Loupe main - en to nl translation catalogue (123 entries)

en: _Open With…
nl: _Openen met…

en: _Print…
nl: _Afdrukken…

en: _Copy
nl: K_opiëren

en: Rotate
nl: Draaien

en: _Set as Background…
nl: _Instellen als achtergrond…

en: Could not Load Image
nl: Kon afbeelding niet laden

en: Rotate Left
nl: Linksom draaien

en: Rotate Right
nl: Rechtsom draaien

en: Previous Image
nl: Vorige afbeelding

en: Next Image
nl: Volgende afbeelding

en: Zoom Out
nl: Uitzoomen

en: Zoom In
nl: Inzoomen

en: Toggle Fullscreen
nl: Volledig scherm omschakelen

note: Translators: Go back to previous page
en: Back
nl: Terug

en: Print
nl: Afdrukken

en: Layout
nl: Indeling

en: Orientation
nl: Oriëntatie

en: Portrait Page Orientation
nl: Staande pagina-oriëntatie

en: Landscape Page Orientation
nl: Liggende pagina-oriëntatie

en: Alignment
nl: Uitlijning

en: Margins
nl: Marges

en: Margin Units
nl: Marge-eenheden

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: Vertical
nl: Verticaal

en: Image Size
nl: Afbeeldingsgrootte

en: Image Size Units
nl: Afbeeldingsgrootte-eenheden

en: Fill Space
nl: Ruimte vullen

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

en: Folder
nl: Map

en: Open Containing Folder
nl: Bijbehorende map openen

en: Image Format
nl: Afbeeldingsformaat

en: File Size
nl: Bestandsgrootte

en: File Created
nl: Bestand aangemaakt

en: File Modified
nl: Bestand gewijzigd

en: Location
nl: Locatie

en: Open Location
nl: Locatie openen

en: Originally Created
nl: Origineel aangemaakt

en: Aperture
nl: Diafragma

en: Exposure
nl: Belichting

en: Focal Length
nl: Brandpuntsafstand

en: Maker, Model
nl: Ontwikkelaar, Model

en: _New Window
nl: _Nieuw venster

en: _Open…
nl: _Openen…

en: _Help
nl: _Hulp

en: _Keyboard Shortcuts
nl: Snel_toetsen

en: _About Image Viewer
nl: _Over Afbeeldingsweergave

note: If the file exists, get display name
en: Image Viewer
nl: Afbeeldingsweergave

en: Copy to Clipboard
nl: Kopiëren naar klembord

en: Move to Trash
nl: Verplaatsen naar prullenbak

en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

en: Image Properties
nl: Afbeeldingseigenschappen

en: View Images
nl: Afbeeldingen bekijken

en: Drag and drop images here
nl: Sleep afbeeldingen hierheen

en: _Open Files…
nl: Bestanden _openen…

en: Picture;Slideshow;Graphics;Loupe;
nl: Picture;Slideshow;Graphics;Loupe;Foto;Diavoorstelling;Grafisch;Afbeeldingsweergave;

en: The Loupe Team
nl: Het Loupe-team

en: View images
nl: Bekijk afbeeldingen

en: Browse through your images and inspect their metadata with:
nl: Blader door uw afbeeldingen en bekijk hun metagegevens met:

en: Fast GPU accelerated image rendering
nl: Snelle GPU-versnelde afbeeldingsrendering

en: Tiled rendering for vector graphics
nl: Tiled-rendering voor vectorafbeeldingen

en: Extendable and sandboxed image decoding
nl: Uitbreidbare decodering van afbeeldingen in een zandbak

en: Accessible presentation of the most important metadata.
nl: Toegankelijke weergave van de belangrijkste metadata.

[ctx: shortcut window]
en: General Shortcuts
nl: Algemene sneltoetsen

[ctx: shortcut window]
en: Show Main Menu
nl: Hoofdmenu tonen

[ctx: shortcut window]
en: Copy Image to Clipboard
nl: Afbeelding kopiëren naar klembord

[ctx: shortcut window]
en: Move Image to Trash
nl: Afbeelding verplaatsen naar prullenbak

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Image Properties
nl: Afbeeldingseigenschappen omschakelen

[ctx: shortcut window]
en: Set as Background
nl: Instellen als achtergrond

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Fullscreen
nl: Volledig scherm omschakelen

[ctx: shortcut window]
en: Leave Fullscreen
nl: Volledig scherm verlaten

[ctx: shortcut window]
en: New Window
nl: Nieuw venster

[ctx: shortcut window]
en: Open Help
nl: Hulp openen

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoetsen tonen

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
nl: Venster sluiten

[ctx: shortcut window]
en: Quit
nl: Sluiten

[ctx: shortcut window]
en: Navigate Images
nl: Navigeren tussen afbeeldingen

[ctx: shortcut window]
en: Next Image
nl: Volgende afbeelding

[ctx: shortcut window]
en: Previous Image
nl: Vorige afbeelding

[ctx: shortcut window]
en: First Image
nl: Eerste afbeelding

[ctx: shortcut window]
en: Last Image
nl: Laatste afbeelding

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Image
nl: Afbeelding draaien

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Clockwise
nl: Met de klok mee draaien

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Counterclockwise
nl: Tegen de klok in draaien

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Image
nl: Afbeelding zoomen

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
nl: Inzoomen

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
nl: Uitzoomen

[ctx: shortcut window]
en: Best Fit
nl: Passend

[ctx: shortcut window]
en: Original Scale
nl: Originele grootte

[ctx: shortcut window]
en: 200% Scale
nl: Dubbele grootte

[ctx: shortcut window]
en: Pan View
nl: Weergave verschuiven

[ctx: shortcut window]
en: Pan Left
nl: Naar links schuiven

[ctx: shortcut window]
en: Pan Right
nl: Naar rechts schuiven

[ctx: shortcut window]
en: Pan Up
nl: Naar boven schuiven

[ctx: shortcut window]
en: Pan Down
nl: Naar onder schuiven

[ctx: shortcut window]
en: Gestures
nl: Gebaren

en: Copyright © 2020–2023 Christopher Davis et al.
nl: Copyright © 2020–2023, Christopher Davis et al.

en: Could not list other files in directory.
nl: Kon andere bestanden in map niet opsommen.

note: Translators: short for "south" in GPS coordinate
en: S
nl: Z

note: Translators: short for "east" in GPS coordinate
en: E
nl: O

note: Translators: This is the date and time format we use in metadata output etc. The format has to follow <https://docs.gtk.org/glib/method.DateTime.format.html> The default is already translated. Don't change if you are not sure what to use.
en: %x %X
nl: %x, %X

en: Failed to restore image from trash
nl: Kon afbeelding niet terughalen uit prullenbak

en: Failed to open image
nl: Kon afbeelding niet openen

note: Translators: This is a toast notification, informing the user that an image has been set as background.
en: Set as background.
nl: Ingesteld als achtergrond.

en: Could not set background.
nl: Kon achtergrond niet instellen.

en: Top
nl: Boven

en: Center
nl: Midden

en: Bottom
nl: Onder

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

note: Translators: {} is a placeholder for the filename
en: Print “{}”
nl: ‘{}’ fdrukken

en: Supported image formats
nl: Ondersteunde afbeeldingsformaten

en: All files
nl: Alle bestanden

en: Open Image
nl: Afbeelding openen

en: Image copied to clipboard
nl: Afbeelding gekopieerd naar klembord

en: Image moved to trash
nl: Afbeelding verplaatst naar prullenbak

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Failed to move image to trash
nl: Kon afbeelding niet verplaatsen naar prullenbak

en: Permanently Delete Image?
nl: Afbeelding permanent verwijderen?

en: The image “{}” can only be deleted permanently.
nl: De afbeelding ‘{}’ kan enkel permanent verwijderd worden.

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Failed to delete image
nl: Kon afbeelding niet verwijderen
