Loupe main - en to da translation catalogue (143 entries)

en: Image Viewer
da: Billedfremviser

en: Picture;Graphics;Loupe;
da: Billede;Grafik;Loupe;

en: Show the image properties sidebar
da: Vis sidebjælken til billedegenskaber

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: View images
da: Få vist billeder

en: Browse through your images and inspect their metadata with:
da: Gennemse dine billeder og inspicér deres metadata med:

en: Fast GPU accelerated image rendering
da: Hurtig GPU-accelereret billedgengivelse

en: Tiled rendering for vector graphics
da: Flisegengivelse til vektorgrafik

en: Extendable and sandboxed image decoding
da: Billedafkodning i sandkassetilstand som kan udvides

en: Accessible presentation of the most important metadata.
da: Tilgængelig præsentation af de vigtigste metadata.

[ctx: shortcut window]
en: General Shortcuts
da: Generelle genveje

[ctx: shortcut window]
en: Copy Image or Selected Text to Clipboard
da: Kopiér billede eller markeret tekst til udklipsholder

[ctx: shortcut window]
en: Move Image to Trash
da: Flyt billede til papirkurv

[ctx: shortcut window]
en: Permanently Delete Image
da: Slet billede permanent

[ctx: shortcut window]
en: Open Image with Other App
da: Åbn billede med andet program

[ctx: shortcut window]
en: Set as Background
da: Angiv som skrivebordsbaggrund

[ctx: shortcut window]
en: New Window
da: Nyt vindue

[ctx: shortcut window]
en: Open Help
da: Åbn hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
da: Vis tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
da: Luk vindue

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcut window]
en: Navigate Images
da: Navigér billeder

[ctx: shortcut window]
en: Next Image
da: Næste billede

[ctx: shortcut window]
en: Previous Image
da: Forrige billede

[ctx: shortcut window]
en: First Image
da: Første billede

[ctx: shortcut window]
en: Last Image
da: Sidste billede

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Image
da: Rotér billede

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Clockwise
da: Rotér med uret

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Counterclockwise
da: Rotér mod uret

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Image
da: Zoom

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
da: Forstør

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
da: Formindsk

[ctx: shortcut window]
en: Best Fit
da: Bedste tilpasning

[ctx: shortcut window]
en: Original Scale
da: Oprindelig skalering

[ctx: shortcut window]
en: 200% Scale
da: 200 % skalering

[ctx: shortcut window]
en: Pan View
da: Panorér visning

[ctx: shortcut window]
en: Pan Left
da: Panorér til venstre

[ctx: shortcut window]
en: Pan Right
da: Panorér til højre

[ctx: shortcut window]
en: Pan Up
da: Panorér op

[ctx: shortcut window]
en: Pan Down
da: Panorér ned

[ctx: shortcut window]
en: View
da: Vis

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Fullscreen
da: Slå fuldskærm til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Leave Fullscreen
da: Forlad fuldskærmstilstand

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Image Properties
da: Vis/skjul billedegenskaber

[ctx: shortcut window]
en: Show Main Menu
da: Vis hovedmenu

[ctx: shortcut window]
en: Gestures
da: Berøringsbevægelser

en: Copyright © 2020–2024 Christopher Davis et al.
da: Ophavsret © 2020–2024 Christopher Davis m.fl.

en: Could not list other files in directory.
da: Kunne ikke vise andre filer i mappen.

note: Translators: short for "east" in GPS coordinate
en: E
da: Ø

note: Translators: short for "west" in GPS coordinate
en: W
da: V

en: Failed to restore image from trash
da: Kunne ikke gendanne billede fra papirkurven

en: The image loader reported the following when trying to load the image. Please include this information when you report an error. If possible, please also provide the image that causes the issue.
da: Billedindlæseren rapporterede følgende, da den forsøgte at indlæse billedet. Medtag venligst disse oplysninger, når du rapporterer en fejl. Hvis det er muligt, bedes du også angive det billede, der forårsager problemet.

en: Error Message
da: Fejlmeddelelse

en: Copy Error Message
da: Kopiér fejlmeddelelse

en: Report _Issue
da: Rapportér _fejl

en: No image loaders available. Maybe the “glycin-loaders” package with compatibility version “{}” is not installed.
da: Ingen billedindlæsere tilgængelige. Måske er pakken “glycin-loaders” med kompatibilitetsversionen “{}” ikke installeret.

en: The image format “{} ({})” is known but not installed.
da: Billedformatet “{} ({})” er kendt, men er ikke installeret.

en: Unknown image format “{} ({}).”
da: Ukendt billedformat “{} ({}).”

en: There is not enough free memory available to load this image.
da: Der er ikke nok ledig hukommelse til at indlæse dette billede.

en: Either the image file is corrupted or it contains unsupported elements.
da: Enten er billedfilen ødelagt, eller den indeholder elementer, som ikke understøttes.

en: _Open With…
da: _Åbn med …

en: _Print…
da: _Udskriv …

en: _Copy
da: _Kopiér

en: Rotate
da: Rotér

en: _Set as Background…
da: Vælg som _baggrund …

en: Could not Load Image
da: Kunne ikke indlæse billedet

en: More _Information
da: _Flere oplysninger

en: _Reload
da: _Genindlæs

en: Rotate Left
da: Rotér venstre om

en: Rotate Right
da: Rotér højre om

note: Translators: This is a toast notification, informing the user that an image has been set as background.
en: Set as background.
da: Vælg som baggrund.

en: Could not set background.
da: Kunne ikke sætte som baggrund.

en: Previous Image
da: Forrige billede

en: Next Image
da: Næste billede

en: Zoom Out
da: Formindsk

en: Zoom In
da: Forstør

en: Toggle Fullscreen
da: Slå fuldskærm til/fra

en: Top
da: Øverst

en: Center
da: Midten

en: Bottom
da: Nederst

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

note: Translators: {} is a placeholder for the filename
en: Print “{}”
da: Udskriv “{}”

en: Continue…
da: Fortsæt …

en: Print Image
da: Udskriv billede

en: _Scale
da: _Skalering

en: _Width
da: _Bredde

note: Translators: Go back to previous page
en: _Back
da: _Tilbage

en: _Print
da: _Udskriv

en: _Orientation
da: _Orientering

en: Portrait Page Orientation
da: Portræt

en: Landscape Page Orientation
da: Landskab

en: _Alignment
da: _Justering

en: Margins
da: Margener

en: Margin Units
da: Margenenheder

en: _Horizontal
da: _Vandret

en: _Vertical
da: _Lodret

en: Image Size
da: Billedstørrelse

en: Image Size Units
da: Enheder for billedstørrelse

en: _Fill Space
da: _Udfyldningsmellemrum

en: H_eight
da: _Højde

en: Unknown
da: Ukendt

note: Translators: Addition of image being transparent to format name
en: , transparent
da: , gennemsigtig

note: Translators: Addition of image being grayscale to format name
en: , grayscale
da: , gråtoner

en: Image Coordinates Copied
da: Billedkoordinater kopieret

en: Folder
da: Mappe

en: Open Containing Folder
da: Åbn ophavsmappe

en: Image Format
da: Billedformat

en: File Size
da: Filstørrelse

en: File Created
da: Fil oprettet

en: File Modified
da: Fil ændret

note: Translators: This is a label for GPS coordinates
en: Location
da: Placering

en: Copy Coordinates
da: Kopiér koordinater

en: Open Location
da: Åbn placering

en: Originally Created
da: Oprindeligt oprettet

en: Aperture
da: Blænde

en: Exposure
da: Eksponering

en: Focal Length
da: Brændvidde

en: Maker, Model
da: Producent, model

en: Supported image formats
da: Understøttede billedformater

en: All files
da: Alle filer

en: Open Image
da: Åbn billede

en: Image copied to clipboard
da: Billede kopieret til udklipsholder

en: Image moved to trash
da: Billede flyttet til papirkurv

en: Undo
da: Fortryd

en: Failed to move image to trash
da: Kunne ikke flytte billede til papirkurven

en: Permanently Delete Image?
da: Slet billedet permanent?

en: After deleting the image “{}” it will be permanently lost.
da: Når billedet “{}” er slettet, vil det være tabt for altid.

en: Cancel
da: Annullér

en: Delete
da: Slet

en: Failed to delete image
da: Kunne ikke slette billedet

en: _New Window
da: _Nyt vindue

en: _Open…
da: _Åbn …

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _About Image Viewer
da: _Om Billedfremviser

en: Copy to Clipboard
da: Kopiér til udklipsholder

en: Move to Trash
da: Flyt til papirkurv

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Image Properties
da: Billedegenskaber

en: View Images
da: Få vist billeder

en: Drag and drop images here
da: Træk og slip billeder her

en: _Open Files…
da: _Åbn filer …
