lskat - en to cs translation catalogue (75 entries)

[ctx: Default player name]
en: Alice
cs: Míša

[ctx: Default player name]
en: Bob
cs: Lukáš

en: no valid card
cs: neplatná karta

en: unknown
cs: neznámé

[ctx: suite name]
en: Clubs
cs: Kříže

[ctx: suite name]
en: Spades
cs: Piky

[ctx: suite name]
en: Hearts
cs: Srdce

[ctx: suite name]
en: Diamonds
cs: Káry

[ctx: trump name]
en: Grand
cs: Trumf

[ctx: card name]
en: Ace
cs: Eso

[ctx: card name]
en: King
cs: Král

[ctx: card name]
en: Queen
cs: Královna

[ctx: card name]
en: Jack
cs: Kluk

[ctx: card name]
en: Ten
cs: Desítka

[ctx: card name]
en: Nine
cs: Devítka

[ctx: card name]
en: Eight
cs: Osmička

[ctx: card name]
en: Seven
cs: Sedmička

[ctx: eg jack of clubs]
en: %1 of %2
cs: %1 (%2)

[ctx: Title of the game - line 1]
en: Lieutenant Skat
cs: Poručík Skat

[ctx: Title of the game - line 2]
en: for
cs: pro

[ctx: Resulting score of a game with no point]
en: no point
cs: bez bodů

[ctx: Resulting score of a game between 1 and 4]
en: %1 point | %1 points
cs[0]: %1 bod
cs[1]: %1 body
cs[2]: %1 bodů

en: Game was ended - no winner
cs: Hra byla ukončena - nikdo nevyhrál

en: Game is drawn
cs: Hra skončila nerozhodně

en: Player 1 - %1 won
cs: Hráč 1 - %1 vyhrál

en: %1 won with 90 points. Super!
cs: %1 vyhrál s 90 body. Super!

en: %1 won to nil. Congratulations!
cs: %1 vyhrál k nule. Gratuluji!

en: Player 2 - %1 won
cs: Hráč 2 - %1 vyhrál(a)

en: Game ended
cs: Hra skončila

note: i18n: ectx: Menu (game)
en: &Game
cs: &Hra

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
cs: Na&stavení

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
cs: Hlavní panel nástrojů

en: LSkat: A desktop card game
cs: Lskat: karetní hra

en: Game design and code
cs: Design a kód hry

en: Graphics
cs: Grafika

en: Code Improvements
cs: Vylepšení kódu

en: Enter debug level
cs: Úroveň ladění

en: Skip intro animation
cs: Přeskočit úvodní animaci

en: Run game in demo (autoplay) mode
cs: Spustit v demo režimu

en: Installation error: No theme list found.
cs: Chyba instalace: nebyl nalezen seznam motivů.

en: Installation error: Theme file error.
cs: Chyba instalace: chyba v souboru s motivem.

en: Welcome to Skat! Please start a new game.
cs: Vítejte v Poručíku Skatovi! Spusťte novou hru.

en: Game Over. Please start a new game.
cs: Hra skončena, prosím spusťte novou.

[ctx: Player name and number]
en: Next move for %1 (player %2)
cs: Následující táhne %1 (hráč %2)

en: Clears the all time statistics which is kept in all sessions.
cs: Smaže statistiku her.

en: Ends a currently played game. No winner will be declared.
cs: Ukončí aktuální hru. Nikdo nebude prohlášen za vítěze.

en: Quits the program.
cs: Ukončí program.

en: Starting Player
cs: Začínající hráč

en: Changing starting player...
cs: Mění se začínající hráč...

en: Chooses which player begins the next game.
cs: Vybere hráče, který začne příští hru.

en: Player &1
cs: Hráč &1

en: Player &2
cs: Hráč &2

en: Player &1 Played By
cs: Hráče &1 hraje

en: Changing who plays player 1...
cs: Mění se, kdo hraje hráče 1...

en: Changing who plays player 1.
cs: Mění se, kdo hraje hráče 1.

en: &Mouse
cs: &Myš

en: &Computer
cs: Počít&ač

en: Player &2 Played By
cs: Hráče &2 hraje

en: Changing who plays player 2...
cs: Mění se, kdo hraje hráče 2...

en: Changing who plays player 2.
cs: Mění se, kdo hraje hráče 2.

en: &Theme
cs: Mo&tiv

en: Changing theme...
cs: Měním motiv...

en: Changing theme.
cs: Mění se motiv.

en: Select &Card Deck...
cs: Vybrat &sadu karet...

en: Configure card decks...
cs: Nastavit sadu karet...

en: Choose how the cards should look.
cs: Vybere, jak budou vypadat karty.

en: &Change Player Names...
cs: Změnit &jména hráčů...

en: Do you really want to clear the all time statistical data?
cs: Opravdu si přejete smazat všechna statistická data?

en: Dealing cards...
cs: Rozdávají se karty...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NameDialog)
en: Configure Names
cs: Nastavení jmen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Player Names
cs: Jména hráčů

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Player 1:
cs: Hráč 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Player 2:
cs: Hráč 2:

[ctx: Score in score widget]
en: Score: %1
cs: Skóre: %1

[ctx: Won and overall games in score widget]
en: Games: %1 / %2
cs: Hry: %1 / %2
