Loupe main - en to tr translation catalogue (150 entries)

en: Image Viewer
tr: Resim Görüntüleyici

en: Picture;Graphics;Loupe;
tr: Image Viewer;Picture;Graphics;Loupe;Resim;Fotoğraf;Grafikler;Görseller;

en: Show the image properties sidebar
tr: Resim özellikleri kenar çubuğunu göster

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

en: View images
tr: Resimleri göster

en: Browse through your images and inspect their metadata with:
tr: Resimlerinize göz atın ve üst verilerini şunlarla inceleyin:

en: Fast GPU accelerated image rendering
tr: Hızlı, GPU hızlandırmalı resim sahneleme

en: Tiled rendering for vector graphics
tr: Vektör grafikler için bölünmüş sahneleme

en: Extendable and sandboxed image decoding
tr: Genişletilebilir ve yalıtılmış resim çözme

en: Accessible presentation of the most important metadata.
tr: Çoğu önemli üst verinin erişilebilir gösterimi.

[ctx: shortcut window]
en: General Shortcuts
tr: Genel Kısayollar

[ctx: shortcut window]
en: Copy Image or Selected Text to Clipboard
tr: Resmi Ya Da Seçili Metni Panoya Kopyala

[ctx: shortcut window]
en: Move Image to Trash
tr: Resmi Çöpe Taşı

[ctx: shortcut window]
en: Permanently Delete Image
tr: Resmi Kalıcı Olarak Sil

[ctx: shortcut window]
en: Open Image with Other App
tr: Resmi Başka Uygulamayla Aç

[ctx: shortcut window]
en: Set as Background
tr: Arka Plan Olarak Ayarla

[ctx: shortcut window]
en: New Window
tr: Yeni Pencere

[ctx: shortcut window]
en: Open Help
tr: Yardımı Aç

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayollarını Göster

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
tr: Pencereyi Kapat

[ctx: shortcut window]
en: Quit
tr: Çık

[ctx: shortcut window]
en: Navigate Images
tr: Resimlerde Gezin

[ctx: shortcut window]
en: Next Image
tr: Sonraki Resim

[ctx: shortcut window]
en: Previous Image
tr: Önceki Resim

[ctx: shortcut window]
en: First Image
tr: İlk Resim

[ctx: shortcut window]
en: Last Image
tr: Son Resim

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Image
tr: Resmi Döndür

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Clockwise
tr: Saat Yönünde Döndür

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Counterclockwise
tr: Saat Yönünün Tersine Döndür

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Image
tr: Resim Yakınlaştırma

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

[ctx: shortcut window]
en: Best Fit
tr: En Uygun

[ctx: shortcut window]
en: Original Scale
tr: Özgün Ölçekleme

[ctx: shortcut window]
en: 200% Scale
tr: %200 Ölçekleme

[ctx: shortcut window]
en: Pan View
tr: Görünüm Kaydırma

[ctx: shortcut window]
en: Pan Left
tr: Sola Kaydır

[ctx: shortcut window]
en: Pan Right
tr: Sağa Kaydır

[ctx: shortcut window]
en: Pan Up
tr: Yukarı Kaydır

[ctx: shortcut window]
en: Pan Down
tr: Aşağı Kaydır

[ctx: shortcut window]
en: View
tr: Görünüm

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Fullscreen
tr: Tam Ekranı Aç/Kapat

[ctx: shortcut window]
en: Leave Fullscreen
tr: Tam Ekrandan Çık

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Image Properties
tr: Resim Özelliklerini Aç/Kapat

[ctx: shortcut window]
en: Show Main Menu
tr: Ana Menüyü Göster

[ctx: shortcut window]
en: Gestures
tr: Hareketler

en: Copyright © 2020–2024 Christopher Davis et al.
tr: Telif Hakkı © 2020–2024 Christopher Davis ve ark.

en: Could not list other files in directory.
tr: Dizindeki diğer dosyalar listelenemedi.

note: Translators: Fractional exposure time (photography) in seconds
en: 1\u{2215}{}\u{202F}s
tr: 1\u{2215}{}\u{202F}sn

note: Translators: Exposure time (photography) in seconds
en: {}\u{202F}s
tr: {}\u{202F}sn

note: Translators: short for "north" in GPS coordinate
en: N
tr: K

note: Translators: short for "south" in GPS coordinate
en: S
tr: G

note: Translators: short for "east" in GPS coordinate
en: E
tr: D

note: Translators: short for "west" in GPS coordinate
en: W
tr: B

en: Failed to restore image from trash
tr: Resim çöpten geri yüklenemedi

en: Error Details
tr: Hata Ayrıntıları

en: The image loader reported the following when trying to load the image. Please include this information when you report an error. If possible, please also provide the image that causes the issue.
tr: Resim yükleyici, resmi yüklemeyi denerken aşağıdakileri bildirdi. Hata bildirirken lütfen bu bilgileri de ekleyin. Eğer oluyorsa, soruna neden olan resmi de gönderin.

en: Error Message
tr: Hata İletisi

en: Copy Error Message
tr: Hata İletisini Kopyala

en: Report _Issue
tr: _Hata Bildir

en: No image loaders available. Maybe the “glycin-loaders” package with compatibility version “{}” is not installed.
tr: Kullanılabilir resim yükleyici yok. “{}” sürümüyle uyumlu “glycin-loaders” paketi kurulu olmayabilir.

en: The image format “{} ({})” is known but not installed.
tr: “{} ({})” resim biçimi biliniyor ancak kurulu değil.

en: Unknown image format “{} ({}).”
tr: Bilinmeyen resim biçimi “{} ({}).”

en: There is not enough free memory available to load this image.
tr: Bu resmi yüklemek için yeterli boş bellek yok.

en: Either the image file is corrupted or it contains unsupported elements.
tr: Resim dosyası bozuk ya da desteklenmeyen ögeler içeriyor.

en: _Open With…
tr: Birlikte _Aç…

en: _Print…
tr: _Yazdır…

en: _Copy
tr: K_opyala

en: Rotate
tr: Döndür

en: _Set as Background…
tr: _Arka Plan Olarak Ayarla…

en: Could not Load Image
tr: Resim Yüklenemedi

en: More _Information
tr: Daha Çok _Bilgi

en: _Reload
tr: _Yeniden Yükle

en: Rotate Left
tr: Sola Döndür

en: Rotate Right
tr: Sağa Döndür

note: Translators: This is a toast notification, informing the user that an image has been set as background.
en: Set as background.
tr: Arka plan olarak ayarla.

en: Could not set background.
tr: Arka plan ayarlanamadı.

en: Previous Image
tr: Önceki Resim

en: Next Image
tr: Sonraki Resim

en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

en: Toggle Fullscreen
tr: Tam Ekranı Aç/Kapat

en: Top
tr: Üst

en: Center
tr: Merkez

en: Bottom
tr: Alt

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

note: Translators: Shorthand for inch
en: in
tr: inç

note: Translators: {} is a placeholder for the filename
en: Print “{}”
tr: “{}” yazdır

en: Continue…
tr: Sürdür…

en: Print Image
tr: Resim Yazdır

en: _Scale
tr: _Ölçekle

en: _Width
tr: _Genişlik

note: Translators: Go back to previous page
en: _Back
tr: _Geri

en: _Print
tr: _Yazdır

en: Layout
tr: Düzen

en: _Orientation
tr: _Yönelim

en: Portrait Page Orientation
tr: Dikey Sayfa Yönelimi

en: Landscape Page Orientation
tr: Yatay Sayfa Yönelimi

en: _Alignment
tr: _Hizalama

en: Margins
tr: Kenar Boşlukları

en: Margin Units
tr: Kenar Boşluğu Birimleri

en: _Horizontal
tr: _Yatay

en: _Vertical
tr: _Dikey

en: Image Size
tr: Resim Boyutu

en: Image Size Units
tr: Resim Boyutu Birimleri

en: _Fill Space
tr: _Dolgu Boşluğu

en: H_eight
tr: _Yükseklik

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

note: Translators: Addition of image being transparent to format name
en: , transparent
tr: , saydam

note: Translators: Addition of image being grayscale to format name
en: , grayscale
tr: , gri tonlama

en: Image Coordinates Copied
tr: Resim Koordinatları Kopyalandı

en: Folder
tr: Klasör

en: Open Containing Folder
tr: İçeren Klasörü Aç

en: Image Format
tr: Resim Biçimi

en: File Size
tr: Dosya Boyutu

en: File Created
tr: Oluşturulma

en: File Modified
tr: Değiştirilme

note: Translators: This is a label for GPS coordinates
en: Location
tr: Konum

en: Copy Coordinates
tr: Koordinatları Kopyala

en: Open Location
tr: Konumu Aç

en: Originally Created
tr: Özgün Oluşturulma

en: Aperture
tr: Açıklık

en: Exposure
tr: Pozlama

en: Focal Length
tr: Odak Uzaklığı

en: Maker, Model
tr: Üretici, Model

en: Supported image formats
tr: Desteklenen resim biçimleri

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: Open Image
tr: Resim Aç

en: Image copied to clipboard
tr: Resim panoya kopyalandı

en: Image moved to trash
tr: Resim çöpe taşındı

en: Undo
tr: Geri Al

en: Failed to move image to trash
tr: Resim çöpe taşınamadı

en: Permanently Delete Image?
tr: Resim Kalıcı Olarak Silinsin Mi?

en: After deleting the image “{}” it will be permanently lost.
tr: “{}” resmi silindikten sonra kalıcı olarak yitirilecek.

en: Cancel
tr: İptal

en: Delete
tr: Sil

en: Failed to delete image
tr: Resim silinemedi

en: _New Window
tr: Ye_ni Pencere

en: _Open…
tr: _Aç…

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _About Image Viewer
tr: Resim Görüntüleyici _Hakkında

en: Copy to Clipboard
tr: Panoya Kopyala

en: Move to Trash
tr: Çöpe Taşı

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Image Properties
tr: Resim Özellikleri

en: View Images
tr: Resimleri Göster

en: Drag and drop images here
tr: Resimleri sürükleyip buraya bırakın

en: _Open Files…
tr: Dosya _Aç…
