Loupe main - en to fi translation catalogue (193 entries)

en: Image Viewer
fi: Kuvakatselin

en: Picture;Graphics;Loupe;
fi: Picture;Graphics;Loupe;kuva;grafiikka;

en: Show the image properties sidebar
fi: Näytä kuvan ominaisuuksien sivupalkki

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

en: View images
fi: Katsele kuvia

en: Browse through your images and inspect their metadata with:
fi: Selaa kuvia ja tutki niiden metatietoja:

en: Fast GPU accelerated image rendering
fi: Nopea näytönohjaimella kiihdytetty kuvien piirto

en: Tiled rendering for vector graphics
fi: Vektorigrafiikan laatoitettu piirto

en: Extendable and sandboxed image decoding
fi: Laajennettavaa ja eristettyä kuvien käsittelyä

en: Accessible presentation of the most important metadata.
fi: Tärkeimpien metatietojen saavutettava esitystapa.

[ctx: shortcut window]
en: General Shortcuts
fi: Yleiset pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Copy Image or Selected Text to Clipboard
fi: Kopioi kuva tai valittu teksti leikepöydälle

[ctx: shortcut window]
en: Move Image to Trash
fi: Siirrä kuva roskakoriin

[ctx: shortcut window]
en: Permanently Delete Image
fi: Poista kuva pysyvästi

[ctx: shortcut window]
en: Open Image with Other App
fi: Avaa kuva toisella sovelluksella

[ctx: shortcut window]
en: Set as Background
fi: Aseta taustakuvaksi

[ctx: shortcut window]
en: New Window
fi: Uusi ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Open Help
fi: Avaa ohje

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
fi: Näytä pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: shortcut window]
en: Navigate Images
fi: Kuvien välillä liikkuminen

[ctx: shortcut window]
en: Next Image
fi: Seuraava kuva

[ctx: shortcut window]
en: Previous Image
fi: Edellinen kuva

[ctx: shortcut window]
en: First Image
fi: Ensimmäinen kuva

[ctx: shortcut window]
en: Last Image
fi: Viimeinen kuva

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Image
fi: Kierrä kuvaa

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Clockwise
fi: Kierrä myötäpäivään

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Counterclockwise
fi: Kierrä vastapäivään

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Image
fi: Suurenna kuvaa

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
fi: Lähennä

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
fi: Loitonna

[ctx: shortcut window]
en: Best Fit
fi: Paras sovitus

[ctx: shortcut window]
en: Original Scale
fi: Alkuperäinen skaalaus

[ctx: shortcut window]
en: 200% Scale
fi: 200 %:in skaalaus

[ctx: shortcut window]
en: Pan View
fi: Panoroi näkymää

[ctx: shortcut window]
en: Pan Left
fi: Panoroi vasemmalle

[ctx: shortcut window]
en: Pan Right
fi: Panoroi oikealle

[ctx: shortcut window]
en: Pan Up
fi: Panoroi ylös

[ctx: shortcut window]
en: Pan Down
fi: Panoroi alas

[ctx: shortcut window]
en: View
fi: Näkymä

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Fullscreen
fi: Koko näyttö päälle/pois

[ctx: shortcut window]
en: Leave Fullscreen
fi: Poistu koko näytön tilasta

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Image Properties
fi: Näytä/piilota kuvan ominaisuudet

[ctx: shortcut window]
en: Show Main Menu
fi: Näytä päävalikko

[ctx: shortcut window]
en: Gestures
fi: Eleet

[ctx: shortcut window]
en: Editing
fi: Muokkaaminen

[ctx: shortcut window]
en: Open Editing View
fi: Avaa muokkausnäkymä

[ctx: shortcut window]
en: Replace Original
fi: Korvaa alkuperäinen

[ctx: shortcut window]
en: Save As
fi: Tallenna nimellä

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
fi: Peru

[ctx: shortcut window]
en: Mirror Horizontally
fi: Peilaa vaakasuunnassa

[ctx: shortcut window]
en: Mirror Vertically
fi: Peilaa pystysuunnassa

[ctx: shortcut window]
en: Apply Crop
fi: Toteuta rajaus

en: Copyright © 2020–2024 Christopher Davis et al.
fi: Tekijänoikeus © 2020–2024 Christopher Davis ja muut

en: Could not list other files in directory.
fi: Muita kansion tiedostoja ei voitu listata.

note: Translators: Fractional exposure time (photography) in seconds
en: 1\u{2215}{}\u{202F}s
fi: 1\u{2215}{}\u{202F} s

note: Translators: Exposure time (photography) in seconds
en: {}\u{202F}s
fi: {}\u{202F} s

en: {}\u{202F}mm
fi: {}\u{202F} mm

en: Failed to restore image from trash
fi: Kuvan palauttaminen roskakorista epäonnistui

en: Drop Image to View
fi: Pudota kuva katsellaksesi sitä

en: Failed to Edit Image
fi: Kuvan muokkaaminen epäonnistui

en: Free
fi: Vapaa

en: Original
fi: Alkuperäinen

en: Square
fi: Neliö

en: Aspect Ratio
fi: Kuvasuhde

en: _Free
fi: _Vapaa

en: _Original
fi: _Alkuperäinen

en: _Square
fi: _Neliö

en: Orientation Landscape
fi: Vaakasuunta

en: Orientation Portrait
fi: Pystysuunta

en: Rotate
fi: Kierrä

en: Rotate Counter Clockwise
fi: Kierrä vastapäivään

en: Rotate Clockwise
fi: Kierrä myötäpäivään

en: Flip
fi: Käännä

en: Mirror Horizontally
fi: Peilaa vaakasuunnassa

en: Mirror Vertically
fi: Peilaa pystysuunnassa

en: _Reset
fi: _Nollaa

en: Undo Changes in this View
fi: Kumoa muutokset tässä näkymässä

en: Crop Selection
fi: Rajaa valinta

note: Translators: Filename suffix Translators: Filename suffix, {} is replaced by a number
en:  (Edited) |  (Edited {})
fi[0]:  (Muokattu)
fi[1]:  (Muokattu {})

en: Failed to save image.
fi: Kuvan tallentaminen epäonnistui.

en: Editing Image
fi: Muokataan kuvaa

en: Failed to edit image.
fi: Kuvan muokkaaminen epäonnistui.

en: Failed to Save Image
fi: Kuvan tallentaminen epäonnistui

en: Saving Image
fi: Tallennetaan kuva

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Save
fi: _Tallenna

en: _Save As…
fi: _Tallenna nimellä…

en: Keep original and create a new file
fi: Säilytä alkuperäinen ja luo uusi tiedosto

en: _Replace Original
fi: _Korvaa alkuperäinen

en: Original image will be moved to the trash
fi: Alkuperäinen kuva siirretään roskakoriin

en: The following error occurred. If you think this is an issue with the program, please include this information when you report the error.
fi: Tapahtui seuraava virhe. Jos luulet tämän olevan ongelma sovelluksessa, sisällytä nämä tiedot kun ilmoitat ongelmasta.

en: Error Details
fi: Virheen tiedot

en: The image loader reported the following when trying to load or edit the image. Please include this information when you report an error. If possible, please also provide the image that causes the issue.
fi: Kuvalatain ilmoitti seuraavasti, kun kuvaa yritettiin ladata tai muokata. Sisällytä nämä tiedot, kun ilmoitat ongelmasta. Jos mahdollista, liitä ongelman aiheuttanut kuva virheilmoitukseen.

en: Error Message
fi: Virheviesti

en: Copy Error Message
fi: Kopioi virheviesti

en: Report _Issue
fi: _Ilmoita ongelmasta

en: No image loaders available. Maybe the “glycin-loaders” package with compatibility version “{}” is not installed.
fi: Kuvalataimia ei ole käytettävissä. Kenties “glycin-loaders”-paketti yhteensopivuusversiolla “{}” ei ole asennettu.

en: The image format “{} ({})” is known but not installed.
fi: Kuvamuoto “{} ({})” on tunnettu, mutta ei asennettu.

en: Unknown image format “{} ({}).”
fi: Tuntematon kuvamuoto “{} ({}).”

en: There is not enough free memory available to load this image.
fi: Vapaata muistia ei ole riittävästi tämän kuvan lataamiseksi.

en: Either the image file is corrupted or it contains unsupported elements.
fi: Joko kuva on rikkoutunut tai se sisältää elementtejä, joita ei tueta.

en: _Open With…
fi: _Avaa sovelluksella…

en: _Print…
fi: _Tulosta…

en: _Set as Background…
fi: _Aseta taustakuvaksi…

en: _Delete
fi: _Poista

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: Could not Load Image
fi: Kuvaa ei voitu ladata

en: More _Information
fi: _Lisätietoja

en: _Reload
fi: _Lataa uudelleen

en: Rotate Left
fi: Kierrä vasemmalle

en: Rotate Right
fi: Kierrä oikealle

note: Translators: This is a toast notification, informing the user that an image has been set as background.
en: Set as background.
fi: Aseta taustakuvaksi.

en: Could not set background.
fi: Taustakuvaa ei voitu asettaa.

en: Previous Image
fi: Edellinen kuva

en: Next Image
fi: Seuraava kuva

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Toggle Zoom
fi: Suurennus päällä/pois

en: Zoom to Specific Level
fi: Suurenna tiettyyn tasoon

en: Custom Zoom Level
fi: Mukautettu suurennustaso

en: Zoom to Specified Level
fi: Suurenna määrättyyn tasoon

en: Supported image formats
fi: Tuetut kuvamuodot

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: Open Image
fi: Avaa kuva

en: Image copied to clipboard
fi: Kuva kopioitu leikepöydälle

en: Image moved to trash
fi: Kuva siirretty roskakoriin

en: Undo
fi: Kumoa

en: Failed to move image to trash
fi: Kuvan siirtäminen roskakoriin epäonnistui

en: Permanently Delete Image?
fi: Poistetaanko kuva pysyvästi?

en: After deleting the image “{}” it will be permanently lost.
fi: Kuvan “{}” poistamisen jälkeen se on pysyvästi poissa.

en: Cancel
fi: Peru

en: Delete
fi: Poista

en: Failed to delete image
fi: Kuvan poistaminen epäonnistui

en: _New Window
fi: _Uusi ikkuna

en: _Open…
fi: _Avaa…

en: _Help
fi: O_hje

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _About Image Viewer
fi: _Tietoja - Kuvakatselin

en: Toggle Fullscreen
fi: Koko näyttö päälle/pois

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Image Properties
fi: Kuvan ominaisuudet

en: Edit Image
fi: Muokkaa kuvaa

en: View Images
fi: Katso kuvia

en: Drag and drop images here
fi: Vedä ja pudota kuvat tähän

en: _Open Files…
fi: _Avaa tiedostoja…

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Center
fi: Keskellä

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Left
fi: Vasemmalla

en: Right
fi: Oikealla

note: Translators: {} is a placeholder for the filename
en: Print “{}”
fi: Tulosta “{}”

en: Continue…
fi: Jatka…

en: Print Image
fi: Tulosta kuva

en: _Scale
fi: _Skaalaa

en: _Width
fi: _Leveys

note: Translators: Go back to previous page
en: _Back
fi: Ta_kaisin

en: _Print
fi: _Tulosta

en: Layout
fi: Asettelu

en: _Orientation
fi: _Suunta

en: Portrait Page Orientation
fi: Pystysuuntainen sivun suuntaus

en: Landscape Page Orientation
fi: Vaakasuuntainen sivun suuntaus

en: _Alignment
fi: T_asaus

en: Margins
fi: Reunukset

en: Margin Units
fi: Reunusyksiköt

en: _Horizontal
fi: _Vaakasuunta

en: _Vertical
fi: _Pystysuunta

en: Image Size
fi: Kuvan koko

en: Image Size Units
fi: Kuvan kokoyksiköt

en: _Fill Space
fi: T_äytä tila

en: H_eight
fi: _Korkeus

en: Unknown
fi: Tuntematon

note: Translators: Addition of image being transparent to format name
en: , transparent
fi: , läpinäkyvä

note: Translators: Addition of image being grayscale to format name
en: , grayscale
fi: , harmaasävy

note: Translators: Addition of bit size to format name
en: , {}\u{202F}bit
fi: , {}\u{202F} bit

en: Image Coordinates Copied
fi: Kuvan koordinaatit kopioitu

en: Folder
fi: Kansio

en: Open Containing Folder
fi: Avaa sisältävä kansio

en: Image Format
fi: Kuvan muoto

en: File Size
fi: Tiedoston koko

en: File Created
fi: Tiedosto luotu

en: File Modified
fi: Tiedostoa muokattu

note: Translators: This is a label for GPS coordinates
en: Location
fi: Sijainti

en: Copy Coordinates
fi: Kopioi koordinaatit

en: Open Location
fi: Avaa sijainti

en: Originally Created
fi: Luotu alunperin

en: Comment
fi: Kommentti

en: Aperture
fi: Aukon koko

en: Exposure
fi: Valotusaika

en: Focal Length
fi: Polttoväli

en: Maker, Model
fi: Merkki, malli

en: Show Details
fi: Näytä tiedot
