loupe main - en to pa translation catalogue (123 entries)

en: _Open With…
pa: …ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: _Print…
pa: …ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ(_P)

en: _Copy
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ(_C)

en: Rotate
pa: ਘੁੰਮਾਓ

en: _Set as Background…
pa: …ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਵਜੋਂ ਲਾਓ(_S)

en: Could not Load Image
pa: ਚਿੱਤਰ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ ਜਾ ਸਕਿਆ

en: Rotate Left
pa: ਖੱਬੇ ਘੁੰਮਾਓ

en: Rotate Right
pa: ਸੱਜੇ ਘੁੰਮਾਓ

en: Previous Image
pa: ਪਿਛਲਾ ਚਿੱਤਰ

en: Next Image
pa: ਅਗਲੀ ਚਿੱਤਰ

en: Zoom Out
pa: ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ

en: Zoom In
pa: ਜ਼ੂਮ ਇਨ

en: Toggle Fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਬਦਲੋ

note: Translators: Go back to previous page
en: Back
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Print
pa: ਪਰਿੰਟ

en: Layout
pa: ਲੇਆਉਟ

en: Orientation
pa: ਸਥਿਤੀ

en: Portrait Page Orientation
pa: ਪੋਰਟਰੇਟ ਸਫ਼ਾ ਸਥਿਤੀ

en: Landscape Page Orientation
pa: ਲੈਂਡਸਕੇਪ ਸਫ਼ਾ ਸਥਿਤੀ

en: Alignment
pa: ਸਫ਼ਬੰਦੀ

en: Margins
pa: ਹਾਸ਼ੀਏ

en: Margin Units
pa: ਹਾਸ਼ੀਏ ਦੀਆਂ ਇਕਾਈਆਂ

en: Horizontal
pa: ਲੇਟਵਾਂ

en: Vertical
pa: ਖੜ੍ਹਵਾਂ

en: Image Size
pa: ਚਿੱਤਰ ਦਾ ਆਕਾਰ

en: Image Size Units
pa: ਚਿੱਤਰ ਦਾ ਆਕਾਰ ਦੀਆਂ ਇਕਾਈਆਂ

en: Fill Space
pa: ਥਾਂ ਭਰੋ

en: Width
pa: ਚੌੜਾਈ

en: Height
pa: ਉਚਾਈ

en: Folder
pa: ਫੋਲਡਰ

en: Open Containing Folder
pa: ਰੱਖਣ ਵਾਲਾ ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Image Format
pa: ਚਿੱਤਰ ਫਾਰਮੈਟ

en: File Size
pa: ਫਾਇਲ ਦਾ ਆਕਾਰ

en: File Created
pa: ਫ਼ਾਇਲ ਨੂੰ ਬਣਾਇਆ ਗਿਆ

en: File Modified
pa: ਫ਼ਾਇਲ ਨੂੰ ਸੋਧਿਆ ਗਿਆ

en: Location
pa: ਟਿਕਾਣਾ

en: Open Location
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Originally Created
pa: ਅਸਲੀ ਬਣਾਇਆ

en: Aperture
pa: ਅਪਰਚਰ

en: Exposure
pa: ਐਕਸਪੋਜ਼ਰ

en: Focal Length
pa: ਫੋਕਲ ਲੰਬਾਈ

en: Maker, Model
pa: ਮੇਕਰ, ਮਾਡਲ

en: _New Window
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ(_N)

en: _Open…
pa: …ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: _Help
pa: ਮਦਦ(_H)

en: _Keyboard Shortcuts
pa: ਕੀ-ਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ(_K)

en: _About Image Viewer
pa: ਚਿੱਤਰ ਦਰਸ਼ਕ ਬਾਰੇ(_A)

note: If the file exists, get display name
en: Image Viewer
pa: ਚਿੱਤਰ ਦਰਸ਼ਕ

en: Copy to Clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Move to Trash
pa: ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Main Menu
pa: ਮੁੱਖ ਮੇਨੂ

en: Image Properties
pa: ਚਿੱਤਰ ਦੀ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: View Images
pa: ਚਿੱਤਰ ਵੇਖੋ

en: Drag and drop images here
pa: ਚਿੱਤਰ ਚੱਕ ਕੇ ਇੱਥੇ ਸੁੱਟੋ

en: _Open Files…
pa: …ਫ਼ਾਇਲਾਂ ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: Picture;Slideshow;Graphics;Loupe;
pa: ਤਸਵੀਰ;ਚਿੱਤਰ;ਸਲਾਈਡ-ਸ਼ੋ;ਗਰਾਫ਼ਿਕਸ;ਲੂਪ;

en: The Loupe Team
pa: ਲੂਪ ਟੀਮ

en: View images
pa: ਚਿੱਤਰ ਵੇਖੋ

en: Browse through your images and inspect their metadata with:
pa: ਆਪਣੇ ਚਿੱਤਰਾਂ ਦੀ ਝਲਕ ਵੇਖੋ ਅਤੇ ਉਹਨਾਂ ਦੇ ਮੇਟਾਡਾਟੇ ਦੀ ਜਾਂਚ ਇਸ ਨਾਲ ਕਰੋ:

en: Fast GPU accelerated image rendering
pa: ਤੇਜ਼ GPU ਚਿੱਤਰ ਪੇਸ਼ਕਾਰੀ

en: Tiled rendering for vector graphics
pa: ਵੈਕਟਰ ਗਰਾਫ਼ਿਕਸ ਲਈ ਟਾਈਲ ਦੇ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਪੇਸ਼ਕਾਰੀ

en: Extendable and sandboxed image decoding
pa: ਫ਼ੈਲਣਯੋਗ ਅਤੇ ਸੈਂਡਬਾਕਸ ਚਿੱਤਰ ਡੀਕੋਡਿੰਗ

en: Accessible presentation of the most important metadata.
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਜ਼ਰੂਰੀ ਮੇਟਾਡਾਟੇ ਲਈ ਸੁਲੱਭਤਾ ਪੇਸ਼ਕਾਰੀ।

[ctx: shortcut window]
en: General Shortcuts
pa: ਆਮ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ

[ctx: shortcut window]
en: Show Main Menu
pa: ਮੁੱਖ ਮੇਨੂ ਵੇਖਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Copy Image to Clipboard
pa: ਚਿੱਤਰ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
en: Move Image to Trash
pa: ਚਿੱਤਰ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Image Properties
pa: ਚਿੱਤਰ ਦੀਆਂ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ ਬਦਲੋ

[ctx: shortcut window]
en: Set as Background
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਵਜੋਂ ਲਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਬਦਲੋ

[ctx: shortcut window]
en: Leave Fullscreen
pa: ਪੂਰੀ ਸਕਰੀਨ ਛੱਡੋ

[ctx: shortcut window]
en: New Window
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ

[ctx: shortcut window]
en: Open Help
pa: ਮਦਦ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਵੇਖਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
pa: ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pa: ਬਾਹਰ

[ctx: shortcut window]
en: Navigate Images
pa: ਚਿੱਤਰਾਂ ਵਿੱਚ ਵੇਖੋ

[ctx: shortcut window]
en: Next Image
pa: ਅਗਲੀ ਚਿੱਤਰ

[ctx: shortcut window]
en: Previous Image
pa: ਪਿਛਲਾ ਚਿੱਤਰ

[ctx: shortcut window]
en: First Image
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਚਿੱਤਰ

[ctx: shortcut window]
en: Last Image
pa: ਆਖਰੀ ਚਿੱਤਰ

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Image
pa: ਚਿੱਤਰ ਘੁੰਮਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Clockwise
pa: ਸੱਜੇ ਦਾਅ ਘੁੰਮਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Counterclockwise
pa: ਖੱਬੇ ਦਾਅ ਘੁੰਮਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Image
pa: ਚਿੱਤਰ ਨੂੰ ਜ਼ੂਮ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
pa: ਜ਼ੂਮ ਇਨ

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
pa: ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ

[ctx: shortcut window]
en: Best Fit
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਵਧੀਆ ਫ਼ਿੱਟ

[ctx: shortcut window]
en: Original Scale
pa: ਅਸਲ ਸਕੇਲ

[ctx: shortcut window]
en: 200% Scale
pa: 200% ਸਕੇਲ

[ctx: shortcut window]
en: Pan View
pa: ਪੈਨ ਝਲਕ

[ctx: shortcut window]
en: Pan Left
pa: ਪੈਨ ਖੱਬੇ

[ctx: shortcut window]
en: Pan Right
pa: ਪੈਨ ਸੱਜੇ

[ctx: shortcut window]
en: Pan Up
pa: ਪੈਨ ਉੱਤੇ

[ctx: shortcut window]
en: Pan Down
pa: ਪੈਨ ਹੇਠਾਂ

[ctx: shortcut window]
en: Gestures
pa: ਜੈਸਚਰ

en: Could not list other files in directory.
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਵਿੱਚੋਂ ਹੋਰ ਫ਼ਾਇਲਾਂ ਦੀ ਸੂਚੀ ਨਹੀਂ ਬਣਾਈ ਜਾ ਸਕੀ।

note: Translators: short for "north" in GPS coordinate
en: N
pa: ਉ

note: Translators: short for "south" in GPS coordinate
en: S
pa: ਦੱ

note: Translators: short for "east" in GPS coordinate
en: E
pa: ਪੂ

note: Translators: short for "west" in GPS coordinate
en: W
pa: ਪੱ

en: Failed to restore image from trash
pa: ਚਿੱਤਰ ਨੂੰ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚੋਂ ਬਹਾਲ ਕਰਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

en: Failed to open image
pa: ਚਿੱਤਰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

note: Translators: This is a toast notification, informing the user that an image has been set as background.
en: Set as background.
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਵਜੋਂ ਲਾਓ।

en: Could not set background.
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਡ ਵਜੋਂ ਲਾਇਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਿਆ।

en: Top
pa: ਉੱਤੇ

en: Center
pa: ਸੈਂਟਰ

en: Bottom
pa: ਹੇਠਾਂ

en: Left
pa: ਖੱਬੇ

en: Right
pa: ਸੱਜੇ

note: Translators: {} is a placeholder for the filename
en: Print “{}”
pa: “{}” ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ

en: Supported image formats
pa: ਸਹਾਇਕ ਚਿੱਤਰ ਫ਼ਾਰਮੈਟ

en: All files
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ

en: Open Image
pa: ਚਿੱਤਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Image copied to clipboard
pa: ਚਿੱਤਰ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕੀਤਾ

en: Image moved to trash
pa: ਚਿੱਤਰ ਨੂੰ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜਿਆ

en: Undo
pa: ਵਾਪਿਸ

en: Failed to move image to trash
pa: ਚਿੱਤਰ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

en: Permanently Delete Image?
pa: ਚਿੱਤਰ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਹਟਾਉਣਾ ਹੈ?

en: The image “{}” can only be deleted permanently.
pa: ਚਿੱਤਰ “{}” ਨੂੰ ਸਿਰਫ਼ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਹੀ ਹਟਾਇਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Delete
pa: ਹਟਾਓ

en: Failed to delete image
pa: ਚਿੱਤਰ ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ
