Loupe main - en to sv translation catalogue (122 entries)

en: _Open With…
sv: Ö_ppna med…

en: _Print…
sv: _Skriv ut…

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: Rotate
sv: Rotera

en: _Set as Background…
sv: _Ange som bakgrund…

en: Could not Load Image
sv: Kunde inte läsa in bild

en: Rotate Left
sv: Rotera åt vänster

en: Rotate Right
sv: Rotera åt höger

en: Previous Image
sv: Föregående bild

en: Next Image
sv: Nästa bild

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Toggle Fullscreen
sv: Växla helskärmsläge

note: Translators: Go back to previous page
en: Back
sv: Bakåt

en: Print
sv: Skriv ut

en: Orientation
sv: Orientering

en: Portrait Page Orientation
sv: Stående sidorientering

en: Landscape Page Orientation
sv: Liggande sidorientering

en: Alignment
sv: Justering

en: Margins
sv: Marginaler

en: Margin Units
sv: Enhet för marginal

en: Horizontal
sv: Horisontellt

en: Vertical
sv: Vertikalt

en: Image Size
sv: Bildstorlek

en: Image Size Units
sv: Enhet för bildstorlek

en: Fill Space
sv: Fyll utrymme

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Folder
sv: Mapp

en: Open Containing Folder
sv: Öppna innehållande mapp

en: Image Format
sv: Bildformat

en: File Size
sv: Filstorlek

en: File Created
sv: Filen skapad

en: File Modified
sv: Filen ändrad

en: Location
sv: Plats

en: Open Location
sv: Öppna plats

en: Originally Created
sv: Ursprungligen skapad

en: Aperture
sv: Bländare

en: Exposure
sv: Exponering

en: Focal Length
sv: Brännvidd

en: Maker, Model
sv: Tillverkare, modell

en: _New Window
sv: _Nytt fönster

en: _Open…
sv: Ö_ppna…

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _About Image Viewer
sv: _Om Bildvisare

note: If the file exists, get display name
en: Image Viewer
sv: Bildvisare

en: Copy to Clipboard
sv: Kopiera till urklipp

en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorgen

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Image Properties
sv: Bildegenskaper

en: View Images
sv: Visa bilder

en: Drag and drop images here
sv: Dra och släpp bilder här

en: _Open Files…
sv: Ö_ppna filer…

en: Picture;Slideshow;Graphics;Loupe;
sv: Bild;Bildspel;Grafik;Loupe;

en: The Loupe Team
sv: Loupe-gruppen

en: View images
sv: Visa bilder

en: Browse through your images and inspect their metadata with:
sv: Bläddra genom dina bilder och inspektera deras metadata med:

en: Fast GPU accelerated image rendering
sv: Snabb GPU-accelererad bildrendering

en: Tiled rendering for vector graphics
sv: Rendering uppdelad i rutor för vektorgrafik

en: Extendable and sandboxed image decoding
sv: Utökningsbar bildavkodning i sandlåda

en: Accessible presentation of the most important metadata.
sv: Åtkomlig presentation av viktigaste metadata.

[ctx: shortcut window]
en: General Shortcuts
sv: Allmänna kortkommandon

[ctx: shortcut window]
en: Show Main Menu
sv: Visa huvudmeny

[ctx: shortcut window]
en: Copy Image to Clipboard
sv: Kopiera bild till urklipp

[ctx: shortcut window]
en: Move Image to Trash
sv: Flytta bild till papperskorgen

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Image Properties
sv: Växla bildegenskaper

[ctx: shortcut window]
en: Set as Background
sv: Ange som bakgrundsbild

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Fullscreen
sv: Växla helskärmsläge

[ctx: shortcut window]
en: Leave Fullscreen
sv: Lämna helskärmsläge

[ctx: shortcut window]
en: New Window
sv: Nytt fönster

[ctx: shortcut window]
en: Open Help
sv: Öppna hjälp

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
sv: Visa tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
sv: Stäng fönster

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: shortcut window]
en: Navigate Images
sv: Navigera mellan bilder

[ctx: shortcut window]
en: Next Image
sv: Nästa bild

[ctx: shortcut window]
en: Previous Image
sv: Föregående bild

[ctx: shortcut window]
en: First Image
sv: Första bilden

[ctx: shortcut window]
en: Last Image
sv: Sista bilden

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Image
sv: Rotera bild

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Clockwise
sv: Rotera medurs

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Counterclockwise
sv: Rotera moturs

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Image
sv: Zooma bild

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
sv: Zooma in

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
sv: Zooma ut

[ctx: shortcut window]
en: Best Fit
sv: Bästa anpassning

[ctx: shortcut window]
en: Original Scale
sv: Ursprunglig skala

[ctx: shortcut window]
en: 200% Scale
sv: 200% skala

[ctx: shortcut window]
en: Pan View
sv: Panorera vy

[ctx: shortcut window]
en: Pan Left
sv: Panorera åt vänster

[ctx: shortcut window]
en: Pan Right
sv: Panorera åt höger

[ctx: shortcut window]
en: Pan Up
sv: Panorera uppåt

[ctx: shortcut window]
en: Pan Down
sv: Panorera nedåt

[ctx: shortcut window]
en: Gestures
sv: Gester

en: Copyright © 2020–2023 Christopher Davis et al.
sv: Copyright © 2020–2023 Christopher Davis med flera

en: Could not list other files in directory.
sv: Kunde inte lista andra filer i katalog.

note: Translators: short for "east" in GPS coordinate
en: E
sv: Ö

note: Translators: short for "west" in GPS coordinate
en: W
sv: V

en: Failed to restore image from trash
sv: Misslyckades med att återställa bild från papperskorgen

en: Failed to open image
sv: Misslyckades med att öppna bild

note: Translators: This is a toast notification, informing the user that an image has been set as background.
en: Set as background.
sv: Ange som bakgrund.

en: Could not set background.
sv: Kunde inte ställa in bakgrund.

en: Top
sv: Övre

en: Center
sv: Centrum

en: Bottom
sv: Nedre

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

note: Translators: Shorthand for inch
en: in
sv: tum

note: Translators: {} is a placeholder for the filename
en: Print “{}”
sv: Skriv ut ”{}”

en: Supported image formats
sv: Bildformat som stöds

en: All files
sv: Alla filer

en: Open Image
sv: Öppna bild

en: Image copied to clipboard
sv: Bild kopierad till urklipp

en: Image moved to trash
sv: Bild flyttad till papperskorgen

en: Undo
sv: Ångra

en: Failed to move image to trash
sv: Misslyckades med att flytta bild till papperskorgen

en: Permanently Delete Image?
sv: Ta bort bild permanent?

en: The image “{}” can only be deleted permanently.
sv: Bilden ”{}” kan endast tas bort permanent.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Delete
sv: Ta bort

en: Failed to delete image
sv: Misslyckades med att ta bort bild
