lskat - en to ar translation catalogue (83 entries)

[ctx: Default player name]
en: Alice
ar: خالد

[ctx: Default player name]
en: Bob
ar: عبدالله

en: no valid card
ar: كرت غير صالح

en: unknown
ar: مجهول

[ctx: suite name]
en: Clubs
ar: سباتي

[ctx: suite name]
en: Spades
ar: بستوني

[ctx: suite name]
en: Hearts
ar: كُبَّة

[ctx: suite name]
en: Diamonds
ar: ديناري

[ctx: trump name]
en: Grand
ar: كبير

[ctx: card name]
en: Ace
ar: أص

[ctx: card name]
en: King
ar: ملك

[ctx: card name]
en: Queen
ar: ملكة

[ctx: card name]
en: Jack
ar: شب

[ctx: card name]
en: Ten
ar: عشر

[ctx: card name]
en: Nine
ar: تسعة

[ctx: card name]
en: Eight
ar: ثمانية

[ctx: card name]
en: Seven
ar: سبعة

[ctx: eg jack of clubs]
en: %1 of %2
ar: %1 من %2

[ctx: Title of the game - line 1]
en: Lieutenant Skat
ar: النقيب سكيت

[ctx: Title of the game - line 2]
en: for
ar: لـ

[ctx: Title of the game - line 3]
en: K D E
ar: كِيدِي

[ctx: Resulting score of a game with no point]
en: no point
ar: لا توجد نقطة

[ctx: Resulting score of a game between 1 and 4]
en: %1 point | %1 points
ar[0]: لا توجد نقطة
ar[1]: نقطة واحدة
ar[2]: نقطتان
ar[3]: %1 نقاط
ar[4]: %1 نقطة
ar[5]: %1 نقطة

en: Game was ended - no winner
ar: انتهت اللعبة - لا يوجد فائز

en: Game is drawn
ar: انتهت اللعبة بالتعادل

en: Player 1 - %1 won
ar: اللاعب 1 - %1 فاز

en: %1 won with over 90 points. Super!
ar: %1 فاز بأكثر من تسعين نقطه. ممتاز!

en: %1 won to nil. Congratulations!
ar: %1 فاز مقابل صفر. مبروك!

en: Player 2 - %1 won
ar: فاز اللاعب 2 - %1

en: Game ended
ar: أنهيت اللعبة

en: unnamed
ar: غير مسمًّى

[ctx: @title:window]
en: Card Deck Selection
ar: اختيار سطح البطاقة

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, previerGroupBox)
en: Preview
ar: معاينة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cardDescription)
en: Deck description.
ar: وصف السطح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cardName)
en: Deck Name
ar: اسم السطح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, previewImage)
en: Frontside
    Preview
ar: الواجهة
    معاينة

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
ar: الل&عبة

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: الإ&عدادات

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط  الأدوات العام

en: LSkat
ar: النقيب سكيت

en: LSkat: A desktop card game
ar: النقيب سكيت: لعبة ورق للسطح المكتب

en: Game design and code
ar: تصميم اللعبة و كتابة الشفرة

en: Graphics
ar: الرسوميات

en: Code Improvements
ar: تحسينات الشفرة

en: Enter debug level
ar: أدخل مستوى التصحيح

en: Skip intro animation
ar: تخطى المقدمة المتحركة

en: Run game in demo (autoplay) mode
ar: شغل اللعبة في النمط الاستعراضي (لعب تلقائي)

en: Installation error: No theme list found.
ar: خطأ تثبيتي: لا يوجد قائمة السمات

en: Installation error: Theme file error.
ar: خطأ تثبيتي: خطأ في ملف السمة

en: Welcome to Skat! Please start a new game.
ar: أهلا بك إلى سكات ! الرجاء بدأ لعبة جديدة.

en: Game Over. Please start a new game.
ar: انتهت اللعبة. الرجاء ابدأ لعبة جديدة.

[ctx: Player name and number]
en: Next move for %1 (player %2)
ar: الحركة التالية لـ %1 (اللاعب %2)

en: Clears the all time statistics which is kept in all sessions.
ar: مسح كل احصائيات الوقت التي يحتفظ بها في كل جلسة.

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
ar: ينهي اللعبة الحالية. لن يعلن عن أي فائز.

en: Quits the program.
ar: الخروج من البرنامج.

[ctx: @title:menu]
en: Starting Player
ar: اللاعب البادئ

[ctx: @info:tooltip]
en: Change starting player
ar: جاري تغيير اللاعب البادئ

en: Chooses which player begins the next game.
ar: اختار أي لاعب سوف يبدأ بالمرة القادمة.

[ctx: @item:inmenu]
en: Player &1
ar: اللاعب &1

[ctx: @item:inmenu]
en: Player &2
ar: اللاعب &2

[ctx: @title:menu]
en: Player &1 Played By
ar: اللاعب &1 بواسطة

[ctx: @info:tooltip]
en: Change who plays player 1
ar: تغيير من يلعب اللاعب 1

en: Changing who plays player 1.
ar: تغيير من يلعب اللاعب 1.

[ctx: @item:inmenu]
en: &Mouse
ar: ال&فأرة

[ctx: @item:inmenu]
en: &Computer
ar: ال&حاسب

[ctx: @title:menu]
en: Player &2 Played By
ar: اللاعب &2 بواسطة

[ctx: @info:tooltip]
en: Change who plays player 2
ar: تغيير من يلعب اللاعب 1

en: Changing who plays player 2.
ar: تغيير من يلعب اللاعب 1.

[ctx: @title:menu]
en: &Theme
ar: ال&سمة

[ctx: @info:tooltip]
en: Change theme
ar: غيّر السمة

en: Changing theme.
ar: تغيير السمة.

[ctx: @action]
en: Select &Card Deck…
ar: اختر &شكل البطاقة…

[ctx: @info:tooltip]
en: Configure card decks
ar: اضبط شكل البطاقات

en: Choose how the cards should look.
ar: اختار كيف سوف تبدو البطاقات.

[ctx: @action]
en: &Change Player Names…
ar: &غيّر أسماء اللاعبين…

en: Do you really want to clear the all time statistical data?
ar: هل تريد حقا مسح كل احصائيات الوقت ؟

[ctx: @info]
en: Dealing cards…
ar: توزيع الأوراق…

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NameDialog)
en: Configure Names
ar: ضبط الأسماء

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Player Names
ar: أسماء اللاعبين

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Player 1:
ar: اللاعب 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Player 2:
ar: اللاعب 2:

[ctx: Score in score widget]
en: Score: %1
ar: النتيجه: %1

[ctx: Won and overall games in score widget]
en: Games: %1 / %2
ar: الألعاب: %1 / %2
