently Delete Image?
it: Eliminare definitivamente l'immagine?

en: The image “{}” can only be deleted permanently.
it: L'immagine «{}» può essere solo eliminata definitivamente.

en: Cancel
it: Annulla

en: Delete
it: Elimina

en: Failed to delete image
it: Eliminazione non riuscita
