kdegames - en to bs translation catalogue (72 entries)

en: no valid card
bs: karta nije validna

en: unknown
bs: nepoznato

[ctx: suite name]
en: Clubs
bs: Trefovi(makovi)

[ctx: suite name]
en: Spades
bs: Pikovi

[ctx: suite name]
en: Hearts
bs: Hercovi

[ctx: suite name]
en: Diamonds
bs: Karoni

[ctx: card name]
en: Ace
bs: As

[ctx: card name]
en: King
bs: Kralj

[ctx: card name]
en: Queen
bs: Dama

[ctx: card name]
en: Jack
bs: Žandar

[ctx: card name]
en: Ten
bs: Deset

[ctx: card name]
en: Nine
bs: Devet

[ctx: card name]
en: Eight
bs: Osam

[ctx: card name]
en: Seven
bs: Sedam

[ctx: eg jack of clubs]
en: %1 of %2
bs: %1 od %2

[ctx: Title of the game - line 1]
en: Lieutenant Skat
bs: Poručnik Skat

[ctx: Title of the game - line 2]
en: for
bs: za

[ctx: Resulting score of a game with no point]
en: no point
bs: bez poena

[ctx: Resulting score of a game between 1 and 4]
en: %1 point | %1 points
bs[0]: %1 poen
bs[1]: %1 poena
bs[2]: %1 poena

en: Game was ended - no winner
bs: Igra je zavrsena - nema pobjednika

en: Game is drawn
bs: Igra je neriješena

en: Player 1 - %1 won
bs: Igrač 1 - %1 pobjeda

en: %1 won with 90 points. Super!
bs: %1 je pobijedio sa 90 poena. Odlično!

en: %1 won to nil. Congratulations!
bs: %1 je pobijedio. Čestitamo!

en: Player 2 - %1 won
bs: Igrač 2 - %1 je pobijedio

en: Game ended
bs: Igra je završena

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
bs: &Igra

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
bs: &Postavke

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna alatna traka

en: LSkat: A desktop card game
bs: LSkat: stona kartaška igra

en: Game design and code
bs: Dizajn igre i koda

en: Graphics
bs: Grafika

en: Code Improvements
bs: Poboljšanja u kôdu

en: Enter debug level
bs: Uđi u nivo za ispravljanje grešaka

en: Skip intro animation
bs: Preskoči uvodnu animaciju

en: Run game in demo (autoplay) mode
bs: Pokreni igru u demonstracionom režimu

en: Installation error: No theme list found.
bs: Greška instalacije: Nije nađen spisak tema.

en: Installation error: Theme file error.
bs: Greška instalacije: Greška teme datoteke.

en: Welcome to Skat! Please start a new game.
bs: Dobrodošli u Skat! Molimo počnite novu igru.

en: Game Over. Please start a new game.
bs: Igra je završena. Molimo počnite novu igru.

[ctx: Player name and number]
en: Next move for %1 (player %2)
bs: Sljedeći potez za %1 (igrač %2)

en: Clears the all time statistics which is kept in all sessions.
bs: Brisanje statistika svih vremena koje su sačuvane u sesijama.

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
bs: Završava se trenutna partija. Pobjednik neće biti proglašen.

en: Quits the program.
bs: Izlaz iz programa.

en: Starting Player
bs: Prvi igrač na potezu

en: Changing starting player...
bs: Mijenjam prvog igrača na potezu...

en: Chooses which player begins the next game.
bs: Izaberite koji igrač počinje prvi u sljedećoj igri.

en: Player &1
bs: Igrač &1

en: Player &2
bs: Igrač &2

en: Player &1 Played By
bs: Igrača &1 upravlja

en: Changing who plays player 1...
bs: Mijenjam ko upravlja igračem 1...

en: Changing who plays player 1.
bs: Mijenjam ko upravlja igračem 1.

en: &Mouse
bs: &Miš

en: &Computer
bs: &Računar

en: Player &2 Played By
bs: Igračem &2 upravlja

en: Changing who plays player 2...
bs: Mijenjam ko upravlja igračem 2...

en: Changing who plays player 2.
bs: Mijenjam ko upravlja igračem 2.

en: &Theme
bs: &Tema

en: Changing theme...
bs: Mijenjam temu...

en: Changing theme.
bs: Mijenjam temu.

en: Select &Card Deck...
bs: Izabrati &špil karata...

en: Configure card decks...
bs: Podesiti špilove karata...

en: Choose how the cards should look.
bs: Izaberite kako će karte izgledati.

en: &Change Player Names...
bs: &Promijeni imena igrača...

en: Do you really want to clear the all time statistical data?
bs: Želite li zaista izbrisati sve statističke vremenske podatke?

en: Dealing cards...
bs: Dijelim karte...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NameDialog)
en: Configure Names
bs: Podesiti imena

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Player Names
bs: Imena igrača

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Player 1:
bs: Igrač 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Player 2:
bs: Igrač 2:

[ctx: Score in score widget]
en: Score: %1
bs: Rezultat: %1

[ctx: Won and overall games in score widget]
en: Games: %1 / %2
bs: Igre: %1 / %2
