Loupe main - en to id translation catalogue (145 entries)

en: Image Viewer
id: Penampil Gambar

en: Picture;Graphics;Loupe;
id: Gambar;Grafis;Loupe;

en: Show the image properties sidebar
id: Tampilkan bilah sisi properti gambar

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
id: Proyek GNOME

en: View images
id: Lihat gambar

en: Browse through your images and inspect their metadata with:
id: Jelajahi gambar Anda dan periksa metadata gambar tersebut:

en: Fast GPU accelerated image rendering
id: Rendering gambar dengan akselerasi GPU yang cepat

en: Tiled rendering for vector graphics
id: Rendering ubin untuk grafik vektor

en: Extendable and sandboxed image decoding
id: Penguraian gambar yang dapat diperluas dan di-sandbox

en: Accessible presentation of the most important metadata.
id: Presentasi yang dapat diakses dari metadata yang paling penting.

[ctx: shortcut window]
en: General Shortcuts
id: Pintasan Umum

[ctx: shortcut window]
en: Copy Image or Selected Text to Clipboard
id: Salin Citra atau Teks yang Dipilih ke Papan Klip

[ctx: shortcut window]
en: Move Image to Trash
id: Pindahkan Gambar ke Tong Sampah

[ctx: shortcut window]
en: Permanently Delete Image
id: Hapus Gambar Secara Permanen

[ctx: shortcut window]
en: Open Image with Other App
id: Buka Gambar dengan Aplikasi Lain

[ctx: shortcut window]
en: Set as Background
id: Jadikan Latar Belakang

[ctx: shortcut window]
en: New Window
id: Jendela Baru

[ctx: shortcut window]
en: Open Help
id: Buka Bantuan

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
id: Tampilkan Pintasan Papan Tik

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
id: Tutup Jendela

[ctx: shortcut window]
en: Quit
id: Keluar

[ctx: shortcut window]
en: Navigate Images
id: Arahkan Gambar

[ctx: shortcut window]
en: Next Image
id: Gambar Selanjutnya

[ctx: shortcut window]
en: Previous Image
id: Gambar Sebelumnya

[ctx: shortcut window]
en: First Image
id: Gambar Pertama

[ctx: shortcut window]
en: Last Image
id: Gambar Terakhir

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Image
id: Putar Gambar

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Clockwise
id: Putar Searah Jarum Jam

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Counterclockwise
id: Putar Berlawanan Arah Jarum Jam

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Image
id: Perbesar Gambar

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
id: Zum Masuk

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
id: Zum Keluar

[ctx: shortcut window]
en: Best Fit
id: Pas Terbaik

[ctx: shortcut window]
en: Original Scale
id: Skala Asli

[ctx: shortcut window]
en: 200% Scale
id: Skala 200%

[ctx: shortcut window]
en: Pan View
id: Tampilan Pan

[ctx: shortcut window]
en: Pan Left
id: Pan Kiri

[ctx: shortcut window]
en: Pan Right
id: Pan Kanan

[ctx: shortcut window]
en: Pan Up
id: Pan Atas

[ctx: shortcut window]
en: Pan Down
id: Geser Bawah

[ctx: shortcut window]
en: View
id: Tampilan

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Fullscreen
id: Jungkitkan Layar Penuh

[ctx: shortcut window]
en: Leave Fullscreen
id: Tinggalkan Layar Penuh

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Image Properties
id: Jungkitkan Properti Gambar

[ctx: shortcut window]
en: Show Main Menu
id: Tampilkan Menu Utama

[ctx: shortcut window]
en: Gestures
id: Gestur

en: Copyright © 2020–2024 Christopher Davis et al.
id: Hak Cipta © 2020–2024 Christopher Davis et al.

en: Could not list other files in directory.
id: Tidak dapat mencantumkan berkas lain di direktori.

note: Translators: short for "north" in GPS coordinate
en: N
id: U

note: Translators: short for "east" in GPS coordinate
en: E
id: T

note: Translators: short for "west" in GPS coordinate
en: W
id: B

en: Failed to restore image from trash
id: Gagal memulihkan gambar dari tong sampah

en: Error Details
id: Rincian Galat

en: The image loader reported the following when trying to load the image. Please include this information when you report an error. If possible, please also provide the image that causes the issue.
id: Pemuat citra melaporkan hal berikut saat mencoba memuat gambar. Harap sertakan informasi ini saat Anda melaporkan kesalahan. Jika memungkinkan, harap berikan juga gambar yang menyebabkan masalah.

en: Error Message
id: Pesan Galat

en: Copy Error Message
id: Salin Pesan Galat

en: Report _Issue
id: Laporkan _Masalah

en: No image loaders available. Maybe the “glycin-loaders” package with compatibility version “{}” is not installed.
id: Tidak ada pemuat citra yang tersedia. Mungkin paket "glycin-loaders" dengan versi kompatibilitas "{}" tidak dipasang.

en: The image format “{} ({})” is known but not installed.
id: Format citra "{} ({})" diketahui tetapi tidak dipasang.

en: Unknown image format “{} ({}).”
id: Format citra tidak dikenal "{} ({})."

en: There is not enough free memory available to load this image.
id: Tidak cukup memori bebas yang tersedia untuk memuat gambar ini.

en: Either the image file is corrupted or it contains unsupported elements.
id: Entah berkas gambar rusak atau berisi elemen yang tidak didukung.

en: _Open With…
id: _Buka Dengan…

en: _Print…
id: _Cetak…

en: _Copy
id: _Salin

en: Rotate
id: Putar

en: _Set as Background…
id: Atur jadi Latar _Belakang…

en: Could not Load Image
id: Tidak Dapat Memuat Gambar

en: More _Information
id: _Informasi Lebih Lanjut

en: _Reload
id: _Muat Ulang

en: Rotate Left
id: Putar Kiri

en: Rotate Right
id: Putar Kanan

note: Translators: This is a toast notification, informing the user that an image has been set as background.
en: Set as background.
id: Atur jadi latar belakang.

en: Could not set background.
id: Tidak dapat dijadikan sebagai latar belakang.

en: Previous Image
id: Gambar Sebelumnya

en: Next Image
id: Gambar Selanjutnya

en: Zoom Out
id: Zum Keluar

en: Zoom In
id: Zum Masuk

en: Toggle Fullscreen
id: Jungkitkan Layar Penuh

en: Top
id: Atas

en: Center
id: Tengah

en: Bottom
id: Bawah

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

note: Translators: {} is a placeholder for the filename
en: Print “{}”
id: Cetak “{}”

en: Continue…
id: Lanjutkan…

en: Print Image
id: Cetak Gambar

en: _Scale
id: _Skala

en: _Width
id: _Lebar

note: Translators: Go back to previous page
en: _Back
id: _Kembali

en: _Print
id: _Cetak

en: Layout
id: Tata letak

en: _Orientation
id: _Orientasi

en: Portrait Page Orientation
id: Orientasi Halaman Potret

en: Landscape Page Orientation
id: Orientasi Halaman Lanskap

en: _Alignment
id: Perata_an

en: Margins
id: Margin

en: Margin Units
id: Satuan Margin

en: _Horizontal
id: _Horisontal

en: _Vertical
id: _Vertikal

en: Image Size
id: Ukuran Gambar

en: Image Size Units
id: Satuan Ukuran Gambar

en: _Fill Space
id: Isi _Ruang

en: H_eight
id: _Tinggi

en: Unknown
id: Tak diketahui

note: Translators: Addition of image being transparent to format name
en: , transparent
id: , transparan

note: Translators: Addition of image being grayscale to format name
en: , grayscale
id: , kelabu

en: Image Coordinates Copied
id: Koordinat Gambar Disalin

en: Open Containing Folder
id: Buka Folder Pemuat

en: Image Format
id: Format Gambar

en: File Size
id: Ukuran Berkas

en: File Created
id: Berkas Dibuat

en: File Modified
id: Berkas Diubah

note: Translators: This is a label for GPS coordinates
en: Location
id: Lokasi

en: Copy Coordinates
id: Salin Koordinat

en: Open Location
id: Buka Lokasi

en: Originally Created
id: Awalnya Dibuat

en: Aperture
id: Bukaan

en: Exposure
id: Eksposur

en: Focal Length
id: Panjang Fokal

en: Maker, Model
id: Pembuat, Model

en: Supported image formats
id: Format gambar yang didukung

en: All files
id: Semua berkas

en: Open Image
id: Buka Gambar

en: Image copied to clipboard
id: Gambar disalin ke papan klip

en: Image moved to trash
id: Gambar dipindahkan ke tong sampah

en: Undo
id: Tak jadi

en: Failed to move image to trash
id: Gagal memindahkan gambar ke tong sampah

en: Permanently Delete Image?
id: Hapus Gambar Secara Permanen?

en: After deleting the image “{}” it will be permanently lost.
id: Setelah dihapus, gambar “{}” akan hilang secara permanen.

en: Cancel
id: Batal

en: Delete
id: Hapus

en: Failed to delete image
id: Gagal menghapus gambar

en: _New Window
id: Je_ndela Baru

en: _Open…
id: _Buka…

en: _Help
id: _Bantuan

en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan _Ketik

en: _About Image Viewer
id: Tent_ang Penampil Gambar

en: Copy to Clipboard
id: Salin ke Papan Klip

en: Move to Trash
id: Pindah ke Tong Sampah

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: Image Properties
id: Properti Gambar

en: View Images
id: Lihat Gambar

en: Drag and drop images here
id: Seret dan lepas gambar di sini

en: _Open Files…
id: B_uka Berkas…
