Loupe main - en to ja translation catalogue (189 entries)

en: Image Viewer
ja: 画像ビューアー

en: View and edit images
ja: 画像の閲覧と編集

en: Picture;Graphics;Loupe;
ja: Picture;Graphics;Loupe;ピクチャー;写真;グラフィック;画像ビュアー;画像ビュワー;画像ビューワー;ルーペ;image;イメージ;

en: Show the image properties sidebar
ja: 画像のプロバティーの表示/非表示

en: Explore images, view their metadata, and make quick edits by cropping, rotating, or flipping them.
ja: 画像の閲覧、メタデータの確認、トリミング・回転・反転といった編集ができます。

[ctx: shortcut window]
en: General Shortcuts
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Copy Image or Selected Text to Clipboard
ja: 画像やメタデータをクリップボードにコピー

[ctx: shortcut window]
en: Move Image to Trash
ja: 画像をゴミ箱へ移動

[ctx: shortcut window]
en: Permanently Delete Image
ja: 画像を完全に削除

[ctx: shortcut window]
en: Open Image with Other App
ja: 他のアプリで画像を開く

[ctx: shortcut window]
en: Set as Background
ja: 背景として設定

[ctx: shortcut window]
en: New Window
ja: 新しいウィンドウ

[ctx: shortcut window]
en: Open Help
ja: ヘルプを開く

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカットを表示

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ja: 終了

[ctx: shortcut window]
en: Navigate Images
ja: 画像の切り替え

[ctx: shortcut window]
en: Next Image
ja: 次の画像

[ctx: shortcut window]
en: Previous Image
ja: 前の画像

[ctx: shortcut window]
en: First Image
ja: 最初の画像

[ctx: shortcut window]
en: Last Image
ja: 最後の画像

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Image
ja: 画像の回転

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Clockwise
ja: 時計回りに回転

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Counterclockwise
ja: 半時計回りに回転

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Image
ja: 画像の拡大縮小

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
ja: 拡大

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
ja: 縮小

[ctx: shortcut window]
en: Best Fit
ja: ウィンドウサイズに合わせる

[ctx: shortcut window]
en: Original Scale
ja: 100% 表示

[ctx: shortcut window]
en: 200% Scale
ja: 200% 表示

[ctx: shortcut window]
en: Pan View
ja: 表示範囲の変更

[ctx: shortcut window]
en: Pan Left
ja: 左にスクロール

[ctx: shortcut window]
en: Pan Right
ja: 右にスクロール

[ctx: shortcut window]
en: Pan Up
ja: 上にスクロール

[ctx: shortcut window]
en: Pan Down
ja: 下にスクロール

[ctx: shortcut window]
en: View
ja: 表示

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Fullscreen
ja: 全画面表示の切り替え

[ctx: shortcut window]
en: Leave Fullscreen
ja: 全画面表示の終了

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Image Properties
ja: 画像のプロバティーの表示/非表示

[ctx: shortcut window]
en: Show Main Menu
ja: メインメニューを表示する

[ctx: shortcut window]
en: Editing
ja: 編集中

[ctx: shortcut window]
en: Open Editing View
ja: 編集画面を開く

[ctx: shortcut window]
en: Replace Original
ja: 元の画像を置換

[ctx: shortcut window]
en: Save As
ja: 名前を付けて保存

[ctx: shortcut window]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: shortcut window]
en: Mirror Horizontally
ja: 水平に反転

[ctx: shortcut window]
en: Mirror Vertically
ja: 上下に反転

[ctx: shortcut window]
en: Apply Crop
ja: 切り抜きを適用

en: Could not list other files in directory.
ja: ディレクトリ内の他ファイルを一覧表示できませんでした。

note: Translators: Fractional exposure time (photography) in seconds
en: 1\u{2215}{}\u{202F}s
ja: 1\u{2215}{}\u{202F}秒

note: Translators: Exposure time (photography) in seconds
en: {}\u{202F}s
ja: {}\u{202F}秒

en: Failed to restore image from trash
ja: 画像をゴミ箱から復元できませんでした

en: Drop Image to View
ja: 画像をドロップして表示

en: Failed to Edit Image
ja: 画像の編集に失敗しました

en: Free
ja: 自由

en: Original
ja: 元のサイズ

en: Square
ja: 正方形

en: Aspect Ratio
ja: アスペクト比

en: _Free
ja: 自由(_F)

en: _Original
ja: 元のサイズ(_O)

en: _Square
ja: 正方形(_S)

en: _5:4
ja: 5:4(_5)

en: _4:3
ja: 4:3(_4)

en: _3:2
ja: 3:2(_3)

en: _16:9
ja: 16:9(_1)

en: Orientation Landscape
ja: 横向き

en: Orientation Portrait
ja: 縦向き

en: Rotate
ja: 回転

en: Rotate Counter Clockwise
ja: 反時計回りに回転

en: Rotate Clockwise
ja: 時計回りに回転

en: Flip
ja: 反転

en: Mirror Horizontally
ja: 左右反転

en: Mirror Vertically
ja: 上下反転

en: _Reset
ja: リセット(_R)

en: Undo Changes in this View
ja: この編集画面の変更を元に戻す

en: Crop Selection
ja: 切り抜き領域選択

note: Translators: Filename suffix, {} is replaced by a number
en:  (Edited) |  (Edited {})
ja[0]: （{}回編集済）

en: Failed to save image.
ja: 画像を保存できませんでした。

en: Editing Image
ja: 画像を編集中

en: Failed to edit image.
ja: 画像の編集に失敗しました。

en: Failed to Save Image
ja: 画像を保存できませんでした

en: Saving Image
ja: 画像を保存中

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: _Save As…
ja: 名前を付けて保存(_S)…

en: Keep original and create a new file
ja: 元の画像はそのままで新しいファイルを作成

en: _Replace Original
ja: 元の画像と置換(_R)

en: Original image will be moved to the trash
ja: 元の画像はゴミ箱へ移動します

en: The following error occurred. If you think this is an issue with the program, please include this information when you report the error.
ja: 以下のエラーが発生しました。このプログラムの問題と思うのであれば、エラーを報告する時にこの情報を含めるようにしてください。

en: Error Details
ja: エラーの詳細

en: The image loader reported the following when trying to load or edit the image. Please include this information when you report an error. If possible, please also provide the image that causes the issue.
ja: 画像ローダーが画像を読み込もうとした、あるいは編集しようとしたときに以下の内容を報告しました。エラーを報告するときには、この情報を含めるようにしてください。可能であれば、問題を引き起こした画像を提供してください。

en: Error Message
ja: エラーメッセージ

en: Copy Error Message
ja: エラーメッセージをコピー

en: Report _Issue
ja: 問題を報告(_I)

en: No image loaders available. Maybe the “glycin-loaders” package with compatibility version “{}” is not installed.
ja: 画像ローダーを利用できません。おそらく “glycin-loaders” の互換バージョン “{}” がインストールされていません。

en: The image format “{} ({})” is known but not installed.
ja: この画像形式 “{} ({})” を認識していますがインストールされていません。

en: Unknown image format “{} ({}).”
ja: 不明な画像形式 “{} ({}).”

en: There is not enough free memory available to load this image.
ja: この画像を読み込むのに十分なメモリーの空きがありません。

en: Failed to load image file: {}
ja: 画像ファイルの読み込みに失敗しました: {}

en: Either the image file is corrupted or it contains unsupported elements.
ja: 画像ファイルが壊れているか、未対応の要素を含んでいます。

en: _Open With…
ja: 他のアプリで開く(_O)…

en: _Print…
ja: 印刷(_P)…

en: _Set as Background…
ja: 背景として設定(_S)…

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: Could not Load Image
ja: 画像を読み込めませんでした

en: More _Information
ja: 情報をさらに表示(_I)

en: _Reload
ja: 再読み込み(_R)

en: Rotate Left
ja: 左に回転

en: Rotate Right
ja: 右に回転

note: Translators: This is a toast notification, informing the user that an image has been set as background.
en: Set as background.
ja: 背景に設定しました。

en: Could not set background.
ja: 背景に設定できませんでした。

en: Previous Image
ja: 前の画像

en: Next Image
ja: 次の画像

en: Zoom Out
ja: 縮小

en: Zoom In
ja: 拡大

en: Toggle Zoom
ja: ズーム切り替え

en: Zoom to Specific Level
ja: 指定したレベルへズーム

en: Custom Zoom Level
ja: カスタム・ズームレベル

en: Zoom to Specified Level
ja: 指定されたレベルへズーム

en: Supported image formats
ja: サポートされている画像形式

en: All files
ja: すべてのファイル

en: Open Image
ja: 画像を開く

en: Image copied to clipboard
ja: 画像をクリップボードにコピーしました

en: Image moved to trash
ja: 画像をゴミ箱へ移動しました

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Failed to move image to trash
ja: 画像をゴミ箱へ移動できませんでした

en: Permanently Delete Image?
ja: 画像を完全に削除しますか?

en: After deleting the image “{}” it will be permanently lost.
ja: 画像 “{}” を削除すると、画像は永久に無くなります。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Delete
ja: 削除

en: Failed to delete image
ja: 画像の削除に失敗しました

en: _New Window
ja: 新しいウィンドウ(_N)

en: _Open…
ja: 開く(_O)…

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: _About Image Viewer
ja: 画像ビューアーについて(_A)

en: Toggle Fullscreen
ja: 全画面表示の切り替え

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Image Properties
ja: 画像のプロパティー

en: Edit Image
ja: 画像を編集

en: View and Edit Images
ja: 画像の閲覧と編集

en: Drag and drop images here
ja: ここにドラッグ&amp;ドロップ

en: _Open Files…
ja: ファイルを開く(_O)…

en: Top
ja: 上

en: Center
ja: 中央

en: Bottom
ja: 下

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

note: Translators: {} is a placeholder for the filename
en: Print “{}”
ja: “{}” を印刷

en: Continue…
ja: 続ける…

en: Print Image
ja: 画像を印刷

en: _Scale
ja: 大きさ(_S)

en: _Width
ja: 幅(_W)

note: Translators: Go back to previous page
en: _Back
ja: 戻る(_B)

en: _Print
ja: 印刷(_P)

en: Layout
ja: レイアウト

en: _Orientation
ja: 向き(_O)

en: Portrait Page Orientation
ja: 縦向き

en: Landscape Page Orientation
ja: 横向き

en: _Alignment
ja: 配置場所(_A)

en: Margins
ja: 余白

en: Margin Units
ja: 余白の単位

en: _Horizontal
ja: 横方向(_H)

en: _Vertical
ja: 縦方向(_V)

en: Image Size
ja: 画像のサイズ

en: Image Size Units
ja: 画像サイズの単位

en: _Fill Space
ja: 余白を埋める(_F)

en: H_eight
ja: 高さ(_E)

en: Unknown
ja: 不明

note: Translators: Addition of image being transparent to format name
en: , transparent
ja: , 透過

note: Translators: Addition of image being grayscale to format name
en: , grayscale
ja: , グレースケール

en: Image Coordinates Copied
ja: 画像の位置情報の座標をコピーしました

en: Folder
ja: フォルダー

en: Open Containing Folder
ja: フォルダーを開く

en: Image Format
ja: 画像の形式

en: File Size
ja: ファイルのサイズ

en: File Created
ja: ファイルの作成日時

en: File Modified
ja: ファイルの更新日時

note: Translators: This is a label for GPS coordinates
en: Location
ja: 位置情報

en: Copy Coordinates
ja: 座標をコピー

en: Open Location
ja: この場所を開く

en: Originally Created
ja: 制作日

en: Comment
ja: コメント

en: Aperture
ja: 絞り

en: Exposure
ja: 露出時間

en: Focal Length
ja: 焦点距離

en: Maker, Model
ja: メーカー、モデル名

en: Show Details
ja: 詳細を表示
