loupe main - en to hi translation catalogue (141 entries)

en: Picture;Graphics;Loupe;
hi: चित्र;चित्रोपमा;Loupe;

en: Show the image properties sidebar
hi: छवि गुण पार्श्वपट्टी दिखाएं

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
hi: गनोम परियोजना

en: View images
hi: छवियां देखें

en: Browse through your images and inspect their metadata with:
hi: अपनी छवियों को ब्राउज़ करें और उनके मेटाडेटा का निरीक्षण करें:

en: Fast GPU accelerated image rendering
hi: तेज GPU त्वरित छवि प्रतिपादन

en: Tiled rendering for vector graphics
hi: वेक्टर चित्रोपमा के लिए टाइलयुक्त प्रतिपादन

en: Extendable and sandboxed image decoding
hi: विस्तार योग्य और सैंडबॉक्स वाली छवि डिकोडिंग

en: Accessible presentation of the most important metadata.
hi: सबसे महत्वपूर्ण मेटाडेटा की सुलभ प्रस्तुति।

[ctx: shortcut window]
en: General Shortcuts
hi: सामान्य शॉर्टकट

[ctx: shortcut window]
en: Copy Image or Selected Text to Clipboard
hi: छवि या चयनित पाठ को क्लिपबोर्ड पर कॉपी करें

[ctx: shortcut window]
en: Move Image to Trash
hi: छवि को रद्दी में ले जाएं

[ctx: shortcut window]
en: Permanently Delete Image
hi: छवि को स्थायी रूप से हटाएं

[ctx: shortcut window]
en: Open Image with Other App
hi: अन्य ऐप के साथ छवि खोलें

[ctx: shortcut window]
en: Set as Background
hi: पृष्ठभूमि के रूप में निर्धारित करें

[ctx: shortcut window]
en: New Window
hi: नई विंडो

[ctx: shortcut window]
en: Open Help
hi: सहायता खोलें

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
hi: कीबोर्ड शॉर्टकट दिखाएं

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
hi: विंडो बंद करें

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hi: बंद करें

[ctx: shortcut window]
en: Navigate Images
hi: छवियां नेविगेट करें

[ctx: shortcut window]
en: Next Image
hi: अगली छवि

[ctx: shortcut window]
en: Previous Image
hi: पिछली छवि

[ctx: shortcut window]
en: First Image
hi: पहली छवि

[ctx: shortcut window]
en: Last Image
hi: अंतिम छवि

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Image
hi: छवि घुमाएं

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Clockwise
hi: दक्षिणावर्त घुमाएं

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Counterclockwise
hi: वामावर्त घुमाएं

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Image
hi: छवि जूम करें

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
hi: बड़ा करें

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
hi: छोटा करें

[ctx: shortcut window]
en: Best Fit
hi: सर्वोत्तम अनुरूप

[ctx: shortcut window]
en: Original Scale
hi: मूल पैमाना

[ctx: shortcut window]
en: 200% Scale
hi: 200% पैमाना

[ctx: shortcut window]
en: Pan View
hi: पैन दृश्य

[ctx: shortcut window]
en: Pan Left
hi: बाएं पैन करें

[ctx: shortcut window]
en: Pan Right
hi: दाएं पैन करें

[ctx: shortcut window]
en: Pan Up
hi: ऊपर पैन करें

[ctx: shortcut window]
en: Pan Down
hi: नीचे पैन करें

[ctx: shortcut window]
en: View
hi: दृश्य

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Fullscreen
hi: पूर्णस्क्रीन टॉगल करें

[ctx: shortcut window]
en: Leave Fullscreen
hi: पूर्णस्क्रीन छोड़ें

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Image Properties
hi: छवि गुण टॉगल करें

[ctx: shortcut window]
en: Show Main Menu
hi: मुख्य मेनू दिखाएं

[ctx: shortcut window]
en: Gestures
hi: इशारे

en: Copyright © 2020–2024 Christopher Davis et al.
hi: कॉपीराइट © 2020-2024 क्रिस्टोफर डेविस और अन्य

en: Could not list other files in directory.
hi: निर्देशिका में अन्य फाइलें सूचीबद्ध नहीं की जा सकी।

en: Failed to restore image from trash
hi: रद्दी से छवि पुनर्स्थापित करने में विफल

en: The image loader reported the following when trying to load the image. Please include this information when you report an error. If possible, please also provide the image that causes the issue.
hi: छवि लोड करने का प्रयास करते समय छवि लोडर ने निम्नलिखित रिपोर्ट दी। जब आप किसी त्रुटि की रिपोर्ट करें तो कृपया यह जानकारी शामिल करें। यदि संभव हो तो कृपया वह छवि भी उपलब्ध कराएं जिसके कारण समस्या उत्पन्न हुई है।

en: Error Message
hi: त्रुटि संदेश

en: Copy Error Message
hi: त्रुटि संदेश कॉपी करें

en: Report _Issue
hi: समस्या की रिपोर्ट करें (_I)

en: No image loaders available. Maybe the “glycin-loaders” package with compatibility version “{}” is not installed.
hi: कोई छवि लोडर उपलब्ध नहीं है। हो सकता है कि संगतता संस्करण “{}” वाला “glycin-loaders” पैकेज स्थापित न हो।

en: The image format “{} ({})” is known but not installed.
hi: छवि प्रारूप “{} ({})” ज्ञात है लेकिन स्थापित नहीं है।

en: Unknown image format “{} ({}).”
hi: अज्ञात छवि प्रारूप “{} ({})।”

en: There is not enough free memory available to load this image.
hi: इस छवि को लोड करने के लिए पर्याप्त मुक्त मेमोरी उपलब्ध नहीं है।

en: Either the image file is corrupted or it contains unsupported elements.
hi: या तो छवि फाइल दूषित है या उसमें असमर्थित तत्व हैं।

en: _Open With…
hi: इससे खोलें (_O)…

en: _Print…
hi: छापें (_P)…

en: _Copy
hi: कॉपी करें (_C)

en: Rotate
hi: घुमाएं

en: _Set as Background…
hi: पृष्ठभूमि के रूप में निर्धारित करें (_S)…

en: Could not Load Image
hi: छवि लोड नहीं हो सकी

en: More _Information
hi: अधिक जानकारी (_I)

en: _Reload
hi: पुनः लोड करें (_R)

en: Rotate Left
hi: बाएं घुमाएं

en: Rotate Right
hi: दाएं घुमाएं

note: Translators: This is a toast notification, informing the user that an image has been set as background.
en: Set as background.
hi: पृष्ठभूमि के रूप में निर्धारित करें।

en: Could not set background.
hi: पृष्ठभूमि निर्धारित नहीं कर सके।

en: Previous Image
hi: पिछली छवि

en: Next Image
hi: अगली छवि

en: Zoom Out
hi: छोटा करें

en: Zoom In
hi: बड़ा करें

en: Toggle Fullscreen
hi: पूर्णस्क्रीन टॉगल करें

en: Top
hi: ऊपर

en: Center
hi: मध्य

en: Bottom
hi: नीचे

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

note: Translators: {} is a placeholder for the filename
en: Print “{}”
hi: “{}” छापें

en: Continue…
hi: जारी रखें…

en: Print Image
hi: छवि प्रिंट करें

en: _Scale
hi: पैमाना (_S)

en: _Width
hi: चौड़ाई (_W)

note: Translators: Go back to previous page
en: _Back
hi: पीछे (_B)

en: _Print
hi: छापें (_P)

en: Layout
hi: अभिन्यास

en: _Orientation
hi: अभिविन्यास (_O)

en: Portrait Page Orientation
hi: पोर्ट्रेट पृष्ठ अभिविन्यास

en: Landscape Page Orientation
hi: लैंडस्केप पृष्ठ अभिविन्यास

en: _Alignment
hi: संरेखण (_A)

en: Margins
hi: हाशिए

en: Margin Units
hi: हाशिया इकाइयां

en: _Horizontal
hi: क्षैतिज (_H)

en: _Vertical
hi: लंबवत (_V)

en: Image Size
hi: छवि आकार

en: Image Size Units
hi: छवि आकार इकाइयां

en: _Fill Space
hi: जगह भरें (_F)

en: H_eight
hi: ऊंचाई (_e)

en: Unknown
hi: अज्ञात

note: Translators: Addition of image being transparent to format name
en: , transparent
hi: , पारदर्शी

note: Translators: Addition of image being grayscale to format name
en: , grayscale
hi: , ग्रेस्केल

en: Image Coordinates Copied
hi: छवि निर्देशांक कॉपी किए गए

en: Folder
hi: फोल्डर

en: Open Containing Folder
hi: धारक फोल्डर खोलें

en: Image Format
hi: छवि प्रारूप

en: File Size
hi: फाइल आकार

en: File Created
hi: फाइल निर्मित

en: File Modified
hi: फाइल संशोधित

note: Translators: This is a label for GPS coordinates
en: Location
hi: स्थान

en: Copy Coordinates
hi: निर्देशांक कॉपी करें

en: Open Location
hi: स्थान खोलें

en: Originally Created
hi: मूलतः निर्मित

en: Aperture
hi: एपर्चर

en: Exposure
hi: एक्सपोज़र

en: Focal Length
hi: फोकल लंबाई

en: Maker, Model
hi: निर्माता, मॉडल

en: Supported image formats
hi: समर्थित छवि प्रारूप

en: All files
hi: सभी फाइलें

en: Open Image
hi: छवि खोलें

en: Image copied to clipboard
hi: छवि क्लिपबोर्ड पर कॉपी की गई

en: Image moved to trash
hi: छवि को रद्दी में ले जाया गया

en: Undo
hi: पूर्ववत करें

en: Failed to move image to trash
hi: छवि को रद्दी में ले जाने में विफल

en: Permanently Delete Image?
hi: छवि को स्थायी रूप से मिटाएं?

en: After deleting the image “{}” it will be permanently lost.
hi: छवि “{}” को मिटाने के बाद यह स्थायी रूप से खो जाएगी।

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Delete
hi: मिटाएं

en: Failed to delete image
hi: छवि मिटाने में विफल

en: _New Window
hi: नई विंडो (_N)

en: _Open…
hi: खोलें (_O)…

en: _Help
hi: सहायता (_H)

en: _Keyboard Shortcuts
hi: कीबोर्ड शॉर्टकट (_K)

en: _About Image Viewer
hi: Image Viewer के बारे में (_A)

en: Copy to Clipboard
hi: क्लिपबोर्ड पर कॉपी करें

en: Move to Trash
hi: रद्दी में ले जाएं

en: Main Menu
hi: मुख्य मेनू

en: Image Properties
hi: छवि गुण

en: View Images
hi: छवियां देखें

en: Drag and drop images here
hi: छवियों को यहां खींचें और छोड़ें

en: _Open Files…
hi: फाइल खोलें (_O)…
