Loupe main - en to ie translation catalogue (116 entries)

en: _Open With…
ie: _Aperter per…

en: _Print…
ie: _Printar…

en: _Copy
ie: _Copiar

en: Rotate
ie: Rotar

en: _Set as Background…
ie: Assignar quam li _funde…

en: Could not Load Image
ie: Ne successat cargar li image

en: Rotate Left
ie: Rotar a levul

en: Rotate Right
ie: Rotar a dextri

en: Previous Image
ie: Precedent image

en: Next Image
ie: Sequent image

en: Zoom Out
ie: Diminuer

en: Zoom In
ie: Agrandar

en: Toggle Fullscreen
ie: Plen-ecran

note: Translators: Go back to previous page
en: Back
ie: Retro

en: Print
ie: Printar

en: Layout
ie: Arangeament

en: Portrait Page Orientation
ie: Orientation de portrete

en: Landscape Page Orientation
ie: Orientation de paisage

en: Alignment
ie: Alineament

en: Margins
ie: Márgines

en: Margin Units
ie: Unités de márgines

en: Image Size
ie: Dimension de image

en: Image Size Units
ie: Unités de dimension

en: Fill Space
ie: Plenar li spacie

en: Width
ie: Largore

en: Height
ie: Altore

en: Folder
ie: Fólder

en: Open Containing Folder
ie: Aperter li contenent fólder

en: Image Format
ie: Formate de image

en: File Size
ie: Grandore de file

en: File Created
ie: File creat

en: File Modified
ie: File modificat

en: Location
ie: Localisation

en: Open Location
ie: Aperter li localisation

en: Originally Created
ie: Creat

en: Aperture
ie: Apertura

en: Exposure
ie: Exposition

en: Focal Length
ie: Dist. focal

en: Maker, Model
ie: Fabricator, modelle

en: _New Window
ie: _Nov fenestre

en: _Open…
ie: _Aperter...

en: _Help
ie: Au_xilie

en: _Keyboard Shortcuts
ie: R_apid-tastes

en: _About Image Viewer
ie: _Pri li visor de images

note: If the file exists, get display name
en: Image Viewer
ie: Visor de images

en: Copy to Clipboard
ie: Copiar al Paperiere

en: Move to Trash
ie: Mover al Paper-corb

en: Main Menu
ie: Menú principal

en: Image Properties
ie: Proprietás de image

en: View Images
ie: Vider images

en: Drag and drop images here
ie: Tira e fa cader images ci

en: _Open Files…
ie: _Aperter files…

en: Picture;Slideshow;Graphics;Loupe;
ie: Pictura;Exhibition;Demonstration;Graphica;Lupe;

en: The Loupe Team
ie: Li equip de Loupe

en: View images
ie: Vider images

en: Browse through your images and inspect their metadata with:
ie: Navigar vor images e inspecter lor metadata con:

en: Fast GPU accelerated image rendering
ie: Rapid, accelerat med GPU production de image

en: Extendable and sandboxed raster image decoding
ie: Extensibil e isolat decodification de images

en: Accessible presentation of the most important metadata.
ie: Accessibil presentation del max important metadata.

[ctx: shortcut window]
en: General Shortcuts
ie: General rápid-tastes.

[ctx: shortcut window]
en: Show Main Menu
ie: Monstrar li menú principal

[ctx: shortcut window]
en: Copy Image to Clipboard
ie: Copiar li image al Paperiere

[ctx: shortcut window]
en: Move Image to Trash
ie: Mover images al Paper-corb

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Image Properties
ie: Proprietás de image

[ctx: shortcut window]
en: Set as Background
ie: Assignar quam li funde

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Fullscreen
ie: Mode plen-ecran

[ctx: shortcut window]
en: Leave Fullscreen
ie: Surtir plen-ecran

[ctx: shortcut window]
en: New Window
ie: Nov fenestre

[ctx: shortcut window]
en: Open Help
ie: Aperter li auxilie

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
ie: Monstrar Rapid-tastes

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
ie: Cluder li fenestre

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ie: Surtir

[ctx: shortcut window]
en: Navigate Images
ie: Navigar images

[ctx: shortcut window]
en: Next Image
ie: Sequent image

[ctx: shortcut window]
en: Previous Image
ie: Precedent image

[ctx: shortcut window]
en: First Image
ie: Prim image

[ctx: shortcut window]
en: Last Image
ie: Ultim image

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Image
ie: Rotar li image

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Clockwise
ie: Rotar a dextri

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Counterclockwise
ie: Rotar a levul

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Image
ie: Scalar li image

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
ie: Agrandar

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
ie: Diminuer

[ctx: shortcut window]
en: Best Fit
ie: Adjustar dimension

[ctx: shortcut window]
en: Original Scale
ie: Scale original

[ctx: shortcut window]
en: 200% Scale
ie: Scale 200%

[ctx: shortcut window]
en: Pan View
ie: Mover li vise

[ctx: shortcut window]
en: Pan Left
ie: Mover a levul

[ctx: shortcut window]
en: Pan Right
ie: Mover a dextri

[ctx: shortcut window]
en: Pan Up
ie: Mover ad up

[ctx: shortcut window]
en: Pan Down
ie: Mover a bass

[ctx: shortcut window]
en: Gestures
ie: Gestes

en: Could not list other files in directory.
ie: Ne successat listar li altri files in li fólder.

note: Translators: short for "east" in GPS coordinate
en: E
ie: O

en: Failed to restore image from trash
ie: Ne successat restituer li image ex li Paper-corb

en: Failed to open image
ie: Ne successat aperter li image

note: Translators: This is a toast notification, informing the user that an image has been set as background.
en: Set as background.
ie: Sta assignat quam li funde

en: Could not set background.
ie: Ne successat assignar li funde.

en: Top
ie: Superiori

en: Center
ie: Central

en: Bottom
ie: Inferiori

en: Left
ie: Levul

en: Right
ie: Dextri

note: Translators: {} is a placeholder for the filename
en: Print “{}”
ie: Printar «{}»

en: Supported image formats
ie: Suportat formates de images

en: All files
ie: Omni files

en: Open Image
ie: Aperter un image

en: Image copied to clipboard
ie: Li image sta copiat al Paperiere

en: Image moved to trash
ie: Li image sta movet al Paper-corb

en: Undo
ie: Defar

en: Failed to move image to trash
ie: Ne successat mover li image al Paper-corb

en: Permanently Delete Image?
ie: Remover li image permanentmen?

en: The image “{}” can only be deleted permanently.
ie: Li image «{}» posse esser removet solmen permanentmen.

en: Cancel
ie: Anullar

en: Delete
ie: Remover

en: Failed to delete image
ie: Ne successat remover li image
