Loupe main - en to ro translation catalogue (120 entries)

en: _Open With…
ro: D_eschide cu…

en: _Print…
ro: Ti_părește…

en: _Copy
ro: _Copiază

en: Rotate
ro: Rotește

en: _Set as Background…
ro: _Stabilește ca fundal…

en: Could not Load Image
ro: Nu s-a putut încărca imaginea

en: Rotate Left
ro: Rotește la stânga

en: Rotate Right
ro: Rotește la dreapta

en: Previous Image
ro: Imaginea precedentă

en: Next Image
ro: Imaginea următoare

en: Zoom Out
ro: Micșorează

en: Zoom In
ro: Mărește

en: Toggle Fullscreen
ro: Comută ecranul complet

note: Translators: Go back to previous page
en: Back
ro: Înapoi

en: Print
ro: Tipărește

en: Layout
ro: Aranjament

en: Orientation
ro: Orientare

en: Portrait Page Orientation
ro: Orientarea paginii portret

en: Landscape Page Orientation
ro: Orientarea paginii peisaj

en: Alignment
ro: Aliniere

en: Margins
ro: Margini

en: Margin Units
ro: Unități margină

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: Image Size
ro: Dimensiune imagine

en: Image Size Units
ro: Unități dimensiune imagine

en: Fill Space
ro: Umple spațiul

en: Width
ro: Lățime

en: Height
ro: Înălțime

en: Folder
ro: Dosar

en: Open Containing Folder
ro: Deschide dosarul conținător

en: Image Format
ro: Format imagine

en: File Size
ro: Dimensiune fișier

en: File Created
ro: Fișier creat

en: File Modified
ro: Fișier modificat

en: Location
ro: Locație

en: Open Location
ro: Deschide locația

en: Originally Created
ro: Original creat

en: Aperture
ro: Apertură

en: Exposure
ro: Expunere

en: Focal Length
ro: Distanță focală

en: Maker, Model
ro: Fabricant, model

en: _New Window
ro: _Fereastră nouă

en: _Open…
ro: D_eschide…

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de _tastatură

en: _About Image Viewer
ro: Despre vizu_alizator imagini

note: If the file exists, get display name
en: Image Viewer
ro: Vizualizator imagini

en: Copy to Clipboard
ro: Copiază la clipboard

en: Move to Trash
ro: Mută la gunoi

en: Main Menu
ro: Meniu principal

en: Image Properties
ro: Proprietăți imagine

en: View Images
ro: Vizualizează imaginile

en: Drag and drop images here
ro: Trage și plasează imagini aici

en: _Open Files…
ro: D_eschide fișierele…

en: Picture;Slideshow;Graphics;Loupe;
ro: Picture;Slideshow;Graphics;Loupe;Imagine;Prezentare diapozitive;Grafice;

en: The Loupe Team
ro: Echipa Loupe

en: View images
ro: Vizualizează imaginile

en: Browse through your images and inspect their metadata with:
ro: Navigați prin imagini și inspectați datele meta cu:

en: Fast GPU accelerated image rendering
ro: Randare rapidă a imaginii GPU accelerată

en: Tiled rendering for vector graphics
ro: Randare cu tile pentru grafică vectorială

en: Extendable and sandboxed image decoding
ro: Decodare extensibilă și sandbox a imaginilor

en: Accessible presentation of the most important metadata.
ro: Prezentare accesibilă a celor mai importante date meta.

[ctx: shortcut window]
en: General Shortcuts
ro: Scurtături generale

[ctx: shortcut window]
en: Show Main Menu
ro: Arată meniul principal

[ctx: shortcut window]
en: Copy Image to Clipboard
ro: Copiază imaginea la clipboard

[ctx: shortcut window]
en: Move Image to Trash
ro: Mută imaginea la gunoi

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Image Properties
ro: Comută proprietățile imaginii

[ctx: shortcut window]
en: Set as Background
ro: Stabilește ca fundal

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Fullscreen
ro: Comută ecranul complet

[ctx: shortcut window]
en: Leave Fullscreen
ro: Părăsește ecranul complet

[ctx: shortcut window]
en: New Window
ro: Fereastră nouă

[ctx: shortcut window]
en: Open Help
ro: Deschide ajutorul

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
ro: Arată scurtăturile de tastatură

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
ro: Închide fereastra

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ro: Ieșire

[ctx: shortcut window]
en: Navigate Images
ro: Navighează imaginile

[ctx: shortcut window]
en: Next Image
ro: Imaginea următoare

[ctx: shortcut window]
en: Previous Image
ro: Imaginea anterioară

[ctx: shortcut window]
en: First Image
ro: Prima imagine

[ctx: shortcut window]
en: Last Image
ro: Ultima imagine

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Image
ro: Rotește imaginea

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Clockwise
ro: Rotește în sens orar

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Counterclockwise
ro: Rotește în sens anti-orar

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Image
ro: Focalizează imaginea

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
ro: Mărește

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
ro: Micșorează

[ctx: shortcut window]
en: Best Fit
ro: Cea mai bună potrivire

[ctx: shortcut window]
en: Original Scale
ro: Scara originală

[ctx: shortcut window]
en: 200% Scale
ro: Scara 200%

[ctx: shortcut window]
en: Pan View
ro: Vedere panoramică

[ctx: shortcut window]
en: Pan Left
ro: Panoramică la stânga

[ctx: shortcut window]
en: Pan Right
ro: Panoramică la dreapta

[ctx: shortcut window]
en: Pan Up
ro: Panoramică în sus

[ctx: shortcut window]
en: Pan Down
ro: Panoramică în jos

[ctx: shortcut window]
en: Gestures
ro: Gesturi

en: Copyright © 2020–2023 Christopher Davis et al.
ro: Drepturi de autor © 2020–2023 Christopher Davis și alții.

en: Could not list other files in directory.
ro: Nu s-au putut lista alte fișiere din director.

note: Translators: short for "west" in GPS coordinate
en: W
ro: V

en: Failed to restore image from trash
ro: Nu s-a putut restaura imaginea de la gunoi

en: Failed to open image
ro: Nu s-a putut deschide imaginea

note: Translators: This is a toast notification, informing the user that an image has been set as background.
en: Set as background.
ro: Stabilește ca fundal.

en: Could not set background.
ro: Nu s-a putut stabili fundalul.

en: Top
ro: Sus

en: Center
ro: Centru

en: Bottom
ro: Jos

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

note: Translators: {} is a placeholder for the filename
en: Print “{}”
ro: Tipărește „{}”

en: Supported image formats
ro: Formate de imagine suportate

en: All files
ro: Toate fișierele

en: Open Image
ro: Deschide imaginea

en: Image copied to clipboard
ro: Imagine copiată la clipboard

en: Image moved to trash
ro: Imagine mutată la gunoi

en: Undo
ro: Refă

en: Failed to move image to trash
ro: Nu s-a putut muta imaginea la gunoi

en: Permanently Delete Image?
ro: Ștergeți permanent imaginea?

en: The image “{}” can only be deleted permanently.
ro: Imaginea „{}” poate fi ștearsă doar permanent.

en: Cancel
ro: Anulează

en: Delete
ro: Șterge

en: Failed to delete image
ro: Nu s-a putut șterge imaginea
