Loupe main - en to el translation catalogue (147 entries)

en: Image Viewer
el: Πρόγραμμα προβολής εικόνων

en: Picture;Graphics;Loupe;
el: Εικόνα;Γραφικά;Loupe;

en: Show the image properties sidebar
el: Προβολή πλευρικής στήλης των ιδιοτήτων της εικόνας

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
el: Το έργο GNOME

en: View images
el: Προβολή εικόνων

en: Browse through your images and inspect their metadata with:
el: Περιηγηθείτε στις εικόνες σας και επιθεωρήστε τα μεταδεδομένα τους με:

en: Fast GPU accelerated image rendering
el: Γρήγορη απόδοση εικόνας με επιτάχυνση GPU

en: Tiled rendering for vector graphics
el: Απόδοση με πλακάκια για διανυσματικά γραφικά

en: Extendable and sandboxed image decoding
el: Επεκτάσιμη και sandboxed αποκωδικοποίηση εικόνας

en: Accessible presentation of the most important metadata.
el: Προσβάσιμη παρουσίαση των πιο σημαντικών μεταδεδομένων.

[ctx: shortcut window]
en: General Shortcuts
el: Γενικές συντομεύσεις

[ctx: shortcut window]
en: Copy Image or Selected Text to Clipboard
el: Αντιγραφή εικόνας ή επιλεγμένου κειμένου στο πρόχειρο

[ctx: shortcut window]
en: Move Image to Trash
el: Μετακίνηση εικόνας στα απορρίμματα

[ctx: shortcut window]
en: Permanently Delete Image
el: Οριστική διαγραφή εικόνας

[ctx: shortcut window]
en: Open Image with Other App
el: Άνοιγμα εικόνας με άλλη εφαρμογή

[ctx: shortcut window]
en: Set as Background
el: Ορισμός ως παρασκήνιο

[ctx: shortcut window]
en: New Window
el: Νέο παράθυρο

[ctx: shortcut window]
en: Open Help
el: Άνοιγμα βοήθειας

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
el: Εμφάνιση συντομεύσεων πληκτρολογίου

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
el: Κλείσιμο παραθύρου

[ctx: shortcut window]
en: Quit
el: Έξοδος

[ctx: shortcut window]
en: Navigate Images
el: Πλοήγηση στις εικόνες

[ctx: shortcut window]
en: Next Image
el: Επόμενη εικόνα

[ctx: shortcut window]
en: Previous Image
el: Προηγούμενη εικόνα

[ctx: shortcut window]
en: First Image
el: Πρώτη εικόνα

[ctx: shortcut window]
en: Last Image
el: Τελευταία εικόνα

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Image
el: Περιστροφή εικόνας

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Clockwise
el: Περιστροφή εικόνας δεξιόστροφα

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Counterclockwise
el: Περιστροφή εικόνας αριστερόστροφα

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Image
el: Εστίαση εικόνας

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

[ctx: shortcut window]
en: Best Fit
el: Καλύτερο ταίριασμα

[ctx: shortcut window]
en: Original Scale
el: Αρχική κλίμακα

[ctx: shortcut window]
en: 200% Scale
el: Κλίμακα 200%

[ctx: shortcut window]
en: Pan View
el: Μετακίνηση Θέασης

[ctx: shortcut window]
en: Pan Left
el: Μετακίνηση Αριστερά

[ctx: shortcut window]
en: Pan Right
el: Μετακίνηση Δεξιά

[ctx: shortcut window]
en: Pan Up
el: Μετακίνηση Πάνω

[ctx: shortcut window]
en: Pan Down
el: Μετακίνηση Κάτω

[ctx: shortcut window]
en: View
el: Προβολή

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Fullscreen
el: Εναλλαγή πλήρους οθόνης

[ctx: shortcut window]
en: Leave Fullscreen
el: Έξοδος από την πλήρη οθόνη

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Image Properties
el: Εναλλαγή ιδιοτήτων εικόνας

[ctx: shortcut window]
en: Show Main Menu
el: Εμφάνιση κυρίως μενού

[ctx: shortcut window]
en: Gestures
el: Xειρονομίες

en: Copyright © 2020–2024 Christopher Davis et al.
el: Πνευματικά Δικαιώματα © 2020–2024 Christopher Davis et al.

en: Could not list other files in directory.
el: Δεν ήταν δυνατή η λήψη λίστας με τα άλλα αρχεία στον κατάλογο.

note: Translators: short for "north" in GPS coordinate
en: N
el: Β

note: Translators: short for "south" in GPS coordinate
en: S
el: Ν

note: Translators: short for "east" in GPS coordinate
en: E
el: Α

note: Translators: short for "west" in GPS coordinate
en: W
el: Δ

en: Failed to restore image from trash
el: Αποτυχία επαναφοράς εικόνας από τον κάδο απορριμμάτων

en: The image loader reported the following when trying to load the image. Please include this information when you report an error. If possible, please also provide the image that causes the issue.
el: Ο φορτωτής εικόνας ανέφερε τα εξής όταν προσπαθούσε να φορτώσει την εικόνα. Παρακαλούμε να συμπεριλάβετε αυτές τις πληροφορίες όταν αναφέρετε ένα σφάλμα. Εάν είναι δυνατόν, παρακαλούμε δώστε επίσης την εικόνα που προκαλεί το πρόβλημα.

en: Error Message
el: Μήνυμα σφάλματος

en: Copy Error Message
el: Αντιγραφή μηνύματος σφάλματος

en: Report _Issue
el: Αναφορά _Σφάλματος

en: No image loaders available. Maybe the “glycin-loaders” package with compatibility version “{}” is not installed.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμοι φορτωτές εικόνων. Ίσως δεν έχει εγκατασταθεί το πακέτο «glycin-loaders» με έκδοση συμβατότητας «{}».

en: The image format “{} ({})” is known but not installed.
el: Ο τύπος εικόνας «{} ({})» είναι γνωστός αλλά δεν έχει εγκατασταθεί.

en: Unknown image format “{} ({}).”
el: Άγνωστος τύπος εικόνας «{} ({})».

en: There is not enough free memory available to load this image.
el: Δεν υπάρχει αρκετή ελεύθερη μνήμη για να φορτωθεί αυτή η εικόνα.

en: Either the image file is corrupted or it contains unsupported elements.
el: Είτε το αρχείο εικόνας είναι κατεστραμμένο είτε περιέχει μη υποστηριζόμενα στοιχεία.

en: _Open With…
el: Ά_νοιγμα με…

en: _Print…
el: Εκτύπω_ση…

en: _Copy
el: Αντι_γραφή

en: Rotate
el: Περιστροφή

en: _Set as Background…
el: _Ορισμός ως παρασκήνιο…

en: Could not Load Image
el: Αδυναμία φόρτωσης της εικόνας

en: More _Information
el: Περισσότερες _πληροφορίες

en: _Reload
el: _Επαναφόρτωση

en: Rotate Left
el: Περιστροφή αριστερά

en: Rotate Right
el: Περιστροφή δεξιά

note: Translators: This is a toast notification, informing the user that an image has been set as background.
en: Set as background.
el: Ορισμός ως παρασκήνιο.

en: Could not set background.
el: Αδυναμία ορισμού ως παρασκήνιο.

en: Previous Image
el: Προηγούμενη εικόνα

en: Next Image
el: Επόμενη εικόνα

en: Zoom Out
el: Σμίκρυνση

en: Zoom In
el: Μεγέθυνση

en: Toggle Fullscreen
el: Εναλλαγή πλήρους οθόνης

en: Top
el: Επάνω

en: Center
el: Κέντρο

en: Bottom
el: Κάτω

en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

note: Translators: Shorthand for centimeter
en: cm
el: εκ

note: Translators: {} is a placeholder for the filename
en: Print “{}”
el: Εκτύπωση “{}”

en: Continue…
el: Συνέχεια…

en: Print Image
el: Εκτύπωση εικόνας

en: _Scale
el: _Κλίμακα

en: _Width
el: _Πλάτος

note: Translators: Go back to previous page
en: _Back
el: _Πίσω

en: _Print
el: _Εκτύπωση

en: Layout
el: Διάταξη

en: _Orientation
el: _Προσανατολισμός

en: Portrait Page Orientation
el: Κατακόρυφος προσανατολισμός σελίδας

en: Landscape Page Orientation
el: Οριζόντιος προσανατολισμός σελίδας

en: _Alignment
el: _Στοίχιση

en: Margins
el: Περιθώρια

en: Margin Units
el: Μονάδες περιθωρίου

en: _Horizontal
el: _Οριζόντια

en: _Vertical
el: _Κάθετα

en: Image Size
el: Μέγεθος εικόνας

en: Image Size Units
el: Μονάδες μεγέθους εικόνας

en: _Fill Space
el: _Γέμισμα χώρου

en: H_eight
el: Ύ_ψος

en: Unknown
el: Άγνωστο

note: Translators: Addition of image being transparent to format name
en: , transparent
el: , διαφανές

note: Translators: Addition of image being grayscale to format name
en: , grayscale
el: , κλίμακα του γκρι

en: Image Coordinates Copied
el: Οι συντεταγμένες της εικόνας αντιγράφηκαν

en: Folder
el: Φάκελος

en: Open Containing Folder
el: Άνοιγμα φακέλου που το περιέχει

en: Image Format
el: Μορφή εικόνας

en: File Size
el: Μέγεθος αρχείου

en: File Created
el: Δημιουργήθηκε αρχείο

en: File Modified
el: Τροποποίηση αρχείου

note: Translators: This is a label for GPS coordinates
en: Location
el: Τοποθεσία

en: Copy Coordinates
el: Αντιγραφή συντεταγμένων

en: Open Location
el: Άνοιγμα τοποθεσίας

en: Originally Created
el: Αρχική δημιουργία

en: Aperture
el: Διάφραγμα

en: Exposure
el: Έκθεση

en: Focal Length
el: Εστιακό μήκος

en: Maker, Model
el: Κατασκευαστής, Μοντέλο

en: Supported image formats
el: Υποστηριζόμενες μορφές εικόνας

en: All files
el: Όλα τα αρχεία

en: Open Image
el: Άνοιγμα εικόνας

en: Image copied to clipboard
el: Η εικόνα αντιγράφηκε στο πρόχειρο

en: Image moved to trash
el: Η εικόνα μετακινήθηκε στον κάδο απορριμμάτων

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Failed to move image to trash
el: Αποτυχία μετακίνησης της εικόνας στον κάδο απορριμμάτων

en: Permanently Delete Image?
el: Οριστική διαγραφή εικόνας;

en: After deleting the image “{}” it will be permanently lost.
el: Μετά τη διαγραφή της εικόνας "{}" θα χαθεί οριστικά.

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Failed to delete image
el: Αποτυχία διαγραφής εικόνας

en: _New Window
el: _Νέο παράθυρο

en: _Open…
el: Ά_νοιγμα…

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Keyboard Shortcuts
el: Συντομεύσεις _πληκτρολογίου

en: _About Image Viewer
el: _Περί του Προβολή εικόνων

en: Copy to Clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: Move to Trash
el: Μετακίνηση στα απορρίμματα

en: Main Menu
el: Κυρίως μενού

en: Image Properties
el: Ιδιότητες εικόνας

en: View Images
el: Προβολή εικόνων

en: Drag and drop images here
el: Μεταφορά και απόθεση εικόνων εδώ

en: _Open Files…
el: _Άνοιγμα αρχείων…
