loupe main - en to rw translation catalogue (121 entries)

en: _Open With…
rw: _Gufungura na…

en: _Print…
rw: Gu_capa…

en: Rotate
rw: Gukaraga

en: _Set as Background…
rw: Kugira Im_buganyuma

en: Could not Load Image
rw: Gutararura Ishusho nyibyashobotse

en: Rotate Left
rw: Gukaraga Ibumoso

en: Rotate Right
rw: Gukaraga Iburyo

en: Previous Image
rw: Ishusho Iheruka

en: Next Image
rw: Ishusho Ikurikira

en: Zoom Out
rw: Guhunga

en: Zoom In
rw: Kwegera

en: Toggle Fullscreen
rw: Kuzura ingaragazi

note: Translators: Go back to previous page
en: Back
rw: Gusubira inyuma

en: Print
rw: Gucapa

en: Orientation
rw: Icyerekezo

en: Portrait Page Orientation
rw: Icyerekezo kizamuye

en: Landscape Page Orientation
rw: Icyerekezo gitambitse

en: Alignment
rw: Imitondekere

en: Margins
rw: Marije

en: Margin Units
rw: Ikinyabumwe cya marije

en: Horizontal
rw: Ubutambike

en: Vertical
rw: Ubuhagarike

en: Image Size
rw: Ingano y'ishusho

en: Image Size Units
rw: Inkinyabumwe cy'ingano y'ishusho

en: Fill Space
rw: Kuzura Hose

en: Width
rw: Ubugari

en: Height
rw: Uburebure

en: Folder
rw: Ububiko

en: Open Containing Folder
rw: Gufungura ububiko bwa dosiye

en: Image Format
rw: Imiterere y'ishusho

en: File Size
rw: Ingano ya Dosiye

en: File Created
rw: Igihe Dosiye Yakorewe

en: File Modified
rw: Igihe Dosiye Yahinduwe

en: Location
rw: Ubuturo

en: Open Location
rw: Gufungura ubuturo

en: Originally Created
rw: Igihe byakorewe cy'umwimerere

en: Focal Length
rw: Focal length

en: Maker, Model
rw: Umukozi, Moderi

en: _New Window
rw: Idirishya _Rishya

en: _Open…
rw: Gu_fungura

en: _Help
rw: _Ubufasha

en: _Keyboard Shortcuts
rw: Ihinanzira za _Mwandikisho

en: _About Image Viewer
rw: _Ibyerekeye Amashusho

note: If the file exists, get display name
en: Image Viewer
rw: Amashusho

en: Copy to Clipboard
rw: Gukora kopi mu bubikogateganyo

en: Move to Trash
rw: Kujyana mu myanda

en: Main Menu
rw: Ibikubiyemo by'ibanze

en: Image Properties
rw: Ibyereke Ishusho

en: View Images
rw: Kureba Amashusho

en: Drag and drop images here
rw: Zana utereke amashusho hano

en: _Open Files…
rw: Gu_fungura amadosiye…

en: Picture;Slideshow;Graphics;Loupe;
rw: Amashusho;Amafoto;Loupe;

en: The Loupe Team
rw: Itsinda rya Loupe

en: View images
rw: Reba amafoto

en: Browse through your images and inspect their metadata with:
rw: Zenguruka mu mashusho yawe maze urebe amakuru ayerekeye na:

en: Fast GPU accelerated image rendering
rw: Kwerekana amafoto vubavuba hakoreshejwe GPU

en: Tiled rendering for vector graphics
rw: Kwerekana ibishushanyo mu dukaro

en: Extendable and sandboxed image decoding
rw: Gutarura amashusho mu buryo bwakwaguka kandi bwiherereye

en: Accessible presentation of the most important metadata.
rw: Kwerekana amakuru yerekeye amashusho y'igenzi.

[ctx: shortcut window]
en: General Shortcuts
rw: Ihinanzira z'Ingenzi

[ctx: shortcut window]
en: Show Main Menu
rw: Kwerekana Ibikubiyemo by'Ibanze

[ctx: shortcut window]
en: Copy Image to Clipboard
rw: Gushyira Ishusho mu bubikogateganyo

[ctx: shortcut window]
en: Move Image to Trash
rw: Kujyana Ishusho mu Myanda

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Image Properties
rw: Kwerekana Ibyerekeye Ishusho

[ctx: shortcut window]
en: Set as Background
rw: Kugira imbuganyuma

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Fullscreen
rw: Kuzura ingaragazi

[ctx: shortcut window]
en: Leave Fullscreen
rw: Kureka kuzura ingaragazi

[ctx: shortcut window]
en: New Window
rw: Idirishya Rishya

[ctx: shortcut window]
en: Open Help
rw: Gufungura Ubufasha

[ctx: shortcut window]
en: Show Keyboard Shortcuts
rw: Kwerekana Ihinanzira za Mwandikisho

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
rw: Gufunga Idirishya

[ctx: shortcut window]
en: Quit
rw: Gusohoka

[ctx: shortcut window]
en: Navigate Images
rw: Gutembera mu mashusho

[ctx: shortcut window]
en: Next Image
rw: Ishusho Ikurikira

[ctx: shortcut window]
en: Previous Image
rw: Ishusho Iheruka

[ctx: shortcut window]
en: First Image
rw: Ishusho ya Mbere

[ctx: shortcut window]
en: Last Image
rw: Ishusho ya Nyuma

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Image
rw: Gukaraga Ishusho

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Clockwise
rw: Gukaraga mu cyerekezo cy'isaha

[ctx: shortcut window]
en: Rotate Counterclockwise
rw: Gukaraga mu cyerekezo kinyuranye n'cy'isaha

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Image
rw: Kwegera/Guhunga Ishusho

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
rw: Kwegera

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
rw: Guhunga

[ctx: shortcut window]
en: Best Fit
rw: Kuzura

[ctx: shortcut window]
en: Original Scale
rw: Igipimo cy'umwimwerer

[ctx: shortcut window]
en: 200% Scale
rw: Ipipimo cya 200%

[ctx: shortcut window]
en: Pan View
rw: Kujyana Umwanya

[ctx: shortcut window]
en: Pan Left
rw: Kujyana Ibumoso

[ctx: shortcut window]
en: Pan Right
rw: Kujyana Iburyo

[ctx: shortcut window]
en: Pan Up
rw: Kujyana Hejuru

[ctx: shortcut window]
en: Pan Down
rw: Kujyana Hasi

[ctx: shortcut window]
en: Gestures
rw: Ibimenyetso

en: Copyright © 2020–2023 Christopher Davis et al.
rw: Uburenganzira bw'umuhanzi © 2020–2023 Christopher Davis et al.

en: Could not list other files in directory.
rw: Kwerekana andi madosiye ari mububiko byanze.

note: Translators: short for "north" in GPS coordinate
en: N
rw: G

note: Translators: short for "south" in GPS coordinate
en: S
rw: E

note: Translators: short for "east" in GPS coordinate
en: E
rw: S

note: Translators: short for "west" in GPS coordinate
en: W
rw: R

en: Failed to restore image from trash
rw: Gukura ishusho mu mwanda byanzwe

en: Failed to open image
rw: Gufungura ishusho byanze

note: Translators: This is a toast notification, informing the user that an image has been set as background.
en: Set as background.
rw: Ishusho yagizwe imbuganyuma.

en: Could not set background.
rw: Ishusho ntabwo yagizwe imbuganyuma.

en: Top
rw: Hejuru

en: Center
rw: Hagati

en: Bottom
rw: Hasi

en: Left
rw: Ibumoso

en: Right
rw: Iburyo

note: Translators: Shorthand for centimeter
en: cm
rw: sm

note: Translators: {} is a placeholder for the filename
en: Print “{}”
rw: Gucapa “{}”

en: Supported image formats
rw: Imiterere y'amashusho azwi

en: All files
rw: Amadosiye yose

en: Open Image
rw: Gufungura Ishusho

en: Image copied to clipboard
rw: Ishusho yashyizwe mububikogateganyo

en: Image moved to trash
rw: Ishusho yashyizwe mu myanda

en: Undo
rw: Kugarura

en: Failed to move image to trash
rw: Gushyira ishusho mu myanda byanze

en: Permanently Delete Image?
rw: Gusiba ishusho burundu?

en: The image “{}” can only be deleted permanently.
rw: Ishusho “{}” yasibwa gusa mu buryo bwa burundu.

en: Cancel
rw: Kureka

en: Delete
rw: Gusiba

en: Failed to delete image
rw: Gusiba ishusho byanze
